POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
wositelec
Posty: 100
Rejestracja: 26 mar 2011, o 13:36

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: wositelec » 14 sty 2017, o 17:11

Mam pytanie: czy biblioteki mają jakieś archiwum wypożyczeń sprzed czasów komputeryzacji, czy to raczej złudna nadzieja? Z tego co pamiętam, karty czytelnika nie wszędzie funkcjonowały.

Awatar użytkownika
Olaf
Posty: 43
Rejestracja: 24 lis 2016, o 14:19
Lokalizacja: Śrem, Gostyń, Września, Poznań, Piła ...

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olaf » 14 sty 2017, o 20:28

Ja myślę że mają, ale pewnie nie będzie to regułą. Ja ostatnio znalazłem w książce taką właśnie kartę wypożyczeń, było kilka wpisów.
Oddałem pani bibliotekarce, uśmiechnęła się trochę. Pewnie przypomniało się trochę starych czasów.

Pewnie telefon do konkretnej biblioteki wiele wyjaśni, o ile pracownik który tam jest obecnie pracuje wystarczająco długo aby to pamiętać.
Dużo może zależeć od tego czy biblioteka nie przechodziła przeprowadzki, czy jest w jakimś dużym obiekcie i ma piwnice strychy aby to trzymać.

Co rozumiesz przez kartę czytelnika? Na marginesie w maju jest dzień bibliotekarza, wypada chyba zawsze 8 dnia miesiąca.
Uderz w tym terminie z kwiatkiem, a masz +10 na starcie. :)

Awatar użytkownika
wositelec
Posty: 100
Rejestracja: 26 mar 2011, o 13:36

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: wositelec » 15 sty 2017, o 07:24

Olaf pisze:Co rozumiesz przez kartę czytelnika? Na marginesie w maju jest dzień bibliotekarza, wypada chyba zawsze 8 dnia miesiąca.
Uderz w tym terminie z kwiatkiem, a masz +10 na starcie. :)
Przez kartę czytelnika rozumiem plastikową kartę w takim samym formacie, jaki mają dowody osobiste czy karty kredytowe. Umożliwia wypożyczanie książek poprzez przyłożenie do specjalnego czytnika w bibliotece. Trochę zabawne jest to, że nie myślałem o tych kartach wypożyczeń wcześniej, gdy byłem w trakcie studiów bibliotekarskich. Może ktoś udzieliłby mi odpowiedzi. :wink:

A co rozumiesz przez +10 na starcie?

Awatar użytkownika
Vintovka
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2017, o 12:57

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Vintovka » 19 sty 2017, o 13:16

Cześć,
szukam gry z dzieciństwa, którą bardzo dobrze wspominam. Niestety te wspomnienia są dosyć chaotyczne, postaram się opisać o co chodzi.

Wyglądała tak: Była sobie dziewczynka, na pewno w sukience, bodaj białej. Była główną bohaterką, chodziło się nią w różne części domu oraz ogrodu. Dom był w stylu takich hm... bogatych ludzi. Rozmawiało się z różnymi ludźmi, domownikami.
Ponadto chyba do ogrodu przypałętał się robot, albo bodaj spadł z kosmosu, coś takiego :) I z nim też były różne przygody. Gra była typu point'n'click

Wygląd gry był dość specyficzny gdyż nie wyglądała jak kreskówka, były to animacje robione najprawdopodobniej metodą klatkową z wielu zdjęć. Najbardziej pamiętam jeden moment: pierwszy jak ta dziewczynka skakała na skakance. Zdaje się, że dokładnie w tej scenie rozbrzmiewał ten utwór: https://www.youtube.com/watch?v=S-Xm7s9eGxU
Wspominam ten filmowo-zdjęciowy wygląd, obiekty, które rozpoczynały swoją animację, gdy się na nie kliknęło. Gra raczej dla dziewczyn, mam wrażenie, że niskobudżetowa. Była po polsku, ale nie wiem czy polskiej produkcji, czy po prostu spolszczona. Może ktoś kojarzy? pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Doctor_Who » 19 sty 2017, o 21:41

Kojarzysz mniej więcej z jakich lat jest ta gra? PC czy jakaś inna maszyna?
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Vintovka
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2017, o 12:57

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Vintovka » 20 sty 2017, o 18:10

PC, to było około 12-17 lat temu. Liczę to na podstawie wieku, w którym mogłam wtedy być. Czyli koniec lat 90, ew. początek nowego stulecia :)

Awatar użytkownika
wositelec
Posty: 100
Rejestracja: 26 mar 2011, o 13:36

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: wositelec » 21 sty 2017, o 10:00

Przypomniały mi się kolejne rzeczy jak przez mgłę. Może ktoś coś skojarzy.

