Zapachy dzieciństwa

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Zapachy dzieciństwa

Post autor: biały_delfin » 9 gru 2010, o 14:53

kinia pisze:Szczególnie pamiętam jedną laleczkę (podobną do Minimka ) z burzą czerwonych włosów pachnącą jak wiśnia. Otrzymałam ją od cioci z Niemiec i byłam bardzo przywiązana do tej zabawki. Do dziś uwielbiam wiśnie i ich zapach...
to bardzo ciekawe. wspomnienie przez zapach.
mi utkwił też jeden zapach* z dzieciństwa, ale wiąże się on z osobą nie z zbawką.
zeby napisać musiałbym zrobić oftopa :)

*ja wogóle poztrzegam swiat przez pryzmat zapachów.
Ostatnio zmieniony 9 gru 2010, o 22:31 przez biały_delfin, łącznie zmieniany 2 razy.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 9 gru 2010, o 15:16

biały_delfin pisze:zeby napisać musiałbym zrobić oftopa :)
To zrób!
Ja mam taką dziwną pamięć węchową, czasem czuję jakiś zapach i stiwerdzam, "O, tak pachniało na wczasach w Krynicy Morskiej" , a miałam wtedy 6 lat! Albo "taki zapach był na kolonii w NRD". Nie mam pojęcia, co to pachnie, ale otwiera mi się jakaś zapomniana szufladka w głowie, że już to znam.
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Geo Dutour
Posty: 292
Rejestracja: 24 maja 2006, o 21:10

Post autor: Geo Dutour » 9 gru 2010, o 20:18

mutant pisze:Ja mam taką dziwną pamięć węchową, czasem czuję jakiś zapach i stiwerdzam, "O, tak pachniało na wczasach w Krynicy Morskiej" , a miałam wtedy 6 lat! Albo "taki zapach był na kolonii w NRD". Nie mam pojęcia, co to pachnie, ale otwiera mi się jakaś zapomniana szufladka w głowie, że już to znam.
Tak! Też to miewam. Jest to słaby zapach, być może jakaś mieszanina używanych wtedy i w tym czasie kosmetyków, środków piorących, itp. Pachną też np. nowe sprzęty w domu (nowe meble, sprzęt RTV, itp).

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 9 gru 2010, o 21:34

mam dokładnie to samo co Wy !
zapach cynamonu w przedszkolu, albo kiedy przechodzę koło rządku budek z frytkami - zapachy z dzieciństwa

zresztą w ogóle pozastrzegam swiat przez zapachy (niczym malarz kolory), nie wiem czy mam tak wrażliwy węch, czy po prostu jestem tego świadomy, każdy dom, każde pomieszczenie, każda osoba (kobieta albo facet) ma dla mnie inny zapach (nie mówiąc już o perfumach albo wodzie kolońskiej), przekonałem się o tym kiedy zabrakło jednej osoby - zabrakło jednego zapachu !


ten zapach o który pytacie to perfumy mojej przedszkolanki (nie zapomnę do końca życia), nie wiem co to za zapach ale dość charakterystyczny, powiedziałbym intensywny, rzadko spotykany, parę late temu widywałem dziewczynę która miała ten zapach, szkoda że się jej nie spytałem.
mozę Panie mi coś podpowiedzą ?
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 9 gru 2010, o 22:42

Robi, Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem,
Pstryk :!:


dodam jeszcze zapach każdego pomieszczenia natychmiast kojarzy się z ludźmi, sytuacjami mówiąc poetycko stapiają się z nimi. niektóre zapachy przypominają miłe chwile, innych wolało by się nie pamiętać. to tak na marginesie

w rożnych miastach zauważyłem jeden - przypomina trochę pieczony popcorn, zastanawiam się co to może być ? jakaś piekarnia ?
Ostatnio zmieniony 9 gru 2010, o 22:45 przez biały_delfin, łącznie zmieniany 1 raz.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 9 gru 2010, o 22:43

