Muzyka w programach RTV lat 80'

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
Bartholomew
Posty: 8
Rejestracja: 15 cze 2004, o 09:01
Kontakt:

Muzyka w programach RTV lat 80'

Post autor: Bartholomew » 14 sie 2009, o 08:27

Witam!

Programy telewizyjne i radiowe lat 80' były dla mnie nieprzebraną skarbnicą świetnej muzyki, niedostępnej wówczas (a nawet i dziś) zazwyczaj w "normalnym" obiegu. Takie programy jak Sonda, Pieprz i wanilia czy Kwant zawsze dostarczały mi wspaniałych wrażeń słuchowych (lektorzy trochę przeszkadzali ;) ). Dziś te utwory - z czołówek, środków i zakończeń siedzą mi w głowie i chętnie bym je sobie przypomniał, ale kto może pamiętać i wiedzieć co, kto i gdzie grał?

Stworzyłem mały zbiór tego co samemu udało mi się odkopać w czeluściach pamięci, można tam znaleźć trochę informacji na temat tego kto jest autorem do takich programów jak (między innymi) Pegaz, Kino OKO, Auto Moto Fan Klub, Azymut czy Echa Stadionów:

Utwory ze starych programów RTV

(przy każdym z utworów jest ikonka [Play] - można posłuchać)

Zapraszam do odświeżenia sobie pamięci, komentowania, korygowania (mogłem się gdzieś pomylić) a przede wszystkim do przypominania o tym, czego jeszcze nie umieściłem (o ile znacie akurat twórcę muzyki). W dziale "Archiwum X" są utwory, które znam z radia lub telewizji, ale nie potrafię sobie przypomnieć w jakiej audycji je słyszałem - będę wdzięczny za rozszyfrowanie tych zagadek.

Skąd te utwory w ogóle się brały?

Najprawdopodobniej w PRLowskich mediach nikt się specjalnie nie przejmował prawami autorskimi, więc w oprawie muzycznej znajdowało się to co akurat ktoś miał pod ręką. Mieliśmy więc możliwość usłyszeć szeroko znane utwory Vangelisa ("Studio Sport") czy Jarrea ("Kwant") - coś czego w dzisiejszej telewizji trudno uświadczyć. Niektóre utwory pochodziły z kupowanych na zachodzie zwyczajnych płyt niekoniecznie najpopularniejszych wykonawców, których muzyka akurat pasowała jako tło do różnych czołówek (Np. muzyka z musicalu "The Pirate Movie" w programie "Morze"). Całkiem sporo utworów wykorzystywanych jako ilustracje w różnych programach pochodziło ze specjalnych wydawnictw z muzyką przeznaczoną wyłącznie na potrzeby mediów (Np. wydawnictwa Sonoton, KPM, Telemusic, z których muzykę można było usłyszeć między innymi w programie "Sonda") - dziś są bardzo trudno dostępne.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2009, o 09:40 przez Bartholomew, łącznie zmieniany 3 razy.
oko sowy słucha śniegu
życie umyka

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 14 sie 2009, o 08:40

Fajne , sporo tego , jak bede mial czas to przjrze sobie dokladnie.
Ja mam czolowki z Wyscigu Pokoju, Spektrum , Zrob to sam ,Studio 2 ( utwor SBB )Kobra, Butik i Studio sport

Awatar użytkownika
Bartholomew
Posty: 8
Rejestracja: 15 cze 2004, o 09:01
Kontakt:

Post autor: Bartholomew » 14 sie 2009, o 08:46

Robi pisze:Fajne , sporo tego , jak bede mial czas to przjrze sobie dokladnie.
Ja mam czolowki z Wyscigu Pokoju, Spektrum , Zrob to sam ,Studio 2 ( utwor SBB )Kobra, Butik i Studio sport
Studio 2? No to chętnie się dowiem co to za utwór :) Autor czołówki WP chyba będzie nie do odgadnięcia (może nawet był to jingiel robiony "na zamówienie"?), to samo może dotyczyć Kobry. Spektrum to Biliński, Studio Sport to utwór Hicory Tip - Son of my father. Ciekawe czy do Butika i Zrób to sam udało by się odnaleźć źródła.
oko sowy słucha śniegu
życie umyka

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 14 sie 2009, o 13:37

Bartholomew pisze:
Studio 2? No to chętnie się dowiem co to za utwór :) .
"Ciecie" SBB , koncowka utworu to wlasnie czolowka Studia 2

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 14 sie 2009, o 19:53

Fajniutki ten zbiorek :)

Ja z kolei pamiętam, że jako "zapychacz z widoczkami" latała także "Papaya" spółki Dudziak/Urbaniak

A na stronie "Sondy" znalazłem kiedyś opis czołówki programu :

Czołówka dźwiękowa: nazywana jest zwykle w telewizji sygnałem początkowym lub sygnałem dźwiękowym. Czas trwania 46 sek. Zmontowała ją Teresa Bancer na taśmie 50 sek. z następujących utworów:
Quincy Jones - "Gruby tatuś"(Fat Poppadaddy);
Teresa Bancer - "Milczenie";
Karlheinz Stockhausen - "Etiuda";
Otto Luening & Vladimir Ussachevsky - "Król Lear";
Maliszewski - "Zmienność myśli"
(informacje z fonoteki - w takiej kolejności utwory są wypisane na obwolucie - tekturowym pudełku przechowywanym w dźwiękowym archiwum TVP S.A.).


