pamiętniki i "złote myśli"

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

pamiętniki i "złote myśli"

Post autor: mutant » 29 kwie 2008, o 09:46

Chyba nie było jeszcze tematu o pamiętnikach, w których wpisywało się wierszyki i różne dedykacje. "Na górze róże, na dole fiołki, my się kochamy jak dwa aniołki" itp. Mam dwa takie pamiętniki po sobie, a jeden nawet po swojej mamie.

Za moich czasów popularne były też zeszyty zwane "złotymi myślami", gdzie trzeba było odpowiadać na różne pytania, np. Twój ulubiony aktor, zespół, kolor itp. Poniewaz w 5-6 klasie większość osób nie miała ulubionych aktorów, a nawet zespołów, zwykle wyglądało to tak, że ktoś napisał Brusli (pisownia oryginalna) i potem już wszyscy pisali Brusli. Ulubioną aktorką była Farah Fawcett - Kelly (Chris? Bo na pewno nie Sabrina) z Aniołków Charliego, a ulubionym zespołem... Czerwone Gitary.

Były jeszcze bardziej intymne pytania, np. jaki chłopak w szkole, a dla chłopaków - jaka dziewczyna w szkole najbardziej ci się podoba. Pamiętam, że u chłopaków dominowały dwie kandydatury, przy czym żadna nie była z naszej klasy, no bo to pewnie byłby obciach się przyznawać, że któremuś podoba się jakaś z własnej klasy.
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 29 kwie 2008, o 10:55

Nawet mialem kiedys swoj pamietnik ale juz dawno go nie mam....
Te zeszyty ze Zlotymi myslami tez pamietam.Mialem kolege ktory w miejscu "Ulubiony zespol" wpisywal Widzew Lodz :wink:

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Re: pamiętniki i "złote myśli"

Post autor: Helmutt » 29 kwie 2008, o 11:55

mutant pisze: Za moich czasów popularne były też zeszyty zwane "złotymi myślami", gdzie trzeba było odpowiadać na różne pytania, np. Twój ulubiony aktor, zespół, kolor itp. Poniewaz w 5-6 klasie większość osób nie miała ulubionych aktorów, a nawet zespołów, zwykle wyglądało to tak, że ktoś napisał Brusli (pisownia oryginalna) i potem już wszyscy pisali Brusli. Ulubioną aktorką była Farah Fawcett - Kelly (Chris? Bo na pewno nie Sabrina) z Aniołków Charliego, a ulubionym zespołem... Czerwone Gitary.
Ech pamiętam ta modę na te "złote myśli" - swoja drogą nazwa BARDZO adekwantna do zawartości :) nawet najwięksi klasowi malkontenci ulegli modzie na te zeszyty. Na końcu były zawsze strony poskładane w kopertki i tam była odpowiedź na te najwazniejsze pytanie "Co o mnie myślisz?" - przecież to po to się te zeszyty robiło, żeby podrzucić jakiejś "skrytej" sympatii i wybadać grunt :)

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 29 kwie 2008, o 13:01

Ta moda na "Złote myśli" obowiązuje do dziś :) Trochę się zmieniają pytania, ale z grubsza o to samo chodzi :D
Ja pamiętam jeszcze inne zeszyty, obowiązywały u nas w ósmej klasie, pod hasłem "Co o mnie myslisz?" trzeba było napisać szczerze nie owijając w bawełnę, a potem zakleić kartki. Przeczytać to można było dopiero po zakończeniu szkoły. Pamiętam, że jak tylko wróciłam z zakończenia, po nocy czytałam te wpisy, bo nie mogłam wytrzymać z ciekawości :D

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 29 kwie 2008, o 21:41

Choćby mi tygrys wątrobę wygryzł,
choćby mi pchano szpilki w kolano,
nie zapomne o Tobie (Was),
chyba że w grobie. :D

tyle sobie przypomniałem na poczekaniu
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 30 kwie 2008, o 07:58

Nie było chyba osoby,która nie prowadziłaby takiego zeszytu :) U nas odpowiadało się na pytania o ulubione rzeczy,zespoły aktorów,serial,co o mnie myslisz,kto ci się podoba itp. a potem sklejalo brzegi i ozdabiało naklejkami lub rysunkami.Nikt nie ryzykował ujawnienia swoich wpisów wiec kopertek nikt nie robił.
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Helmutt » 30 kwie 2008, o 08:19

wilma pisze:Nie było chyba osoby,która nie prowadziłaby takiego zeszytu :) U nas odpowiadało się na pytania o ulubione rzeczy,zespoły aktorów,serial,co o mnie myslisz,kto ci się podoba itp. a potem sklejalo brzegi i ozdabiało naklejkami lub rysunkami.Nikt nie ryzykował ujawnienia swoich wpisów wiec kopertek nikt nie robił.
U nas nikt raczej w te kopertki nie zaglądał, jeszcze za moich czasów dzieciaki były bardziej "wyrobione honorowo" :)
A pytania były niektóre dość.... karkołomne. Raz kolega wkleił w "złote myśli" zdjęcie.... no powiedzmy "gołej-baby", skierował strzałki w "strategiczne miejsca" i dał pytanie "Co to jest?" :D :D

