Lista seriali z 1985 r.

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 20 sty 2009, o 20:19

Skoro idziemy na całość, to trzeba by jeszcze dodać: Sól ziemi czarnej, Perłę w koronie, Nad Niemnem, seriale ,,Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" i ,,Polonia Restituta", Krach operacji Terror, Kanalię, Za co? - Kawalerowicza, a może i Lawę - Konwickiego. :wink:

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 20 sty 2009, o 20:23

Dudzio pisze: W roli Marszałka też Filipski.
Niektórzy twierdzą, że to najlepsza kreacja marszałka Józefa Piłsudskiego w historii, ale mi podobał się w tej roli również Janusz Zakrzeński w ,,Polonii Restitucie". :wink:

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 20 sty 2009, o 20:59

Niedawno zrobili serial o piłsudskim (trochę w konwencji teatr telewizji/fabularyzowany dokument) o Piłsudskim - tytułu nie pomnę. Tutaj marszałkiem był Zapasiewcz, i powiem szczerze robił wrażenie. A co do Zakrzeńskiego, to do dzisiaj wciela się w tą postać przy okazji obchodów 11 listopada.

Jeszcze jeden film mi się przypomniał "Akcja pod Arsenałem" -o akcji Szarych Szeregów której celem było odbicie Janka Bytnara "Rudego" z rąk Gestapo

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 20 sty 2009, o 21:20

Misiek :) pisze:Niedawno zrobili serial o piłsudskim (trochę w konwencji teatr telewizji/fabularyzowany dokument) o Piłsudskim -
Chodzi o serial ,,Marszałek Piłsudski" z 2001r. Młodego Piłsudskego z lat 1887 - 1919 zagrał w nim Mariusz Bonaszewski", a Zbigniew Zapasiewicz grał marszałka po roku 1919. :wink:

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 20 sty 2009, o 21:45

Misiek :) pisze: Jeszcze jeden film mi się przypomniał "Akcja pod Arsenałem" -o akcji Szarych Szeregów której celem było odbicie Janka Bytnara "Rudego" z rąk Gestapo
No to i "Godzina W".

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 20 sty 2009, o 21:49

Eryk75 pisze:Z tematyki dotyczącej ziem pruskiego zaboru był jeszcze serial "Republika ostrowska" (1986) oraz film pełnometrażowy "Republika Nadziei" (1988).
Nie pamiętam tych filmów, ale znalazłam informację, że w serialu grał Krzysztof Skiba - i to ten Skiba :shock:. Sądząc z opisu na filmpolski.pl, to nawet jedną z pierwszoplanowych ról, ktoś coś pamięta?

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 20 sty 2009, o 22:33

Misiek :) pisze: Jeszcze jeden film mi się przypomniał "Akcja pod Arsenałem" -o akcji Szarych Szeregów której celem było odbicie Janka Bytnara "Rudego" z rąk Gestapo
Bardzo dobry film. Przede wszystkim świetni młodzi aktorzy. Wtedy był świetny aktorski "wysyp". Film dość dobrze nawiązywał do prawdziwych wydarzeń. Jan Englert mówił, że Stanisław Broniewski "Orsza" po oglądnięciu filmu powiedział mu: "ukradł mi pan twarz".
P.S. Niestety w lipcu zeszłego roku zmarł ostatni uczestnik "Akcji pod Arsenałem" - Pan Witold Bartnicki.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

misiek74
Posty: 64
Rejestracja: 14 mar 2007, o 13:50

Post autor: misiek74 » 21 sty 2009, o 12:48

Dudzio pisze:
Misiek :) pisze: Jeszcze jeden film mi się przypomniał "Akcja pod Arsenałem" -o akcji Szarych Szeregów której celem było odbicie Janka Bytnara "Rudego" z rąk Gestapo
Bardzo dobry film. Przede wszystkim świetni młodzi aktorzy. Wtedy był świetny aktorski "wysyp". Film dość dobrze nawiązywał do prawdziwych wydarzeń. Jan Englert mówił, że Stanisław Broniewski "Orsza" po oglądnięciu filmu powiedział mu: "ukradł mi pan twarz".
P.S. Niestety w lipcu zeszłego roku zmarł ostatni uczestnik "Akcji pod Arsenałem" - Pan Witold Bartnicki.
mam ten filmek bardzo go lubie wyadzenia przedstawione w tym filmie sa czescio "Kamieni na szaniec" mam nawet cały rozrysowany plan tej akcji fotokopaia orginału ponoc

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 21 sty 2009, o 13:02

""Akcji pod Arsenałem" pamientam. przypomniała mi się książka "Kamienie na szaniec" ze złowrogo brzmiącą al. Schuha przy której gestapo torturowało polaków.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 21 sty 2009, o 13:59

Kamienie na Szaniec były lekturą szkolną.
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 21 sty 2009, o 14:13

wilma pisze:Kamienie na Szaniec były lekturą szkolną.
Po "Kamieniach na szaniec" "Kamyk" napisał kontynuację pt. "Zośka i Parasol".

A co do wspomnianego wcześniej filmu "Godzina W" to też zagrało tam bardzo udane młode (wtedy) pokolenie aktorskie. Zresztą reżyserem był Janusz Morgenstern, który dekadę wcześniej wyreżyserował "Kolumbów", więc z tematem był za pan brat. Muzyka też pochodziła z "Kolumbów". Pierwowzorem scenariusza była nowela Jerzego Stefana Stawińskiego wydana razem z "Kanałem" i "Węgrami" ("Węgrzy" byli z kolei pierwowzorem scenariusza dla "Scherzo alla Polacca" - części "Eroiki" Munka, a "Kanał" - wiadomo dla "Kanału" Wajdy).
Ostatnio zmieniony 21 sty 2009, o 14:18 przez Dudzio, łącznie zmieniany 1 raz.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 21 sty 2009, o 14:18

biały_delfin pisze:""Akcji pod Arsenałem" pamientam. przypomniała mi się książka "Kamienie na szaniec" ze złowrogo brzmiącą al. Schuha przy której gestapo torturowało polaków.
Aleja Schuha jest tym dla Polaków czym aleja Henri Martin dla Francuzów.
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 21 sty 2009, o 14:23

biały_delfin pisze:[...}ze złowrogo brzmiącą al. Schuha przy której gestapo torturowało polaków.
Dla Polaków to była dalej Aleja Szucha, dla Niemców Strasse der Polizei (zmienili nazwę). Zresztą budynek przy Szucha 25 i jego wnętrza były scenografią dla wielu filmów i seriali.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 21 sty 2009, o 14:31

przepraszam za złą pisownie (prawdę mówiąc nie byłem pewien jak to się pisze)
piszac o złowrogim brzmieniu, chodziło moje odczucia w trakcie czytania ksiazki.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 21 sty 2009, o 14:44

biały_delfin pisze: piszac o złowrogim brzmieniu, chodziło moje odczucia w trakcie czytania ksiazki.
Można zwiedzać. Jest tam oddział Muzeum Niepodległości. Mała część piwnic z celami jest oddzielona od reszty budynku. Miejsce przejmuje grozą - szczególnie"tramwaje" (zachowały się napisy więźniów na ścianach) i pokój dyżurnego gestapowca gdzie dochodziło do wstępnych przesłuchań. Natomiast pokoje codziennych przesłuchań, już w czasie prowadzonych śledztw mieściły się gdzie indziej.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

ODPOWIEDZ