Dawne bajki i filmy-gdzie i kiedy

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 27 lut 2009, o 14:28

kerakerolf pisze:Autor pierwowzoru ,,Ogniomistrza Kalenia” Jan Gerhard, był m.in. dowódcą 34 Pułku Piechoty biorącego udział w Akcji "Wisła" w Bieszczadach. Podobno według świadków z 34 Budziszyńskiego pułku piechoty, Gerhard zlecił np. wykonanie publicznej egzekucji ciężko rannego UPA-owca ujawnionego w czasie akcji przesiedleńczej na wozie ewakuowanej rodziny ukraińskiej. Z jego rozkazu zlikwidowano też na miejscu bez sądu innych ujętych członków UPA.
Pierwowzorem postaci Kalenia miał być żołnierz o nazwisku Sudnik. Gdzieś czytałem o jego ucieczce z egzekucji UPA, nie pamiętam gdzie to było.

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 27 lut 2009, o 23:33

kerakerolf pisze: ,,Tfu” kojarzy mi się z opluwaniem. Dudzio mógłbym wiedzieć co opluwasz: mój post, domniemanego scenarzystę serialu, cały serial, aktorów w nim występujących czy kilkaset osób pracujące nad serialem? Takie ogólne ,,Tfu” może odnosić się do wszystkiego. Rozumiem, że można w stanie uniesienia oplwać kanalię i kapusia za jego czyny ale opluwania czyjejś pracy już nie rozumiem.
A zauważyłeś mojego emotikona? :wink:
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 1 mar 2009, o 10:49

Eryk75 pisze:
Pierwowzorem postaci Kalenia miał być żołnierz o nazwisku Sudnik. Gdzieś czytałem o jego ucieczce z egzekucji UPA, nie pamiętam gdzie to było.
Chodziło mi raczej o pierwowzór literacki czyli ,,Łuny w Bieszczadach" Jana Gerharda. O Sudniku nie słyszałem. :wink:

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 1 mar 2009, o 11:02

Dudzio pisze:
A zauważyłeś mojego emotikona? :wink:
Zauważyłem, ale nie znam pojęcia ,,opluwania dla żartów" lub ,,opluwania w żartach". :cry:

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 1 mar 2009, o 14:49

kerakerolf pisze:
Dudzio pisze:
A zauważyłeś mojego emotikona? :wink:
Zauważyłem, ale nie znam pojęcia ,,opluwania dla żartów" lub ,,opluwania w żartach". :cry:
Wiesz co? Oszczędź sobie.
Ciekawa jest ta Twoja alergiczna reakcja. A także zasadniczy ton i pouczanie mnie co uchodzi, a co nie. Zaraz napiszesz, ze musiałeś moją ślinę ścierać ze wszystkich zaangażowanych w realizację serialu. A z tym opluwaniem, to powiem Ci tak. Być może jest to serial dla Ciebie kultowy. Dla mnie też był, do pewnego czasu. Ale pewne rzeczy są dla mnie nie do pogodzenia. Szczególnie ciemne sprawy. Rozumiesz? Tak zostałem wychowany. A argument o obrażaniu ludzi zaangażowanych do produkcji tego serialu to dla mnie żaden argument. Przy tworzeniu każdego filmu i serialu zaangażowanych jest wiele, wiele osób.
Ostatnio zmieniony 1 mar 2009, o 15:06 przez Dudzio, łącznie zmieniany 1 raz.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 1 mar 2009, o 15:05

Eryk75 pisze:Pierwowzorem postaci Kalenia miał być żołnierz o nazwisku Sudnik. Gdzieś czytałem o jego ucieczce z egzekucji UPA, nie pamiętam gdzie to było.
Fakt wybicia kompanii w zasadzce UPA jest też autentyczny. A sam Gerhard? Ciekawa jest sprawa jego tragicznej śmierci.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 1 mar 2009, o 18:23

Panowie PAX, please... :sad: Ni z tego ni z owego i nie wiadomo dlaczego zrobiło się nieprzyjemnie. :o

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 1 mar 2009, o 18:34

Elle pisze:Panowie PAX, please... :sad: Ni z tego ni z owego i nie wiadomo dlaczego zrobiło się nieprzyjemnie. :o
Też nie wiem dlaczego. Może do wiosny jeszcze troszkę czasu zostało :wink: :grin:
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 1 mar 2009, o 18:41

Dudzio pisze:
Elle pisze:Panowie PAX, please... :sad: Ni z tego ni z owego i nie wiadomo dlaczego zrobiło się nieprzyjemnie. :o
Też nie wiem dlaczego. Może do wiosny jeszcze troszkę czasu zostało :wink: :grin:
Taaa... Obrazek wczoraj mówili o przesileniu wiosennym. Wszyscy czekamy na koniec zimy.

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 1 mar 2009, o 18:46

Elle pisze:
Dudzio pisze:
Elle pisze:Panowie PAX, please... :sad: Ni z tego ni z owego i nie wiadomo dlaczego zrobiło się nieprzyjemnie. :o
Też nie wiem dlaczego. Może do wiosny jeszcze troszkę czasu zostało :wink: :grin:
Taaa... Obrazek wczoraj mówili o przesileniu wiosennym. Wszyscy czekamy na koniec zimy.
Tylko mi przykro, że akurat Tutaj musiało mrozem i śniegiem zawiać.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 1 mar 2009, o 20:06

Dudzio pisze:Tylko mi przykro, że akurat Tutaj musiało mrozem i śniegiem zawiać.
Znaczy się nastała era zimnowojenna.

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 1 mar 2009, o 20:23

Eryk75 pisze:
Dudzio pisze:Tylko mi przykro, że akurat Tutaj musiało mrozem i śniegiem zawiać.
Znaczy się nastała era zimnowojenna.
W relacjach z Tobą na pewno nie. :wink: Zresztą szkoda z Forum robić czatu.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 2 mar 2009, o 10:10

"Pogranicze w ogniu" od 19 marca, godz. 19.00 w Kino Polska.

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 2 mar 2009, o 11:36

Od wczoraj na TVP Historia "Stawka większa niż życie". Co niedziela. W konwencji podobnej jak wcześniej "Czterej pancerni", czyli najpierw odcinek, a potem komentarz historyków.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 5 mar 2009, o 11:12

Ostatnio na "Powrocie Arabeli" na tvp Kultura zepsuła się ścieżka z lektorem i leciało przez jakiś czas wyłącznie po czesku :)
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

ODPOWIEDZ