Artykuly spozywcze z dawnych lat

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 25 lut 2009, o 17:35

biały_delfin pisze:
Eryk75 pisze:Tak były zaopatrzone sklepy mięsne dekady lat 80
nigdy dość przypominania takich obrazków, jak było
Wg niektórych było super. :wink:
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 25 lut 2009, o 17:47

Dudzio pisze:Wg niektórych było super. :wink:
Jak robili zakupy w sklepach z żółtymi firankami, albo mają krótką pamięć to z pewnością było super. :lol:

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 25 lut 2009, o 19:15

Eryk75 pisze:
Dudzio pisze:Wg niektórych było super. :wink:
Jak robili zakupy w sklepach z żółtymi firankami, albo mają krótką pamięć to z pewnością było super. :lol:
No i jeszcze hameryka. Za 50-100 dolców miesięcznie hulaj dusza! Świat leżał u stóp. I wszyscy z ręki jedli. :wink:
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 25 lut 2009, o 19:49

Dudzio pisze:No to zejdźmy na piwo.
Na początku lat 80-tych pojawiły się szklanki do piwa (nazywane też rozbieranymi szklankami :lol: ), z panienkami ubranymi w białe bikini, kiedy wlało się do tej szklanki zimne piwo, szaty panienki znikały. Co obrotniejsi i przedsiębiorczy zrobili na tym kokosy, wywożąc to do NRD. Nie wiem czy te szklanki były produkcji polskiej, ale można je było dostać w prywaciarskich butikach lub komisach.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 25 lut 2009, o 20:23

Chyba sie komus kartki zmarnowaly :wink:
Obrazek Obrazek
Free Image Hosting by ImageBam.com

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 25 lut 2009, o 20:51

Za to ta kartka jest wielobranżowa, wręcz uniwersalna :wink:
Obrazek

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 25 lut 2009, o 22:41

Eryk75 pisze:Co obrotniejsi i przedsiębiorczy zrobili na tym kokosy, wywożąc to do NRD.
Nie tylko na tym. Na lizakach, frotkach, paciorkach, spinkach do włosów także.Wielekroć zastanawiałem się, że "enerdówki" i "enerdowcy" wyglądają jak ostatnie dziady, mając dostęp do sklepów firmowych "Salamander" i ekstra "Exquisite" (zwane przez naszych "eksklusiwami"), oraz komisów. Drogo, ale ubrać się tam można było, szczególnie biorąc pod uwagę jakość. Oni po prostu nie mieli wyrobionego gustu. Dlatego łykali nasze szklane paciorki i gumki do włosów. Jak dzikusy z dżungli. "Enerdowca" płci męskiej było poznać po sandałach w lecie. Jak facet miał na sobie sandały to na 99% "enerdowiec". Nazywaliśmy ich "sandałowcami". Ale teraz to Europejczycy pełną gębą. :lol:
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
agnb
Posty: 92
Rejestracja: 25 lut 2009, o 23:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Post autor: agnb » 25 lut 2009, o 23:50

Ale się rozmarzyłam czytając wcześniejsze posty....
Witam wszystkich :smile:
Czy pamięta ktoś z Was czekoladki które były bardzo podobne do Michałków ale miały nadzienie piaskowego koloru? Ten smak pamiętam do dziś, może ktoś jeszcze podobne produkuje?
Znalazłam gumy Turbo na allegro, nadal są produkowane przez turecką firmę Kent. Nie mogłam się oprzeć i kupiłam. Tak samo twarde jak kiedyś :wink: Jak będę mieć chwilkę zamieszczę zdjęcie samochodów
A tu link do allegro: http://www.allegro.pl/item565567498_gum ... aszam.html

Aga

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 26 lut 2009, o 08:37

Eryk75 pisze:Za to ta kartka jest wielobranżowa, wręcz uniwersalna :wink:
Obrazek
Jak widać dla bolszewika proszek do prania był używką jak papierosy i luksusem jak cukierki.
Piersze kartki wprowadzone za Edwarda Rozrzutnego na cukier miały wygląd znaczka pocztowego. Wprowadzono je w lecie 1976 roku. Nie wolno było oficjalnie mówić wtedy "kartki", tylko "bony".
Pamiętam tą panikę, kiedy kupowano cukier dziesiątkami kilogramów. Niektórzy trzymali je w wersalkach. Komuna sama strzeliła sobie w kolano, ogłaszając 100 procentową podwyżkę (z 10,50 na 21 złotych za kilogram). Potem Jaroszewicz się wycofał z podwyżek. Pamiętam pierwsze słowa Mamy po odwołaniu podwyżek w wystąpieniu telewizyjnym Jaroszewicza:
Oho! Były jakieś rozruchy
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
giraldus
Posty: 116
Rejestracja: 2 mar 2009, o 23:37
Lokalizacja: Kaer Morhen