Dziwni jesteście. :lol:
Ale ja też. :lol:

Ja, kiedy zawsze latem (tylko wtedy), przechodziłam koło komisariatu zawsze w pewnym miejscu czułam zapach starego tynku, i wydawało mi się, że to samo czułam gdzieś nad morzem. Pewnie był tam jakiś budynek, którego mury tak "pachniały". :lol:
Komisariat wyremontowano tak z wewnątrz, jak i z zewnątrz i zapach zniknął. :sad: :lol:

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 9 gru 2010, o 22:46

mutant pisze:
biały_delfin pisze:zeby napisać musiałbym zrobić oftopa :)
To zrób!
Ja mam taką dziwną pamięć węchową, czasem czuję jakiś zapach i stiwerdzam, "O, tak pachniało na wczasach w Krynicy Morskiej" , a miałam wtedy 6 lat! Albo "taki zapach był na kolonii w NRD". Nie mam pojęcia, co to pachnie, ale otwiera mi się jakaś zapomniana szufladka w głowie, że już to znam.
No więc właśnie, o czymś takim samym napisałam. :smile:

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 9 gru 2010, o 23:05

Potwierdzam wszystko, co napisaliscie :grin:. A moje zapachy to (oprócz wakacyjnych frytek, smażonych ryb, zapachu jeziora i innych tego typu oczywistości :smile: ) to: zapach łazienki w przedszkolu, a dokładniej pasty do zębów (Bambino?) - niektórzy ją zjadali i pani zawsze wracającego z łazienki delikwenta sprawdzała, czy aby nie był jej przekąsić :smile:. Drugi zapach to zapach wiejskiej gospody, do której chodziliśmy w niedziele na obiady - mieszanina kuchennych zapachów z dużą domieszką woni piwa - jeszcze niedawno z pewnego baru w mojej miejscowości wydobywał się taki zapach, bar zamknięto - raczej bliżej mu było do mordowni niż baru, ale ten zapach był dla mnie znakomity :grin:. No i trzeci, nieco późniejszy - zapach dezodorantu, który kupowałam na początku lat 90 w jakimś sklepie ajencyjnym, nic popularnego, żaden Bac, Claudia itp., ale był w mniejszym czarnym pojemniku z palmami w róznych kolorach, kupowałam z palmami żółtymi lub tęczowymi (ten był najlepszy) - tym zapachem zachwycał się mój kolega pytając zawsze, co to za zapach, na co odpowiadałam: zapach kobiety :wink:.
PS. Ja oprócz zapachów chyba jeszcze bardziej kojarzę muzykę (o tym już pisaliśmy w osobnym wątku) i smaki.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 9 gru 2010, o 23:15

Dziewczyny przypomnijcie mi co to była za seria dezodorantów/ wód toaletowych z początku lat 90 - ja lubiłam wodę z turkusową nakrętką (zapach karaibski) w takiej jakby spłaszczonej, wklęsłej trójdzielnej butelce. :?: :?: :?:

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 10 gru 2010, o 07:41

Moje zapachy najbardziej sa zwiazane z zapachami przyrody . Np zapach niebieskiego bzu kojarzy mi sie z dziecinstwem (5-10)lat . Babcia wtedy mieszkala w takim domu gdzie w kolo bylo pelno tego bzu. Natomiast zapach czarnego bzu kojarzy mi sie z wiekiem 10-15 lat kiedy to lubilem wluczyc sie po starych dzikich juz ogrodach .
Pamietam ze pod koniec lat 70 (klasa 2-3 ) byl popularny taki klej biurowy chyba w zolto czarnej tubce ( moze ktos pamieta?) . Mial on charakterystyczny slodki zapach ktory uwielbialem. Nie tak dawno spotkalem ten zapach na jakims produkcie ( nie pamietam juz co to bylo ) i nie moglem oderwac nosa od niego :wink:

anna
Posty: 35
Rejestracja: 29 gru 2009, o 16:40

Post autor: anna » 10 gru 2010, o 10:46

Zapach tornistra , podręczników i różnych przyborów szkolnych- czasami udaje mi się "obwąchać" w sklepach. Te rzeczy pachną teraz inaczej. A w związku z zimą pamiętam zapach dymu ze spalanego drewna i węgla , gdy pod wieczór wracałam ze szkoły. Dym z węgla wśród starych kamienic, a z drewna na wsi. I jeszcze dźwięki... ale to inny temat.

