Pierwszy odcinek Smerfów

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Matstraszydło
Posty: 10
Rejestracja: 29 gru 2005, o 08:34
Lokalizacja: Kraków

Pierwszy odcinek Smerfów

Post autor: Matstraszydło » 12 maja 2006, o 12:21

Czy ktoś wie może jaki tytuł miał pierwszy odcinek Smerfów? Wszędzie w necie jest napisane że to Astrosmurf ale na pewno było coś przed tym, bo w Astrosmurf jest już Smerfuś a przecież w pierwszym odcinku Smerfów nie było nawet Smerfetki (Gargamel ją stworzył i na początku była zła:P). Czy ktoś zna tytuł tego naj-naj-naj-naj-naj-naj-pierwszego odcinka (i wie może skąd go można ściągnąć)? Pozdrawiam :)

dugi
Posty: 30
Rejestracja: 24 lis 2005, o 13:51
Lokalizacja: CHORZÓW

Post autor: dugi » 12 maja 2006, o 21:09

smerfuś był w pierwszym odcinku - owszem - ale jednej z kolejnych emitowanych w TV serii. Niestety nie wiem co było w całkiem, całkiem pierwszym, jednak jeśłi coś wyszukam - dam znać

Pożyczalski
Posty: 15
Rejestracja: 1 maja 2006, o 12:41

Post autor: Pożyczalski » 13 maja 2006, o 13:56

Faktycznie wygląda na to, że pierwszym odcinkiem, który pokazał się w telewizji amerykańskiej 12 września 1981 roku był "The Astromurf", na podstawie komiksu z 1970 roku (po polsku chyba "Kosmomerf", swoją drogą jeden z moich ulubionych, takie smurfowe science-fiction), wspólnie z "Jokey's Medicine" i "Vanity Fare", bo w NBC serial szedł w soboty przed południem, w kilkuodcinkowych blokach.

Obrazek

Nie pamiętam, czy w tym odcinku była Smerfetka, chyba tak, chociaż odcinek o stworzeniu Smerfetki pokazał się dopiero 21 listopada 1981. Być może decydująca była kolejność komiksów - zanim wystartował serial Hanna-Barbera ukazało się dziesięć albumów o Smerfach - Smerfetka pojawiła się w trzecim, z 1967 (po "Czarnych Smerfach" z 1963 i "Królu Smerfie" z 1965 - oba wyszły też po polsku, jeśli ktoś ma to może szybko zerknąć, czy przed 1967 rokiem wioska miała wyłącznie męską obsadę :) ).

Ale w telewizji polskiej było chyba inaczej - mam wrażenie, że "Kosmosmerf" był gdzieś po drodze, a jako pierwszy poszedł właśnie odcinek o stworzeniu Smerfetki.

Matstraszydło
Posty: 10
Rejestracja: 29 gru 2005, o 08:34
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Matstraszydło » 13 maja 2006, o 21:04

Właśnie ten brak chronologii w polskiej emisji Smerfów mnie zdziwił, wiem na pewno że "Astrosmurf" był którymś tam z kolei, n-tym odcinkiem który widziałem, a ten ze Smerfetką był zdecydowanie wcześniej...Dzieki za odpowiedzi :D
Jeszcze chciałbym tylko zapytać o jedno: jaki tytuł miał odcinek w którym malarz znalazł magiczne farby w jakimś starym zamku (być może coś trochę pokręciłem ale nie pamiętam dokładnie) a potem każdy, kogo namalował, znikał i pojawiał się na tym obrazie? :)

Pożyczalski
Posty: 15
Rejestracja: 1 maja 2006, o 12:41

Post autor: Pożyczalski » 14 maja 2006, o 10:49

Hej! Ten odcinek to chyba "Every Picture Smurfs a Story" z trzeciego sezonu (poszukałem w opisach odcinków po słowie kluczowym "Painter" :) ) Fabuła była mniej więcej taka: Malarz chodził przygnębiony, bo nie mógł namalować dość realistycznego obrazu. Zawędrował do zamku, gdzie spotkał człowieka uwięzionego w obrazie ("Maestra"), który podarował mu magiczne farby. Malarz wrócił do wioski i zaczął malować - obrazy wychodziły znakomicie, dopóki nie okazało się, że wszystko, co namalował znikało. Malarz chciał poradzić się Papy Smerfa, ale było już za późno, bo właśnie skończył jego obraz i Papa zniknął. W tym samym momencie Maestro został uwolniony z obrazu i ruszył do wioski, aby odzyskać swoje farby. Na miejscu wdał się w kłótnię z Malarzem, o to który z nich jest lepszym artystą. Sprawę rozstrzygnął turniej (jurorem była Smerfetka). Skończyło się szczęśliwie - Papa wrócił do wioski. Pozdrawiam!

obreb
Posty: 307
Rejestracja: 7 lis 2005, o 09:39

Post autor: obreb » 15 maja 2006, o 07:26

zarówno na cartoon network, jak i TVP 1 i innych kanałach, pierwszym odcinkiem była "Smerfetka" (za każdym razem, gdy reemitowali serię). A komiksami się nie sugerujmy, powstały one dużo wcześniej od serialu, który ma własną chronologię.