1) W miejskiej bibliotece było pełno komiksów i wśród nich znalazłem (około 17-20 lat temu) takie "poziome" komiksy, jak dawniej był "Tytus, Romek i Atomek". Była tam seria o jakimś detektywie i wydawało mi się, że miał na imię Anatol, ale może mi się coś pokręciło.

2) Szukam książki, którą czytałem około 10 lat temu. Wydaje mi się, że była dość gruba (około 300-400 stron) i była o detektywie. Może nazywał się Holmes i była to jakaś dziecięca wersja Sherlocka Holmesa, albo może było o czymś zupełnie innym. W każdym bądź razie okładka nieco nowsza, dość barwna. Kojarzy mi się ten detektyw na okładce, ale nic takiego nie widzę w necie.

***edit***
Vintovka pisze:CWyglądała tak: Była sobie dziewczynka, na pewno w sukience, bodaj białej. Była główną bohaterką, chodziło się nią w różne części domu oraz ogrodu. Dom był w stylu takich hm... bogatych ludzi. Rozmawiało się z różnymi ludźmi, domownikami.
Ponadto chyba do ogrodu przypałętał się robot, albo bodaj spadł z kosmosu, coś takiego :) I z nim też były różne przygody. Gra była typu point'n'click

Wygląd gry był dość specyficzny gdyż nie wyglądała jak kreskówka, były to animacje robione najprawdopodobniej metodą klatkową z wielu zdjęć.
Co do gry, to może "The City of Lost Children". Niestety nie grałem, ale główną bohaterką jest dziewczyna w sukience, tyle że czerwonej.

Awatar użytkownika
Vintovka
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2017, o 12:57

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Vintovka » 23 sty 2017, o 19:39

wositelec pisze: Co do gry, to może "The City of Lost Children". Niestety nie grałem, ale główną bohaterką jest dziewczyna w sukience, tyle że czerwonej.
Niestety to nie to :<

Awatar użytkownika
wositelec
Posty: 100
Rejestracja: 26 mar 2011, o 13:36

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: wositelec » 27 sty 2017, o 10:50

Niestety również nie mam pomysłu, co to mogła być za gra, a na innym forum nie podano mi odpowiedzi. Ale cierpliwości - ja swojej książeczki szukałem blisko miesiąc. :wink:
wositelec pisze:Ostatnio przez przypadek przypomniałem sobie o pewnej książce, ale za nic nie pamiętam tytułu ani autora. Książka mogła być polskiego autorstwa, pisana dla dzieci. Czytałem około 15-20 lat temu. Jednym z głównych bohaterów był (chyba) świstak. Występowały też inne zwierzęta i wszystkie mówiły ludzkim głosem. Pamiętam jakiś dialog o jedzeniu śledzia z truskawkami oraz rozmowę o utalentowanym kompozytorze, który był wyczulony na dźwięki przyrody. Pasjonowało go nawet słuchanie ciszy. Zwierzęta rozmawiają:
- A czy znajdował inspirację w sytuacji, gdy nie brzmiała żadna melodia?
- Tak. Bo wtedy słuchał ciszy.
- Przecież jak jest cisza, to nic nie słychać.
Eureka! Znalazłem na forum Zaginiona Biblioteka, bo ktoś przypadkiem wymienił. Później przeczytałem recenzję i byłem bliski odkrycia prawdy, a dziś wypożyczyłem z biblioteki i już jestem pewny. Co do śledzia z truskawkami tylko nie jestem pewny jeszcze, ale cała reszta się zgadza. Nawet kompozytor Amadeusz występuje i skrzypce. Wielka Cisza jest też. I suseł (czyli świstak) również.