Post autor: giraldus » 4 mar 2009, o 20:30

Witam wszystkich!
Jestem na tym forum po raz pierwszy, ale kilka dni musiałem poświęcić na przedarcie się przez te 61 stron postów. Na zmianę śmiałem się i ocierałem łzy wzruszenia. To foforum, wszystkie inne, cała nostalgia.pl, wy wszyscy jesteście super! (ale kadzę, nie? :oops: ).
A w temacie: a art.spoż PRL pamiętam jeszcze jeden napój, o którym chyba tu nie wspomniano. Niejaki Serwovit vel Serwowit, który był chyba sfermentowaną maślanką. Często na dużej przerwie w szkole biegłem do spożywczego i kupowałem rzeczony produkt i 2-3 bułki kajzerki. Ale wyżerka!
Na domiar złego ktoś niewidoczny wśród ciżby bez ustanku dął w mosiężną surmę. Z pewnością nie był to muzyk.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 4 mar 2009, o 21:26

giraldus pisze:Witam wszystkich!
Jestem na tym forum po raz pierwszy, ale kilka dni musiałem poświęcić na przedarcie się przez te 61 stron postów. Na zmianę śmiałem się i ocierałem łzy wzruszenia. To foforum, wszystkie inne, cała nostalgia.pl, wy wszyscy jesteście super! (ale kadzę, nie? :oops: ).
A w temacie: a art.spoż PRL pamiętam jeszcze jeden napój, o którym chyba tu nie wspomniano. Niejaki Serwovit vel Serwowit, który był chyba sfermentowaną maślanką. Często na dużej przerwie w szkole biegłem do spożywczego i kupowałem rzeczony produkt i 2-3 bułki kajzerki. Ale wyżerka!
Witaj Giraldusie! :smile: Robimy, co możemy... :wink: , a po prostu dbamy o stan naszej pamięci i przypominamy sobie wszystko. Dzięki temu jest co wspominać i powzruszać się można... :smile:
Tylko troszeczkę, naprawdę w ilościach śladowych. :lol:
Witaj raz jeszcze i wspominaj z nami. :grin:

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 4 mar 2009, o 21:29

Witaj giraldusie na naszym forum.
Trzeba poświecić min. godzinę dzienne, no nie ? :wink:
Tutaj jest dużo fajnych spomnień, siedzę tu już 2 lata, a temat jeszcze nie jest wyczerpany i jeszcze się zdarzają jakieś mile zaskakujące sprawy.
możesz tu spotkać bardzo fajnych ludzi.

Pozdrawiam Biały Delfin
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 4 mar 2009, o 21:33

biały_delfin pisze:Witaj giraldusie na naszym forum.
Trzeba poświecić min. godzinę dzienne, no nie ? :wink:
Tutaj jest dużo fajnych spomnień, siedzę tu już 2 lata, a temat jeszcze nie jest wyczerpany i jeszcze się zdarzają jakieś mile zaskakujące sprawy.
możesz tu spotkać bardzo fajnych ludzi. Pozdrawiam Biały Delfin
Obrazek Obrazek Obrazek

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 4 mar 2009, o 21:38

giraldus pisze: Niejaki Serwovit vel Serwowit, który był chyba sfermentowaną maślanką. Często na dużej przerwie w szkole biegłem do spożywczego i kupowałem rzeczony produkt i 2-3 bułki kajzerki. Ale wyżerka!
Pamietam ze bylo cos takiego ale nie pamietam jak to wygladalo...

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 4 mar 2009, o 21:45

Robi pisze:
giraldus pisze: Niejaki Serwovit vel Serwowit, który był chyba sfermentowaną maślanką. Często na dużej przerwie w szkole biegłem do spożywczego i kupowałem rzeczony produkt i 2-3 bułki kajzerki. Ale wyżerka!
Pamietam ze bylo cos takiego ale nie pamietam jak to wygladalo...
Serwovit miał bardzo specyficzny smak- takiej serwatki z bąbelkami, nazywaliśmy to szampanem mlecznym, bo miało bąbelki. Sprzedwany był w butelkach pośrednich pomiędzy tymi od śmietany, a tymi dużymi od mleka. Śmietana była w całkiem małych, a Serwovit w bodajże 0,5l.

ODPOWIEDZ