Miasteczko Twin Peaks

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 29 mar 2015, o 21:48

Chyba, że w roli Boba obsadzą kogoś innego.
No, ale Frank Silva był niepowtarzalny...
Fama głosi, że dostał tę rolę przypadkiem, był członkiem ekipy filmowej, który niechcący podczas kręcenia zaplątał się w kadrze (inna wersja mówi o jego odbiciu w lustrze w scenie z żoną Lelanda); Lynch zobaczył to i zakazał wycinać tej sceny, czując, że ''coś'' z tego będzie. I tak postać Boba trafiła do scenariusza, a potem wszyscy wiemy co było dalej :).

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić Boba w innym wykonaniu. Może jakieś komputerowe cuda ''ożywią'' Boba??

Tak samo w realu spaliła się kawiarenka, w której kręcono słynne ujęcia:
http://www.intwinpeaks.com/2009/03/real ... diner.html
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 21 sie 2016, o 11:29

Twin Peaks wraca z nowymi odcinkami już w przyszłym roku!
Do obsady dołączyła nasza rodaczka, Karolina Wydra (wcześniej występowała m.in. w "Doktor House").
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: qba83 » 29 sie 2016, o 06:12

No tak, Frank Silva w ogóle nie był aktorem i poza Twin Peaks nigdzie nie zagrał. Dzisiejsza technika umożliwiłaby zapewne wklejenie go komputerowo. pamiętam, że jak oglądałem serial w 1991r, to Leland wydawał mi się strasznie stary, choć grający go Ray Wise w momencie realizacji serialu miał ledwie 42 lata ( ta sztuczna siwizna dawałą takie wrażenie). No i utwór "Falling" Jule Cruise o takim niepokojącym klimacie. Teraz jak sobie odświeżam serial po 25 latach to okazuje się, ze wiele wątków mi się pomieszało, lub w rzeczywistości wyglądały inaczej niż zapamiętałem.
Ostatnio zmieniony 28 maja 2017, o 19:36 przez qba83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 7 wrz 2016, o 14:49

Teraz jak sobie odświeżam serial po 25 latach to okazuje się, ze wiele wątków mi się pomieszało, lub w rzeczywistości wyglądały inaczej niż zapamiętałem.
Mam tak samo; z pierwszego seansu oglądanego za szczeniaka najbardziej mi utknął w pamięci ten odcinek, gdzie Cooper jest postrzelony oraz ten, gdzie przesłuchują Lelanda - widok z kamery wychodzi z długiego tunelu, który okazuje się jedną z setek dziurek w płycie sufitowej.

https://www.youtube.com/watch?v=3Aq7iUryxEI

Niesamowity efekt, mistrzowskie ujęcie. No i jeszcze lot sowy. Pamiętałem czerwony pokój z finału, ale jakoś w ogóle wypchnąłem z pamięci Windoma Earle'a i cały wątek z szachami.

Mike wywarł na mnie też mocne wrażenie, bo chyba w ogóle po raz pierwszy w życiu widziałem człowieka z kikutem zamiast ręki (żaden trick, aktor faktycznie stracił rękę). We wspomnieniach z pierwszej emisji Mike mieszał mi się z Bobem.

Za to na wątki seksualne w serialu w ogóle za szczyla nie zwracałem uwagi.
Ciekawe jest, na jakie elementy zwracamy uwagę jako dzieci, zwłaszcza w filmach dla dorosłych ;).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: qba83 » 21 wrz 2016, o 00:41

