POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 18 lis 2008, o 23:31

juka pisze:No to i ja się dopiszę, bo zaczęliście wspominac seriale z lat 80 (właściwie kerakerolf zaczął :smile: ) i teraz mnie to męczy: to będzie serial dużo wczesniejszy, u nas pokazywany w połowie lat 70, czołówka była taka: z dużego oddalenia na wzgórzu sylwetki jeźdżców na koniach, bodajże z chorągwiami, jadacych jeden za drugim - szczegółów nie było widac, tylko te wyróżniające się na tle nieba (chyba wieczornego, ale pewna nie jestem) sylwetki. Nie jest to "Robin Hood" - ten był chyba pokazywany później, w każdym razie pamietam go lepiej, ani też "Ivanhoe". Wydaje mi się, że też taki serial "rycerski", ale pewna nie jestem. Znalazłam w sieci "Ryszarda Lwie Serce" z 62 roku, ale nie wiem, czy u nas był pokazywany, nie ma też czołówki na youtubie. Czy ktoś może mi pomóc? :wink:

W książce ,,333 popkultowe rzeczy... PRL" pod hasłem ,,Ekran z bratkiem" znalazłem spis seriali emitowanych po tym programie.
Oto filmy historyczne, z których być może jeden to ten którego szukasz:

,,Rycerz zawierucha"- prod. francuskiej - emisja w 1968r. Nie wiem jaki jest francuski tytuł. Autor nie pisze nic o powtórkach.

,,Thierry Śmiałek" - prod. francuskiej - tytuł oryginału ,,Thierry la Fronde" - emisja od końca 1969r. Też nic o powtórkach, ale ja z openingu coś kojarzę.
Tu jest opening:
http://pl.youtube.com/watch?v=SSDQSqe6T_E
ale nie pasuje do twojego opisu.

,,Przygody Sir Lancelota" prod. USA - tytuł oryginału ,,The Adventures Of Sir Lancelot" - emisja od 1970r. To może być ten twój serial, ale nie znalazłem nic na YouTube.
Dołączam dwa plakaty.

O rycerzach morze być także Wilhelm Tell, ale nie wiem kiedy to emitowano. Może jeszcze doczytam:wink:
Załączniki
Lancelot 2.jpg
Lancelot 2.jpg (21.67 KiB) Przejrzano 15998 razy
Lancelot.jpg
Lancelot.jpg (25.07 KiB) Przejrzano 15998 razy
Ostatnio zmieniony 18 lis 2008, o 23:35 przez kerakerolf, łącznie zmieniany 2 razy.

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 19 lis 2008, o 14:14

Dzięki za te wiadomości - jeśli nie było powtórek, to te emisje z roku 69 czy 70 odpadają ze względu na mój wiek :grin:. Mam w pamięci tę czołówkę, o której pisałam, to był pierwszy serial, jaki kojarzę w przebłyskach pamięci - był emitowany wcześniej niż "Robin Hood" i "Zorro" (pytanie, kiedy te miały swoją emisję?), wydawało mi się, że był w stylu "Robin Hooda" własnie, ale pewna nie byłam. Utwierdził mnie w tym przekonaniu mój brat, który twierdzi, że to był właśnie serial rycerski, tylko nie pamięta tytułu. Teraz przypomniał sobie, że to "Ivanhoe", ale ja wiem, że to na pewno nie to, więc sugestia o "rycerskości" tez może być niepewna. Mógł to być western (uprzedzam: nie "Bonanza", ma inną czołówkę :smile: )czy jakis film historyczny. Podobnie zaczynał się "Dick Turpin" - spotkanie jeźdzców na koniach i karety na tle wieczornego nieba, ale ten był dużo późniejszy i poza tym pamiętam tych jadących z dużo dalszej odległosci, na grzbiecie wzgórza.
PS. A jak ta książka, warto kupić?

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 20 lis 2008, o 13:08

Tak myślałem, że pewnie jesteś za młoda, żeby oglądać te seriale w czasach premierowych emisji. Pamiętam jednak, że np. o ,,Thierym Śmiałku”, który wkładał jakiś kamień do chustki i kręcąc nim trafiał w przeciwnika rozmawiałem z młodszym kolegą w szkole. Wynika z tego, że kilka odcinków powtórzono ok. roku 1978. Więc może inne też powtarzano.
Jeżeli nie jesteś jednak pewna co do rycerzy, to pole poszukiwań znacznie się rozszerza.
Książka ,,333 popkultowe rzeczy... PRL” jest rewelacyjna. To podstawowa lektura, którzy wspominają dawne czasy i chcą o nich wiedzieć więcej.
Książka ta to 333 hasła z ilustracjami na 460 stronach.
Omówione są w niej wszystkie kultowe: bajki i programy dla dzieci, seriale, filmy, programy telewizyjne, serie książkowe, serie komiksowe, festiwale piosenki, zespoły muzyczne, wokaliści i gazety. Przedstawiono również artykuły spożywcze i różne rzeczy codziennego użytku od gumy do żucia, Grundiga, Frani, po Malucha i Poloneza. Autor nie tylko je wspomina i omawia, ale prezentuje także wypowiedzi osób którzy je tworzyli.
Cena okładkowa wynosi 35.90 zł. Na Allegro, prosto z księgarni kupiłem ją za 29.90 zł. GORĄCO POLECAM!!!
Dołączam skan okłądki.
Załączniki
333 1.jpg
Ostatnio zmieniony 20 lis 2008, o 13:11 przez kerakerolf, łącznie zmieniany 2 razy.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 20 lis 2008, o 13:16

Wczoraj kupilem ja na allegro za 15 zl , czekam na przesylke

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 20 lis 2008, o 13:37

Ta kśiążka musi być świetna.Muszę ją koniecznie kupić! :grin:
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 20 lis 2008, o 14:15

Widziałam ją w sieci w róznych miejscach, teraz wiem, że kupię na pewno. Dzięki za opis :smile:.

