Kulfon i Monika :: Trąba

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TVPforKids
Posty: 18
Rejestracja: 8 lip 2011, o 23:05

Kulfon i Monika :: Trąba

Post autor: TVPforKids » 18 lip 2011, o 10:24

Na początku witam wszystkich, gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum :)

Bardzo dziękuję za dodanie tematu o Kulfonie i Monice. Chciałbym do niego dodać jeszcze artykuł nt. likwidacji programów dla dzieci z 2000r.:

http://web.archive.org/web/200610050830 ... _media.htm

Teraz chciałbym jednak przejść do mojego wątku: chodzi mi o program telewizyjny "Trąba", emitowany na początku lat 90. XX wieku. Chciałem stworzyć o nim artykuł na Wikipedii, ale muszę zebrać o nim informacje, gdyż sam pamiętam ten program jak przez mgłę. Jedyną "pamiątką" po tym programie jest dla mnie ta magnetofonówka:

Obrazek Obrazek

Swoją drogą, teraz wydaje się to niemożliwe, aby w programie dla dzieci Docent Doświadczalski śpiewał o swoim "uśmiechu szatańskim". Telewizja wycięłaby ten fragment piosenki. ;) Poza tym prawdziwy rodzynek - "Kulfon co z ciebie wyrośnie" w wykonaniu nie duetu Wieprzewski-Poręcki, ale Wieprzewski-Bielińska (pani Ewa Bielińska początkowo podkładała głos żabie Monice, jednak jak dla mnie w tej roli najlepszy był i będzie pan Zbigniew Poręcki :) ).

Co wiem o "Trąbie"? Była przed "Ciuchcią", to na pewno. (Wikipedia błędnie podaje jako start "Ciuchci" rok 1990, mam dwa dowody, iż program ruszył na przełomie września i października 1992r.: po pierwsze - mój brat zawsze powtarzał, jak wtedy spóźnił się z zajęć dodatkowych w szkole i... przegapił pierwszy odcinek programu; po drugie - w gazetce wydawanej od 1994r. były prowadzone pamiętniki Kulfona i Moniki - wpisy są od 1992r., a w nich piszą o realizacji pierwszych odcinków "swojego własnego programu"). Z tym "własnym programem" chodzi o to, iż wcześniej w "Wyprawach profesora Ciekawskiego", "Trąbie", czy "Lizaku" Kulfon i Monika byli jednymi z głównych bohaterów (oprócz nich oczywiście występowali m.in. Jacek Kałucki (Docent Doświadczalski), Maciej Pietrzyk (Majster bez piątej klepki), czy Grzegorz Feluś (Dzidziuś, a w Tik-Taku Pan Kukiełko). Stałym gościem "Ciuchci" był jej reżyser, Andrzej Marek Grabowski (Profesor Ciekawski), ale nie pojawiał się on w każdym odcinku. Kulfon i Monika mieli własny program tylko dla siebie... ;)

Jeżeli ktoś jest jeszcze w stanie coś przypomnieć, to czekam z niecierpliwością.

Na koniec chciałbym jeszcze raz podziękować za wywiad z panami Mirosławem Wieprzewskim i Zbigniewem Poręckim. Nie ukrywam, że Kulfon i Monika byli moimi ulubionymi bohaterami programów dla dzieci z przełomu lat. 80./90 ubiegłego wieku :) Zresztą chyba nie tylko moich, jeżeli (ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu) ich najsłynniejsza piosenka ma na moim kanale YT 6 milionów wejść. ;) Również liczę na jak najszybszy powrót tego zwariowanego dueciku do telewizji. Mam nadzieję, że nie doszłoby do "zcukierkolizowania" głównych postaci, jak to miało miejsce z Misiem i Margolcią w ferie zimowe 2009r....
http://www.youtube.com/TVPforKids4
W przygotowaniu strona internetowa o serialach i programach TV z lat 90. XX i początków XXIw.

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Kulfon i Monika :: Trąba

Post autor: Helmutt » 22 lip 2011, o 08:36

TVPforKids pisze:Swoją drogą, teraz wydaje się to niemożliwe, aby w programie dla dzieci Docent Doświadczalski śpiewał o swoim "uśmiechu szatańskim". Telewizja wycięłaby ten fragment piosenki. ;)
Ale taki wers się pojawiał! Już nie pamiętam czy w "Trąbie", czy w "Profesorze Ciekawskim" - ale Doświadczalski śpiewał taką piosenkę o sobie, przypominam sobie pojedyncze wersy, ale ten z uśmiechem "szatańskim" był na 100% w TV.
Poza tym prawdziwy rodzynek - "Kulfon co z ciebie wyrośnie" w wykonaniu nie duetu Wieprzewski-Poręcki, ale Wieprzewski-Bielińska (pani Ewa Bielińska początkowo podkładała głos żabie Monice, jednak jak dla mnie w tej roli najlepszy był i będzie pan Zbigniew Poręcki :) ).
Żaba Monika pojawiła się pierwszy raz w którychś Teleferiach zimowych i jak dla mnie jej pierwsze "głosowe wcielenie" było wprost niesamowite. Tam było tak w tych Teleferiach, że był jakiś koleś i pojawiła się w jego domu Monika i mu tam dogadywała, dokuczała - pamiętam, że strasznie to było śmieszne, z bratem prawie leżeliśmy na podłodze ze śmiechu.
Kulfon pojawił się bodajże w "Profesorze Ciekawskim" jako kolega Doświadczalskiego. Potem ich ze sobą "styknęli" i powstała niesamowita para :)

