POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 22 mar 2022, o 17:03

Pytania z zamierzchłych czasów, ale nie widzę, żeby ktoś odpowiedział.
Marecki384 pisze:
8 paź 2016, o 07:53
Szukam filmów
12 Szukam jeszcze jednego filmu a właściwie baśni
Widziałem ją tak labo końcówka 80 albo początek 90
Najbardziej zapamiętałem jedną scenę jak chłopak ( zły charakter najwyraźniej ) strzelił z łuku i przybił do drzewa pięknego motyla
Bajka o gwiezdnym chłopcu (Cказка о звездном мальчике) 1983.
Marecki384 pisze:
8 paź 2016, o 07:53
15.Ojciec i syn szukają zaginionego drugiego syna który wyjechał gdzieś volkswagenem
vanem
Na koniec filmu okazuje się że jego samochodem jeżdzą jacys faceci a on nie żyje i to
oni go zamordowali
film widziałem w latach 90
Zaginął bez śladu (Into thin air) 1985.

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 31 mar 2022, o 20:31

Olek78 pisze:
11 cze 2021, o 20:18
3. Film produkcji dalekowschodniej (Japonia? Tajwan?) z gatunku tych o sztukach walki. Bohaterowie wywodzą się z takich "wieśniaków", żyjących jak setki lat temu, ale akcja jest w miarę współczesna, bo ich przeciwnicy wznoszą na pobliskim terenie jakiś kompleks budynków, gdzie jest generator elektryczności. W filmie były pokazane w użyciu rozmaite bronie typu nunczaku, gwiazdki do rzucania, ostrza na łańcuchach, a szczególnie zapadły mi w pamięć takie "gałązki z ostrzami", które można było np. dla niepoznaki wbić w drzewo, a potem niespodziewanie wyciągnąć stamtąd i wbić komuś w głowę. Pamiętam też taką dość charakterystyczną scenę, kiedy po jakiejś większej walce przegranej przez "wieśniaków", ich przywódczyni wymieniała imiona poległych, kładąc za każdym razem na stół złotą monetę (taki odpowiednik kieliszków podpalanych przez Maćka Chełmickiego, choć wtedy "Popiołu i diamentu" nie znałem).
Znalazłem! To japoński film "Hissatsu! Braunkan no Kaibutsutachi", znany też pod angielskim tytułem "Sure Death! Brown, You Bounder!", a u nas wyemitowany w TVP1 w dniu 26.04.1986 jako "Pewna śmierć" :D
Łatwo nie było. Chociaż kolejny raz potwierdziła się zasada, że jeśli leciało w TVP, to powinno być w starych programach telewizyjnych, ale namierzenie mało znanego filmu mając do dyspozycji tylko tytuł nadany przez polskiego tłumacza rodzi pewne trudności.
Prawdę mówiąc, film, który zafascynował mnie jako ośmiolatka, w tej chwili nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia (taka mocno odjechana japońska produkcja). Ale wielką satysfakcję dało mi potwierdzenie, że faktycznie coś takiego oglądałem (nie ubzdurałem sobie ani mi się nie przyśniło), no i przypomnienie sobie po tylu latach.

MBlaut
Posty: 62
Rejestracja: 16 paź 2017, o 20:38

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: MBlaut » 12 maja 2022, o 18:48

Zapytam, może akurat ktoś, coś... Mój tato czasem mawiał na widok bociana coś w stylu: " bocian Wojtek - kat na żaby". Wie ktoś skąd taki cytat? Czy to jakaś stara bajka, wiersz, albo film? Dzięki.

Allonsanfan
Posty: 134
Rejestracja: 14 lis 2006, o 13:13

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Allonsanfan » 14 maja 2022, o 04:35

MBlaut pisze:
12 maja 2022, o 18:48
Zapytam, może akurat ktoś, coś... Mój tato czasem mawiał na widok bociana coś w stylu: " bocian Wojtek - kat na żaby". Wie ktoś skąd taki cytat? Czy to jakaś stara bajka, wiersz, albo film? Dzięki.
O ile mnie pamięć nie zawodzi to z książki "Przygody Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego.

kero
Posty: 29
Rejestracja: 1 mar 2018, o 16:13

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: kero » 16 maja 2022, o 17:14

Jest powieść „Wojtek” Wojciecha Mikołuszki o przygodach bociana Wojtka może o to chodzi.

