O wszytkim i o niczym - tematy nie związane z forum

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 7 wrz 2010, o 21:29

Co prawda nasze nostalgiczne wspomnienia nie sięgają aż tak głęboko, ale taka ciekawostka znaleziona na innym forum - przedwojenna książka telefoniczna Warszawy i okolic:
http://lcweb2.loc.gov/service/gdc/scd00 ... 1001wa.pdf
Najbardziej podoba mi się instrukcja korzystania z aparatu:
"Sprawdź w spisie abonentów numer żądanego telefonu. Nie polegaj na pamięci, gdyż ta Cię często zawodzi.(...)
Nakręcaj palcem wskazującym prawej ręki. (...)
Kto nie stosuje się do przepisów, szkodzi sobie, szkodzi innym abonentom, szkodzi centrali telefonicznej, niepotrzebnie psuje sobie i innym nerwy, traci czas i pieniądze." :smile:

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 8 wrz 2010, o 10:24

Juko, niesamowita ta książka telefoniczna...przeglądam ją w głębokiej zadumie...mnóstwo imion i nazwisk, których już nie ma i nie będzie...Ajsyk, Isser, Szlawa, Chana, Caler, Szaja, Moszek...
Są też rzadkie: Eustachy, Ksawera, Roch, Funny, Tunia, Minia, Apolinary, Cyryl, Celestyn, Balbina
Imiona żeńskie (niektóre)pisane przez -j: Marja, Stefanja, Aurelja
Ciekawe profesje, zawody, warsztaty: sprz. szpagatu i papieru, wł. skl. kolon-spoż., dom handlowo-agenturowy, st. dyspo. ruchu Warsz. Węzł. Kolej., ortopedysta, biuro sprzedaży esencji octowej i art. chem., sprz. przybor. kapel i nowości sezon., basen ryb, wojażer, owocarnia
Zrzeszenie Inteligencji Ludowej i Przyjaciół Wsi, Związek Buchalterów-Rzeczoznawców i Bilansistów Polskich
Ciekawostka :idea: Stefania Grodzieńska, Poznańska 12, 90600, Kossak Wojciech, art. mal., Hotel Bristol

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 8 wrz 2010, o 16:48

Akurat Cyryl nie wydaje mi się takim rzadkim imieniem, sama znam dwóch. Swoją drogą ciekawe, jak się zmieniają mody na imiona. Gdy byłam uczennicą, w moim otoczeniu bardzo rzadkie były imiona typu Marysia, Zosia. Kojarzyły się raczej z ciociami i babciami. Podobnie Weronika - teraz jedno z najpopularniejszych imion wśród dziewcząt. A wśród chłopaków równie niemodne było Staszek czy Jan, które teraz się spotyka. Nie znałam żadnego Kacpra (i podejrzewam,że śmieszyłoby mnie to imię) czy Patryka. Natomiast popularne było imię Marek, które obecnie jest stosunkowo rzadkie wśród dzieci i młodzieży (oczywiście odnoszę się do swego otoczenia i tego, co słyszę na ulicy, nie wiem, jak jest u Was). U mnie najwięcej było Kaś, Aś, Ań, Agnieszek, Magd, Ew, Gosiek i te imiona chyba nadal są popularne. Z chłopaków - Marcin, Marek, Piotr, Robert, Paweł, Artur, Darek, Adam. W podstawówce nie znałam żadnego Janusza, w liceum było w klasie aż dwóch. Były też w moich klasach imiona uchodzące za rzadsze - Wiesiu, Lucyna, Ela, Sabina. Ostatnio gadałam z mężem i on się strasznie nabijał z imienia Violetta przez V, ale u nas w klasie taka była i nikogo to nie śmieszyło, może dlatego, że była z nami od I klasy. Natomiast mnie dziwiło, że u niego w klasie był Lucjan.
Poza tym w podstawówce (z tych co pamiętam, poza wymienionymi wcześniej): Lidka, Marzena, Dorota, Monika, Edyta, Ola, Beata, Iwona, Maciej, Zbyszek, Przemo, Jarek, Grzegorz, Tomek (2). W liceum... chyba już wszystkich wymieniłam albo skleroza.

