Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku

Post autor: Doctor_Who » 2 gru 2011, o 22:39

Moje poszukiwania pewnej książki z dzieciństwa przypomniały mi o jeszcze starszej i lubianej przeze mnie pozycji. Był przełom lat 80. i 90. Pewnego dnia moja ś.p. Babcia wróciła z księgarni dzierżąc ową książkę. Jako rezolutny berbeć, który jeszcze przed pójściem do zerówki posiadł umiejętność takiego zestawiania liter by tworzyły one sensowne komunikaty - krótko mówiąc nauczył się czytać - zabrałem się do lektury.

Ta książka to ''Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku'' Autor: Gieorgij Judin. W Polsce wydana w roku 1988.

Historia małego, tytułowego zielonego zwierzaczka z plasteliny z guzikiem w nosku i nóżkami z zapałek, który wraz z poznanym towarzyszem - cwaniakiem kotem docierają do krainy plastelinowych ludków, rządzoną przez czterech satrapów - prawdziwy sens tego dzieła dotarł naprawdę do mnie po latach.

Jak na książkę dla dzieci zawiera sporo smutku, gorzkiej satyry, aluzji politycznych i krytyki wymierzonej w siermiężny sowiecki totalitaryzm - jedzenie, którego naprawdę nie ma (ale trzeba udawać, że jest), hultajki, czyli antyreżimowe wierszyki, za które można było trafić na przelepienie, kopalnia plasteliny, w której nieszczęśnicy kopią całymi dniami chociaż wszyscy wiedzą, że plasteliny nie wydobywa się z ziemi (no ale władza każe)... no i zakończenie w sumie wyciskające łzy.

Kto pamięta tę niesamowitą pozycję? A może znacie inne podobne bajki z ''drugim dnem''?
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

bojaki
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2012, o 12:09

Re: Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku

Post autor: bojaki » 17 sty 2012, o 12:14

a ja kiedyś miałem tę księgę w ręku i głupi odstawiłem na półkę...

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku

Post autor: Doctor_Who » 31 gru 2013, o 19:26

http://www.paulinasroczynska.art.pl/ind ... 1&m=3&j=pl

Okazuje się, że o moim prosiaczku nie zapomniano całkiem i nawet było jakieś przedstawienie z kukiełkami z linku. Ktoś może wie coś o nim?
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Kaja228
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2014, o 17:16

Re: Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku

Post autor: Kaja228 » 23 sty 2014, o 16:57

niestety nie wiem nic :( ale fajny! :)
Szukasz prezentu ? Sprawdź najnowszą Rossmann gazetkę

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku

Post autor: Doctor_Who » 7 sie 2014, o 08:25

Na facebooka reaguję jak kot na wodę, ale ktoś tam pamięta o prosiaczku:

http://pl-pl.facebook.com/pages/Zielony ... 7094849342
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

martek
Posty: 25
Rejestracja: 16 gru 2020, o 14:54

Re: Zielony prosiaczek z guziczkiem w nosku

Post autor: martek » 25 sty 2024, o 10:39

Chyba kiedyś też miałem tę publikację w ręku. szczerze mówiąc już nie pamiętam...

___________________________________
https://english-line.pl/

ODPOWIEDZ