Mój pierwszy komputer

Jest to forum poświęcone stronie komputery.nostalgia.pl obejmujący tematykę komputerów retro czyli z lat 80-tych oraz grom i czasopismom komputerowym z tamtych lat.

Moderator: Robi

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Mój pierwszy komputer

Post autor: gumisio » 19 sty 2013, o 20:07

No właśnie ... zastanawiam się jaki komputer był waszym pierwszym komputerem ....

Moim oczywiście był ZX Spectrum, którego nabyłem w 1987 roku z ogłoszenia jakie znalazłem na giełdzie
komputerowej na Grzybowskiej. Na giełdę pojechałem z rodzicami, którzy mieli mi kupić elektroniczną grę
komputerową za zdanie do liceum ... skończyło się oczywiście na komputerze :)

A jak było u Was ?
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Awatar użytkownika
strabek
Posty: 149
Rejestracja: 18 maja 2008, o 12:08

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: strabek » 4 lut 2013, o 15:43

Mój pierwszy to Commodore 64 kupiony już w prywatnym sklepie komputerowym.
Strabek tak mnie wołali koledzy w dzieciństwie

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: gumisio » 4 lut 2013, o 22:43

Commodore 64 to już nie to co Spectrum. Grafika i muzyka na wyższym poziomie
(nieporównywalna do Amigi :) ).
Używałeś magnetofonu czy już stacji dysków (która na tamte czasy była duuużą
wygodą) ?
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Awatar użytkownika
strabek
Posty: 149
Rejestracja: 18 maja 2008, o 12:08

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: strabek » 6 lut 2013, o 21:17

gumisio pisze:Używałeś magnetofonu czy już stacji dysków (która na tamte czasy była duuużą
wygodą) ?
Magnetofonu oczywista!!
Commodorka sprawna i magnetofon tylko kabel się załamał przy magnetofonie.
Commodorki nie sprzedam nikomu bo to moje szczęśliwe dziecięce lata i nikt mi już ich nie zabierze. Tylko my takie mieliśmy.
Strabek tak mnie wołali koledzy w dzieciństwie

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: biały_delfin » 16 lut 2013, o 18:24

Ja miałem kompa dość późno - na 18kę

PC-et.
OPTIMUS SX486 zegar Intela 25 Mhz, 4 Mb RAMu, dysk 170MB
dzisiaj smartfony mają 800 Mhz.....

czekałem na na niego z niecierpliwością, akurat byłem wtedy na obozie który miło wspominam z bardzo fajnymi ludźmi, wołają mnie do telefonu, ze dzwoni tata, odbieram i mi mówi ze już JEST ! był dostarczony z wydrukami testu poszczególnych podzespołów
Kluska to była dobra, solidna firma, dlatego trzeba było ją rozwalić poprzez skarbówkę, a szefa w kajdany, bo się nie chciał podzielić z kim trzeba...
ale ja nie o tym.

wcześniej chodziło się do kumpla na gry na spektrusiu z magnetofonu. zapisałem się do kółka komputerowego,
oprócz spektrusiów tam były Timexy na dyskietkę - jak to była prędkość w porównaniu z magnetofonem !!!
tam też gość pokazywał nam pierwszy prosty listinig programu. wpisałem swoje imię, komputer odpowiedział mi "Cześć" po imieniu.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Christof
Posty: 44
Rejestracja: 4 mar 2013, o 15:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: Christof » 4 mar 2013, o 22:20

Pierwszym moim sptrzętem wogóle, była konsola Pegasus. Jakie tam hiciory były :mrgreen: "Super Mario Bros.", "Contra", "Battle City"...
Moim pierwszym prawdziwym komputerem była Amiga 600. Dorobiłem się go dość późno,ale i tak byłem z niego dumny.
Mój pierwszy PC - Pentium 133, 16 MB Ram, 1,2 Gb HDD (niezliczone godziny w "Diablo":)).
Wcześniej to chodziło się na automaty, albo do kumpla, który miał Amigę 500.

dare2dream
Posty: 1
Rejestracja: 7 kwie 2013, o 20:55

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: dare2dream » 8 kwie 2013, o 02:27

Pierwszym komputerem co miałem w domu (czyt. co rodzice kupili) było atari 800XL i było to dosyć wcześnie (w roku 86-tym), potem była Amiga - najpierw CDTV, potem 1200, uzupełniana w miarę upływu czasu o napęd CD i później dysk twardy itd. Natomiast pierwszym moim prawdziwym prywatnym komputerem (czyt. kupionym za własne fundusze) był PC 286SX 6Mhz - potem go rozbudowywałem przez wymianę płyty głównej na 386DX2 40 Mhz 8MB Ram (pamiętam jakie to było odkrywcze, gdy na tym rzęchu udało mi sie zainstalować windows 95 :) ) - a potem już poszło z górki - Pentium 233MMX, następnie Cel 333mhz (pierwszy ATX w moim posiadaniu) itd...