A książka telefoniczna super! W dodatku ze Stefanią i Kossakiem :)
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 8 wrz 2010, o 19:25

Co do imion: mam opracowanie dotyczące najpopularniejszych imion w Polsce i np. imię Patryk do 1920 r. nadano raz (chodzi o XX wiek, jak było wcześniej - badań nie prowadzono), w latach 1921-30 - ani razu, lata 30 - ani razu, lata 40 - 5 razy, lata 50 - 7, 60 - 31, 70 - ponad 4 tys., 80 - prawie 25 tysięcy.
A tak nostalgicznie - zakładając, że większość forumowiczów urodziła się w latach 60- tych, 70- tych lub 80-tych, najczęściej nadawane dzieciom imiona w tych latach to:
lata 1961 - 70:
męskie: Andrzej, Dariusz, Krzysztof, Marek, Piotr
żeńskie: Anna, Beata, Elżbieta, Ewa, Małgorzata;
lata 1971 - 80:
męskie: Krzysztof, Marcin, Mariusz, Piotr, Tomasz
żeńskie: Agnieszka, Anna, Joanna, Katarzyna, Małgorzata;
lata 1981 - 90:
męskie: Łukasz, Marcin, Paweł, Piotr, Tomasz
żeńskie: Agnieszka, Anna, Katarzyna, Magdalena, Monika.
Zestawień współczesnych nie mam, ale pewnie królowałyby Wanessy, Jessiki (jeszcze lepiej: Dżessiki) i Brajany :smile:

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 8 wrz 2010, o 21:22

Czyli w sumie na tych pierwszych miejscach aż tyle się nie zmieniało... Trochę mnie dziwi Elżbieta, bo ja jestem rocznik 1970 , a Elę tylko jedną znałam, w liceum. Może pod koniec dekady już wychodziła z mody...

No i teraz rozumiem, czemu Patryka żadnego nie znałam :) W l. 70. dopiero wchodził do gry.

Dzieci moich znajomych, które mają teraz od 2 do 8 lat, czyli już z XXI wieku, to m.in. Maja, Dobrochna, Łucja, Julia, Milena, ale też stare dobre imiona - Ola, Mikołaj, bliźniaki Tosia i Tomek ;)
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Pzet
Posty: 117
Rejestracja: 19 sty 2009, o 15:56

Post autor: Pzet » 8 wrz 2010, o 22:19

Link do zestawienia najczęściej nadawanych imion w 2009 roku w Polsce (dane MSWiA):
http://www.mswia.gov.pl/download.php?s=1&id=7971

Najpopularniejsze imiona 2009 to:
męskie: Jakub, Kacper, Szymon, Mateusz, Filip
żeńskie: Julia, Maja, Zuzanna, Wiktoria, Oliwia

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Post autor: Syriusz Falcon » 9 wrz 2010, o 01:18

Jak chodzilem do szkoly to najwięcej bylo dziewczyn o imieniu Agnieszka i Monika . Chlopaki to Dariusze i Janusze .
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 9 wrz 2010, o 08:21

Syriusz Falcon pisze:Jak chodzilem do szkoly to najwięcej bylo dziewczyn o imieniu Agnieszka i Monika . Chlopaki to Dariusze i Janusze .
U mnie to były: Anie i Agnieszki, Tomki i Pawły ;)
Ja z bratem w latach 70-tych mieliśmy nietypowe: Mateusz i Natalia.

A obecnie wśród znajomych dzieci to: Zosie, Tosie, Marysie,Hanki, Amelki, Laury a wśród chłopców: Kuby, Stasie, Jasie, Maćki, Kacperki, Oskary.
Wniosek: albo stare słowiańskie imiona albo lekko zagranicą pachnące;)

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 9 wrz 2010, o 09:06

O właśnie, zapomniałam o Amelce,też jest wśród dzieci znajomych. Jeszcze Konrad, Kuba, Dominika, Wiktor, Antek, Michał... Natomiast wydaje mi się, że jakoś mało ostatnio Wojtków, Tomków, Jacków...