Doctor_Who pisze: We wspomnieniach z pierwszej emisji Mike mieszał mi się z Bobem.
Ja miałem podobnie, ale z Bobem mieszała mi się Cathy (kiedy powróciła przebrana za faceta). Okazuje się, że nawet zbyt podobna nie była i wcale nie zapamiętałem faktu, że ta jej nowa męska tożsamość to był Japończyk. Pamiętam też scene jak sie Leland przyznał do zabójstwa Laury Palmer. A niedawno idąc rano do pracy widziałem dosłownie sobowtóra BOBa, jak szedł na spacer z psem. Facet miał długie, siwiejące włosy, zarost i na dodatek ubrany był w jeansową kurtkę.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 3 paź 2016, o 08:38

qba83 pisze:A niedawno idąc rano do pracy widziałem dosłownie sobowtóra BOBa, jak szedł na spacer z psem. Facet miał długie, siwiejące włosy, zarost i na dodatek ubrany był w jeansową kurtkę.
Nieźle! :mrgreen:
Lynch kręcił już z Polakami, więc w razie czego dublera ma jak znalazł!
No i utwór "Falling" Jule Cruise o takim niepokojącym klimacie.
Przeżyjmy to jeszcze raz:

https://www.youtube.com/watch?v=_rZbsnB-xkM
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: qba83 » 10 paź 2016, o 17:29

Podobno postać BOBa pojawi się w kontynuacji i krążą pogłoski, że ma się w niego wcielić Frank Collison, czyli Horacy z dr Quinn. W sumie też ma dość parszywą, psychopatyczną gębę, zwłaszcza gdy ma zarost. Pod uwagę brany był też ponoć Eddie Vedder, zaś można wyczytać w niektórych źródłach, że Bobem ma być ... Leland. jak wiadomo Leland popełnił samobójstwo, to w kontynuacji ciekawy mógłby być wątek, kiedy to powraca jako demon, opętując kogoś, tak jak jego opętał BOB. Trwają zdjęcia do 3 sezonu i Ray Wise jest wymieniony w obsadzie, ponadto jest widywany w miejscu kręcenia. Ukazała się także książka "Sekrety Twin Peaks". Niewiele jednak wyjaśnia z tego, co działo się przez ostatnie 25 lat. Są tam opisane wydarzenia, nawet z początku XIX wieku, tajemnicze rządowe eksperymenty i wydarzenia, jakie miały miejsce w owym lesie. Wiadomo też, że Pete i Andrew zginęli w wybuchu banku. Przeżyła tylko Audrey, którą Pete osłonił. Z kolei oprych Hank Jennings został zadźgany w więzieniu. Nie jest wyjaśnione, co stało się z Leo Johnsonem, czy uwolnił się od pająków. Nie wiadomo też, czy jego postać pojawi się w obsadzie, odtwórca Leo Eric Da Re milczy aktorsko od 2002r. Ksiązka niewiele też mówi na temat Coopera, w zasadzie nic ponad to, co powszechnie wiadomo.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2020, o 14:05 przez qba83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 27 lut 2017, o 13:40

Bardzo ciekawe, może skuszę się na zakup. Czy książka wyjaśnia rozmaite nieścisłości i sprzeczności między serialem a filmem "Ogniu, krocz ze mną"? Na przykład w serialu Mike mówił, że nie wie, w czyim ciele jest BOB, a w filmie w scenie w samochodzie wyraźnie ostrzega przed Lelandem; także szczegóły ostatnich godzin życia Laury nieznacznie różnią się od tego, co zostało ustalone w serialu, np. nie widać w filmie, żeby Laura została podziobana przez wypuszczonego z klatki Waldo i przegryzła żeton z Jednookiego Jacka. Ronnette w serialu będąc jeszcze w śpiączce przypomina sobie jak Leland/Bob zabija Laurę, a potem wyje nad jej ciałem. W filmie zanim doszło do zabójstwa została wyrzucona z wagonu, więc samego zabójstwa nie mogła widzieć. Takich rozbieżności jest jeszcze parę.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: qba83 » 27 lut 2017, o 14:22

