POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kuba70
Posty: 308
Rejestracja: 29 lis 2008, o 18:51
Lokalizacja: UK

Post autor: kuba70 » 27 maja 2010, o 20:13

MrJedi pisze::mrgreen:



2. Z chęcią bym też odświeżył (chyba) węgierskie dwa seriale: "Tajemnica Abigail" i "Bezimienny zamek". Leciały mniej więcej w tym samym okresie, czyli początek lat 80. Wiem, że ten pierwszy (powstały zresztą na podstawie klasycznej już książki) ma swoją polską wersję z lat 90, ale nie o nią chodzi. :mrgreen:

O serialu "Abigail" pisaliśmy już troszeczkę na forum :
http://www.starzaki.eu.org/~disney/foru ... hp?p=64135 , odtwórczyni głównej roli Eva Szerencsi już niestety nie żyje...

gosiaczek
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 2010, o 21:48

bajka z czarownicą

Post autor: gosiaczek » 27 maja 2010, o 21:52

hej wszystkim, już od jakiegoś czasu staram się znaleźć tytuł z bajki-serialu, który oglądałam jako dziecko dość dawno temu;) Jedyne co wiem, to to, że była to bajka w której główną rolę grała dobra czarownica-wrożka, która uczyła w szkole i razem z uczniami rozwiązywała różne zagadkowe sprawy i wszystkie dzieciaki bardzo ją lubiły. Jeżeli ktoś wie, o co chodzi, to proszę o odpowiedź, bardzo mi na tym zależy.

Awatar użytkownika
vanilia100
Posty: 212
Rejestracja: 5 sty 2009, o 15:03

Re: Książeczka dla dzieci

Post autor: vanilia100 » 1 cze 2010, o 18:13

Chihiro pisze:Witajcie,
trafiłam tu przez przypadek szukając książeczki dla dzieci, której nie pamiętam ani tytułu ani autora. Może ktoś z Was będzie wiedział, co to była za bajka.
Czytałam ją zdaje się w wieku 9-11 lat, więc to były pewnie lata 1988-1990. Książeczka była w miękkiej okładce, formatu nieco większego niż zeszytowy, ale mniejsza niż A4. Kolorowa, okładka była chyba śliska. Rysunki też były kolorowe, na całą stronę. Bajka miała rozdziały, opowiadała o chłopcu, który podróżował chyba latającym dywanem, albo jakimś statkiem, który fruwał (nie pamiętam dokładnie).
W książce P. Wojciechowskiego pt. Zdobywcy orzechowego tortu był motyw latającego dywanu
http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=44687 Może o to chodzi? Ale reszta chyba nie pasuje.

harding
Posty: 7
Rejestracja: 2 cze 2010, o 21:33

tajemniczy film

Post autor: harding » 2 cze 2010, o 22:42

Hej, czy ktoś to kojarzy tytuł poniższego filmu widzianego w telewizji w latach 80':

Najbardziej w pamięci utrwaliła mi się z niego makabryczna scena: na przyjęciu, na którym podano potrawę ze zmarłego właśnie sędziwego starca, na pytanie bodajże jego brata, czy nie zapomniano o żyjącym w samotności dziadku, zebrani dostrzegając nieodparty komizm, wybuchają chóralnym śmiechem. Dodam, że akcja toczyła się w pierwszej połowie XX wieku. Jeżeli nie mylę się, to film kończy się na ułamek sekundy przed zderzeniem pędzącego auta z policyjną blokadą.

Mam nadzieję, że czegoś nie pokręciłem
Ostatnio zmieniony 5 cze 2010, o 23:13 przez harding, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 3 cze 2010, o 18:15

podobną scenę widziałem w W filmie Tytus Andronikus (Z Hopkinsem) na podstawie sztuki Szekspira, ale film widziałem parę lat temu a nie w latach 80tych. ale może to jakis trop
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

harding
Posty: 7
Rejestracja: 2 cze 2010, o 21:33

Post autor: harding » 3 cze 2010, o 23:14

Podkreślam, że akcja filmu z pewnością toczyła się w XX wieku. Nie wiem, czy słusznie kojarzę, ale mam wrażenie, że to rodzima produkcja.

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 4 cze 2010, o 06:37

harding pisze:Nie wiem, czy słusznie kojarzę, ale mam wrażenie, że to rodzima produkcja
Cośmi świta... Czy to nie będzie jeden z filmów Szulkina?

harding
Posty: 7
Rejestracja: 2 cze 2010, o 21:33

Post autor: harding » 5 cze 2010, o 23:14

Zapoznałem się z opisami dorobku P. Szulkina i niestety nie trafiłem na właściwy ślad. Dodam jeszcze, że bohaterowie filmu, do którego nawiązał MISIEK, to osoby parające się przestępczością na podobieństwo mafii.

