Lista seriali z 1985 r.

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 13 sty 2009, o 12:49

W linku o aktorach zmarłych przedwcześnie, dołączonym przez Jukę, zainteresowała mnie sprawy śmierci Jacka Zejdlera (tytułowego Tolka Banana). Piszą tam, że na skutek porzucenia go przez dziewczynę, która wyjechała do Szwecji, w styczniu 1980r. odkręcił w swoim opolskim mieszkaniu gaz, wykręcił wszystkie korki, żeby nie doszło do wybuch, wszedł do śpiwora i wsadził głowę do kuchenki gazowej. Znaleziono go po dwóch dniach. Dwie inne osoby twierdzą, że faktycznie był w śpiworze, ale związany jakimś kablem, co sugerowałoby morderstwo. Ktoś nawet twierdzi, że to robota SB. Dla mnie już wchodzenie do śpiwora, przed wsadzeniem głowy do kuchenki gazowej jest dziwne, chyba że gaz z kuchenki podrażniał za bardzo drogi oddechowe i śpiwór miał zadziałać jak filtr. Do wydania DVD ,,Stawiam na Tolka Banana”, które posiadam dołączono dokumentalny film Jędryki pt.: ,,Tolek Banan i inni” z 1995r. Reżyser po latach odwiedził wszystkich swoich młodzieżowych aktorów z tego serialu. Agacie Siecińskiej (Karioce) opowiadał, że po raz ostatni widział Zejdlera podczas kręcenia ,,Szaleństwa Majki Skowron”, krzyczał coś do niego z łodzi płynąc po mazurskim jeziorze, był taki pełny życia. Następnie dodał, że zginął w bardzo dramatycznych okolicznościach. Taka zbitka zdaniowa sugerowała, że jego zdaniem mógł popełnić samobójstwo, ale reżyser nie chciał tego powiedzieć wprost. Podobno chciał aby w filmie pojawili się także rodzice Zejdlera, ale ci odmówili. Moim zdaniem, gdyby istniał cień podejrzeń, że to było morderstwo, i nie można było nic z tym zrobić w tamtym czasie, to po 1989r. rodzice mogli się starać o ponowne zbadanie sprawy. Albo byli przekonani, że to było samobójstwo, albo stwierdzili, że to i tak nie zwróci życia ich synowi. Szkoda, że nie znałem tej sprawy wcześniej. W latach 90. trzech moich szkolnych kolegów było policjantami w Opolu (jeden nawet w śledczej). Może któryś z nich znał kogoś, kto wie czy z tym związaniem Zejdlera kablem, to plotka czy prawda. :?:
Załączniki
Jacek Zejdler.jpg
Jacek Zejdler.jpg (6.15 KiB) Przejrzano 12356 razy

Awatar użytkownika
Daguchna
Posty: 466
Rejestracja: 8 paź 2005, o 17:13
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Post autor: Daguchna » 13 sty 2009, o 12:55

Teorie spiskowe narastają zawsze wokół takich przedwczesnych zejść, np. obiła mi się o uszy idiotyczna wersja, że na tych Mazurach ktoś go utopił :lol:
Mishilanu kuni no tripper...

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 13 sty 2009, o 18:47

O matko, to okropne, co się z nim stało. :shock: Nie wiedziałam. :roll:

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 15 sty 2009, o 12:01

Daguchna pisze:Teorie spiskowe narastają zawsze wokół takich przedwczesnych zejść, np. obiła mi się o uszy idiotyczna wersja, że na tych Mazurach ktoś go utopił :lol:
Ta wersja z utopieniem, faktycznie była idiotyczna, zważywszy na to, ze Zejdler zmarł 2 stycznia 1980r., a zimy wtedy były raczej mroźne.