Właśnie nie ma tych rozbieżności wyjaśnionych. Palmerom poświęcony jest może jeden rozdział, (dowiedzieć się można, że Leland nie miał rodzeństwa, był bardzo zdolnym studentem). Podane jest też że Palmerów do Twin peaks ściągnęła posada Lelanda w Horne Corporation, zaś w serialu że dziadek Lelanda osiedlił się w Twin Peaks podczas procesu o zabójstwo Renaulta. Większość książki to opis wydarzeń z XIX wieku i I połowy XX. i próba wyjaśnienia dlaczego w Twin Peaks działy się te wszystkie dziwne rzeczy i rózne dziwne wydarzenia z tamtego okresu jak "Noc płonącej rzeki" - kiedy to zapaliły się transportowane rzeką bele drewna i nie można ich było ugasić. Są opisy tajnych rządowych eksperymentów. Pojawiają się osoby m. in prezydentów Nixona i JFK.
Ostatnio zmieniony 28 maja 2017, o 19:41 przez qba83, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 3 mar 2017, o 19:25

Znana już jest data premiery nowej serii za oceanem - 21 maja. O polskiej na razie cicho, ale mam nadzieję, że jakaś polska stacja się zdecyduje na emisję. Ostatnio seriale zaczynają docierać do nas bardzo szybko po premierze i to jest dobry trend. Seria ma liczyć 18 odcinków.

Listę postaci, którą podałem na poprzedniej stronie i których odtwórcy zmarli przed premierą nowych odcinków, należy uzupełnić o Damę z pieńkiem (Catherine E. Coulson), Willa Haywarda (Warren Frost), Alberta Rosenfielda (Miguel Ferrer) i oczywiście Phillipa Jeffriesa (David Bowie) :cry:. Część z nich zdążyła jeszcze nakręcić parę scen.

EDIT: Polska premiera 22 maja na HBO!
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: qba83 » 28 maja 2017, o 19:35

Już są do obejrzenia nowe odcinki. Nie widziazłem jeszcze ,ale czytałem opinie i serial zapowiada się całkiem dobrze. Nie znam też za bardzo fabuły. Kyle MacLachlan wciela się podobno zarówno w agenta Coopera, jak i w BOBa, ale i Frank Silva miał być wklejony komputerowo w jakichś scenach.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 28 maja 2017, o 20:30

Ja widziałem już 2 odcinki (jutro kolejne dwa), więc nie będę zdradzał Ci szczegółów. Powiem tylko, że pojawia się sporo nowych wątków i postaci, jest też miejscami bardziej krwawo, ogólne jednak wrażenie moje jest pozytywne. Widać wyraźnie rękę Lyncha i chyba udowodnił, że jednak da się dwa razy wejść do tej samej rzeki. Silva jak na razie pojawił się tylko we flashbackach. Drugi odcinek dedykowany był jego pamięci. Miło. Smutno patrzeć, jak niektórzy aktorzy z oryginalnej serii się zestarzeli (MacLachlan akurat trzyma się nieźle), ale cóż. Szkoda również braku Karła, ale aktor się poróżnił z Lynchem w dość niemiłych okolicznościach.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: qba83 » 28 maja 2017, o 21:07

No tak, MacLachlan nieźle wygląda, podobnie Madchen Amick i Sheryl Lee, Ray Wise po dziś dzień nie osiwiał aż tak na biało, jak Leland w 2gim sezonie. (spotkało to za to Michaela Horse,a) Za to Jerry Horne, młodszy brat Bena zmienił się w starego dziadka z siwą brodą.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 30 maja 2017, o 08:16

Co mnie zaskoczyło po wczorajszym seansie, to to, że UWAGA, SPOILER! - Cooper fizycznie zmaterializował się wychodząc z Chaty, zamiast zająć z powrotem ciało opanowane przez sobowtóra/BOBa, tak więc Cooper i Zły Cooper to obecnie dwie osoby; Lynch zaś nie byłby sobą, gdyby nie postanowił dodatkowo namieszać i nie wprowadził jeszcze trzeciej "tożsamości" (jeden z ulubionych motywów reżysera "Mulholland Drive" i "Zagubionej autostrady", gdzie postacie "zamieniają" się ze sobą miejscami). Samo miasteczko nie pojawia się też aż tak często jak należałoby się tego spodziewać (być może akcja przeniesie się do niego całkowicie później). Bobby został stróżem prawa i pracuje w biurze szeryfa tropiąc dilerów i przemytników narkotyków. Chyba jednak nigdy go nie powiązano ze śmiercią Cliffa w "Ogniu...".
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: qba83 » 1 cze 2017, o 05:29

