Akademia Pana Kleksa w TVN

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Akademia Pana Kleksa w TVN

Post autor: gumisio » 30 sty 2011, o 20:19

Hej ...

Mowa tutaj o dwóch uczniach z Akademii Pana Kleksa, których zaprosiła telewizja "Dzień dobry TVN" do siebie. To byli ci co śpiewali słynną Kaczkę Dziwaczkę.
Jeśli ktoś tego nie widział to oto link :

http://dziendobrytvn.plejada.pl/24,4329 ... detal.html

Przy okazji to marzy mi się zebranie wszystkich albo większości wychowanków Akademii Pana Kleksa wraz głównym bohaterem i zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia przed Dworkiem w Nieborowie. I to wszystko z okazji 30-lecia powstania Akademii ... czyli już za 3 lata. Może mi pomożecie w wytropieniu wychowanków, a może wychowankowie czasami zaglądają tutaj ;) Namiary na Adasia Niezgódkę (Sławomira Wronkę) już mam i już zdążyłem się z nim wymienić mailami :)

Czekam na Wasze tropy ....
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Pzet
Posty: 117
Rejestracja: 19 sty 2009, o 15:56

Post autor: Pzet » 1 lut 2011, o 10:27

Co mnie się udało ustalić:
Leszek Wachnik - fagocista, członek zespołu Arundo, w którym występuje m.in. z Tytusem Wojnowiczem.
Sebastian Kaliński - realizator dźwięku, współpracuje ze studiem Sonoria

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: gumisio » 1 lut 2011, o 20:07

Pzet zdaje mi się że Sebastian Kaliński (nie wiem czy to o nim akurat myślę) chyba wcześniej pracował albo w Starcie albo w Sonice ... ale dowiem się w Sonorii :)

Dzięki za tropy ...
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Awatar użytkownika
80man
Posty: 207
Rejestracja: 13 lis 2010, o 09:36
Lokalizacja: ... tu i tam

Re: Akademia Pana Kleksa w TVN

Post autor: 80man » 6 lut 2011, o 11:00

gumisio pisze:Hej ...

Mowa tutaj o dwóch uczniach z Akademii Pana Kleksa, których zaprosiła telewizja "Dzień dobry TVN" do siebie. To byli ci co śpiewali słynną Kaczkę Dziwaczkę.
Jeśli ktoś tego nie widział to oto link :

http://dziendobrytvn.plejada.pl/24,4329 ... detal.html

Przy okazji to marzy mi się zebranie wszystkich albo większości wychowanków Akademii Pana Kleksa wraz głównym bohaterem i zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia przed Dworkiem w Nieborowie. I to wszystko z okazji 30-lecia powstania Akademii ... czyli już za 3 lata. Może mi pomożecie w wytropieniu wychowanków, a może wychowankowie czasami zaglądają tutaj ;) Namiary na Adasia Niezgódkę (Sławomira Wronkę) już mam i już zdążyłem się z nim wymienić mailami :)

Czekam na Wasze tropy ....
A czy podzieliłbyś się ze mną info o Sławomirze Wronce? Przeslij mi na priva listę "wychowanków" jako że sporo i ja szukam ludzi, byłych zapomnianych aktorów nie raz jednego epizodu, to chętnie pomogę... :wink:
Man kann Dir den Weg weisen, aber gehen musst Du ihn selbst.
- Można wskazać Ci drogę, ale pójść nią musisz sam.

Obrazek

anna
Posty: 35
Rejestracja: 29 gru 2009, o 16:40

Post autor: anna » 6 lut 2011, o 14:06

Czy to prawda, że jednym z dzieci w Akademii był chłopiec z radomskiego domu dziecka?

