Festiwal piosenki zołnierskiej w Kołobrzegu.

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

rafklim
Posty: 14
Rejestracja: 9 lis 2007, o 09:38

Festiwal piosenki zołnierskiej w Kołobrzegu.

Post autor: rafklim » 14 lis 2007, o 12:52

Czy pamietacie ten festiwal ?
jak go wspominacie?
Moze ktoś ma nagrania takich piosenek wojskowych w wykonaniu Chóru Wojska Polskiego ?
Wymieniłbym za inne np: Aleksandrowa albo Mazowsze.

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Helmutt » 14 lis 2007, o 13:21

Co roku oglądałem i nagrywałem na kasety. Niestety, kasety owe zostały "zjechane" do cna, zresztą były to jakies stilonówki które gdy kupiliśmy magnetofon mama już skądś używane przyniosła... :(

A sam festiwal - jeśli chodzi o repertuar to oprócz piosenek ściśle wojskowych ("Przyjedź mamo na przysięgę", "Pierwsza brygada" (sic!), "Ułani, ułani", "Serce w plecaku" itp.) było sporo takich "okołożołnierskich" - "Szli na zachód osadnicy", "Wstęgą szos, miedzą pól złoconych...", "Takiemu to dobrze" i podobne. Często transmisję kończyła piosenka "Złociste otoki" śpiewana przez jakiegoś gościa a na scenie tańczyły dziewczynki w krakowskich strojach.
Wykonawcy - chóry wojskowe w różnym umundurowaniu oraz soliści. Niestety nazwisk nie kojarze żadnych ale na pewno było sporo znanych.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 14 lis 2007, o 13:45

Mnie ten festiwal kojarzy sie z wakacjami i latem.
Moze na YouTube cos znajdziesz.
Czasami puszczaja jakies fragmenty w Wideotece Doroslego Czlowieka

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 14 lis 2007, o 14:24

Nie cierpiałem tego pożal się Boże festiwalu. Sztuczny i zindoktrynowany do bólu. Poza tym tam chyba zawze nagrody (jakieś "złote pierścienie" chyba?) zdobywał ta sama ekipa. Regina Pisarek, Stenia Kozłowska, Krzysztof Cwynar. No i oczywiście Adam Zwierz, ktory wyśpiewał, że "gdy Polska da nam rozkaz, będziem socjalizmu bronić". To były jaja na potęgę. Zaciągali tam chyba innych muzyków, którym "nie wypadało" odmówić.
Gorszy był dla mnie jedynie Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (tam towarzystwo biło się o Złoty Samowar, czy jakieś inne złote walonki).

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 14 lis 2007, o 14:48

Helmutt, przypomniałeś mi dawno zapomniane piosenki, te "okołozołnierskie". Pamietam jeszcze "Chabry z poligonu" i taką marynarską ze słowami "Kot na pokładzie, to dobra pogoda, kot na pokładzie szczęścia ci doda..." Natomiast problem miałam ze słowami "Szli na zachód osadnicy szlakiem Wielkiej Niedźwiedzicy", jako dziecko oczywiście nie wiedziałam, że chodzi o gwiazdozbiór, myslałam że szli po śladach jakiejś niedźwiedzicy i zastanawiało mnie, że się nie zgubili, bo przecież nie mogli podejść zbyt blisko do niedźwiedzia :P

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 14 lis 2007, o 15:45

a no socjalistyczny festiwal - część propagandy,
ale podobno zatrudniali dobrych ludzi pod względem wokalnym.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 14 lis 2007, o 17:29

Socjalistyczny bo socjalistyczny ale mnie sie kojarzy z jakimis wspomnieniami z dziecistwa i mlodosci.
Jakas kobieta spiewala tez "Gdy piosenka szla do wojska to spiewala cala Polska "

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 14 lis 2007, o 17:41

Jak już tak płaczecie za tą chałturą, to tutaj są płyty z tytułami tej radosno-żałosnej "wojskowej" twórczości. :wink: :mrgreen:

http://www.fonorama.net/festiwale/kolobrzeg.htm

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 14 lis 2007, o 18:19

O a niektore to nawet mozna kupic

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 14 lis 2007, o 18:24

Robi pisze:Socjalistyczny bo socjalistyczny ale mnie sie kojarzy z jakimis wspomnieniami z dziecistwa i mlodosci.Jakas kobieta spiewala tez "Gdy piosenka szla do wojska to spiewala cala Polska "
-----------------------------------------------------------
O właśnie, ja byłam wtedy baaardzo młoda, więc nie przeszkadzało mi to, czy był socjalistyczny, czy jakiś inny. A żołnierze w mundurach prezentowali się wybornie, więc mi się podobało. 8)

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 14 lis 2007, o 18:56

Za mundurem panny sznurem... :D
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 14 lis 2007, o 18:59

No aż tak to mi się nie podobało, żeby zaraz kupować czy nawet słuchać :) Ale powspominać mozna. A wśród tych tytułów rzeczywiście znalazłam kilka znajomych, a zapomnianych.

rafklim
Posty: 14
Rejestracja: 9 lis 2007, o 09:38

Post autor: rafklim » 14 lis 2007, o 20:55

Dudzio pisze:Jak już tak płaczecie za tą chałturą, to tutaj są płyty z tytułami tej radosno-żałosnej "wojskowej" twórczości. :wink: :mrgreen:

http://www.fonorama.net/festiwale/kolobrzeg.htm
Znam współczesne o wiele wieksze chałtury niż śpiew Chóru Ludowego Wojska Polskiego.
Mi tam się podobały niektóre kawałki. Ale może ja lubię chałturę, bo Chór Aleksandrowa też mi się podoba :twisted:

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 14 lis 2007, o 21:02

Maciej Zembaty napisał nawet piosenkę na festiwal kołobrzeski. Nie puścili go. Piosenka miała tytuł "Onuce". Refren się zaczynał tak: "Nic tak nie śmierdzi jak moje onuce, od roku już nie zmieniane". :lol:

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 14 lis 2007, o 21:24

rafklim pisze:
Dudzio pisze:Jak już tak płaczecie za tą chałturą, to tutaj są płyty z tytułami tej radosno-żałosnej "wojskowej" twórczości. :wink: :mrgreen:

http://www.fonorama.net/festiwale/kolobrzeg.htm

-----------------------------------------------------------------------------------
Znam współczesne o wiele wieksze chałtury niż śpiew Chóru Ludowego Wojska Polskiego.
Mi tam się podobały niektóre kawałki. Ale może ja lubię chałturę, bo Chór Aleksandrowa też mi się podoba :twisted
:
-----------------------------------------------------------------------------------
Oj, Chór Aleksandrowa jest fantastyczny. Byłam na ich występie. :) Wspaniałe głosy!

ODPOWIEDZ