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 30 kwie 2008, o 08:56

"Gołej baby" - chyba nikt nigdy nie użyje określenia: "nagiej kobiety"? Ciekawe dlaczego? :o 8)
Oczywiście i ja znam "złote myśli", chociaż sama swojego zeszytu nie prowadziłam. Za to miałam coś podobnego - taki zeszyt, w którym rysowało się różne miłosne "gry" i wróżby. Np. odrysowywało się rękę. Ne każdym z palców malowało pierścionek, który coś innego znaczył. Potem stosowało się wyliczankę, i sprawdzało wynik wróżby gdzieś w innym miejscu. :)
Nie lubiłam, jak ktoś w pamiętnikach zaginał rogi i robił "sekret" pt. "Kto tu zagląda, ten tak wygląda". :twisted: W drugiej połowie lat 80 panował u nas moda na wklejanie swoich zdjęć do pamiętników. :)
Modne były u nas także zeszyty, do których wklejało się pocztówki i które funkcjonowały na zasadzie pamiętników. Pod pocztówką można było umieścić liścik do adresata. :)

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Kamila » 5 maja 2010, o 21:39

U mnie to się nazywało "Zeszyt szczerości" (choć nazwa "Złote myśli" też funkcjonowała).
Zwykle odpowiedzi wkładało się w kopertę, zaklejało i całość jakoś ozdabiało. Czasami wkładało się swoje zdjęcie lub inny "prezent" (np. historyjka z gumy Donalda). Inna technika, to sklejanie dwóch kartek, wkładanie odpowiedzi (i ewentualnego prezentu) między nie. Ta była rzadka, bo szybko kartek brakowało. Trzecia technika, to było naklejanie widokówki, i dalej tak samo.

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Post autor: Syriusz Falcon » 6 maja 2010, o 00:40

Ja też miałem pamiętnik a najfajniejsze wierszyki jakie pamietam to ."Wszyscy chodzą w kapeluszach a ja chodzę w czapce , wszyscy się wpisują w środku a ja na okładce", " Na ostatniej stronie wpisał się mąż żonie , nic nie narysował bo obiad gotował "

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 6 maja 2010, o 08:05

Syriusz Falcon pisze:Ja też miałem pamiętnik a najfajniejsze wierszyki jakie pamietam to ."Wszyscy chodzą w kapeluszach a ja chodzę w czapce , wszyscy się wpisują w środku a ja na okładce", " Na ostatniej stronie wpisał się mąż żonie , nic nie narysował bo obiad gotował "
Tak najczęsciej wpisywali się chłopcy :wink:
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Post autor: Syriusz Falcon » 30 lip 2010, o 15:09

Pamiętacie wierszyki na rogach zagiętych kartek ja pamiętam taki " Jeżeli jesteś ciekawy to wsadź nos do kawy"
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 30 lip 2010, o 15:59

Syriusz Falcon pisze:Pamiętacie wierszyki na rogach zagiętych kartek ja pamiętam taki " Jeżeli jesteś ciekawy to wsadź nos do kawy"
"kto zagldąda, tak wygląda"
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Zyrafa
Posty: 93
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 04:04

Post autor: Zyrafa » 1 sie 2010, o 09:14

Ja pamiętam takie wierszyki z pamiętników:

Na Ulicy Kopernika
stoi Ola bez bucika
Ja ją pytam gdzie ma bucik,
ona mówi, że jej uciekł.

Jechała Miki do Afryki
wiozła z sobą pamiętniki,
a ja jeden jej zabrałam
i do niego się wpisałam.

Nawet gdy śnieg będzie czarny,
a wrona czerwona,
to i tak przyjaźń nasza
nie będzie skończona.

Idź śmiało przez życie
miej wesoła minkę,
łap szczęście za ogon
i duś jak cytynkę!

Gdy będziesz w kawiarni
słodkie ciastka jadła,
gdy zapomnisz o mnie -
żebyś z krzesła spadła!

Awatar użytkownika
Trajgul
Posty: 23
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 09:13
Lokalizacja: Grudziądz

Re: pamiętniki i "złote myśli"

Post autor: Trajgul » 26 wrz 2012, o 11:46

Kiedyś mój kolega wspomniał, ze znalazł "złote myśli" z wpisami uczniów z naszej klasy. Czyli pytania w stylu "twój ulubiony aktor" itp.
Nieźle się ubawiliśmy jak mi powiedział, że moją ulubioną wówczas potrawą (rok 92 czy 93) była zapiekanka z ketchupem :)

ODPOWIEDZ