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: gumisio » 6 lut 2011, o 15:53

Aniu - niestety .. tego nie mogę ci potwierdzić, o to by trzeba było zapytać reżysera - Pana Krzysztofa Gradowskiego ... ja dopiero zbieram informację ... a wierz mi, nie jest łatwo osobie która działa na własną rękę dotrzeć do niektórych osób
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Krasnoludek
Posty: 1
Rejestracja: 8 lut 2011, o 13:24
Kontakt:

Post autor: Krasnoludek » 8 lut 2011, o 13:29

Filmweb podaje informację, że za 3 dni będzie można obejrzeć Akademię Pana Kleksa na kanale Kino Polska. Dokładnie o 10:45 cz. 2 Tajemnica Golarza Filipa.
Nie mogę się doczekać :)

Awatar użytkownika
V@letQier
Posty: 56
Rejestracja: 8 lis 2011, o 13:45

Re: Akademia Pana Kleksa w TVN

Post autor: V@letQier » 8 lis 2011, o 21:18

Może należałoby otworzyć osobny wątek nt Akademii.
Swego czasu była rewelacją. Pozwalała uciec od otaczającego chłamu lat 80. Tak się przynajmniej wydawało. Ale dla mnie rewelacją jest nadal i jeszcze z innych powodów. Z ponurej w sumie książki Brzechwy Pan Gradowski potrafił zrobić w miarę optymistyczny film. Nawet pomijając Wilkołaki wystarczy Filip, aby uznać że jest miejscami brutalnie. A gdyby reżyser bardziej wiernie trzymał się oryginału chyba nie dało by się oglądać.
Ogladając film do końca nie przypuszczałem że zmienią zakończenie na zupełnie inne i dużo lepsze. Ci co czytali Akademię wiedzą o co chodzi, a ci co ją przeczytają mogą doznać przykrego szoku. Brzechwa pisał Akademię chyba jeszcze w czasie wojny (pierwodruk 1946) i może jest to jakimś wyjaśnieniem.
"Podróże Pana Kleksa" pisał z kolei w latach 50tych (ukazały się w 1960) i nadal są dziwne, przykre i ponure. W sumie trudno powiedzieć czy jest to kontynuacja Akademii czy jakiejś jej alternatywnej wersji której nie napisano. Zbyt wiele jest sprzeczności w tych książkach zwłaszcza między Akademią a Tryumfem i Akademią a Podróżami.
Kleks podróżuje od jednej koszmarnej wyspy do drugiej (podobnych do późniejszego Archipelagu Wysp Nonsensu który, jak Papcio Chmiel chyba gdzieś kiedyś wyjaśnił, był satyrą na totalitaryzm). Film "Podróże" ma na szczęście mało wspólnego z książką, jest wesoły i chyba należało by napisać (wiem że to bez sensu) nowe "podróże" na jego podstawie. W książce Patentoniusz (zwany w filmie Wielkim Elektronikiem) i Admirał Bąbel (w filmie zaledwie Pułkownik) triumfują, a Kleks jest bezsilny. Zakończenie książki bardzo dziwne jak dla mnie. To znaczy w czarodziejsko-bajkowym stylu utrzymane, ale jak pisze Stanisław Lem w bajkach dobro powinno zwyciężać. Zwłaszcza jeśli w bajkach wszytko jest możliwe, to Brzechwa mógł zakończyć inaczej. I inaczej w ogóle to napisać, ale widać taki był czas.
"Pan Kleks w Kosmosie" o ile wiadomo Brzechwa napisał sztukę pod tym tytułem, treści nie znam ale z filmem ma jak przypuszczam wspólny tylko tytuł. Film jest futurystyczny (Szkoła Im. Lema), a sam Kleks doklejony do fabuły raczej na siłę. Piosenki też marniejsze niż dotąd.
I dopiero "Tryumf Pana Kleksa" (1965) był bardziej optymistyczny od reszty. Fabuła i narracja strasznie poplątana, ale zakończenie fajniejsze niż w poprzednich. Kleks zdołał zawrócić Bąbla z Ciemnej Strony, a raczej zmienić mu program jak w "Terminatorze 2". Bowiem Bąbel był cyborgiem zrobionym przez Filipa (co w filmie "Akademia" trochę zmieniono rozdwajając wątek cyborga na postacie Bąbla i Adolfa). Jednak Tryumf był połowiczny, złe rzeczy z poprzednich części nie były odkręcone. Może jednak to że Kleks wreszcie odniósł tryumf oznacza iż zdoła to odkręcić. Taką zawsze mam nadzieję.
Po tym można by pomyśleć że film "Tryumf Pana Kleksa" będzie rewelacją jakich mało.
A gdyby był choć by tylko czymś w rodzaju powtórki "Podroży" też byłby dobry. Szkoda...

