Nostalgicznie - muzycznie

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 17 maja 2009, o 17:30

Shepard pisze:Tak się zastanawiam... co by tu mądrego wkleić. To dobre, tamto lepsze... jak to ze słynnym osiołkiem :mrgreen:
I w sumie myślę, że tak: dla mnie najbardziej w centrum tarczy pozostanie chyba jednak Lista Przebojów Trójki.
trochę juz jest w temacie
http://www.starzaki.eu.org/~disney/foru ... dzi++trjki
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Shepard
Posty: 24
Rejestracja: 14 maja 2009, o 11:05
Lokalizacja: Resovia
Kontakt:

Post autor: Shepard » 18 maja 2009, o 08:23

No tak. Ale ja listę trójkowa traktuję jako nostalgiczno muzyczny akcent, od którego zacząłem te gryzmoły... :-)
(Jeden z wielu, które uważam...)
To na początek tutaj.
Osobne tematy to np. muzyka polska z lat 60. (Niebiesko i Czerwono Czarni, Pięciolinie, Akwarele, Niemen, Klenczon, Krajewski, Sobczyk, Stanek, Nalepa...) oraz temacik szczególnie mi bliski: polska muzyka filmowa, a SERIALOWA zwłaszcza! :mrgreen:
Muzycznie jak nie wiem co!
I też zamierzam coś tu napisać...
:wink:

S.
Diabeł tkwi w szczegółach, a szczegóły... umkną naszej uwadze jeżeli ich nie odnajdziemy w porę :-)

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 18 maja 2009, o 10:49

Shepard pisze:I też zamierzam coś tu napisać...
jakoś przeżyjemy :twisted:

A ja tak od siebie, dwie rzeczy które sprawiły, że stopniowo zacząłem odchodzić od ofcjalnego radiowego nurtu na rzecz undergrundowych stylów cold wave, punk rock, new age etc.- traktowanych wtedy w radiu raczej po macoszemu i puszczanych ew. przez Beksińskiego, Wiernika i Bryndala gdzieś nocami :) http://www.youtube.com/watch?v=SjsnkIP4ddo
http://www.youtube.com/watch?v=aMICD3aMZpw

swoją drogą STRASZNIE jestem ciekaw czy ktoś z Was pamięta ;)

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 18 maja 2009, o 14:05

Misiek :) pisze: swoją drogą STRASZNIE jestem ciekaw czy ktoś z Was pamięta ;)
O rany, wieki tego nie widziałam :grin:. I w życiu bym tego nie znalazła, bo nie pamiętałam nazw wykonawców. Pamiętam te piosenki z TV (Przeboje Dwójki?), leciały tak ok. 82-83 roku. Pan z pierwszego klipu zawsze mi przypominał Boya George'a, właściwie nigdy nie byłam pewna, czy to aby nie on :wink:. Natomiast drugi zespół bardziej kojarzę z innej piosenki, bodajże tej: http://www.youtube.com/watch?v=s-Aox4T4 ... re=related , w każdym razie pamietam tę podgoloną panią :smile:.

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 19 maja 2009, o 19:21

juka pisze: Pan z pierwszego klipu zawsze mi przypominał Boya George'a
Też ich zawsze myliłem :)
juka pisze:I w życiu bym tego nie znalazła, bo nie pamiętałam nazw wykonawców
Jeśli chodzi o haysi fantayzee to nazwę pamiętałem tylko fonetycznie, więc przez dobrych kilka miechów miałem kłopocik ;) Niechcący wpadłem jednak na to, że pamiętałem tytuł innego ich kawałka "john wayne is big leggy" ( http://www.youtube.com/watch?v=wxktxvMNOGs ), no i już po niteczce :)
Shepard pisze:temacik szczególnie mi bliski: polska muzyka filmowa, a SERIALOWA zwłaszcza!
W tym miejscu się pochwalę - byłem kiedyś na spotkaniu z Dudusiem Matuszkiewiczem - przeżycie CZAD :cool:

Łukasz
Posty: 8
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:17

Zacznę od plakatów

Post autor: Łukasz » 28 maja 2009, o 20:35

Babcia pracowała w Domu Handlowym GS i przynosiła z pracy "Dziennik Ludowy" lub "Zielony Sztandar". Zawsze mogłem wyciąć sobie z niego jakiś plakat, by potem nakleić go na drzwi lub ścianę. Były to głównie gwiazdy pop z Zachodu, ale potem zaczęli trafaić się polscy wykonawcy: Kobranocka, Milion Bułgarów, Tilt, TSA. Plakat Lady Pank miałem chyba z gazety Zarzewie. Dostałem go w prezencie, kupiony chyba w Tomaszowie albo w Piotrkowie Trybunalskim.

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 30 maja 2009, o 19:17

"Nowa Wieś" też zamieszczała "gwiazdy". Niestety zazwyczaj w bardzo kiepskiej jakości. Niekiedy o wiele lepsze (choć mniejsze) były w "Świecie Młodych" :)

Łukasz
Posty: 8
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:17

Post autor: Łukasz » 30 maja 2009, o 19:26

To prawda. W dodatku "Świat Młodych" brał je z niedostępnego wtedy w Polsce pisma "Bravo". Dajcie spokój ... co to była za iziolacja ...