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 20 lis 2008, o 23:04

Na pewno się nie zawiedziecie, ja przerabiam ja już od trzech dni. :wink:

Tu jest wywiad z autorem książki:

http://pl.youtube.com/watch?v=ivKIqWd134M

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 21 lis 2008, o 18:15

Właśnie otrzymałam książkę, więc zasiadam do czytania :grin:.

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 21 lis 2008, o 22:38

juka pisze:Właśnie otrzymałam książkę, więc zasiadam do czytania :grin:.
Szybko Ci sie udał ten zakup. Wnioskuję, że musisz mieszkać w dużym mieście z dobrymi księgarniami. :wink:

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 21 lis 2008, o 23:41

kerakerolf pisze:
juka pisze:Właśnie otrzymałam książkę, więc zasiadam do czytania :grin:.
Szybko Ci sie udał ten zakup. Wnioskuję, że musisz mieszkać w dużym mieście z dobrymi księgarniami. :wink:
Mieszkam w małym miasteczku z jedyną kiepską ksiegarnią :smile:. Ale mam siostrę w średnim mieście i mi kupiła (chyba w empiku, nie wiem) :wink:. I są już pierwsze efekty: znalazłam serial o małym Lapończyku, o którym niedawno pisałam - to "Ante" - w oryginale "Chłopiec z Laponii" film norweski (nie fiński, jak myślałam), nie ma co prawda nigdzie żadnych fotek, ale to musi być to :smile:.

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 21 lis 2008, o 23:58

juka pisze: Mieszkam w małym miasteczku z jedyną kiepską ksiegarnią :smile:. Ale mam siostrę w średnim mieście i mi kupiła (chyba w empiku, nie wiem) :wink:. I są już pierwsze efekty: znalazłam serial o małym Lapończyku, o którym niedawno pisałam - to "Ante" - w oryginale "Chłopiec z Laponii" film norweski (nie fiński, jak myślałam), nie ma co prawda nigdzie żadnych fotek, ale to musi być to :smile:.
Ja również od kilku lat kupuję tylko w księgarniach internetowych. Wmoim mieście są nawet dwie księgarnie, ale w nich to można głównie spotkać podręczniki, artykuły papiernicze i zabawki. Też doczytałem o serialu ,,Ante" i nie wiedziałem z czym to powiązać. Dzięki za informację, ale tego serialu naprawdę nie kojarzę, może gdybym zobaczył jakiś fragment. :wink:
Ostatnio zmieniony 21 lis 2008, o 23:58 przez kerakerolf, łącznie zmieniany 1 raz.

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 22 lis 2008, o 00:24

Jest o nim w sąsiednim wątku:
Dudzio pisze:
juka pisze:Jak tak dobrze idzie to przypominanie, to może pamiętacie film o małym chłopcu z Laponii? Był to serial emitowany tak na przełomie lat 70 i 80, jakoś w tygodniu po południu, produkcji pewnie fińskiej czy norweskiej, nie wiem. Bohaterem był mały chłopiec, pamiętam że mieszkał w igloo, ale chodził też (jeździł saniami) do szkoły do jakiegoś miasteczka. No i miał taką wełnianą kolorową (zapewne, bo w telewizji była czarno-biała :smile:) czapkę robioną na drutach. Był z Lapończykiem (to pamiętam, bo z tego serialu dowiedziałam się, że oprócz Japonii jest też Laponia). Pamięta to ktoś?
A coś mi się przypomniało. Piosenka brzmiała: "jullaja, jullaja, julla- ej".
Piosenki nie pamiętam :sad: . Przypominam sobie jeszcze, że ten chłopiec miał jakieś problemy w szkole, był wyśmiewany - często powtarzał, że jest Lapończykiem, inni chyba nie byli albo nie mieszkali jak on w igloo, bo kojarzy mi się z jakąś innością.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 22 lis 2008, o 08:21

Ja też ją chcę! :sad:

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 22 lis 2008, o 08:40

I już ją zamówiłam. :grin: Obejrzałam wywiad :smile: . Mam jedno zastrzeżenie :wink: : Dlaczego posadzili autora na niewygodnym zydelku bez oparcia? Biedak wiercił się niemiłosiernie. :o Dziękuję kerkerolf za linka i książkę. :smile:

Awatar użytkownika
Daguchna
Posty: 466
Rejestracja: 8 paź 2005, o 17:13
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Post autor: Daguchna » 22 lis 2008, o 14:09

To może załóżcie osobny temat o tej książce, bo zrobiliście tu straszny bałagan :wink:
Mishilanu kuni no tripper...

ODPOWIEDZ