Zabawki

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Zabawki

Post autor: biały_delfin » 13 sty 2016, o 17:35

Doctor_Who pamiętam jak wujek poznał nam kalkulator ze strefami czasowymi. co to było !!! w zależności jak się ustawiało miasto zmieniała się godzina. teraz się wydaje to niczym w porównaniu z masą funkcji smartfonów i tabletów.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
wositelec
Posty: 100
Rejestracja: 26 mar 2011, o 13:36

Re: Zabawki

Post autor: wositelec » 13 sty 2016, o 18:45

7zark7 pisze:Jeśli chodzi o klocki, przypomniałem sobie, że były takie legopodobne - nazywały się "pb", czy jakoś tak. Chyba z NRFefenu były.
Dzięki za podpowiedź, ale chodziło mi jednak o nieco nowsze klocki, z lat 90. Nazywały się COBI. To znana firma, konkurencyjna dla LEGO, ale chyba już trochę mniej popularna obecnie.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Zabawki

Post autor: Doctor_Who » 13 sty 2016, o 21:45

Pewno mój kalkulator-organizer by jeszcze zadziałał gdyby włożyć nowe baterie, ale chyba nie pamiętam hasła do niego :D (sekretne notatki). Co prawda kiedy dostałem pierwszą komórkę wszystko co potrzebne sobie przepisałem do niej. Przypomniało mi się, że miał jeszcze konwerter walut - trochę to dziwne, biorąc pod uwagę, że kursy się co i rusz zmieniają, a nie miał żadnego połączenia z siecią czy czymś podobnym by się aktualizować. 1 kg zawsze będzie ok. 35 w uncjach, ale dolar do funta już niekoniecznie :). Od smartfonów jakoś udaje mi się do dzisiaj odżegnać, prosta zasada - jeżeli potrzebuję tylko noża, nie kupuję szwajcarskiego scyzoryka, jeżeli używam telefonu tylko do dzwonienia i smsów nie potrzebny mi smartfon.
COBI jakoś żyje i ma się prężnie, nawet w ubiegłym roku jakąś reklamę w TV widziałem.

Miałem też inne klocki, których długo znaleźć w necie, w końcu na jednej aukcji znalazłem zdjęcie na którym rozpoznałem charakterystyczne białe okna i drzwi - czy PAMIĘTACIE, MIELIŚCIE KLOCKI Z TAKIMI OKNAMI I DRZWIAMI?

Obrazek

Z tych klocków stawiało się domy i wieże - wieże miały jak na obrazku kolor pomarańczowy, dachówki do wież były spiczaste, czerwone lub czarne, domy żółte lub niebieskie w zależności od zestawu, a może istniały i inne zestawy, całkiem innych kolorów?
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

koland
Posty: 1
Rejestracja: 5 mar 2016, o 16:08

Re: Zabawki

Post autor: koland » 8 mar 2016, o 08:07

Witam
Poszukuję modeli kioskowców, głównie chodzi mi o modele serii miniatur produkowane przez ZP Ruch i PZWPT Siedlce, zapraszam na stronę gdzie można znaleźć więcej informacji o tych modelach.
http://www.seriaminiatur.cba.pl/

Obrazek

Awatar użytkownika
Conrad
Posty: 105
Rejestracja: 11 lip 2013, o 12:57
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: Zabawki

Post autor: Conrad » 15 mar 2016, o 14:55

Jeśli poszukujesz tych modeli, to musisz wykazać się wielką cierpliwością. Znajdziesz je na portalach aukcyjnych (np. Allegro), bo czasem się tam pokazują. Niestety wymaga to czasu, systematyczności i pieniędzy. Swoją kolekcję pamiątek tworzę od ładnych paru lat i prawie codziennie przeglądam aukcje. Oczywiście część rzeczy mam własnych, które jeszcze pozostały, jednak dużo eksponatów dokupiłem. Pamiątki PRL-u są coraz bardziej rozchwytywane, a przez to coraz droższe. Ja za samolot Ił-18 z NRD-owskiego Veb Plasticart dałem 400 złotych -> a to było jakieś 5 lat temu ... :) .
Pozdrawiam - J. Konrad G.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Zabawki

