333 popkultowe rzeczy... PRL

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 10 gru 2008, o 20:37

Robi pisze: A te mecze bokserskie lecialy chyba w niedzielne popoludnia
Tak teraz myslę, że chyba były dwudniowe sobota-niedziela. Może oprócz dwumeczów były trójmecze? :smile:

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 10 gru 2008, o 20:59

juka pisze:
Robi pisze: A te mecze bokserskie lecialy chyba w niedzielne popoludnia
Tak teraz myslę, że chyba były dwudniowe sobota-niedziela. Może oprócz dwumeczów były trójmecze? :smile:
Dwu i trójmecze na pewno były w piłce nożnej, w boksie chyba też.

Awatar użytkownika
kuba70
Posty: 308
Rejestracja: 29 lis 2008, o 18:51
Lokalizacja: UK

Post autor: kuba70 » 10 gru 2008, o 21:12

kerakerolf pisze: 20:40 ABBA w Studio 2 - scen. i reż. T. Dembiński
Pamietam ten wystep, Abba byla wtedy gwiazda pierwszej wielkosci...
A scenografia byla juz nawet na poziomie, moglo sie to podobac, mimo ze wystepowali z playbacku.
Te Gierkowskie lata dobrobytu i powiew zachodu :lol:

http://uk.youtube.com/watch?v=JfHyN22n0yM

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 10 gru 2008, o 21:18

kuba70 pisze:
kerakerolf pisze: 20:40 ABBA w Studio 2 - scen. i reż. T. Dembiński
Pamietam ten wystep, Abba byla wtedy gwiazda pierwszej wielkosci...
A scenografia byla juz nawet na poziomie, moglo sie to podobac, mimo ze wystepowali z playbacku.
Te Gierkowskie lata dobrobytu i powiew zachodu :lol:

http://uk.youtube.com/watch?v=JfHyN22n0yM
Fragmenty tego wystepu byly w cotygodniowym programie Stacja PRL na VH1 , jednym z gosci tego programu jest autor Bartosz Koziczynski

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 10 gru 2008, o 21:19

Co to są dwu- i trójmecze? :roll:

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 10 gru 2008, o 21:46

Elle pisze:Co to są dwu- i trójmecze? :roll:
Raczej należy użyć czasu przeszłego, to było praktykowane do lat 70. Polegało to na tym, że stadionie śląskim były w tym samym dniu rozgrywane 2 lub 3 mecze śląskich dryżyn w ramach kolejki piłkarskiej.

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 10 gru 2008, o 22:05

juka pisze: A sport oglądałam wtedy i oglądam teraz. Praktycznie wszystko oprócz boksu. No i tej jazdy :grin:.
Juka teraz to mnie zaskoczyłaś. Ja tez sport oglądam do tej pory. Głównie siatkówkę reprezentacyjna i krajową, piłkę nożna, piłkę ręczną i Formułę 1 (Moja córka jest fanką Roberta Kubicy. Niedawno wysłała cztery SMS-y do Radia Zet i wygrała jego autograf.
Do tej pory nie mogłem nawet dotknąć tej kartki). Za boksem tez nie przepadam, ale jak kiedyś walczył Gołota, Michalczewski lub teraz Adamek lub ,,Diablo" Włodarczyk to oglądałem.
Jazdę figurową oglądałem tylko wtedy gdy była taka afera miedzy łyżwiarkami USA. Chyba Tonya Harding nasłała zbirów na swoja koleżankę z reprezentacji, żeby połamali tamtej nogi, bo chciała zdobyć złoty medal. Na olimpiadzie pogodziła je jakaś inna łyżwiarka.
Dwumecze kojarzą mi sie tylko z meczami pucharowymi w piłce nożnej (
(np. Puchar UEFA), gdzie jest mecz i rewanż, a przy równej ilości strzelonych bramek, te strzelone na wyjeździe liczą sie podwójnie.
Kiedyś w polskiej lidze siatkowej, jeszcze za starych zasad, gdy wszystkie sety rozgrywano do 15. były dwumecze, jeden w sobotę, a rewanż w niedzielę.
O dwumeczach w boksie nic nie wiem, bo sie tym nie interesowałem. :wink:
Ostatnio zmieniony 10 gru 2008, o 22:07 przez kerakerolf, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 10 gru 2008, o 22:11