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 16 maja 2022, o 20:19

Książka Mikołuszki została wydana raptem parę lat temu, a określenie "wojtek" na bociana jest znacznie starsze (https://pl.wiktionary.org/wiki/wojtek).
W tym przypadku było odwrotnie - autor dał książkowemu bocianowi imię na podstawie tego, co słyszał w dzieciństwie: https://plus.wspolczesna.pl/ludzie-na-w ... 5-14680279

Awatar użytkownika
Marecki384
Posty: 278
Rejestracja: 30 gru 2010, o 08:12

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Marecki384 » 9 cze 2022, o 16:43

Olek78 pisze:
22 mar 2022, o 17:03
Pytania z zamierzchłych czasów, ale nie widzę, żeby ktoś odpowiedział.
Marecki384 pisze:
8 paź 2016, o 07:53
Szukam filmów
12 Szukam jeszcze jednego filmu a właściwie baśni
Widziałem ją tak labo końcówka 80 albo początek 90
Najbardziej zapamiętałem jedną scenę jak chłopak ( zły charakter najwyraźniej ) strzelił z łuku i przybił do drzewa pięknego motyla
Bajka o gwiezdnym chłopcu (Cказка о звездном мальчике) 1983.
Marecki384 pisze:
8 paź 2016, o 07:53
15.Ojciec i syn szukają zaginionego drugiego syna który wyjechał gdzieś volkswagenem
vanem
Na koniec filmu okazuje się że jego samochodem jeżdzą jacys faceci a on nie żyje i to
oni go zamordowali
film widziałem w latach 90
Zaginął bez śladu (Into thin air) 1985.
Dziękuję

marcin83
Posty: 3
Rejestracja: 2 lip 2022, o 15:09

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: marcin83 » 17 lip 2022, o 23:19

Witam, mam pytanie odnośnie serialu (lub raczej mini-serialu bo miał chyba z kilka odcinków) z przedziału lat 1991-1993 - na pewno ten okres ,z tym ze mogłaby być to zarówno np jesien 1991 roku, jak i wiosna 1993. Ja jestem rocznik'83 więc mialem wtedy 8-10 lat, i mogłem czegoś nie rozumieć, kontekstu itp. Był to serial raczej o tematyce sensacyjnej kryminalnej ,thriller itp, dla dorosłych . I jedyne co pamiętam to motyw że był tam jakis starszy grubszy facet, który przebierał się w kluczowych dla fabuły momentach, jakby w damskie ciuchy, zarzucał jakąś czarną suknie czy pelerynę, jakąś woalkę i np zjawiał sie na jakims przyjęciu, i towarzyszyła temu niepokojąca muzyka. Od razu mówie że nie był to żaden film z typowym motywem przebrania za kobiete typu 'Tootsie' itp. Byc może to nie były typowo damskie ciuchy? Przejrzalem ramówki z tamtych lat i żaden serial nie pasuje, choć wszystkiego nie moglem sprawdzić bo trzeba by każdy mniej wiecej tydzien sprawdzic ,procz wakacji, a brałem pod uwage tak zapomniane seriale jak "na krawędzi mroku" czy "dziedzictwo Guldenburgów" czy "Lorca - smierc poety".Nie był to "detektyw w sutannie" itp. Przejrzalem wyszukiwarke Imdb nawet. Byc może po latach coś pomieszałem, coś wyobraźnia przekręciła ale pamietam że ktoś z dorosłych ktory ogladal ten serial powiedzial przy mnie coś w stylu że - 'nie lubie tego momentu jak on się przebiera', czyli to było jakies niepokojące widać. pozdrawiam

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: qba83 » 22 lip 2022, o 16:27

marcin83 pisze:
17 lip 2022, o 23:19
Witam, mam pytanie odnośnie serialu (lub raczej mini-serialu bo miał chyba z kilka odcinków) z przedziału lat 1991-1993 - na pewno ten okres ,z tym ze mogłaby być to zarówno np jesien 1991 roku, jak i wiosna 1993. Ja jestem rocznik'83 więc mialem wtedy 8-10 lat, i mogłem czegoś nie rozumieć, kontekstu itp. Był to serial raczej o tematyce sensacyjnej kryminalnej ,thriller itp, dla dorosłych . I jedyne co pamiętam to motyw że był tam jakis starszy grubszy facet, który przebierał się w kluczowych dla fabuły momentach, jakby w damskie ciuchy, zarzucał jakąś czarną suknie czy pelerynę, jakąś woalkę i np zjawiał sie na jakims przyjęciu, i towarzyszyła temu niepokojąca muzyka. Od razu mówie że nie był to żaden film z typowym motywem przebrania za kobiete typu 'Tootsie' itp. Byc może to nie były typowo damskie ciuchy? Przejrzalem ramówki z tamtych lat i żaden serial nie pasuje, choć wszystkiego nie moglem sprawdzić bo trzeba by każdy mniej wiecej tydzien sprawdzic ,procz wakacji, a brałem pod uwage tak zapomniane seriale jak "na krawędzi mroku" czy "dziedzictwo Guldenburgów" czy "Lorca - smierc poety".Nie był to "detektyw w sutannie" itp. Przejrzalem wyszukiwarke Imdb nawet. Byc może po latach coś pomieszałem, coś wyobraźnia przekręciła ale pamietam że ktoś z dorosłych ktory ogladal ten serial powiedzial przy mnie coś w stylu że - 'nie lubie tego momentu jak on się przebiera', czyli to było jakies niepokojące widać. pozdrawiam
Może Miller &Mueller? Tam był gdzieś jakiś wątek z zabójcą który się przebierał za kobietę. Jeszcze kojarzę jakiś francuski serial sensacyjny, dość krwawy sporo strzelanin, mimo, że leciał raczej w dzień.

