POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Ramajana_1989

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Ramajana_1989 » 30 cze 2021, o 06:10

Ponownie dokonam strzału w temacie nr 3 - może chodzi o coś takiego? Shao Lin Si di zi (1983)

Tutaj jest cała galeria zdjęć, ale ciężko mi zweryfikować:
https://www.imdb.com/title/tt2111407/me ... t_mv_close

Numenius

Post autor: Numenius » 30 cze 2021, o 17:38

Witajcie Fani Nostalgii!

Wiele razy (od lat) korzystałem z wiedzy tu zawartej i przyszedł czas na moje pytanie. To będzie dosyć trudne niestety.

Szukam książki dla dzieci, lub podręcznika szkolnego, w którym znajdował się magiczny (tak go pamiętam) rysunek chłopca siedzącego na gałęzi wielkiego drzewa, jakby w samym środku zielonej dżungli. Chodziło o to, aby zdołać go wypatrzeć, bo idealnie zlewał się z otoczeniem, które było bardzo zielone z elementami kolorowych kwiatów (chyba) i być może również ptaków.

Lata mojej szkoły podstawowej, pierwszych roczników, czyli 1980-1983.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie🙂

Asiatoo

Post autor: Asiatoo » 18 lip 2021, o 22:08

Cześć. Postanowiłam pomóc teściowej, bo strasznie się męczy. Szuka książki, którą czytała w szkole podstawowej, czyli na przełomie lat 60 i 70.
Bohaterami była grupa chłopców, którzy przez przypadek znaleźli się na żaglowce i pływali nią mimo jakichkolwiek umiejętności i mieli różne przygody. Raczej polski autor. Tyle mam danych w temacie... komuś coś świta?

Allonsanfan

Post autor: Allonsanfan » 19 lip 2021, o 04:34

Asiatoo pisze:
18 lip 2021, o 22:08
Cześć. Postanowiłam pomóc teściowej, bo strasznie się męczy. Szuka książki, którą czytała w szkole podstawowej, czyli na przełomie lat 60 i 70.
Bohaterami była grupa chłopców, którzy przez przypadek znaleźli się na żaglowce i pływali nią mimo jakichkolwiek umiejętności i mieli różne przygody. Raczej polski autor. Tyle mam danych w temacie... komuś coś świta?
Pasowałyby "Wakacje" - autor Jerzy Putrament.

Asiatoo

Post autor: Asiatoo » 20 lip 2021, o 17:17

Teściowa bardzo dziękuje! To ta książka 😀
Poszukiwania i męczarnie umysłu zakończone 😉

Ramajana_1989

Post autor: Ramajana_1989 » 27 lip 2021, o 06:32

Szukam filmu. Był to polski film krótkometrażowy (z 30 minut?), a raczej jakaś etiuda (kino artystyczne lub awangardowe). Bohaterowie lecą w środku latającej mechanicznej ryby o ogromnych rozmiarach. Jest to rodzaj fruwającego wehikułu, statku, miedziano-złoto-brązowa stalowa konstrukcja, oklejona metalowymi łuskami, upodobniającymi ją do prawdziwej ryby. Raczej bez widocznego napędu, mogło to coś "magicznie" płynąć w powietrzu. Bohaterowie lądują tą rybą na małej, skalistej wysepce. Schodzą na ląd i w pewnym momencie spotykają jakiegoś olbrzyma (a może mitologicznego giganta, albo cyklopa, bo nie wykluczam że miał jedno oko). Jest przykuty łańcuchami do skały. Był też chyba stary/porzucony obóz założony przez ludzi. Nie wiadomo z jakiego powodu, ale rozpoczęli z nim walkę (może on czegoś pilnował-choćby skarbu albo zwykłej wody, a może miał więźnia?). On się jakoś uwalnia, goni załogę, oni strzelają (raczej takimi dawnymi muszkietami, czy bardzo starymi karabinami). W końcu uciekli, wsiedli do łodzi-ryby i ostatecznie odlecieli. Film był na pewno kolorowy, stawiam na lata 70-90. Efekty były robione (może specjalnie) techniką poklatkową i nakładaniem obrazu na obraz. Leciało w TV, pewnie po roku 2000.

gustawo

Książka dla dzieci "Encyklopedia" PRL ilustracje Janusz Stanny.

Post autor: gustawo » 10 wrz 2021, o 08:46

Szukam tytułu książki dla dzieci lata 70-80. Twarda gruba okładka, kwadratowy format ok. 25x25cm oklejona szarobiałym płótno-podobnym materiałem.
Była to swego rodzaju encyklopedia Polski "ludowej", ilustracje w środku prezentowały przekroje bloków mieszkalnych z rurami kanalizacją itp. Były tam rozdziały w stylu "Ala mieszka na wsi" "Kasia mieszka w mieście."
Ilustracje były autorstwa Janusz Stanny.
Dziękuję

PS. Poszukiwania nie dotyczą Encyklopedia dla dzieci Polska moja Ojczyzna, pozycja której szukam miała kwadrotowy format, nie miała zdjęć tylko ilustracje.

qba83

Re: Książka dla dzieci "Encyklopedia" PRL ilustracje Janusz Stanny.

Post autor: qba83 » 11 wrz 2021, o 03:28

Miałem tą książkę. Tylko przepadła gdzieś już wiele lat temu. Pamiętam te ilustracje.

Awatar użytkownika
Bellini
Kontakt:

Post autor: Bellini » 17 wrz 2021, o 12:34

Podejrzewam, że chodzi o to:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Grzegorz Tomczyk

gustawo

Post autor: gustawo » 19 wrz 2021, o 11:08

Tak. To jest ten tytuł. Dziękuję Bellini.

qba83

Post autor: qba83 » 22 wrz 2021, o 15:02

Tak, dokładnie ta książkę miałem. Pamiętam obrazek wiejskiej kuchni, który wyglądał niemal jak zdjęcie, a także było coś z olimpiadą, a także rysunki ryb głębinowych, m.in tej z "żarówką" na czole.

thomascharlock

Cudowna Podróż

Post autor: thomascharlock » 10 paź 2021, o 11:37

Czy ktoś kojarzy, czy w ogóle w polskiej wersji językowej jest to do znalezienia? Na eBay można kupić płyty DVD w języku niemieckim i francuskim. TVP nie ma tej bajki w swoim archiwum. Rtl7 nie istnieje, Puls nie odpowiada.

qba83

Post autor: qba83 » 13 paź 2021, o 18:10

Małgosia contra Małgosia z Ewą Wencel jest na YT, niestety w kiepskiej jakości zgrane z VHS i nie po kolei
https://youtu.be/MR_dKneR8oo
https://youtu.be/4S5uIPl45rQ

Olek78

Post autor: Olek78 » 14 paź 2021, o 18:35

Wow! Wiele lat tego szukałem. Dzięki za info!

ODPOWIEDZ