No ja jazdę zawsze oglądałam. :smile:
Eryku, dziękuję za wyjaśnienie. :smile:

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 10 gru 2008, o 22:26

Robi pisze:
juka pisze: Czy ktoś pamięta, co to za program "Siódemka"? Coś z lokalnych (7?) ośrodków telewizji? .
Wydaje mi sie ze tak moglo byc ale pewny nie jestem...

Nie wiem co to jest ta ,,Siódemka", ale ośrodków regionalnych było wtedy osiem. Blok programów regionalnych nazywał sie właśnie ,,Studio 8" i nadawano, go pod koniec lat 70. w każdą trzecią sobotę miesiąca, a głównym prowadzącym w warszawskim studiu był Bronisław Cieślak. Wykorzystywano materiały regionalne, które nie weszły do Studia 2.

Oto przykładowy program świątecznego wydania Studia 8, nadanego wyjątkowo w programie 2 TVP 25 grudnia 1979 (na podstawie Życia Warszawy:

9.00 Studio 8 zaprasza
9.15 O tobie śpiewa bajka - Irena Santor śpiewa dla dzieci
9.40 Świąteczny przegląd polskich estrad, cz.1
10.05 Hallo na łączach
10.35 Filmowy Magazyn Studia 8
10.50 Wspaniała czwórka - serial animowany
11.15 UFO w M-3 - felieton filmowy
11.35 Wehikuł czasu - film fab.prod. USA
13.15 Kopytówka - świąteczna wizyta na Podhalu
13.35 Świąteczny przegląd polskich estrad, cz.2
14.10 Maziarska ballada
14.25 Opowieści z Kniei
14.40 Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki: Skaldowie
15.10 Powrót Świętego - odc. pt. Układ - serial prod. USA
16.00 Noc duchów - reportaż
16.25 Dzień ludzi: Remiza- reportaż
16.45 Kolekcja Leszka Mazana
16.55 Czarny Teatr z Pragi
17.15 Porcelanowe panienki - film fab. prod. czechosłowackiej
19.00 Conrad Drzewiecki dla dzieci: Piotruś i wilk
19.30 Wieczór z dziennikiem
20.30 Studio 8 proponuje
20.40 Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki: grupa VOX i Alex Band
21.15 Magazyn filmowy Studia 8
22.20 Conrad Drzewiecki dla dorosłych: Pawana na śmierć infantki
22.40 Teledyskusje - pr. rozr. A. Waligórskiego i L. Niedzielskiego
23.10 Gra w podchody - film sensacyjny prod. USA z cyklu Sierżant Anderson

Tu jest czołówka serialu ,,Sierżant Anderson" z Angie Dickinson:

http://pl.youtube.com/watch?v=YWEfLRrdz ... re=related

Zauważyliście, w programie wtorkowym dołączonym przez Robiego, że w roku 1980 we wtorki po południu nadawano w Telewizji młodych - ,,CDN". Wie ktoś co to takiego było?:wink:
Ostatnio zmieniony 10 gru 2008, o 22:31 przez kerakerolf, łącznie zmieniany 4 razy.