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Re: Akademia Pana Kleksa w TVN

Post autor: juka » 8 lis 2011, o 22:12

Co prawda, "Akademię" czytałam kilkanaście lat temu, ale nie kojarzyła mi się jako książka ponura. Ba, dzieciaki w szkole zawsze ją lubiły - no, ale dzieci, jak to dzieci mogą lubić i straszne historie :wink:.

obreb
Posty: 307
Rejestracja: 7 lis 2005, o 09:39

Re: Akademia Pana Kleksa w TVN

Post autor: obreb » 25 lis 2011, o 08:55

Gradowski był wizjonerem! Bo czy w podrozach i w kosmosie nie ostrzegal przed naporem techniki kosztem bajek, beztroskiego dziecinstwa, itp? I spojrzcie na dzisiejsze czasy i na dzisiejsze dzieci. Przeciez to kopie uczniow ze szkoly im. Lema z kleksa w kosmosie!! Nie znają bajek, ale najnowsze oprogramowania i gry owszem!

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Akademia Pana Kleksa w TVN

Post autor: biały_delfin » 22 sty 2012, o 18:35

obreb pisze:Gradowski był wizjonerem! Bo czy w podrozach i w kosmosie nie ostrzegal przed naporem techniki kosztem bajek, beztroskiego dziecinstwa, itp? I spojrzcie na dzisiejsze czasy i na dzisiejsze dzieci. Przeciez to kopie uczniow ze szkoly im. Lema z kleksa w kosmosie!! Nie znają bajek, ale najnowsze oprogramowania i gry owszem!
świetna uwaga !
narzazie wszyscy jedzą fasfoodztwa, następny plankton ?
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Akademia Pana Kleksa w TVN

Post autor: biały_delfin » 22 sty 2012, o 18:36

bajki i baśnie mają na gotowo - w grach i w filamch
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
V@letQier
Posty: 56
Rejestracja: 8 lis 2011, o 13:45

Re: Akademia Pana Kleksa w TVN

Post autor: V@letQier » 9 wrz 2013, o 15:06

juka pisze:Co prawda, "Akademię" czytałam kilkanaście lat temu, ale nie kojarzyła mi się jako książka ponura. Ba, dzieciaki w szkole zawsze ją lubiły - no, ale dzieci, jak to dzieci mogą lubić i straszne historie :wink:.
Otóż ponure było dla mnie i jest nadal, iż w zakończeniu książkowej "Akademii" to Filip jest górą, a Kleks zmienia się w guzik... zupełnie bez sensu, IMHO. W filmie zaś Kleks zmienia w guzik Filipa i tak jest very, very lepiej.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Akademia Pana Kleksa w TVN

Post autor: Doctor_Who » 14 wrz 2013, o 14:09

Niektóre rzeczy z książki nie trafiły do filmu, np. fabryka dziur - z dzisiejszą techniką można byłoby to fajnie pociągnąć.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
V@letQier
Posty: 56
Rejestracja: 8 lis 2011, o 13:45

Re: Akademia Pana Kleksa w TVN

Post autor: V@letQier » 17 lip 2019, o 10:52

Doctor_Who pisze:
14 wrz 2013, o 14:09
Niektóre rzeczy z książki nie trafiły do filmu, np. fabryka dziur - z dzisiejszą techniką można byłoby to fajnie pociągnąć.
Też tak uważam.

ODPOWIEDZ