marcin83
Posty: 3
Rejestracja: 2 lip 2022, o 15:09

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: marcin83 » 31 lip 2022, o 22:43

Dzięki, choć to chyba nie to ;) Ale nie pamietałem tego serialu Miller&Mueller :) Więc mimo wszystko jakiś trop. Ten motyw o ktorym piszę, przewijał się przez kilka odcinków, więc to raczej nie był jeden odrębny odcinek jakiegoś serialu ;) Pozdrawiam

tiqer3k
Posty: 1
Rejestracja: 4 wrz 2022, o 07:46

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: tiqer3k » 16 wrz 2022, o 10:48

Cześć.
Poszukuje reklamy z lat 1997-2000. W tej reklamie był człowiek, który wymyślał scenariusz reklamy z uciekającą kobietą. Pierwszym jego pomysłem było, że uciekała przed mutantem, a później, że przed bandą motocyklistów. Na końcu reklamy kobieta pije napój. Wydaje mi się, że to mogło być Pepsi w puszce.

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 2 gru 2022, o 23:03

Post na pożegnanie - na forum praktycznie nie ma aktywności, nie licząc takich, którym najwyraźniej płacą od postu z linkiem reklamowym w stopce.

Tak żeby zamknąć ostatnią niedokończoną sprawę:
Olek78 pisze:
11 cze 2021, o 20:18
4. Produkcja zachodnia, prawdopodobnie USA. Najtrudniejsze, bo pamiętam tylko jedną scenę, bez kontekstu. Na terenie posiadłości jest basen albo połączenie z jakimś zbiornikiem wodnym z taką otwieraną/zamykaną kratą lub siatką. Bohater ląduje w wodzie (podczas walki?) i tam płetwonurkowie usiłują go przytrzymać pod wodą, a wspomniana krata się zamyka. Bohaterowi udaje się wyrwać i wypłynąć na powierzchnię, a tymczasem krata zamyka się, więżąc płetwonurka pod spodem.
Znalazłem, korzystając ze swoich opisanych wcześniej metod - to "L'uomo del colpo perfetto" a.k.a. "Hot Diamonds in Cold Blood". W TVP pokazany w dniu 4 maja 1985 pod tytułem "Gorące diamenty".

Życzę wszystkim nostalgikom miłych wspomnień!

mrmagik
Posty: 6
Rejestracja: 2 sty 2019, o 12:04

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: mrmagik » 6 sty 2023, o 19:21

m@tka pisze:
17 lip 2011, o 21:01
Czy ktoś pamięta film, chyba czechosłowacki, ale nie będę się upierała, myślę, że trwał około godziny. Opowiadał o dziewczynie z zamożnej rodziny, która wystroiwszy się w balową suknię matki (błękitną, z bufkami w gwiazdki) potajemnie wyszła z domu i trafiła do takiego jakby przedszkola z internatem. Dzieci myślały, że dziewczyna jest księżniczką i ukrywały ją w sypialni. Kojarzę sceny "taśmowego" mycia i ubierania dzieci przez 3 przedszkolanki w białych fartuchach. Był to chyba film muzyczny. Emisję umiejscawiam gdzieś w przełomie lat 70/80, może ciut później. Błagam o pomoc!!
Trochę czasu minęło od zapytania, ale może jeszcze się przyda ta informacja.
Obstawiam film czechosłowacki "Neberte nam princeznu".
Tu opis na czeskiej stronie:
https://www.csfd.cz/film/26090-neberte- ... u/prehled/

mrmagik
Posty: 6
Rejestracja: 2 sty 2019, o 12:04

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: mrmagik » 6 sty 2023, o 19:25

Marecki384 pisze:
8 sty 2015, o 13:44
Pamiętam jeszcze jakiś czeski ( czechosłowacki ) serial dla młodzieży
Jakieś dzieciaki lochy zamku chyba
Ja pamiętam że z drutu zrobili obrączki i był taki niby slub
To jest scena z ósmego odcinka serialu "Safari".

Awatar użytkownika
Marecki384
Posty: 278
Rejestracja: 30 gru 2010, o 08:12

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Marecki384 » 19 sty 2023, o 16:07

Dziękuję za info :)

ODPOWIEDZ