PS. Wszystkiego najlepszego z okazji minionych 19-tych urodzin. Samych piątek na maturze. :wink:

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 15 sty 2009, o 12:24

kerakerolf, nie trzeba improwizować, wystarczy napisać do mnie lub Gumisia, zresztą prędzej czy później sam zauważę:)
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 15 sty 2009, o 22:45

Dzięki za radę. Następnym razem tak zrobię. :smile:

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 18 sty 2009, o 19:25

Skoro już omówiliśmy polskie seriale historyczne, może zrobimy to samo z filmami historycznymi. Oto lista spisana z pamięci:

Krzyżacy
Historia żółtej ciżemki
Faraon
Popioły
Rękopis znaleziony w Saragossie
Pan Wołodyjowski
Gniazdo
Bolesław Śmiały
Kazimierz wielki
Kopernik
Janosik
Potop
Ojciec królowej
Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny
Na odsiecz Wiedniowi
Przeklęte oko Proroka
Żelazną Ręką
Alchemik
Szwadron
Ogniem i mieczem
Pan Tadeusz
Chopin. Pragnienie miłości
Zemsta

Moje ulubione filmy z tego gatunku to ,,Potop" i ,,Faraon".
Listę można zapewne poszerzyć. :wink:

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 18 sty 2009, o 20:08

Było jeszcze "Oko proroka". "Przeklęte oko ..." było kontynuacją
Tak tylko z kronikarskiego obowiązku dopisuję ;)

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 18 sty 2009, o 22:54

kerakerolf pisze: Pan Tadeusz
Chopin. Pragnienie miłości
Zemsta
Te ekranizacje raczej filmami historycznymi nie są . :wink:

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 19 sty 2009, o 14:50

ostatnim polski filmem historycznym było ,,Ogniem i mieczem", który powstał w 1999 roku, czyli w ubiegłym wieku. :wink:

Mała korekta do tego zdania. Właśnie mi sie przypomniało, ze ,,Stara baśń" jest filmem historycznym i weszła na ekrany w 2003r. Tym sposobem honor obecnego wieku został chwilowo uratowany, a filmowcy mogą mieć kilka lat wolnego. :wink:
Ostatnio zmieniony 19 sty 2009, o 21:01 przez kerakerolf, łącznie zmieniany 1 raz.

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 19 sty 2009, o 18:27

kerakerolf pisze:Wiem, to raczej filmy z historycznym tłem. Gdyby je skreślić z listy, to się okaże, że ostatnim polski filmem historycznym było ,,Ogniem i mieczem", który powstał w 1999 roku, czyli w ubiegłym wieku. :wink:
Jest jeszcze "Katyń" - z tego wieku :wink:.

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 19 sty 2009, o 18:29

kerakerolf pisze: Gdyby je skreślić z listy, to się okaże, że ostatnim polski filmem historycznym było ,,Ogniem i mieczem", który powstał w 1999 roku, czyli w ubiegłym wieku. :wink:
Niestety taka jest smutna prawda. :neutral:

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 19 sty 2009, o 18:53

juka pisze: Jest jeszcze "Katyń" - z tego wieku :wink:.
Katyń opisywany jest jako ,,Dramat". Jak sobie przypomnę fabułę, to nie myślę o nim jako o filmie wojennym, ani historycznym, ponieważ te są przeważnie lżejsze w treści. Dlatego nie uwzględniłem go na liście. :wink:

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 19 sty 2009, o 18:58

Eryk75 pisze:
kerakerolf pisze: Gdyby je skreślić z listy, to się okaże, że ostatnim polski filmem historycznym było ,,Ogniem i mieczem", który powstał w 1999 roku, czyli w ubiegłym wieku. :wink:
Niestety taka jest smutna prawda. :neutral:
Też nad tym bardzo ubolewam, a znalazłoby się jeszcze kilka ciekawych powieści historycznych do zekranizowania. Do listy można chyba jeszcze dopisać film ,,Szwedzi w Warszawie" z 1991r. :wink:

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 19 sty 2009, o 19:07

kerakerolf pisze: Katyń opisywany jest jako ,,Dramat". Jak sobie przypomnę fabułę, to nie myślę o nim jako o filmie wojennym, ani historycznym, ponieważ te są przeważnie lżejsze w treści. Dlatego nie uwzględniłem go na liście. :wink:
Pytanie, co nazywamy filmem historycznym :wink:. Bo taki "Janosik" to bardziej film kostiumowy czy przygodowy, o "Rękopisie..." już nie wspomnę (w tym przypadku to oprócz kostiumowego fantastyczny wręcz :smile:).
Ja akurat za filmami historycznymi w polskim kinie nie tęsknię, wolę inne gatunki :wink:.

ODPOWIEDZ