Oprócz "Kulfon, co z cienie wyrośnie" była jeszcze przez nich śpiewana przeróbka Czerwonych Gitar "Tak bardzo się starałem" ("Kto za tobą w szkole ganiał / do piórnika muchy wkładał")

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Kulfon i Monika :: Trąba

Post autor: Elle » 27 lip 2011, o 07:32

Tak, pierwsza Monika miała fajny głos. Za duża byłam, żeby zostać ich fanką, ale trochę się oglądało.

obreb
Posty: 307
Rejestracja: 7 lis 2005, o 09:39

Re: Kulfon i Monika :: Trąba

Post autor: obreb » 28 lip 2011, o 09:14

Monika pojawiła sie po raz pierwszy nie w "Profesorze Ciekawskim", ale w teleferiach zimowych w 1987 lub 1988 r. Monika była przyjaciółką Ciekawskiego, a Kulfon zausznikiem Doświadczalskiego. Kiedy się po raz pierwszy zobaczyli, pokochali się, co nie było na ręke ich panom:)
Widzom tak spodobał sie ten mezalians, ze Kulfon i Monika zagościli na dobre w Profesorze Ciekawskim. A potem dorobili się własnego programu: Ciuchci.

PS. A pamiętacie pierwszą pacynkę - pomocnika profesora? Taki okrągły, wabił się Dyzio.

obreb
Posty: 307
Rejestracja: 7 lis 2005, o 09:39

Re: Kulfon i Monika :: Trąba

Post autor: obreb » 28 lip 2011, o 09:16

spiewali tez "Kropelkę zlotych marzen" (wczesniej spiewalły to dziewczynki z Fasolek)

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Kulfon i Monika :: Trąba

Post autor: Helmutt » 29 lip 2011, o 07:45

O dzięki za przypomnienie, też to kojarzę.

"Ty kulfoniasty Kulfonie" - najlepszy tekst Moniki :)

Awatar użytkownika
TVPforKids
Posty: 18
Rejestracja: 8 lip 2011, o 23:05

Re: Kulfon i Monika :: Trąba

Post autor: TVPforKids » 25 gru 2011, o 14:51

Ostatnio umiescilem pierwsze spotkanie Kulfona i Moniki :)

http://youtube.com/watch?v=iAI3LExxGdg
http://www.youtube.com/TVPforKids4
W przygotowaniu strona internetowa o serialach i programach TV z lat 90. XX i początków XXIw.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Kulfon i Monika :: Trąba

Post autor: qba83 » 1 mar 2018, o 04:49

Starych odcinków " Wypraw Profesora Ciekawskiego " niestety nigdzie nie da się obejrzeć. Lubiłem ten program. Kojarzę dzidziusia i Dyzia, lecz słabo. Programy Trąba i Lizak zostały przypomniane w wakacje 1993. Pamiętam, że kukiełka Żaby Moniki została wymieniona w pewnym momencie. Tą pierwszą była taka szczuplejsza i ciemnozielona, a nowa bardziej pękata i jaśniejsza. Był nawet odcinek, gdzie były obydwie i żaba była załamana nie chcąc wierzyć, że to od teraz będzie nowa ona.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Kulfon i Monika :: Trąba

Post autor: Doctor_Who » 18 wrz 2018, o 12:49

Była jeszcze afera, że ktoś z tylnego siedzenia samochodu TVP ukradł kiedyś pacynkę Kulfona. Potem się okazało, że to była lalka Bulwona, jego brata.

Fajny wywiad z Grabowskim, twórcą i prowadzącym tych programów:

http://rozmowydokawy.pl/11867-2/
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

martek
Posty: 25
Rejestracja: 16 gru 2020, o 14:54

Re: Kulfon i Monika :: Trąba

Post autor: martek » 27 lip 2021, o 08:06

Helmutt pisze:
29 lip 2011, o 07:45
O dzięki za przypomnienie, też to kojarzę.

"Ty kulfoniasty Kulfonie" - najlepszy tekst Moniki :)
Zdecydowanie prawda :) To był hit!

__________________
Sprawdź ofertę wyburzeń w Warszawie

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Kulfon i Monika :: Trąba

Post autor: qba83 » 1 sie 2021, o 17:54

Pierwsze spotkanie Kulfona i Moniki. Wynika, że jednak były to "Wyprawy profesora Ciekawskiego" w 1986.
https://youtu.be/4IxcpmQPYIo
Strona Staratelewizja pokazuje też, że Ciuchcia była nadawana już w 1990, więc data na wikipedii jest prawidłowa. Zresztą moje wspomnienia też by się zgadzały. Kulfon i Monika byli obecni w TV niemal stałe odkąd pamiętam.

ODPOWIEDZ