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Post autor: Syriusz Falcon » 6 cze 2010, o 14:23

Może ktoś pamięta animowaną bajeczkę o jeżu który zmieniał futrka i śpiewał "to futerko jest lepsze to futerko mieć wolę ... " Chodzi mi o tytul tej bajeczki .
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 6 cze 2010, o 18:14

"Jak jeżyk zmieniał futerko", oryginalna wersja tu:
http://www.youtube.com/watch?v=qUmHY_tsqEI

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Post autor: Syriusz Falcon » 6 cze 2010, o 18:35

Wielkie dzięki Juko , o to mi chodziło .
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Dombro
Posty: 3
Rejestracja: 17 maja 2010, o 09:24

Post autor: Dombro » 7 cze 2010, o 20:16

Ponawiam apel, bo niestety nikt nie udzielił mi odpowiedzi:

Witam!
Próbowałem sobie przypomnieć nazwę pewnego filmu/bajki, ale od 3 miesięcy nie udaje mi się to dlatego zwracam się do Was o pomoc.
Film opowiada o "torbaczach" - stworach wielkości człowieka, grubych, futrzastych, mieszkających w jamie. Ta jama otwiera się w czołówce i była wtedy dla mnie dosyć przerażająca. Nie wiem w jakiej telewizji leciał ten film/bajka bo miałem go nagranego na VHSie.
Te torbacze miały torby przewieszone przez ramię i sprzątały ziemię. Ogólnie prowadziły jakąś taką akcję społeczną, że zbierały śmieci. W jamie mieli szklarnię i jeden z nich(chyba ze Szkocji jeździł samochodem napędzanym na klucz)...
Te torbacze działały z ludźmi, ale nie wszyscy je widzieli.
Film był produkcji chyba australijskiej.
Prosze o pomoc ludzie!;-)

Pzet
Posty: 117
Rejestracja: 19 sty 2009, o 15:56

Post autor: Pzet » 8 cze 2010, o 10:16

Pewne fakty wskazują na serial "Latające misie", w którym były podobne wątki ekologiczne, ale wygląd postaci już znacznie odbiega od Twojego opisu.
http://www.youtube.com/watch?v=0X-5xIa6sHo

Dombro
Posty: 3
Rejestracja: 17 maja 2010, o 09:24

Post autor: Dombro » 8 cze 2010, o 10:29

Niestety to w ogóle nie o to chodzi.
Tamta bajka, to nie była animacja, tylko normalna, zagrana z prawdziwymi ludźmi i z aktorami w przebraniach;-)
No i była ewidentnie australijsko-brytyjska

Awatar użytkownika
MiLejdi
Posty: 16
Rejestracja: 10 cze 2010, o 19:04
Kontakt:

Post autor: MiLejdi » 10 cze 2010, o 19:18

Cześć wszystkim młodym duchem :)

Z radością wczytuję się w Wasze wspomnienia i już niejednokrotnie dzięki Wam odkryłam coś dawno zapomnianego. Wielkie dzięki!

Wśród zakamarków mojej pamięci znajduje się kilka zakurzonych tematów, których nie potrafię sama wyjaśnić. Może ktoś z Was coś skojarzy?

1. Pamiętam serial, emitowany chyba w "Kinie familijnym" w latach 80-tych. Tematyka bardzo przypominała Zorro, ale dałabym sobie głowę uciąć, że główny bohater zakładał czarną maskę, zasłaniającą mu cała twarz. Wydawało mi się, że serial nosił tytuł "Czarna maska" właśnie, ale niczego podobnego nie udało mi się odnaleźć :(

2. Może pamiętacie przedstawienie w polskiej telewizji, w którym bohater schodzi do piekła i jakiś diabeł pokazuje mu przez drzwi (albo dziurkę od klucza) madejowe łoże?

3. Czy moja pamięć płata mi figle, czy na przełomie lat 70/80 był w polskiej telewizji serial a la "Planeta małp"? Kojarzę małpy wielkości ludzi, jakąś rodzinę chyba, i to, że ich "kuperek" bardzo mnie śmieszył. Pamiętam, jak naśladowałam sposób chodzenia tych człekokształtnych wypinając odpowiednią część ciała do tyłu ;)

4. Czy to był fragment jakiejś bajki, czy może były filmiki dla dzieci o charakterze ostrzegawczym? Pamiętam płomyczek na zapałce, który chyba zeskakuje z zapałki, a potem od niego pali się cały dom. Może to fragment bajki "Proszę słonia"?

Bardzo liczę na Waszą pomoc :)

ODPOWIEDZ