Post autor: biały_delfin » 19 mar 2016, o 22:45

Doctor_Who chba kojarzę te klocki, zwłaszcza te mające kształt łuku. były tam takie białe drzwi i okna, które wsuwało się pomiędzy dwa klocki, każdy klocek miał z boku taką szczelinę, o to chodziło ?
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Zabawki

Post autor: Doctor_Who » 6 wrz 2016, o 08:51

biały_delfin pisze:Doctor_Who chba kojarzę te klocki, zwłaszcza te mające kształt łuku. były tam takie białe drzwi i okna, które wsuwało się pomiędzy dwa klocki, każdy klocek miał z boku taką szczelinę, o to chodziło ?
Tak, dokładnie o to mi chodzi!
Miałem dwa takie zestawy - jeden chyba dostałem pod choinkę a drugi gdzieś tak w okolicach komunii (?).
Cieszę się, że ktoś jeszcze poza mną to kojarzy.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Zabawki

Post autor: biały_delfin » 17 wrz 2016, o 14:36

Prehistoria, o klockach lego nie było mowy. chociaż chciałem mieć takie klocki gdzie się wszytko ruszało i otwierało. czas spełnił to marzenie
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Zabawki

Post autor: qba83 » 21 wrz 2016, o 00:23

Ja pierwszy zestaw Lego dostałem na gwiazdkę 1987r, był to zdaje się jakiś samochód wyścigowy. Zestaw niewielki. Potem dostawałem kolejne, najbardziej upodobałem sobie domki. Z jednego zestawu domków można było zbudować kilka różnych.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Zabawki nakręcane kluczykiem

Post autor: biały_delfin » 26 lis 2016, o 21:15

Zabawki nakręcane kluczykiem

Znajomy uświadomił mi ostatnio, że dawniej było dużo zabawek nakręcanych kluczykiem.
Ja miałem dużego robota z szarego plastiku i małego niebieskiego robocika nakręcanego srebrnymi łapkami.
była chyba też blaszana karuzela, były też samochodziki nakręcane kluczykiem
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Zabawki

Post autor: biały_delfin » 9 mar 2017, o 18:37

Obrazek

JEST :D

ALFFETTA SPIDER - jedna z ulubionych zabawek z dzieciństwa, żółty świadek beztroskich dni.
Otwierane drzwi, bagażnik, ludzik, stoliczek, walizka - bajka w porównaniu z innymi zabawkami.
Ostał się tylko silniczek (do dziś działa) i podwozie, po którym wywnioskowałem że musiał być to nowoczesny sportowy samochód. Dziś kiedy jest internet, nareszcie wiem jak wygląda.

https://bufetprl.com/tag/alfetta-spider/

https://www.youtube.com/watch?v=iVH2w1Cpi5s

https://www.youtube.com/watch?v=FvKQZt91ANM
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Zabawki

Post autor: biały_delfin » 9 mar 2017, o 18:44

Nie mogę sobie odmówić.
Obrazek
Obrazek
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Zabawki

Post autor: biały_delfin » 9 mar 2017, o 19:01

i orginał tzn prawdziwy samochód:
https://www.allcarindex.com/auto-car-mo ... ta-Spider/

na u nas 100 zł na zagranicznych więcej
https://www.olx.pl/oferta/alfetta-spide ... cMvxF.html
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Piotrek 196x
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2017, o 09:31
Lokalizacja: Wschodnia Polska

Re: Zabawki

Post autor: Piotrek 196x » 25 cze 2017, o 00:59

Moje zabawki, które przetrwały ponad 45 lat. Zdjęcie robione w zeszłym roku.
Załączniki
zabawki1.jpg
,,Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej" - E. Gierek
⚠Samochód jest jak wino i skrzypce, im starszy - tym lepszy.⚠

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Zabawki

Post autor: Robi » 25 cze 2017, o 06:24

Mialem taki stateczek

ODPOWIEDZ