Książka nosi tytuł "Balbaryk i Złota Piosenka", a autorem jest niejaki Artur Daniel Liskowacki. Oprócz tego są jeszcze dwie części.

EDIT:
A w tej pierwszej - "Balbaryk i Skrzydlate Psy", jak się okazuje - pojawia się tekst "Musicie bowiem wiedzieć, że Sumak, jak każdy Sumak, nie uznawał innej ozdoby twarzy prócz wąsów, i broda wydawała mu się czymś równie bezsensownym i gorszącym jak śledź z truskawkami".

teko221
Posty: 15
Rejestracja: 24 gru 2016, o 19:25

Re: Historyjki/opakowania z gumy do żucia ODRA

Post autor: teko221 » 5 lut 2017, o 08:06

Witam, szukam ciągle 2szt. Kubuś Piratem Odra obrazki. Ma ktoś może numery 2 i 14?

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: qba83 » 6 lut 2017, o 01:06

Może mi ktoś przypomnieć jaki miała tytuł bajka, wydana w formie niewielkiej cienkiej ilustrowanej ksiązeczki. Akcja działa się w nocy, bohaterami byli Lis i Pies, którzy dziwnym zbiegiem okoliczności wpadli do dołu i nie mogli się wydostać, zdaje się, że pies gonił lisa, chcącego dobrać się do kur. Był chyba także zając, który widząc swych prześladowcow w dole, zaśmiewał się z nich. Lis i pies musieli sie pogodzić aby się wydostać.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Doctor_Who » 6 lut 2017, o 10:02

Rozumiem, że to była polska książka? A więc nic z przygód disnejowskich Rudka i Reksa nie wchodzi w grę?

Próbowałeś może szukać tutaj?

http://lubimyczytac.pl/dyskusja/69/171/ ... -ksiazki/1

Mi się już parę tytułów udało tam namierzyć.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: qba83 » 6 lut 2017, o 17:27

Tak, polska. Wydawało mi się, że Czesława Janczarskiego, ale nie znalazłem jej w jego bibliografii.

justina
Posty: 4
Rejestracja: 7 lut 2017, o 20:47

Re:

Post autor: justina » 14 lut 2017, o 13:51

Marusia pisze:Witam,
Poszukuję bajki wydawnictwa Podsiedlik Raniowski i Spółka, tytuł "Calineczka", "Mała syrenka" i "Dziewczynka z zapałkami". To były książeczki z nagraniem na kasetach. każda bajka zaczynała się od charakterystycznych słów:

"Drogie dziecko oto baśń,
tajemniczych zdarzeń czas,
możesz wierzyć albo nie
tutaj dziwy dzieją się,
Gdy usłyszysz taki dźwięk...
przewróć kartkę książki swej."

Pochodzą z roku 1997. Nie mogę nigdzie ich dostać. Jeżeli ktoś natknął się w sieci na chociażby same nagrania proszę o kontakt.
"Dziewczynka z zapałkami" do pobrania na moim chomiku: Parasolka o_o, mam tam też Królową Śniegu. Najprościej wejść na stronę chomikuj.pl, dać "szukaj"
pliki muzyczne, treść: "bajki szczęśliwego dzieciństwa".
Warto poszukać w bibliotekach, są np. w bibliotece UJ w Krakowie.

justina
Posty: 4
Rejestracja: 7 lut 2017, o 20:47

Re:

Post autor: justina » 14 lut 2017, o 14:01

odidouo pisze:Witam. Poszukuję bajki. Główną rolę w niej odgrywały sprzęty domowe, które pod nieobecność właścicieli domu, ożywiały. Najważniejszymi postaciamy były (o ile nie myli mnie pamięć) ścierki;) Bajka z lat 90.
Jeśli były to bajki pełnometrażowe, może chodzić o Dzielnego Małego Tostera ;). Był tam taki kocyk-ściereczka, lampa, ale główną postacią był Toster.

http://www.filmweb.pl/film/Dzielny+ma%C ... 987-113314

ODPOWIEDZ