Bartholomew, napisz proszę, czy którakolwiek z tych informacji była dla Ciebie nowa. Jeśli tak, to cieszę się że mogłem pomóc, a jeśli nie to przynajmniej "nostalgicy" poszerzają swoją wiedzę ;)

Awatar użytkownika
Bartholomew
Posty: 8
Rejestracja: 15 cze 2004, o 09:01
Kontakt:

Post autor: Bartholomew » 15 sie 2009, o 11:01

Papaję oczywiście znałem z telewizji, tyle że nie potrafiłem jej przypisać do żadnego szczególnego programu, myślałem że słyszałem ją w zwyczajnym występie U. Dudziak. Co do sondy, to jest temat rzeka - obecnie już wiadomo, że ani utwór Quincy'ego Jonesa, ani Stockhausena ani Ussachevsky'ego spośród zawartych w opisie taśmy nie wchodzi w skład czołówki. Wiele osób się trudzi z rozgryzieniem tego tematu, na razie hipotezy są dwie: że jest to fragment samodzielnego utworu, o czym świadczy jego spójność; oraz że jest to kolarz (o czym świadczyć może zgranie z materiałem wideo, który prawdopodobnie powstał jako pierwszy, a dopiero później dorobiono do niego dźwięk), w którego skład nie wszedł jednak żaden z wymienionych wyżej przeze mnie utworów. Moim zdaniem ktoś powinien udać się po prostu do pani Teresy Bancer z bukietem róż i bombonierką (mogę się dołożyć) i ją po prostu zapytać w jaki sposób stworzyła oprawę dźwiękową czołówki Sondy :)

Co do "Cięcia" SBB - Faktycznie znajomy fragment, jednak Studio 2 zaginęło (tzn jego czołówka) gdzieś w czeluściach mojej pamięci. Za jakiś czas dodam ten utwór, dzięki za wszystkie przypomnienia! Czekam na więcej ;]
oko sowy słucha śniegu
życie umyka

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 16 sie 2009, o 07:34

Bartholomew pisze: jednak Studio 2 zaginęło (tzn jego czołówka) gdzieś w czeluściach mojej pamięci.
Nie dziwie sie ,przestalo istniec jak jak Ty miales 3 lata , w 79 roku

Cezary
Posty: 25
Rejestracja: 14 sty 2009, o 14:02

Post autor: Cezary » 16 sie 2009, o 08:17

Zrób to sam? Proszę bardzo. To temat z filmu Jacques'a Tati Mój wujaszek.

Awatar użytkownika
Bartholomew
Posty: 8
Rejestracja: 15 cze 2004, o 09:01
Kontakt:

Post autor: Bartholomew » 19 sie 2009, o 19:28

Cezary pisze:Zrób to sam? Proszę bardzo. To temat z filmu Jacques'a Tati Mój wujaszek.
Dziwna sprawa z tym filmem - faktycznie w jednym miejscu znalazłem motyw z "ZTS", ale w innej aranżacji. To znaczy muzyka w czołówce TNZ zagrana została innymi instrumentami. Być może ktoś dokonał plagiatu albo autor muzyki do filmu stworzył kilka wersji tego utworu i jedna z nich trafiła do TVP. (Z trudem przebrnąłem przez "Mojego wujaszka", jeśli chodzi o muzykę, to w całym filmie słychać 3 utwory, z tego jeden w kółko i 2 jednorazowo!).
oko sowy słucha śniegu
życie umyka

Awatar użytkownika
tom ash
Posty: 13
Rejestracja: 7 maja 2010, o 08:07

Post autor: tom ash » 21 maja 2010, o 12:47

A czy ktoś kojarzy może tytuł magazynu filmowego, w którego czołówce wykorzystano fragment utworu 'Children of Sanchez' Chucka Mangione? Podobno prowadziła go Iwona Łękawa.

http://weekend87.wrzuta.pl/audio/1HKtvq ... of_sanchez

Awatar użytkownika
Miss Vintage
Posty: 33
Rejestracja: 8 maja 2010, o 20:08

Post autor: Miss Vintage » 21 maja 2010, o 13:11

Ja nigdy nie przepadałam za motywem muzycznym programu Kwant, mało tego - bałam się tej czołówki, wywoływała u mnie lekkie mdłości. :shock: Nawet dziś nic się w tej kwestii nie zmieniło. :razz:

Sonda też nie lepsza. :shock: :lol:

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Post autor: Syriusz Falcon » 21 maja 2010, o 13:49

Mnie intrygowała zawsze czołówka programu "Piórkiem i węglem " Wiktora Zina . Dopiero po latach przez przypadek usłyszałem ten utwór na płycie nazywał się chyba "Noc zimowa " ale niestety autora nie znam

Awatar użytkownika
kuba70
Posty: 308
Rejestracja: 29 lis 2008, o 18:51
Lokalizacja: UK

Post autor: kuba70 » 21 maja 2010, o 23:02

tom ash pisze:A czy ktoś kojarzy może tytuł magazynu filmowego, w którego czołówce wykorzystano fragment utworu 'Children of Sanchez' Chucka Mangione? Podobno prowadziła go Iwona Łękawa.

http://weekend87.wrzuta.pl/audio/1HKtvq ... of_sanchez
Bardzo mocno kojarzy mi się ten motyw z jakimś programem reporterskim typu Ekspres Reporterów...

edit : Na Chomiku jest opisany ten motyw muzyczny jako czołówka programu Kino Oko.
Nie zgadzam się z tym zupełnie. Motyw programu pana Trunkwaltera potrafię zanucić do dziś z pamieci :wink: .

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 22 maja 2010, o 06:10

Kino Oko to nie jest na 100 % .
Mnie sie ten utwor kolarzy z programem "1500 sekund wielkiego sportu" , ale pewny nie jestem

Awatar użytkownika
tom ash
Posty: 13
Rejestracja: 7 maja 2010, o 08:07

Post autor: tom ash » 22 maja 2010, o 08:48

W programie 1500 sekund wielkiego sportu ten motyw był również wykorzystywany.

ODPOWIEDZ