Telewizja satelitarna

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Trajgul
Posty: 23
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 09:13
Lokalizacja: Grudziądz

Telewizja satelitarna

Post autor: Trajgul » 25 wrz 2012, o 10:02

W czerwcu 1990 roku założono nam na osiedlu telewizję satelitarną.
Z tego co pamiętam, były to następujące kanały (oprócz "jedynki i dwójki"): MTV, RTL, PRO7, SAT1, Eurosport, Sportchannel (?).
Wówczas było to okno na świat, nigdy nie zapomnę tego momentu jak pierwszego dnia (czerwcowa sobota, pora obiadowa :)) oglądałem z bratem jakiś film na którymś z w/w niemieckich kanałów. I właśnie w czerwcu 90r. rozpoczął się mundial Italia 90. Eurosport miał przygotowaną grafikę, tak, że maskotka mistrzostw (Obrazek) po strzeleniu bramki, przez którąś z drużyn wykonywała jakieś fikołki i inne salta.
Na Sat 1 w sobotnie wieczory leciał program Tutti Frutti o zabarwieniu erotycznym, na jakimś kanale (Eurosport?) leciał Wrestling, natomiast MTV puszczało wspaniałą wówczas muzykę a pierwszymi hitami jakie zapamiętałem były:
Fine Young Cannibals - She Drives Me Crazy
Eros Ramazotti - ?
Jon Bon Jovi - Blaze of Glory
Paula Abdul - Opposites Attract
Paul Simon - You Can Call Me Al
Roxette - Joyride
Faith no More - Epic
London Beat - I've Been Thinking About You
MC Hammer - U Can't Touch This
Massive Attack - Unfinished Sympathy

A na niemieckojęzycznych kanałach, w tamtejsze wakacje oglądało się bajki takie jak Dennis rozrabiaka :). Zapamiętałem również, ze w okolicach południa na RTL chyba leciał teleturniej Der Preiss ist Heiss, z takim kołem obrotowym.
http://www.youtube.com/watch?v=fIoPfU9Swkc
Na MTV oglądało się Beavisa & Buttheada, a brat oglądał Headbangers Ball.
To by było na tyle. Jeśli podobny wątek istnieje to proszę o przesunięcie go w odpowiednie miejsce.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Telewizja satelitarna

Post autor: Robi » 25 wrz 2012, o 11:21

Na moim osiedlu telewizja satelitarna ruszyla troche pozniej bo pod koniec 1990 roku , ale na innych osiedlach mieli juz jesienia 1989. Pamietam ze chodzilem wtedy do kolegow z klasy poogladac satelite :)
Tutti Frutti lecialo nie na Sat 1 ale na RTL-u.
Der Preiss ist Heiss to byl teleturniej w ktorym odgadywalo sie ceny produktow. U nas lecial odpowiednik na Polsacie "Dobra cena", ale po aferze Pijanowskiego zdjeli go z anteny.
Kilka przebojow z roku 1991 kojarzy mi sie wlasnie z MTV.
Jesli chodzi o Eurosport to ja zapamietalem taka jego czolowke
http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=uVdmnYeqyPs

Awatar użytkownika
Bellini
Posty: 45
Rejestracja: 14 kwie 2005, o 16:23
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Telewizja satelitarna

Post autor: Bellini » 25 wrz 2012, o 13:24

Sportchannel (?)
Pamiętam, że w radomskiej telewizji kablowej "Dami" był kanał Screensport. Później połączył się z Eurosportem.
Grzegorz Tomczyk

Awatar użytkownika
Trajgul
Posty: 23
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 09:13
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Telewizja satelitarna

Post autor: Trajgul » 25 wrz 2012, o 17:32

Tak, to był Screensport, sorry za pomyłkę.

kzez1986
Posty: 33
Rejestracja: 2 sty 2005, o 19:16

Stare kanały TV/ TV kablowe - wspomnienia

Post autor: kzez1986 » 12 lut 2014, o 16:20

Witam. Ciekawi mnie jak działały pierwsze w kraju telewizje kablowe, jakie macie wspomnienia dotyczące telewizji, jakości obrazu, liczny kanałów itd? Kiedy zetknęliście się pierwszy raz z antenami satelitarnymi i kiedy mogliście oglądać coś więcej niż TVP1, 2? Jakie programy z pierwszych kablówek i satelit zapadły wam w pamięć?

Ja osobiście nie mam tu jakichś wielkich wspomnień. Praktycznie całe dzieciństwo to TVP1 i TVP2 ze zwykłej anteny, później Polsat i Regionalna, która tak naprawdę nigdy dobrze nie odbierała (ze względu na kiepskie położenie w dołku nie bardzo się dało ustawić anteny tak jak trzeba, a nawet była ciągła walka z wiatrem o dobrą jakość TVP1 i 2, z czym też było różnie). W 2002 roku analogowa satelita, z której w tym czasie już praktycznie nic nie dało się odbierać, potem Cyfrowy Polsat, któy jest do dziś.

Ale może ma ktoś jakieś ciekawsze wspomnienia?

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Stare kanały TV/ TV kablowe - wspomnienia

Post autor: Doctor_Who » 12 lut 2014, o 18:37

Pierwszy odbiornik satelitarny odbierał tylko zagraniczne kanały, ale mi to nie przeszkadzało. :lol: Siostra okupowała głównie MTV, a ja The Children's Channel, później angielskie Cartoon Network. Na przemian z wyświetlanymi w nocy horrorami na niemieckich stacjach :lol:. Uwielbiałem skakać na pilocie po częstotliwościach i wyszukiwać dziwne kanały.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 621
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Telewizja satelitarna

Post autor: qba83 » 15 kwie 2014, o 20:47

U mnie na przełomie lat 80 i 90 zaczęło na balkonach w budynkach mieszkalnych przybywać talerzy. U mnie w domu jednak anteny satelitarnej nigdy nie było, podobnie jak magnetowidu. Mój wujek z zachodu przywiózł wielki talerz, którym zasłonił niemal całkiem dopływ dziennego światła do pokoju, mieszczącego się na parterze od podwórka,który i bez tego był dość mroczny.

ODPOWIEDZ