Czytałem tylko opisy odcinków i Bobby jako policjant zaskakuje - handlował prochami i zastrzelił tego faceta, ale wiedziała o tym tylko Laura. Wspomniała też Jamesowi,ale chyba jej nie uwierzył. Dziś obejrzałem film i zauważyłem wspomniane rozbieżności pomiędzy nim, a serialem. Jak choćby to, że podczas orgii w chacie, to w serialu Leo pobił o nieprzytomności Jacka Renaulta, a w filmie uczynił to zaczajony na niego Leland. Pominięto też wątek zakrwawionej koszuli Leo, którą Jack tamował krwotok, i którą potem Shelly ukryła, za co Leo zbił ją mydłem w skarpecie. Zresztą też fryzura Shelly jest inna niż w serialu. Miała długie ciemnoblond włosy,a pod koniec 2 sezonu
skróciła je i przefarbowała na kasztanowo,a w filmie ma już nowa fryzurę, choć akcja dzieje się wcześniej. Z nowego sezonu widziałem tylko urywki. Sarah Palmer, ta która pierwsza ujrzała BOBa obecnie sama wygląda niemal jak BOB.
Przeczytałem również "Sowy nie są tym czym się wydają" czyli scenariusz bedący dalszymi losami bohaterów Twin Peaks, napisany przez fana. Akcja rozpoczyna się trzy dni po wyjściu złego Coopera z czarnej chaty. Okazuje się że sprawa zabójstwa Laury to był tylko wierzchołek góry lodowej i Cooper został przysłany do TRwin Peaks z wielu innych powodów ( o czym sam nie wiedział)Nie jest on jednak cały czas opętany przez BOBa, ale dzieje się to czasami, jak miało to miejsce z Lelandem ( pod koniec siwieją mu włosy). Z chaty wydostaje się też Windom Earle, ale jest początkowo otępiały jak warzywko, dopóki nie wejdzie w niego BOB i jeszcze sporo namiesza ( m.in uprowadzi Donne).W wybuchu banku zginął Andrew Packard. Pete i Audrey przeżyli. Hawk odnajduje w lesie ruderę gdzie ukrywał się Windom, a w niej trupa zagryzionego przez pająki, lecz wcale nie jest to Leo Johnson, a agent Roger Hardy. Pieńkowa dama w BOBie rozpoznaje swojego przed laty zmarłego męża Roberta Lantermana. Jest wątek tajemniczej zbrodniczej sekty, gdzie należy m .in brat Bena Jerry i Jack Justice, w którym kochała sie Audrey. Jack sporo namiesza, okazuje się że jest w rzeczywistości płatnym zabójcą. Spory wątek ma syn burmistrza, postać, która nie występowała w serialu. Hodowca kwiatów i przyjaciel Laury Harold Smith okazał się nieślubnym synem Windoma Earla. W czarnej chacie Leland gra w karty z Laurą i Maddy. Bobby i jego kumpel Mike wdadzą się w afere narkotykową, co niemal źle się kończy, także dla Shelly, która zostaje porwana i uwięziona w swoim domu, ale jej oprawcę zabija ledwo żywy pogryziony przez pająki Leo. Bracia Pinkle wykopują i mumifikują Lelanda. James okazuje się nieślubnym synem Andrew Packarda. Hank wychodzi z więzienia i chce zmusić Norme, aby sprzedała kawiarnie i wyjechała wraz z nim, ale zostaje zastrzelony ( niewiadomo przez kogo, mogła być to Norma, Ed, Nadine, Bobby lub Leo) Nadine popełnia samobójstwo, wcześniej ciężko raniąc Eda. Harry zabiera gałkę od szuflady w któej uwięziona jest Josie i nosi jako amulet. Dobry Coooper wydostaje się z czarnej chaty, a Windom Earle zostaje zabity przez jednorękiego Mike'a, który obciął mu nogi i powiesił na korytarzu hotelu Great Northern.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2020, o 14:14 przez qba83, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