"Mikołaju nasz..."

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 24 gru 2007, o 13:23

Nie wiem, jak było kiedyś, ale teraz jest bardzo miło.
Jak bylo kiedys to mozesz zobaczyc w staaaarych tematach. Strona miala kiedys inny adres i pozniej jak ponownie powstala to wiele osob juz nie wrocilo bo mysleli ze stona nie istnieje. Ja trafilem ponownie chyba troche przypadkiem.
Ale strona istniala juz chyba w 2003 ale tez pod innym adresem. Tylko chyba nie bylo wtedy forum . Ale nie jestem tego pewny . Trzebaby zapytac o to Gumisia.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 24 gru 2007, o 13:57

No więc ja zawsze znajdowałam prezenty pod choinką bladym świtem. 8) Wspaniałe to było uczucie, kiedy razem z bratem doczołgiwaliśmy się do choinki tak aby nie obudzić rodziców. :lol: Ja po prostu obchodzę Święta w styczniu, ale prezenty ja i brat dostawaliśmy zawsze 25 grudnia. :)

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 24 gru 2007, o 14:26

U nas 5XII wieczorem wystawialo sie wypastowane buciki,zeby Mikolaj mial gdzie wlozyc w nocy prezenty.Gwiazdor przychodzil zaraz po Wigilii.Przebrany byl zawsze jeden z sasiadów,bylo losowanie.Taka pomoc sasiedzka. :D :D Jeszcze raz zycze wszystkim forumowiczom Wesolych Swiat! :D :D
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Helmutt » 3 sty 2008, o 07:59

Robi pisze:Ja o Aniolku to tez nic nie slyszalem , a Gwiazdor caly czas kojarzy mi sie z kims slawnym :wink:
Gwiazdor ma korzenie typowo niemieckie, dlatego pewnie chodzi on zamiast Mikołaja głównie na terenie Ziem Zachodnich.

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 3 sty 2008, o 12:43

No tak Gwiazdor przychodzi do dzieci w Wielkopolsce po Wigilii, natomiast św. Mikołaj w Mikołaja tj. 06.12. w nocy i jest niewidoczny. Zostawia drobne podarki pod poduszkom lub w jakiś specjalnie przygotowanych miejscach.

Pamiętam jak do mnie przyszedł Gwiazdor, miałam wtedy najwyżej 6 lat, ale taki prawdziwy był, z Laponii, ;D dziwnie mówił, trudno go było zrozumieć, nawet książki podpisał dziwnym, prawie nieczytelnym alfabetem. Dopiero po 2-3 latach zrozumiałam, że coś jest nie tak. Tamten był tak wiarygodny, że trudno było się połapać. Po latach okazało się, że była to jedna z pań przedszkolanek, która pracowała z moja mamą.

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 3 sty 2008, o 14:12

Helmutt pisze:
Robi pisze:Ja o Aniolku to tez nic nie slyszalem , a Gwiazdor caly czas kojarzy mi sie z kims slawnym :wink:
Gwiazdor ma korzenie typowo niemieckie, dlatego pewnie chodzi on zamiast Mikołaja głównie na terenie Ziem Zachodnich.
Jak wyczytałam w Wikipedii (wiem, wiem, to żadne wiarygodne źródło, ale mimo wszystko... :) ), Gwiazdor jest typowy dla Wielkopolski i Kaszub. Na Ziemiach Zachodnich taki popularny już nie jest - mimo że rzeczywiście do Zachodu tu blisko, ale ludzie mają na ogół korzenie wschodnie. :D

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 3 sty 2008, o 20:27

biały_delfin pisze: O Gwiazdorze nic nie wiedziałem aż do tej pory,
To identycznie jak ja , a do Czestochowy nie mam daleko ale zawsze myslalem ze do Malopolski to mam juz spory kawalek :wink:
Tydzien temu ogladalem program o Koninie i wlasnie w tym programie byla poruszana sprawa Mikolaja i Gwiazdora , pytano kto do nich przychodzi i wiekszosc odpowiadala ze Gwiazdor