noster
Posty: 243
Rejestracja: 1 wrz 2005, o 20:54

Post autor: noster » 22 maja 2006, o 01:34

W tvp Smerfy po raz pierwszy pojawiły się późną jesienią 1987r. Emitowane wtedy odcinki chyba najbardziej mi się podobały. Może dlatego że byłem wtedy w takim szczeniackim wieku... W każdym razie potem gdy pojawiły się smerfiki to bajka się zepsuła, blyskotliwe pomysły i gagi wyblakły. Szkoda ze w tvp nie powtórzyli już potem nigdy tych odcinków które emitowane byly jeszcze w latach 80tych.

obreb
Posty: 307
Rejestracja: 7 lis 2005, o 09:39

Post autor: obreb » 22 maja 2006, o 07:41

Absolutna racja! te pierwsze odcinki były o niebo lepsze! Moze miały tylko gorszą kolorystykę.

noster
Posty: 243
Rejestracja: 1 wrz 2005, o 20:54

Post autor: noster » 17 kwie 2007, o 00:45

A może po prostu dzis jest juz przesyt wszystkiego i stąd to wrażenie ze tamte odcinki byly lepsze. A jednak z chęcią obejrzałbym te odcinki które lecialy w Polsce jako pierwsze jeszcze w latach 80tych.

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Helmutt » 18 paź 2007, o 08:14

Odświeżam stary temat, ale....
Pierwszym odcinkiem Smerfów jaki leciał w TVP był... No właśnie. Na pewno była to historia o Smerfetce - ale INNA nieco od tej jaka była powtórzona później już w regularnej niedzielnej emisji. Odcinek ten to był taki "pilot" - pamiętam, że trwał coś około 45 minut i był bez dubbingu. Może były domontowane tam jakieś inne wątki z innych odcinków... Ja już nie pamiętam dokładnie - ale na 100% był dłuższy od późniejszych emisji.

Awatar użytkownika
lordofdragonss
Posty: 68
Rejestracja: 14 paź 2007, o 06:28
Kontakt:

Post autor: lordofdragonss » 18 paź 2007, o 21:39

Skorzystam że powstał temat o smerfach i zapytam się : Czy ktoś zauważył ,że w Smurfach lecących aktualnie w piątek na TVP1 są inne głosy? Np dla ciamajdy (który wogóle nie pasuje). Wydaje mi sie że oglądałem te odcinki z "normalnym" Dubbingiem.

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Helmutt » 19 paź 2007, o 05:11

Ja podejrzewam, że do wielu odcinków nagrano nowy dubbing. Mozna się o tym przekonać w odcinku gdy Gargamel sprawił, żeby wszyscy w wiosce zakochali się w Smerfetce (nie pamiętam tytułu). Piosenki śpiewane wtedy przez Osiłka i Pracusia mają inne słowa niż w odcinkach emitowanych w latach 80/90.

Awatar użytkownika
Daguchna
Posty: 466
Rejestracja: 8 paź 2005, o 17:13
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Post autor: Daguchna » 20 paź 2007, o 12:55

Wikipedia w tej sprawie mówi, że:

W maju 2005 r. Telewizja Polska wznowiła nadawanie serialu w Programie 1. (w poniedziałki i we wtorki o godz. 19.00) od serii 5 (bez pierwszych jego odcinków). Po zakończeniu emisji (w której brakowało jednak wielu odcinków z serii 6., 7. i 9. oraz całej serii 8.), w kwietniu 2006 została ona w znacznej części powtórzona. Smerfy można było oglądać w poniedziałki i piątki o godzinie 19.00. Od września 2006 r. kreskówkę można obejrzeć w każdy piątek o godzinie 19.00. Od 3 listopada 2006 rozpoczęto emisję pierwszej serii, ale w większości z nowym dubbingiem. Mimo to wyemitowano 3 odcinki z tym znanym sprzed wielu lat. Potem pokazano drugą serię z nowym dubbingiem. Obecnie TVP 1 emituje trzecią serię również z nowym.

Wersja polska kolejnych serii była robiona w następującej kolejności: pod koniec lat 80. wykonano polską wersję serii 1. - 3., 5. a także (częściowo) 6., 7. oraz 8. W latach 90. zdubbingowano serie 4., 9. i dokończono dubbing serii 7. Po kilku latach przerwy, w roku 2006 wykonano nową polską wersję większości odcinków serii 1-3 (prawdopodobnie z uwagi na zaginięcie lub zniszczenie poprzedniej wersji), które to odcinki można obecnie obejrzeć. Starą wersję dubbingową większości tych odcinków można znalezć w internecie.

Awatar użytkownika
lordofdragonss
Posty: 68
Rejestracja: 14 paź 2007, o 06:28
Kontakt:

Post autor: lordofdragonss » 21 paź 2007, o 19:41

Dzieki za odpowiedz^^ A wam podobają sie nowe głosy smerfów?
Hop hop mam na imię eee..jestem Ed!

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 22 paź 2007, o 08:02

Ja jestem przyzwyczajony do głosu Gargamela użyczonego przez nieodżałowanego Pana Wiesława Drzewicza. Nic go nie przebije. To było prawdziwe mistrzostwo świata.

ODPOWIEDZ