Awatar użytkownika
7zark7
Posty: 126
Rejestracja: 21 sie 2008, o 20:43
Lokalizacja: warszawa

Post autor: 7zark7 » 10 gru 2010, o 11:55

anna pisze:Zapach tornistra , podręczników i różnych przyborów szkolnych- czasami udaje mi się "obwąchać" w sklepach. Te rzeczy pachną teraz inaczej. A w związku z zimą pamiętam zapach dymu ze spalanego drewna i węgla , gdy pod wieczór wracałam ze szkoły. Dym z węgla wśród starych kamienic, a z drewna na wsi. I jeszcze dźwięki... ale to inny temat.
Tak zapach palonego węgla - wspomnienie ferii zimowych:)))

Moje nostalgiczne zapachy to - zapach kawy ze starego kawiarnianego ekspresu - takiego z kilkoma wajchami. Tak pachniały cukiernie i kawiarenki gdy byłem dzieckiem.

Zapachy szkolne - nowy plastikowy chiński piórnik lub chińska gumka zapachowa:)) Zapach pastowanego parkietu w budzie:)

Zapach sali kinowej

No i na koniec - zapach sklepu Pewex:)))) Wyjątkowy i niepowtarzalny

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Post autor: Syriusz Falcon » 10 gru 2010, o 13:04

Dla mnie dzieciństwo to zapach maciejki wieczorem . Uwielbialem ją czuć . Przez uchylone okna wpadał jej zapach gdy już leżalem sobie w łóżeczku tuż przy oknie . I byłem naprawdę szczęśliwy .
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 10 gru 2010, o 14:32

7zark7 pisze: Tak zapach palonego węgla - wspomnienie ferii zimowych:)))

Moje nostalgiczne zapachy to - zapach kawy ze starego kawiarnianego ekspresu - takiego z kilkoma wajchami. Tak pachniały cukiernie i kawiarenki gdy byłem dzieckiem.

Zapachy szkolne - nowy plastikowy chiński piórnik lub chińska gumka zapachowa:)) Zapach pastowanego parkietu w budzie:)

Zapach sali kinowej

No i na koniec - zapach sklepu Pewex:)))) Wyjątkowy i niepowtarzalny
Ja do dzisiaj lubię, kiedy w mroźny wieczór czuję gdzieś dym z komina. :grin:
Kawa w Empiku, a jakże. :grin:
Ty o tym piszesz, a ja już czuję. :cool:
Specyficzny, aczkolwiek niezbyt przyjemny. :lol:
No i na koniec taka BOMBA! :grin:

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 10 gru 2010, o 16:51

Elle pisze:Dziewczyny przypomnijcie mi co to była za seria dezodorantów/ wód toaletowych z początku lat 90 - ja lubiłam wodę z turkusową nakrętką (zapach karaibski) w takiej jakby spłaszczonej, wklęsłej trójdzielnej butelce. :?: :?: :?:
Limara.
Lubiłam tę niebieską. :grin:
http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=moNzhECEBU8

Z dzieciństwem kojarzy mi się zapach soku porzeczkowego ,Fornitu do mebli,kakao w proszku Nesquick,szamponu zielone jabłuszko(ostatnio kupiłam płyn Morning Fresh o tym zapachu i codziennie przy zmywaniu odbywam małą podróż :wink: )
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

ODPOWIEDZ