Dawne bajki i filmy-gdzie i kiedy

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 1 lis 2008, o 14:09

Na TVP Historia rozpoczol sie wlasnie program o programach dla dzieci z czasow PRL-u ( miedzy innymi fragmenty Pora na telesfora,Zwierzyniec,Fasolki,Tik Tak)
Ostatnio zmieniony 1 lis 2008, o 14:40 przez Robi, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 1 lis 2008, o 21:00

Dudzio pisze:No to do kompletu "Czterej pancerni i pies" na TVP Historia w niedziele o godz. 15.00 i 21.30. O tyle ciekawe, że po projekcji nadawany jest komentarz historyczny, czyli jak serial miał się (a raczej nie miał się) do rzeczywistych wydarzeń i okoliczności historycznych.
O "Czterech pancernych" powstała tez książka opiewająca losy serialu, i różne ciekawostki z planu filmowego pt "Czterej pancerni i pies. Przewodnik po serialu i okolicach" autorstwa Marka Łazarza. Np. mało kto wie, ze Gajos w szpitalu wojskowym był autentycznie ranny i w gipsie, bo wcześniej został na poligonie, podczas kręcenia filmu, przejechany przez ciężarówkę. Zadecydowano, żeby nie przerywać zdjęć i kręcono sceny z lazaretu.
niestety, w mojej dupowatej kablówce upc nie ma takich luksusowych programów jak tvp historia, kultura i sport.
Dudziu, mógłbyś napisać dać parę szczegółów jak komentowali ten serial, jeśli coś udało Ci się zapamiętać z tego programu ? z góry dziękuję
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
strabek
Posty: 149
Rejestracja: 18 maja 2008, o 12:08

Post autor: strabek » 1 lis 2008, o 22:11

biały_delfin pisze:
niestety, w mojej dupowatej kablówce upc nie ma takich luksusowych programów jak tvp historia, kultura i sport.
Dudziu, mógłbyś napisać dać parę szczegółów jak komentowali ten serial, jeśli coś udało Ci się zapamiętać z tego programu ? z góry dziękuję
Jeśli masz jeszcze zestaw satelitarny to można oglądać bezpłatnie, ale trzeba posiadać cyfrowy dekoder. :lol:
Strabek tak mnie wołali koledzy w dzieciństwie

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 2 lis 2008, o 08:37

Robi pisze:Na TVP Historia rozpoczol sie wlasnie program o programach dla dzieci z czasow PRL-u ( miedzy innymi fragmenty Pora na telesfora,Zwierzyniec,Fasolki,Tik Tak)
A to jednorazowy program, czy cykl?
A o czym mówili, bo się spóźniłam.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 2 lis 2008, o 08:51

To byl program z cyklu "Po co nam to bylo"prowadzony przez Jana Pietrzaka i wspominajacy czasy PRL-u.Ogladalem go przypadkiem pierwszy raz.Kazdy odcinek jest chyba o czyms innym. Ten byl wlasnie o programach dla dzieci. Jednym z gosci byl Grabowski ten od Tik taka. Byly fragmenty programow ,piosenek i filmow z tamych lat. Mnie najbardziej ucieszyl fragment Pory na Telesfora i Zwierzynca. Mozliwe ze program bedzie powtarzany w tygodni bo widze go w programie.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 2 lis 2008, o 08:54

Robi pisze:To byl program z cyklu "Po co nam to bylo"prowadzony przez Jana Pietrzaka i wspominajacy czasy PRL-u.Ogladalem go przypadkiem pierwszy raz.Kazdy odcinek jest chyba o czyms innym. Ten byl wlasnie o programach dla dzieci. Jednym z gosci byl Grabowski ten od Tik taka. Byly fragmenty programow ,piosenek i filmow z tamych lat. Mnie najbardziej ucieszyl fragment Pory na Telesfora i Zwierzynca. Mozliwe ze program bedzie powtarzany w tygodni bo widze go w programie.
Napisz proszę kiedy. :smile:

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 2 lis 2008, o 09:03

Elle pisze: Napisz proszę kiedy. :smile:
W poniedzialek o 10 30,wtorek 12 30,czwartek 16.
Ale nie jestem pewny czy to beda powtorki czy jakies nowe odcinki

