Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Agnieszka78
Posty: 44
Rejestracja: 2 lis 2006, o 21:36

Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Post autor: Agnieszka78 » 16 sie 2007, o 19:48

Myślę, że wielu z Was sie ucieszy... Miło powspominać :-)
Mam 6 lat

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 17 sie 2007, o 07:23

He heh hehe pamiętam, jestem z rocznika 77 i wtedy właśnie takie podręczniki były. Pamiętam , jak zawsze dziwiliśmy się imionom dzieci z czytanek, np. Edek, Genek itp. ale było czasem śmiechu.

A robiliście na początku zerówki taką szafkę-domek z pudełek od zapałek na literki?

Berni78
Posty: 2
Rejestracja: 17 sie 2007, o 07:29

Post autor: Berni78 » 17 sie 2007, o 07:34

Trzy pierwsze słowa jakich uczyliśmy się pisać: mama, tata, dom

Metal_ToMo
Posty: 6
Rejestracja: 6 lip 2007, o 17:03

Post autor: Metal_ToMo » 17 sie 2007, o 13:11

Witam Nostalgian. :-)
Ja śmigalem do zerówki w roku szkolnym 1991/92 i również używałem tego podręcznika. To własnie w nim dostawaliśmy pierwsze "piątki z kwiatkiem" i "piątki z kropką". ;)
Pamiętam, jak bodajze w drugim semestrze zaczęlismy korzystać również z serii zeszytów "Paszport do zerówki". Zawierały one rózne zadanka typu: wyrpowadź ludzika z labiryntu, połącz kropki, odwzoruj obrazek powyżej etc. Przyciągały nas barwnymi okładkami i rożnorodnością łamigłówek. To własnie w jednej z tych książeczek otrzymałem pierwszą w historii mej szkolnej kariery szóstkę za wyprowadzenie pletwonurka na powierzchnię wody. ;) Koledze się nudzilo, to zrobił. ;) Pamięć może mine zwodzić, ale chyba jednak wolałem literki. Cóż, humaista. ;)
Czy ktoś z Forumowiczów kojarzy tę serię, pamięta coś wiecej, ma jakieś wspomnienia lub być może skany?

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 17 sie 2007, o 13:51

Za moich czasów zerówki nie było. Za to byłem z ostatniego rocznika, który w pierwszej klasie korzystał z "Elementarza" Mariana Falskiego. Też było mnóstwo dziwnych już dla nas pojęć, jak np. pończoszki u chłopców, czy stare samochody na ilustracjach.

Pzdr

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 17 sie 2007, o 19:20

Za moich czasow tez nie bylo zerowki a chetnie bym sobie przypomnial jak wygladaly podreczniki z pierwszych klas szkoly bo wogole ich nie pamietam

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: gumisio » 17 sie 2007, o 21:35

Robi - jak to za twoich czasow nie bylo zerowki ? Ja jestem rok mlodszy od ciebie i do zerowki chodzilem.

Wracajac do podrecznika - tak - przypomnieliscie mi akurat kawal dobrego dziecinstwa ta ksiazka. Ostatnio to nawet na allegro kupilem sobie elementarz taki sam jakiego uzywalem w pierwszej klasie :) Moze sobie i kupie i te ksiazke ?
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 17 sie 2007, o 22:07

Zerówka była, ale nieobowiązkowa. Ja chodziłam, ale nie pamiętam żadnego podręcznika, chyba nie mieliśmy. Natomiast pamiętam, że w podręczniku do którejś tam klasy była bardzo wzruszająca czytanka "Bohaterski milicjant", jak to chłopiec bawił się na torach, a tu jedzie pociąg, więc policjant skoczył, nakrył chłopca własnym ciałem i chłopiec wyszedł z tego cało, a on był tylko ranny. Po latach myślałam, że to brednie, ale niedawno w wiadomościach było, że w metrze (nie pamiętam, w jakim mieście) miało miejsce podobne zdarzenie i też obie osoby wyszły z tego żywe.
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 18 sie 2007, o 06:47

Gumisiu , nie pamietam dokladnie jak bylo z ta zerowka , ale mutant ma chyba racje , mozliwe ze byla ale chyba nieobowiazkowa. Ja chodzilem do przedszkola a pozniej do pierwszej klasy

Agnieszka78
Posty: 44
Rejestracja: 2 lis 2006, o 21:36

Post autor: Agnieszka78 » 18 sie 2007, o 09:16

Mam jeszcze "W szkole i na wakacjach" Ireny Słońskiej - wyd. 1982, "Litery" Ewy i Feliksa Przyłubskich - wyd. 1984. Też kupione na allegro, ale dokładnie takie, z jakich się uczyłam! "Litery" mam poskanowane, może kiedyś wrzucę na neta jeszcze i to :-)

Agnieszka78
Posty: 44
Rejestracja: 2 lis 2006, o 21:36

Post autor: Agnieszka78 » 18 sie 2007, o 09:24

Gumusio, ile ja się naszukałam "Mam 6 lat", to nie pytaj! Od kilku lat! Na allegro nigdy się nie spotkałam. Okrężnymi drogami, w jakiejś bibliotece pedagogicznej dopiero znaleźli staruteńki jedyny egzemplarz z tamtych lat! Nie chcieli nawet wypożyczyć, ale się udało. Poskanowałam, więc się podzieliłam :-) Brakuje w nim kilkunastu stron, ale dobre i to!
Chociaż marzy mi się prawdziwa książka, ale zdobycie jej chyba graniczy z cudem.

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 18 sie 2007, o 15:46

O tym milicjancie to pamiętam. Przypominam sobie, że kiedy nakrył dziecko własnym ciałem poczuł tępe uderzenie w głowę. Tylko nie mogę sobie przypomnieć czy to było w książce do I czy II klasy. Była też książka pt. "Moja pierwsza czytanka". W drugiej klasie książka do j. polskiego miała pomarańczowe twarde okładki a w trzeciej niebieskie. Pamiętam też jakąś czytankę o węglu (chyba w związku z Barbórką) kiedy chłopczyk się pyta z czego powstaje atrament, farba do malowania, aspiryna i gaz , na co wszyscy mu odpowiadają, ze z węgla.

kasiafran
Posty: 6
Rejestracja: 30 maja 2007, o 19:42

Czytanka z Liter

Post autor: kasiafran » 18 sie 2007, o 17:17

Pamietam taka czytanke z Liter dla pierwszej klasy

Lato

Boso Bolek mama tato
Boso Bobik bo to lato
Boso mama boso tata
I motylek boso lata

bosssmanka
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2006, o 10:00

Post autor: bosssmanka » 19 sie 2007, o 17:30

:D

A robiliście na początku zerówki taką szafkę-domek z pudełek od zapałek na literki?[/quote]

Heh... ja robilam :) Zupelnie o tym zapomnialam :)

Agnieszka78
Posty: 44
Rejestracja: 2 lis 2006, o 21:36

Post autor: Agnieszka78 » 20 sie 2007, o 10:02

Kasiafran, to dla Ciebie:
Załączniki
boso.jpg
boso.jpg (99.23 KiB) Przejrzano 61190 razy

ODPOWIEDZ