Dawne święta i inne uroczystości :-)

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Conrad
Posty: 105
Rejestracja: 11 lip 2013, o 12:57
Lokalizacja: Nowa Huta

Re: Dawne święta i inne uroczystości :-)

Post autor: Conrad » 1 gru 2015, o 22:35

Ammi pisze:...niestety właśnie coraz mniej tych fajnych żaróweczek zostało... .(
U mnie nadal można dostać --> na placach targowych przed samymi świętami. Do koloru, do wyboru. Były w zeszłym roku i myślę, że w tym również będą :)
Pozdrawiam - J. Konrad G.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Dawne święta i inne uroczystości :-)

Post autor: qba83 » 1 gru 2015, o 23:00

też te duże lampki widziałem całkiem niedawno w sprzedaży, ale dość sporo kosztowały. Te stare nie były w dużej większości fabrycznie zmostkowane, znaczy się, że gdy jedna żarówka się przepaliła, przerywał się obwód i trzeba było szukać która to. Mój ojciec potem sam założył mostki w tych lampkach, wtedy po przepaleniu się gasła tylko jedna. Był też w domu komplet lampek choinkowych, zrobiony przez mojego ojca z żaróweczek telefonicznych, zabarwionych na różne kolory specjalnym lakierem. Był bardzo duży, tych żaróweczek było tam ponad sto. To było przed świętami w 1986r, miałem 3 lata i te lampki dopiero co zrobione i ze świeżo pomalowanymi żarówkami suszyły się u dziadków w kuchni. ja dotknąłem jednej z żarówek ( na pewno była różowa) i pobrudziłem palec, bo jeszcze nie wyschła. jednak komplet ten nie był czesto używany. Jak pamiętam to chyba tylko ze dwa lub trzy razy wisiał w święta na choince. Był dość duży kłopot z jego zakładaniem i właściwie tylko ojciec się tego podejmował. Więc jeśli na święta akurat ojca nie było, wisiały tylko dwa komplety, jakie mieliśmy. Duże "świeczki" na klamerkach i takie trochę mniejsze, z żarówkami co prawda wymiennymi, ale mniejszymi zbliżonymi sposobem montowania do tych obecnych, ale komplet był kupiony w 1988r, kiedy to chyba po świętach w 1987r wspólnie z siostrą powykręcaliśmy wszystkie żarówki z tego starego kompletu i leżał potem przez kilka lat nieużywany. Dopiero na święta 1992r ponownie zawisł na choince. Ten nowy też miał pecha. Siostra przecięła nożyczkami kabel, aż wywaliło korki i zrobiło się ciemno. Potem w tym miejscu sklejony był zieloną taśmą izolacyjną, ale mimo to służył jeszcze przez parę lat, dopóki nie zostały kupione popularne do dzisiaj miniaturowe lampki. Tylko że te pierwsze tego typu były całkiem poprządnej jkakości w pporównaniu z tymi obecnymi, gdzie się ciągle coś zrywa lub upala i nadają się do wyrzucenia. Kiedyś jeden z tych kompletów podzieliłem i podłączyłem sobie po kilka żarówek pod głośniki od wieży, żeby migały w rytm muzyki.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Dawne święta i inne uroczystości :-)

Post autor: Doctor_Who » 12 paź 2016, o 13:27

Stoję sobie przedwczoraj w kolejce w sklepie, patrzę na półkę i widzę... wino w opakowaniu z choinkami. Zaglądam w domu na kalendarz, myśląc, że przespałem dwa miesiące - jednak nie, wciąż początek października :D. Kiedyś w grudniu do świąt jeszcze było daleko. Dziś już dwa miesiące przed czasem jesteśmy "atakowani" choinkami, świeczkami, bałwankami, aniołkami i mikołajami. Przez to zdążą nam się opatrzyć i spowszednieć.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Dawne święta i inne uroczystości :-)

Post autor: Robi » 12 paź 2016, o 17:08

Tez mnie to meczy. W latach 70 i 80 ozdoby swiateczne w sklepach pojawialy sie po mikolajkach 6 grudnia . Teraz glownie po Wszystkich swietych . W pazdzierniku to juz totalne przegiecie.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Dawne święta i inne uroczystości :-)

Post autor: qba83 » 12 paź 2016, o 17:58

Jeden sklep był u mnie w mieście, który został zamknięty bodajże w styczniu i chyba jeszcze z półtora roku stały na witrynie dekoracje świąteczne, choinki, mikołaje...

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: Dawne święta i inne uroczystości :-)

Post autor: Syriusz Falcon » 13 paź 2016, o 10:13

Świątecznego klimatu lat 80, czy 90 próżno szukać w dzisiejszych realiach. Bo teraz to jest po prostu machina do zarabiania wielkich pieniędzy.
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Dawne święta i inne uroczystości :-)

Post autor: Doctor_Who » 24 gru 2016, o 15:50

Aura za oknem sprawiła mi miłą niespodziankę. W ostatniej dekadzie ciężko mi sobie przypomnieć choć jedną wigilię z prószącym śniegiem (albo śnieg pojawiał się przed świętami i schodził, albo dopiero tuż po), zdążyłem znienawidzić "śnieżne" reklamy w tv, a tu nagle runął z nieba piękny, biały puch :). Poczułem się tak jakby młodszy. A jak tam u Was? Białe Święta, czy raczej nie?

EDIT: No i pochwaliłem przed czasem, bo w nocy spadł deszcz i wszystko zmył - ale co się napatrzyłem, to moje ;).


PS. Artykuł o PRLowskich bombkach:

http://swietamediaexpert.wp.pl/swiatecz ... s-historia
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

ODPOWIEDZ