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 10 gru 2008, o 22:50

O tych dwumeczach na Stadionie Śląskim nie słyszałam. Mnie się to kojarzy z meczami dwu czy trzech drużyn w boksie albo np. w szermierce. Czyli taki miniturniej. Były tez takie zawody lekkoatletyczne, rozgrywane między 3 czy 4 nawet państwami - to się chyba czwórmecz nazywało.
A ponieważ wątek nam trochę zbacza w kierunku sportu, to przypominam, że wspomnienia sportowe (zapewne nie tylko :grin:) można znaleźć tu:
http://www.starzaki.eu.org/~disney/foru ... php?t=4693
http://www.starzaki.eu.org/~disney/foru ... php?t=4657

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 11 gru 2008, o 08:35

kerakerolf pisze:
Zauważyliście, w programie wtorkowym dołączonym przez Robiego, że w roku 1980 we wtorki po południu nadawano w Telewizji młodych - ,,CDN". Wie ktoś co to takiego było?:wink:
Ja mysle to byly jakies programy zyciowe dla nieco starszych , w czwartkowym programie tez jest Telewizja mlodych "Sposob na zycie"
Studio 8 tez dobrze pamietam , powstalo w zastepstwie Studia 2
Kerakerolf jak masz jeszcze jakies programy stare to zapodawaj.
Tu jest link do programow sylwestrowych ktore kiedys wkleil Eryk
http://www.starzaki.eu.org/~disney/foru ... ylwestrowe

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 11 gru 2008, o 09:21

Mecze bokserskie były zawsze po Sobótce, czyli w sobotnie przedpołudnia, potem był program Antena i Koncert Życzeń (wspominany już na forum). Do tej pory uwielbiam boks hehehe i oczywiście jazdę figurową na lodzie.
A przepadam za gimnastyką i gimnastyką artystyczną. Dla niewtajemniczonych wyjaśnię, że gimnastyka to skoki na ścieżce, przez stół, drążki, alki, mata itd. a gim. artystyczna zdominowana przez dziewczynki ćwiczące ze skakanką, obręczą, maczugami, szarfą itp. Szkoda, że u nas w ogóle tego nie pokazują , zostają kanały telewizji satelitarnej.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 11 gru 2008, o 09:33

Natuś-77 pisze:Mecze bokserskie były zawsze po Sobótce, czyli w sobotnie przedpołudnia, potem był program Antena i Koncert Życzeń (wspominany już na forum). .
Antena i Koncert Zyczen byly w niedziele. Antena najpierw byla po Teleranku a poznieje przeniesli ja na pozne pololudnie ok 18

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 11 gru 2008, o 14:23

Robi pisze:
Natuś-77 pisze:Mecze bokserskie były zawsze po Sobótce, czyli w sobotnie przedpołudnia, potem był program Antena i Koncert Życzeń (wspominany już na forum). .
Antena i Koncert Zyczen byly w niedziele. Antena najpierw byla po Teleranku a poznieje przeniesli ja na pozne pololudnie ok 18
Masz rację: Teleranek + film, potem Antena, jakiś program rolniczy w stylu "Rolniczy Tydzień" czy coś tam, koncert życzeń, film (w starym kinie albo jakiś familijny).
Pamiętam jeszcze, że w latach 80 rano leciał film w wersji dla niesłyszących - ten sam, który nadawano potem jako wieczorny, czyli ten główny. Czasami nie mogąc się doczekać na seans "właściwy" oglądałam te ranne emisje albo oglądałam dwa razy. Pamietam, że tak było z "Powrotem do Edenu" :grin:.
A wracając do tych nieszczęsnych meczów bokserskich (które sama wywołałam :razz:), mogły być nadawane różnie, pewnie stałych pór nie było. Ja pamiętam z lat 80, właśnie z sobotnich przedpołudni, kiedy siedziałam sama w domu (chyba sobota była "pracująca") i z nudów oglądałam nawet te mecze.

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 11 gru 2008, o 14:58

W książce pod hasłem ,,Frania” wyczytałem, że pralka służyła również do mieszania spirytusu z sokiem, kręcenia majonezu, mycia jajek i robienia bitej śmietany. W programie TVN Style pt. ,,66 ikon popkultury” ujawniono także, że można było robić w niej masło oraz służyła jako pomoc przy wyrobie bimbru. :wink:

ODPOWIEDZ