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 3 sty 2008, o 20:56

biały_delfin pisze:kurcze, jakoś mi umknął ten temat. O Gwiazdorze nic nie wiedziałem aż do tej pory,
- plusy internetu - człowiek się uczy nowych rzeczy.
O tak, uwielbiam takie internetowe tematy o regionalizmach. Niedawno dowiedziałam się, że w jakims rejonie (nie pamietam) na temperówkę mówi się zastrugiwaczka czy zastrugałka, a ktos myslał, że laczki to obuwie galowe :shock: :P

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 3 sty 2008, o 23:09

juka pisze: w jakims rejonie (nie pamietam) na temperówkę mówi się zastrugiwaczka czy zastrugałka
u nas ostrzytko :)
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 4 sty 2008, o 15:43

A wiecie jak jest telewizor po kaszubsku?-zdrzélnik!
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
80man
Posty: 207
Rejestracja: 13 lis 2010, o 09:36
Lokalizacja: ... tu i tam

Post autor: 80man » 6 gru 2010, o 08:33

Obrazek To jak tam przyszedł, zostawił coś w dniu swojego święta?
Man kann Dir den Weg weisen, aber gehen musst Du ihn selbst.
- Można wskazać Ci drogę, ale pójść nią musisz sam.

Obrazek

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 6 gru 2010, o 14:44

cos mi ten temat jakoś umyka. dopiero teraz to zuważyłem:
Nie wiem, jak było kiedyś, ale teraz jest bardzo miło.
Jak bylo kiedys to mozesz zobaczyc w staaaarych tematach. Strona miala kiedys inny adres i pozniej jak ponownie powstala to wiele osob juz nie wrocilo bo mysleli ze stona nie istnieje. Ja trafilem ponownie chyba troche przypadkiem.
Ale strona istniala juz chyba w 2003 ale tez pod innym adresem. Tylko chyba nie bylo wtedy forum . Ale nie jestem tego pewny . Trzebaby zapytac o to Gumis

ciekawe ! tego nie wiedziałem, muszę go o to zapytać.
Ostatnio zmieniony 6 gru 2010, o 17:20 przez biały_delfin, łącznie zmieniany 3 razy.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 6 gru 2010, o 14:50

a jak było kiedyś ? budziłem się w nocy a tu już był (tutaj błysk w oku) obok łóżka.
mam taki chrakter że cierpliwie czekałem do rana, ale inne dzieci potrafiły już w nocy rozpakowywać niespodziankę.
rano krótkie oggladnie prezentu. i czeknie z niecierpliwością aż się wróci ze szkoły i mozna się nabawić i nacieszyć prezentem. z reguły było mnóstwo słodyczy i jakaś zabawka, książka.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 6 gru 2010, o 15:02

Ja dzisiaj w butkach nic nie znalazłam (bo ich nie postawiłam przy łóżku), ale mam nadzieję, że jak moj osobisty Mikołaj przyjdzie z pracy, to coś przyniesie.
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Awatar użytkownika
80man
Posty: 207
Rejestracja: 13 lis 2010, o 09:36
Lokalizacja: ... tu i tam

Post autor: 80man » 6 gru 2010, o 16:43

Moi rodzice zawsze dbali o to abym miał małe co nie co! Przypomniało mi sie że dostawałem paczkę gum donaldówek( 10 sztuk) paczkę orzeszków ziemnych takie prasowane, czekoladę i kalendarz adwentowy! Oczywiście rodzice te zakupy poczynili w sklepie pewex! Pod koniec lat 80' sprawdziłem ile to mogło kosztować cena nie była jakaś duża, ale dla mnie te kilka rzeczy to było coś :wink:

edit: a dziś rano pod poduchą mój ulubiony smakołyk chałwa :!:
Man kann Dir den Weg weisen, aber gehen musst Du ihn selbst.
- Można wskazać Ci drogę, ale pójść nią musisz sam.

Obrazek

ODPOWIEDZ