Zapomniane polskie wokalistki

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Lodzermensh
Posty: 4
Rejestracja: 26 lis 2011, o 19:08

Zapomniane polskie wokalistki

Post autor: Lodzermensh » 18 sie 2022, o 19:34

Czy jest wam może znana ta wokalistka https://www.youtube.com/watch?v=3xSin-GYmU8
Starsi łodzianie być może pamiętają , ja jestem za młody. Zaczynała w amatorskich zespołach harcerskich w drugiej połowie lat 60tych w Łodzi.Zabłysnęła w Opolu w 1969 roku i na początku lat 70tych zniknęła z telewizji.Wyszła za mąż i urodziła bliźnięta. Nikt nie wie co się z nią potem stało. W sieci podawane są sprzeczne informacje (umarła. wyjechała do Izraela , wyjechała do Szwecji , mąż zabronił śpiewać). Nikt nic nie wie na 100% tylko powtarzane są plotki. W cyfrowych bibliotekach regionalnych też nic nie znalazłem. Żadnych wywiadów,żadnych recenzji występów. Może źle szukam.

Już więcej wiadomo o Fryderyce Elkanie https://www.facebook.com/fryderyka.elkana

Allonsanfan
Posty: 134
Rejestracja: 14 lis 2006, o 13:13

Re: Zapomniane polskie wokalistki

Post autor: Allonsanfan » 29 sie 2022, o 17:15

Przyznam się że o tej Ali Eksztajn dowiaduję się po raz pierwszy.

Co innego Fryderyka Elkana. Bardzo dobra wokalistka, niestety zupełnie zapomniana. Niesprawiedliwie.

"Gonią wilki za owcami" w jej wykonaniu to jeden z moich ulubionych polskich utworów wszechczasów.

Parę innych takich zapomnianych wokalistek:

Ludmiła Jakubczak
Bożena Grabowska
Katarzyna Bovery
Hanna Rek
Krystyna Konarska
Wiesława Drojecka
Dana Lerska

Komuś jeszcze coś mówią te nazwiska?

Lodzermensh
Posty: 4
Rejestracja: 26 lis 2011, o 19:08

Re: Zapomniane polskie wokalistki

Post autor: Lodzermensh » 29 sie 2022, o 18:57

Tymczasem na forum pana samochodzika na założonym przeze mnie temacie rozkręciła się ciekawa dyskusja https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=528688

xetras
Posty: 9
Rejestracja: 29 sie 2022, o 09:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zapomniane polskie wokalistki

Post autor: xetras » 17 wrz 2022, o 12:14

Podobnie mało znane jak Ala Eksztajn (właśc. Alicja Eksztajn - ur. 19 września 1951 roku) są:

Wiera Gran
Natasza Zylska

"Kasztany" - jednak są nadal znane, tak jak i przed laty.

Cieszy mnie, że (np. Beata Bartelik - "Sen na pogodne dni") niektóre Panie wracają, odżywają, wznawiają tworzenie.
Miło byłoby, gdybym mógł powitać odświeżone piosenki w wykonaniu Teresy Tutinas
Poza tematem:
Odnalazłem na YT urodziwą aktorkę z japońskich filmów, która także śpiewała.
Momoe Yamaguchi
Nie wiem jaki to był w film w Pl, gdzie występowała, ale też pięknie śpiewała.
Polecam piosenki "Kosumosu" oraz "Sayonara no mukaugawa" w jej wykonaniu - można fraza wyszukać sobie wideo na YT.
Urocza i uroczy wokal - porzuciła estradę po ślubie (tak jak Alicja Eksztajn, wcześniej wymieniona w temacie) i pozostaje w Japonii chyba nadal legendą.
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2022, o 11:10 przez xetras, łącznie zmieniany 1 raz.
~a priori z zasady jak ?~

xetras
Posty: 9
Rejestracja: 29 sie 2022, o 09:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zapomniane polskie wokalistki

Post autor: xetras » 17 wrz 2022, o 12:31

Lodzermensh pisze:
18 sie 2022, o 19:34
...Wyszła za mąż i urodziła bliźnięta. Nikt nie wie co się z nią potem stało... Nikt nic nie wie na 100% tylko powtarzane są plotki. W cyfrowych bibliotekach regionalnych też nic nie znalazłem. Żadnych wywiadów,żadnych recenzji występów. Może źle szukam.
Skoro Alicja .... (?), z domu: Eksztajn prowadzi od 1971 roku życie prywatne czyli rodzinne to zapewne daje znak od siebie, że nie chce, by jej szukano - skoro jest osobą prywatną to nie jest maskotką publiki i estrady.
Dygresja:
Ciekawe, że Elżbieta Dmoch też w tym roku przyszła na świat (?)
Druga dygresja:
"Srebrne wesele"(1969) - stało się faktycznie hitem i to na dlugo, ale nie w wykonaniu Alicji Eksztajn, ale Wiktora Zatwarskiego.
Poniekąd niniejszym dziękuję Ci, Lodzermensh za przypomnienie zapomnianego hitu balangowego,z wesela i różnych popijaw. :)

PS.
Piękne nasze Panie... dbają o wygląd - a estrada wyniszcza, dlatego po czterdziestce tylko niektóre mają dość siły na dalsze robienie kariery.
Kompletnie inaczej jest amatorsko traktować publiczne występy, a przy zawodowym zarobkowaniu "trzeba to robić na 300 procent", jak to Janusz Józefowicz podał.

PPS.
Tamta wersja "Mój płacz ukoi wiatr" jest chyba z filmu "Koncert na 707 ulic" a tu inna wersja "występu" ze studio:
https://youtu.be/NmWnHC6DEcM
Piosenka ma taki całkiem swojski kameralny klimat, całkiem się nie zestarzała, ale jakoś mało jest pamiętana.

Dane odnośnie Alicji Zielińskiej Eksztajn:
1970 - 1972 Estrada Łódź
1973 - 1984 Estrada Zielona Góra
https://encyklopediateatru.pl/osoby/536 ... a-eksztajn
Ostatnio zmieniony 9 lis 2022, o 08:26 przez xetras, łącznie zmieniany 1 raz.
~a priori z zasady jak ?~

martek
Posty: 25
Rejestracja: 16 gru 2020, o 14:54

Re: Zapomniane polskie wokalistki

Post autor: martek » 26 wrz 2022, o 13:10

Cóż, widocznie mimo wszystko jestem za młody, bo totalnie jej nie pamiętam!
__________________
oferta na opróżnianie piwnic w Krakowie

ODPOWIEDZ