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 31 maja 2009, o 05:44

Z tą niedostępnością BRAVO i innych (np. Popcorn) to było tak, że wystarczyło przejść się na bazar w większym mieście. Najlepiej miały małolaty w 3mieście, bo na gdyńskiej hali gazety te można było kupić niemal na bieżąco, no może z tygodniowym opóźnieniem w stosunku do daty wydania :!: :mrgreen: Takie opóźnienie w kioskach to potrafił mieć Swiat Młodych :twisted:

Wystarczyło mieć znajomego marynarza, a najlepiej stewarda z promów ;)
"Nasze" źródło było wykorzystywane jadnak do rzeczy poważniejszych - Pan Marian przywoził modele do sklejania firmy Italieri (której jestem wierny do dziś :) ), a w 1986 ZX Spectrum+ :cool:

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 31 maja 2009, o 10:17

Plakaty wydawali też z "Razem", które cieszyło się ogromną popularnością.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Łukasz
Posty: 8
Rejestracja: 28 maja 2009, o 20:17

Post autor: Łukasz » 31 maja 2009, o 11:48

Ciekawe co mógł zrobić nastolatek mieszkający na prowincji? Zostawał mu pusty kiosk i licho zaopatrzona świetlica szkolna. Co do "Razem" to pamiętam, że publikował listę Metal Top 20, gdzie pojawiały się tytuły piosenek pierwszych polskich speed, black i thrash metalowych zespołów: Open Fire, Wilczy Pająk, Turbo, Stos, Dragon, etc. Dlatego z "Razem" wyrywało się ostatnią stronę, a reszta naszpikowana ZSMPowską propa- grandą trafaiała do kosza. "Na Przełaj" było już trochę łagodniejsze, ale też służyło manipulacji. Taki wentyl bezpieczeństwa dla oficjalnie nadzorowanej kontrkultury. W każdym razie było pismem na poziomie.

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 31 maja 2009, o 14:10

Kącik muzyczny z plakatami był też tygodniku Panorama. Była lista przebojów, na którą głosowali czytelnicy, podzielona na 2 części: polską i zagraniczną. Obie miały charakter top 10. I na tych listach królowało italo. Lista miała charakter popowo-rockowy, chociaż italo disco i eurodisco w czasach świetności tej muzyki było tam w przewadze. Często kupowało się ten tygodnik właśnie na plakatu (najczęściej przedruk z Bravo).

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 31 maja 2009, o 21:09

Łukasz pisze:Ciekawe co mógł zrobić nastolatek mieszkający na prowincji?
W moim przypadku nastolatek z prowincji jeździł na wycieczki szkolne, obozy harcerskie, oraz uczestniczył w ruchu mailartowym, właśnie po to, żeby być na bierząco :)
Łukasz pisze:Co do "Razem" to pamiętam, że publikował listę Metal Top 20, gdzie pojawiały się tytuły piosenek pierwszych polskich speed, black i thrash metalowych zespołów: Open Fire, Wilczy Pająk, Turbo, Stos, Dragon, etc. Dlatego z "Razem" wyrywało się ostatnią stronę, a reszta naszpikowana ZSMPowską propa- grandą trafaiała do kosza
No to chyba mówimy o różnych gazetach, bo z tego co pamiętam, to na ostatniej stronie "Razem" był dział "osobno" z nie zawsze mądrymi tekstami o zabarwieniu kabaretowym, oraz fotkami nie do końca rozebranych panienek :) Co do środkowej części to nie pamiętam żebym zaglądał :mrgreen:
Sprawy związane z muzyką najlepiej prezentował "Non Stop" :cool: Chyba jedyna gazeta muzyczna na takim poziomie merytorycznym, do tego dostępna nawet w prowincjonalnym(a nawet wiejskim) kiosku ;).
"punk, trash, heavy metal - is only rock and roll" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: (jedno z często przytaczanych tam powiedzonek)

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 1 cze 2009, o 13:05

"Non Stop" był wydawany jako dodatek do "Tygodnika Demokratycznego", drukowany na szarym papierze, włącznie z plakatami na środkowych stronach.
Obrazek
Na ostatniej stronie była drukowana Lista Przebojów "NS 20". Potem doszedł jeszcze kącik "Tego słucham" w którym znani artyści podawali swoje aktualne fascynacje muzyczne. Jedną z ostatnich stron zajmowała "Foto-Balanga" czyli zdjęcia artystów zrobione w śmiesznych, zaskakujących, nietypowych warunkach i plenerach. Kącik "Stop Telegram z Zagranicy" zawierał zestaw wiadomości z rynku muzycznego w Europie i USA. Kącik "Z kraju jednym tchem" natomiast obwieszczał muzyczne nowinki z Polski. Na pozostałych stronach były recenzje koncertów, były recenzje płyt, przedruki list najlepiej sprzedawanych LP w Wielkiej Brytanii i za oceanem. Co roku ogłaszano plebiscyt na najlepszych wykonawców i piosenki. Były artykuły o muzyce i wywiady z muzykami. Było też sporo statystyki- głównie dotyczyło to sprzedaży płyt w Polsce.
Od 1988 roku "Non Stop" zaczął ukazywać się w kolorze. Zmienił się właściciel, zmieniła się szata graficzna, język. Przez jakiś czas redaktorem naczelnym był nawet Zbigniew Hołdys. Ostatni numer ukazał się chyba w 1990 r.

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 1 cze 2009, o 17:55

... albo na poczatku 91, i zdaje się, że od mometu przejścia na kolor ukazywał się już samodzielnie.
Pisało dla niego mnóstwo ciekawych osób ze Ścierańskim, Hołdysem, Chojnackim i Mannem na czele

ODPOWIEDZ