A pamiętacie, jak była moda na Izaury? W sumie ciekawe, co się z nimi wszystkimi stało, bo żadnej nigdy nie spotkałam, ale ponoć podczas popularności rzeczonego serialu dużo rodziców nadawało te imiona. W mojej klasie Iza "przechrzciła się" na jakiś czas na Izaurę.
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Pzet
Posty: 117
Rejestracja: 19 sty 2009, o 15:56

Post autor: Pzet » 9 wrz 2010, o 09:28

juka pisze: Zestawień współczesnych nie mam, ale pewnie królowałyby Wanessy, Jessiki (jeszcze lepiej: Dżessiki) i Brajany :smile:
Jak widać w zapodanym przeze mnie zestawieniu, na szczęście nie ma w nim imion bardzo egzotycznie brzmiących. Mimo to lekko pretensjonalne według mnie imię Nikola zajmuje 10. miejsce, a z męskich Oliwier jest 25. Generalnie wszystkie imiona są utrwalone w polskiej tradycji. Można zauważyć, że pewne imiona są stale mniej lub bardziej popularne.

Co mnie się szczególnie rzuca w oczy: w pierwszej 50 imion męskich są imiona 10 z 12 Apostołów - brakuje Tadeusza i, co szczególnie mnie dziwi, Andrzeja, podczas gdy Bartłomiej (w moim odczuciu rzadszy) jest na miejscu 32.
Z imion słowiańskich w zestawieniu są: Bartosz, Wojciech, Miłosz, Stanisław oraz Milena, Jagoda

U mnie w szkole z powtarzających się imion były: Katarzyna, Agnieszka, Justyna, Magdalena, Paweł, Piotr, Jakub, Mateusz

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 9 wrz 2010, o 14:53

Pzet pisze: Co mnie się szczególnie rzuca w oczy: w pierwszej 50 imion męskich są imiona 10 z 12 Apostołów - brakuje Tadeusza i, co szczególnie mnie dziwi, Andrzeja, podczas gdy Bartłomiej (w moim odczuciu rzadszy) jest na miejscu 32.
Nieobecność Tadeusza jak najbardziej zrozumiała, natomiast Bartłomiej jest na pewno popularniejszy od Andrzeja - przynajmniej w moim środowisku. Wydaje mi się, że akurat na modę "imionową" środowisko ma bardzo duży wpływ - pewnie, że są imiona nadawane chętnie w całym kraju, ale bardzo często to jest moda lokalna. Co do Izaury, żadnej nie spotkałam, ale wysyp Malwin i Tobiaszów dał się zauważyć :smile:.

Pzet
Posty: 117
Rejestracja: 19 sty 2009, o 15:56

Post autor: Pzet » 9 wrz 2010, o 16:13

Odnośnie Izaury, na stronie http://www.romantica.pl/isaura/isaura_c.php czytamy:
Masowe nazywanie dzieci imieniem Isaury pod wpływem serialu to mit. "Słownik imion współcześnie w Polsce używanych" opracowany przez Kazimierza Rymuta (1995) informuje, iż mamy w Polsce 38 Izaur i 28 Isaur. Dziesięć z nich urodziło się w latach 90.!
Jakiś czas temu spotkałem się też z sugestią, że obecna moda na imię Jakub to wynik popularności serialu "Na dobre i na złe". Z kolei serial "W labiryncie" miał podobno spopularyzować imię Mateusz.

Awatar użytkownika
kuba70
Posty: 308
Rejestracja: 29 lis 2008, o 18:51
Lokalizacja: UK

Post autor: kuba70 » 9 wrz 2010, o 18:53

Zaskakuje mnie obecna popularność "mojego" imienia. W latach 70-tych Jakubów było niewielu. Raz spotkałem się z opinią, że to psie imię (Kuba) i że ktoś mi krzywdę zrobił nazywając mnie tak :roll: :lol: .

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 9 wrz 2010, o 20:20

kuba70 pisze: Raz spotkałem się z opinią, że to psie imię (Kuba) i że ktoś mi krzywdę zrobił nazywając mnie tak :roll: :lol: .
Mój tata mawiał, że kiedyś imionami Kuba i Baśka to nazywano konie na wsi :grin:.

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 9 wrz 2010, o 21:04

Juko, masz racje :) Klaczka mojego dziadka to była Baśka :cool:

ODPOWIEDZ