POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Ramajana_1989
Posty: 27
Rejestracja: 29 kwie 2020, o 08:38

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Ramajana_1989 » 30 cze 2021, o 06:10

Ponownie dokonam strzału w temacie nr 3 - może chodzi o coś takiego? Shao Lin Si di zi (1983)

Tutaj jest cała galeria zdjęć, ale ciężko mi zweryfikować:
https://www.imdb.com/title/tt2111407/me ... t_mv_close

Numenius
Posty: 1
Rejestracja: 27 cze 2021, o 06:59

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Numenius » 30 cze 2021, o 17:38

Witajcie Fani Nostalgii!

Wiele razy (od lat) korzystałem z wiedzy tu zawartej i przyszedł czas na moje pytanie. To będzie dosyć trudne niestety.

Szukam książki dla dzieci, lub podręcznika szkolnego, w którym znajdował się magiczny (tak go pamiętam) rysunek chłopca siedzącego na gałęzi wielkiego drzewa, jakby w samym środku zielonej dżungli. Chodziło o to, aby zdołać go wypatrzeć, bo idealnie zlewał się z otoczeniem, które było bardzo zielone z elementami kolorowych kwiatów (chyba) i być może również ptaków.

Lata mojej szkoły podstawowej, pierwszych roczników, czyli 1980-1983.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie🙂

Asiatoo
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2019, o 00:37

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Asiatoo » 18 lip 2021, o 22:08

Cześć. Postanowiłam pomóc teściowej, bo strasznie się męczy. Szuka książki, którą czytała w szkole podstawowej, czyli na przełomie lat 60 i 70.
Bohaterami była grupa chłopców, którzy przez przypadek znaleźli się na żaglowce i pływali nią mimo jakichkolwiek umiejętności i mieli różne przygody. Raczej polski autor. Tyle mam danych w temacie... komuś coś świta?

Allonsanfan
Posty: 134
Rejestracja: 14 lis 2006, o 13:13

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Allonsanfan » 19 lip 2021, o 04:34

Asiatoo pisze:
18 lip 2021, o 22:08
Cześć. Postanowiłam pomóc teściowej, bo strasznie się męczy. Szuka książki, którą czytała w szkole podstawowej, czyli na przełomie lat 60 i 70.
Bohaterami była grupa chłopców, którzy przez przypadek znaleźli się na żaglowce i pływali nią mimo jakichkolwiek umiejętności i mieli różne przygody. Raczej polski autor. Tyle mam danych w temacie... komuś coś świta?
Pasowałyby "Wakacje" - autor Jerzy Putrament.

Asiatoo
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2019, o 00:37

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Asiatoo » 20 lip 2021, o 17:17

Teściowa bardzo dziękuje! To ta książka 😀
Poszukiwania i męczarnie umysłu zakończone 😉

Ramajana_1989
Posty: 27
Rejestracja: 29 kwie 2020, o 08:38

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Ramajana_1989 » 27 lip 2021, o 06:32

Szukam filmu. Był to polski film krótkometrażowy (z 30 minut?), a raczej jakaś etiuda (kino artystyczne lub awangardowe). Bohaterowie lecą w środku latającej mechanicznej ryby o ogromnych rozmiarach. Jest to rodzaj fruwającego wehikułu, statku, miedziano-złoto-brązowa stalowa konstrukcja, oklejona metalowymi łuskami, upodobniającymi ją do prawdziwej ryby. Raczej bez widocznego napędu, mogło to coś "magicznie" płynąć w powietrzu. Bohaterowie lądują tą rybą na małej, skalistej wysepce. Schodzą na ląd i w pewnym momencie spotykają jakiegoś olbrzyma (a może mitologicznego giganta, albo cyklopa, bo nie wykluczam że miał jedno oko). Jest przykuty łańcuchami do skały. Był też chyba stary/porzucony obóz założony przez ludzi. Nie wiadomo z jakiego powodu, ale rozpoczęli z nim walkę (może on czegoś pilnował-choćby skarbu albo zwykłej wody, a może miał więźnia?). On się jakoś uwalnia, goni załogę, oni strzelają (raczej takimi dawnymi muszkietami, czy bardzo starymi karabinami). W końcu uciekli, wsiedli do łodzi-ryby i ostatecznie odlecieli. Film był na pewno kolorowy, stawiam na lata 70-90. Efekty były robione (może specjalnie) techniką poklatkową i nakładaniem obrazu na obraz. Leciało w TV, pewnie po roku 2000.

gustawo
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2021, o 09:04

Książka dla dzieci "Encyklopedia" PRL ilustracje Janusz Stanny.