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 3 lis 2008, o 11:23

biały_delfin pisze: Dudziu, mógłbyś napisać dać parę szczegółów jak komentowali ten serial, jeśli coś udało Ci się zapamiętać z tego programu ? z góry dziękuję
Oj dużo tego było. Np. wczoraj była mowa o tym, że w rzeczywistości zdecydowana większść kadry oficerskiej jak i dowództwo to byli oddelegowani sowieccy oficerowie, nawet beż jakiegokolwiek polskiego pochodzenia. Było tez o tym, ze oddziały I Armii (w tym Brygady Panc.) zostały użyte do zwalczania polskiego podziemia. Dużo było o wizerunku sowieckich żołnierzy. Wcześniej tez mówiono o wyłącznie dobrych żołnierzach sowieckich, a Polakom przydarzały się wyskoki. No i tak to było, że w jednym z odcinków Janka ratują gwardziści Czernousowa (w polskich hełmach na dodatek) z rąk złego służbisty - polskiego oficera żandarmerii. A wiadomo, że żołnierze I Armii mieli okazje jako zesłańcy i łagiernicy poznać sowieckich mundurowych raczej z innej strony.
No i trochę o indoktrynacji młodego pokolenia poprzez wypaczony obraz wojny (czołg - świetna zabawka i taka zabawa oraz sfałszowana historia). Trudno nie przyznać racji, mimo ze serial był kultowy, a dla części ówczesnego pokolenia takim pozostaje do dziś.
Wtedy przecież to był szał. Były kluby pancernych, a na podwórkach trwała rywalizacja kto ma być Jankiem i kto Marusią.
Ciekaw jestem czy będzie coś o mundurowych i uzbrojeniowych wpadkach. Wczoraj np. "Rudy" rozgniatał amerykański transporter opancerzony, a snajper z dywizji Herman Goering był umundurowany na esesmana (!) i to jeszcze z błędami.

P.S.
Taka ciekawostka. Milicyjny pies Trymer, czyli jedno z wcieleń filmowego Szarika nie przepadał na planie za Januszem Gajosem. Uwielbiał natomiast Wiesława Gołasa czyli Tomka Czereśniaka.
Ostatnio zmieniony 3 lis 2008, o 11:30 przez Dudzio, łącznie zmieniany 2 razy.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 3 lis 2008, o 19:40

Dziękuję. Bardzo ciekawa lektura.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 3 lis 2008, o 23:10

biały_delfin pisze:Dziękuję. Bardzo ciekawa lektura.
Zawsze do usług.

Nie o wszystkim mówią, ale mam nadzieję, że skoro pozostało jeszcze paręnaście odcinków, to się rozkręcą. Ale pewnych rzeczy na pewno w tych programach nie będzie.
Ostatnio zmieniony 3 lis 2008, o 23:11 przez Dudzio, łącznie zmieniany 2 razy.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 5 lis 2008, o 15:16

Kino Polska "Kolumbowie" odc. I, 06 listopada czwartek 20.16, 9 listopada niedziela 22.34, 11 listopada wtorek 00.37. Następne odcinki w te same dni tygodnia o mniej więcej tej samej porze (kilkuminutowe różnice przy rozpoczęciu projekcji).
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 5 lis 2008, o 16:27

Na TVP Historia "Znak orla"

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 9 lis 2008, o 12:04

Dzisiaj 09.11.2008 na TVP Kultura o 15.00 Teatr Telewizji: Raymond Chandler - ,,Kłopoty to moja specjalność"

Środa 12.11.2008 na KINO POLSKA o godz17.40 : ,,Samochodzik i Templariusze" odc. 1,2
Czwartek 13.11.2008 o godz.17.00 odc. 3-5

Czwartek 13.11.2008 na KINO POLSKA o 19.10 ,,Droga" odc. 1
Piątek 14.11.2008 o 19.00 odc. 2

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 9 lis 2008, o 12:14

kerakerolf pisze:Dzisiaj 09.11.2008 na TVP Kultura o 15.00 Teatr Telewizji: Raymond Chandler - ,,Kłopoty to moja specjalność"
Dobra sztuka w reż. Marka Piwowskiego z niezapomnianym Jerzym Dobrowolskim w roli detektywa Philipa Marlowa.

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 9 lis 2008, o 15:43

Eryk75 pisze:
kerakerolf pisze:Dzisiaj 09.11.2008 na TVP Kultura o 15.00 Teatr Telewizji: Raymond Chandler - ,,Kłopoty to moja specjalność"
Dobra sztuka w reż. Marka Piwowskiego z niezapomnianym Jerzym Dobrowolskim w roli detektywa Philipa Marlowa.
Jerzy Dobrowolski był niezastąpiony w każdej roli.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

ODPOWIEDZ