Wszystkie te wymiany sprzętu i przesiadka na nowsze spowodowały, że stałem się specem w składaniu komputerów pod koniec lat 90-tych i założyłem własny sklep komputerowy w wieku około 20 lat :). W międzyczasie zainteresowałem się budową stron www, skąd moja obecna profesja programisty. Jeszcze w międzyczasie była własna agencja interaktywna, ale to już inna historia - natomiast wspomnienia zostają i obecnie prowadzę stronę o grach na małe atari: Stare gry na atari o starych grach oraz stronę o strategiach wszechczasów strategie wszechczasow

Promyczek31
Posty: 2
Rejestracja: 6 wrz 2013, o 21:13

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: Promyczek31 » 8 wrz 2013, o 20:00

Witajcie :D (nie ma dzialu powitan?)

Moj pierwszy to byl Atari, a potem Commodore 64.

Obrazek

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: gumisio » 14 wrz 2013, o 19:10

Cześć ...

Atari był dość ciekawym komputerem (przynajmniej na początku swego istnienia). Niech sobie przypomnę kiedy nie było jeszcze stacji dysków oraz opcji turbo i gra się wgrywała przez 15-20 minut i to nie wiadomo czy się wgra czy nie ... :) Trzeba było doczekać do końca
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Awatar użytkownika
Christof
Posty: 44
Rejestracja: 4 mar 2013, o 15:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: Christof » 10 lis 2013, o 00:38

gumisio pisze:Cześć ...

Atari był dość ciekawym komputerem (przynajmniej na początku swego istnienia). Niech sobie przypomnę kiedy nie było jeszcze stacji dysków oraz opcji turbo i gra się wgrywała przez 15-20 minut i to nie wiadomo czy się wgra czy nie ... :) Trzeba było doczekać do końca
Ufff... Dokładnie. Gra się wczytywała, wczytywała i wczytywała, a później nagle wyskakiwał ekran "Self Test" :lol:

Promyczek31
Posty: 2
Rejestracja: 6 wrz 2013, o 21:13

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: Promyczek31 » 10 lis 2013, o 13:54

To byly czasy. :D

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: Doctor_Who » 8 kwie 2015, o 17:21

Christof pisze:Pierwszym moim sptrzętem wogóle, była konsola Pegasus. Jakie tam hiciory były :mrgreen: "Super Mario Bros.", "Contra", "Battle City"...
Złote lata Pegasusa to czasy kiedy królowały takie legendy jak 168in1 czy Złota Piątka.

Potem na bazarach zaczęły dominować badziewne kartridże typu 99999999in1 gdzie w rzeczywistości to było pięć gier które się powtarzały (ewentualnie zaczynało się od razu od wyższego etapu lub z lepszym uzbrojeniem). Oczywiście czasem wkręcało się naiwnych znajomych, że np. od 1000. strony zaczynają się nowe gry :D. I ambitnie szukali. W podstawówce miałem w klasie takiego jednego mitomana, który opowiadał niestworzone historie o nowych poziomach, które rzekomo odkrył w grach. Np. o etapach z motorówkami i helikopterami w F-1 Race. Albo, że w Urban Champion po pokonaniu komputera 50 razy postać staje się robocopem 8). Fantazję to miał, trzeba przyznać.

Albo pojawiali się hackerzy, którzy zamieniali postać z gry na jakąś popularną i sprzedawali np. jako pokemony. Albo wstawiali wszędzie Super Mario. Sprzęt też z roku na rok robił się coraz gorszy. Pady łamały się w rękach.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Christof
Posty: 44
Rejestracja: 4 mar 2013, o 15:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: Christof » 26 kwie 2015, o 11:39

Doctor_Who pisze: Albo pojawiali się hackerzy, którzy zamieniali postać z gry na jakąś popularną i sprzedawali np. jako pokemony. Albo wstawiali wszędzie Super Mario. Sprzęt też z roku na rok robił się coraz gorszy. Pady łamały się w rękach.
O tak, to pamiętam :) Sam miałem hacka "Adventure Island 3", w którym grało się Super Marianem (w wersji z SMB 2, o ile mnie pamięć nie myli). Nie pamiętam niestety, jak się toto nazywało. Miałem też hacka gry "Armadillo" z Marianem w roli głównej - nazywało się to "Mario 4".

Fronio
Posty: 1
Rejestracja: 1 wrz 2017, o 10:40
Kontakt:

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: Fronio » 1 wrz 2017, o 11:42

Oczywiście że pegazus :) a potem przyszła sega, PS 1 i tak dalej :D

lebowsky
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2006, o 23:29

Re: Mój pierwszy komputer

Post autor: lebowsky » 25 paź 2017, o 22:18

Commodore 64 -> Amiga 500 -> Amiga 600, a potem to już PeCety :)

ODPOWIEDZ