Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Ina1973
Posty: 7
Rejestracja: 1 kwie 2009, o 11:17

Post autor: Ina1973 » 7 lut 2011, o 14:24

pamiętam, że bya taka ładna fotka jesiennego lasu

Zyrafa
Posty: 93
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 04:04

"Nasz świat i my" i "Poznaję swój kraj"

Post autor: Zyrafa » 10 lut 2011, o 10:57

Wklejam więcej obrazków:
Załączniki
nasz-swiat-i-my-5 001.jpg
nasz-swiat-i-my-6 001.jpg
nasz-swiat-i-my-7 001.jpg
poznaje-swoj-kraj-5 001.jpg

Zyrafa
Posty: 93
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 04:04

Post autor: Zyrafa » 10 lut 2011, o 11:18

Ja z tych podręczników pamiętam "mączkę kostną". Jakoś mi utkwiła w pamięci. Jak się zastanowić, to trochę makabryczne podejście: co nam daje świnka? Skórę, klej, kiełbasę... :-)

Podobają mi się też ówczesne zasady żywienia, zwłaszcza to że dzieci powinny jeść słodycze. :-) Zresztą ostatnio naukowcy "odkryli", że mleko jest zdrowe, chleb jest zdrowy. Może więc nasz dieta w latach 80. nie była taka zła. O epidemii otyłości też się jakoś nie słyszało.

A propos wspomnianego "Razem ze słonkiem" też miałam całą serię. Pamiętam, jak czekałam na kolejne części. Pamiętam, że zawsze się napalałam na jakiś projekt, a potem na planach się kończyło. Dzieci wiejskie miały chyba ułatwione zadanie. Na przykład chciałam zrobić Ogródek Plastusia, nawet chyba częściowo go wykonałam. Ale jakoś nie mogłam zdobyć gałązek drzew owocowych, które miały zakwitnąć w fiolkach po lekarstwach. To samo z projektem "Skrzynia skarbów", do której trzeba było zbierać różne ptasie pióra itp. Jakoś nigdy nie wpadały mi w ręce podobne skarby. To samo z choinką dla zwierząt, gdzie trzeba było dysponować ziarnem zbóż... Pamiętam za to, że raz moja mama zrobiłą Czarodziejskie Szyszki z preparowanego ryżu. Było tam jeszcze chyba 20 dag toffi, 20dag krówek czy jakoś tak. Pycha! :-)

Ina1973
Posty: 7
Rejestracja: 1 kwie 2009, o 11:17

Post autor: Ina1973 » 10 lut 2011, o 12:23

dzięki Żyrafo! Co ekolodzy na ten obrazek ze skórą zwierzęcia?

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 10 lut 2011, o 17:02

Przypomniałam sobie te produkty ze świnki, no i kurczaka w jajku oraz cielę w krowie. :grin:

gosia88
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2011, o 14:17

Post autor: gosia88 » 14 lut 2011, o 13:38

Witam wszystkich!!! Jestem tu pierwszy raz i chciałabym zapytać, czy ktoś pamięta taki wierszyk o smoku wawelskim, ja niestety pamiętam tylko połowe i reszty nie mogę sobię przypomnieć, bardzo proszę o pomoc, a pamiętam tyle:

W pewnej bajce było tak, żył na zamku książe Krak,
obok zamku, tuż o krok, w ciemnej jamie mieszkał smok,
smok ten serce miał, jak głaz, córkę Kraka porwał raz,
ojciec, matka leją łzy, oddaj córkę, smoku zły,
kto uwolni córkę mą, temu dam za żonę ją,
żył w Krakowie Szewczyk smyk, dobrą redę znalazł w mig,
skórę owcy z kołka zdjął i siarki nasypał w nią.............

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Re: Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Post autor: wilma » 2 mar 2011, o 17:36

Żyrafo dziękuję za skany podręcznika! :) Jeśli dobrze pamiętam,to w książce zaraz obok Dawniej- dziś miejsca było coś o nowych i dawnych narzędziach,m in kobieta ubijająca masło,było tam coś takiego?
Przez jakiś czas wg tej ksiązki komponowałam sobie śniadanka, zgodnie z porami roku
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Post autor: Elle » 2 mar 2011, o 18:30

wilma pisze:Żyrafo dziękuję za skany podręcznika! :) Jeśli dobrze pamiętam,to w książce zaraz obok Dawniej- dziś miejsca było coś o nowych i dawnych narzędziach,m in kobieta ubijająca masło,było tam coś takiego?
Przez jakiś czas wg tej ksiązki komponowałam sobie śniadanka, zgodnie z porami roku
:D
Wszystkie poradniki mogą się schować, przy tak prostej książeczce. 8)

Zyrafa
Posty: 93
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 04:04

Re: Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Post autor: Zyrafa » 3 mar 2011, o 12:39

wilma pisze:Żyrafo dziękuję za skany podręcznika! :) Jeśli dobrze pamiętam,to w książce zaraz obok Dawniej- dziś miejsca było coś o nowych i dawnych narzędziach,m in kobieta ubijająca masło,było tam coś takiego?
Przez jakiś czas wg tej ksiązki komponowałam sobie śniadanka, zgodnie z porami roku
Było, było. Była strona o nowoczesnych mleczarniach (mechaniczna dojarka) i jak to dawniej bywało (dojenie ręczne), a pod spodem kobieta ubijająca masło i nowoczesna maszyna do wyrobu masła. Niestety nie mam już tej książki, żeby zrobić więcej skanów. :-(
A ta strona ze śniadankami to moja ulubiona. Bułeczki, twarożek, "kakałko". :-) Aż ślinka cieknie.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Post autor: Elle » 22 mar 2011, o 19:34

Właśnie dostałam kilka nostalgicznych książek, które przez kilkanaście lat leżały w naszej piwnicy, w tym: LITERY, ELEMENTARZ, Zwariowana książeczka, Brzechwa dzieciom, Kopciuszek i Ten Dziwny Eryk. :D

anna
Posty: 35
Rejestracja: 29 gru 2009, o 16:40

Re: Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Post autor: anna » 23 mar 2011, o 18:12

Elle, zazdroszczę Ci! Bardzo!

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Post autor: Elle » 29 mar 2011, o 20:55

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wklejam cztery zdjęcia ze znalezionych w piwnicy LITER. :D

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Re: Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Post autor: juka » 29 mar 2011, o 21:25

Elle, czy ja dobrze pamiętam, że w czytance z literą "N" (ostatnie zdjęcie) pojawia się litera "C", a w książce wprowadzana jest dopiero później, możesz to sprawdzić? Pamiętam, że był taki błąd, wydaje mi się, że właśnie w tej czytance, ale pewna nie jestem, w końcu trochę czasu minęło :)

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Post autor: Elle » 29 mar 2011, o 21:32

juka pisze:Elle, czy ja dobrze pamiętam, że w czytance z literą "N" (ostatnie zdjęcie) pojawia się litera "C", a w książce wprowadzana jest dopiero później, możesz to sprawdzić? Pamiętam, że był taki błąd, wydaje mi się, że właśnie w tej czytance, ale pewna nie jestem, w końcu trochę czasu minęło :)
C jak cebula pojawia się później. (Ale ty jesteś spostrzegawcza! :D )

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Re: Pamiętacie podręcznik do zerówki?

Post autor: juka » 29 mar 2011, o 22:11

Dzięki, Elle :D. To nie spostrzegawczość, to pamięć - pamiętam, że jak czytaliśmy tę czytankę, nikt z klasy nie wiedział, co to za litera, tylko ja - dlatego zapamiętałam :)

ODPOWIEDZ