Post autor: gustawo » 10 wrz 2021, o 08:46

Szukam tytułu książki dla dzieci lata 70-80. Twarda gruba okładka, kwadratowy format ok. 25x25cm oklejona szarobiałym płótno-podobnym materiałem.
Była to swego rodzaju encyklopedia Polski "ludowej", ilustracje w środku prezentowały przekroje bloków mieszkalnych z rurami kanalizacją itp. Były tam rozdziały w stylu "Ala mieszka na wsi" "Kasia mieszka w mieście."
Ilustracje były autorstwa Janusz Stanny.
Dziękuję

PS. Poszukiwania nie dotyczą Encyklopedia dla dzieci Polska moja Ojczyzna, pozycja której szukam miała kwadrotowy format, nie miała zdjęć tylko ilustracje.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Książka dla dzieci "Encyklopedia" PRL ilustracje Janusz Stanny.

Post autor: qba83 » 11 wrz 2021, o 03:28

Miałem tą książkę. Tylko przepadła gdzieś już wiele lat temu. Pamiętam te ilustracje.

Awatar użytkownika
Bellini
Posty: 45
Rejestracja: 14 kwie 2005, o 16:23
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Bellini » 17 wrz 2021, o 12:34

Podejrzewam, że chodzi o to:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Grzegorz Tomczyk

gustawo
Posty: 3
Rejestracja: 21 cze 2021, o 09:04

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: gustawo » 19 wrz 2021, o 11:08

Tak. To jest ten tytuł. Dziękuję Bellini.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: qba83 » 22 wrz 2021, o 15:02

Tak, dokładnie ta książkę miałem. Pamiętam obrazek wiejskiej kuchni, który wyglądał niemal jak zdjęcie, a także było coś z olimpiadą, a także rysunki ryb głębinowych, m.in tej z "żarówką" na czole.

thomascharlock
Posty: 7
Rejestracja: 6 lut 2010, o 20:51

Cudowna Podróż

Post autor: thomascharlock » 10 paź 2021, o 11:37

Czy ktoś kojarzy, czy w ogóle w polskiej wersji językowej jest to do znalezienia? Na eBay można kupić płyty DVD w języku niemieckim i francuskim. TVP nie ma tej bajki w swoim archiwum. Rtl7 nie istnieje, Puls nie odpowiada.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: qba83 » 13 paź 2021, o 18:10

Małgosia contra Małgosia z Ewą Wencel jest na YT, niestety w kiepskiej jakości zgrane z VHS i nie po kolei
https://youtu.be/MR_dKneR8oo
https://youtu.be/4S5uIPl45rQ

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 14 paź 2021, o 18:35

Wow! Wiele lat tego szukałem. Dzięki za info!

MBlaut
Posty: 62
Rejestracja: 16 paź 2017, o 20:38

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: MBlaut » 24 paź 2021, o 23:54

Xiomo23 pisze:
10 cze 2021, o 22:55
Jeszcze raz przypomnę "pewniaki" z filmu fantasy ktorego tytułu od lat poszukuję. Film emitowany w TVP1 w latach 87-90. Być może jeszcze mozna brac pod uwagę 91, ale na pewno już nie 92. 86-ty też wykluczyłem. Na pewno w godzinach rannych 8-11. Na 100 procent w TVP1. Najprawdopodobniej we wakacje. Film typu filmowego, nie kostiumowego. Bohaterem osoba płci męskiej (mężczyzna/chłopak/chłopiec). Czarownik (zły), który swoje serce w postaci czegoś uprzedmiotowanego (kryształ?/bryła?/kamień) przechowywał w grocie skalnej/jaskini. Czarownik cały czas pilnował tego serca, stąd rzadko ruszał się z tej jaskini, o czym główny bohater wiedział. Wiedział również jak pokonać tego czarownika (trzeba zniszczyć to serce). W jednej z ostatnich scen filmu główny bohater zakrada się do tej jaskini w tym celu, jednakże nie znam powodu opuszczenia groty na koniu przez czarownika. Główny bohater odnajduje serce i najprawdopodobniej ciska je o ziemię (w każdym razie niszczy je). W tym samym momencie czarownik jadąc na koniu chwyta się za serce, spada z konia i umiera (jechał na koniu po jakichś wzgórzach, być może wracał do groty??). To ostatnia scena filmu przed koncowymi napisami. Wydaje mi się, że film ten (byc moze byl to serial) emitowany był po jakims filmie dla młodzieży, typu Partnerzy z Ernim, badź też czekałem na jakiś film dla młodzieży, a trafiłem na taki film. Pamiętam, że wychodząc z domu na dwór w letni dzien rozpamietywalem jeszcze dlugo o tym filmie. Może komus się cos przypomni
A czy to nie było przypadkiem na kliszy do wyświetlania?

ODPOWIEDZ