Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: Doctor_Who » 10 gru 2013, o 20:21

Temat ten miał być założony na święta, ale co tam - skapitulowałem w obliczu wszechobecnego zalewu reklamami świątecznymi w TV itp. No cóż, takie czasy...

Jakie macie w swoich wspomnieniach ukochane filmy z okresu gwiazdkowego?

Dzięki forum Nostalgii udało mi się znaleźć wiele tytułów świątecznych filmów i programów, które widziałem za malca, jak na przykład "The Christmas Toy" z tygryskiem Rugbym (klimaty trochę jak z ''Toy Story'', ale ździebko starsze).

Jednym z filmów, który najbardziej zapadł mi w pamięć był ''Święty Mikołaj''z 1985 (choć akurat ten nie był emitowany na Gwiazdkę, ale na Mikołajki z okazji startu stacji RTL7) z niezapomnianym Dudleyem Moorem w roli elfa Łatki. Łatka, elf-innowator pragnie usprawnić i zmechanizować produkcję zabawek, jego wynalazki nie działają zbyt dobrze i niezrozumiany opuszcza biegun. Trafia do szefa pewnej amerykańskiej korporacji, który pragnie zarobić na nim i magii Mikołaja.

Film jest ciekawy, bo już w latach 80. krytykował to, co u nas w 1996 (data emisji w RTL7) dopiero nieśmiało raczkowało i nie było jeszcze tak widoczne i nachalne jak dziś, czyli bezwzględną komercjalizację Świąt.

Obrazek

http://christmas-specials.wikia.com/wik ... _The_Movie

Natomiast kojarzę jeszcze jak przez mgłę dwa filmy, ale nie pamiętam tytułów i tutaj zwracam się o pomoc do Nostalgików. Widziałem je gdzieś w pierwszej połowie lat 90, mogą być starsze:

Firma prowadzi jakieś odwierty, bodajże na Alasce czy Grenlandii, w każdym razie na północy. Wstrząsy niosą się aż za koło podbiegunowe i do domu św. Mikołaja. Elfy zabierają żonę i dzieci faceta z tej firmy. Pokazują dom Mikołaja, fabrykę zabawek, urządzenie, którym Mikołaj spowalnia czas, by zdążyć oblecieć całą Ziemię w jedną noc i jeszcze inne wynalazki. Mówią, że trzeba powstrzymać odwierty, bo inaczej koniec ze świętami. Po powrocie nikt im nie wierzy, facet mówi, że konkurencja ich porwała i nafaszerowała prochami i stąd te wszystkie wizje. Ten film, zdaje się, był podzielony na dwie części.

Drugi film też dotyczył Mikołaja i pamiętam, że występował w nim przerośnięty elf. To nie był polski spektakl o największym z krasnali ze Zborowskim (ani tym bardziej komedia ''Elf'' z 2003 roku), tamten przypominał posturą i fryzurą raczej Hagrida lub Małego Johna :D. Pamiętam scenę gdzie szli przez jakieś śniegi i skaturlali się z górki. Ktoś coś kojarzy?
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: Robi » 11 gru 2013, o 19:49

Ja mam kilka filmow kojarzacych mi sie ze swiatami. Pierwszym jest Wesolych swiat z Krzysztofem Majchrzakiem i Januszek Klosinskim . Pamietam ze pierwszy raz film ogladalem w wigilie 78 lub 79 roku w godzinach przedpoludniowych w kolorowym telewizorze ciotki. Drugim jest Niespotykanie spokojny czlowiek . Trzecim jest odcinek Alternatyw 4 z lokomotywa na osiedlu. Odcinek ten lecial w wigilie podczas pierwszej emisji serialu. Rok 86 ?
Dawniej czekalo sie na program swiateczny przez caly rok bo wiadomo bylo ze bedzie cos ciekawego. Dzisiaj jest taki natlok roznorodnych kanalow, ze program swiateczny nie robi juz zadnego wrazenia . Malo tego ja w swieta nie ogladam nic....

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: Kamila » 14 gru 2013, o 20:06

Ja pamiętam, że jeszcze zanim puścili u nas serial "Alf", pokazali film "Alf". Jego akcja rozgrywała się w okresie Bożego Narodzenia w szpitalu dziecięcym/na oddziale dziecięcym. Serial musieli zacząć pokazywać niedługo potem (może od następnej jesieni ?), bo jak zaczęli, to ja jeszcze pamiętałam, że widziałam o nim film.

W 1986r. w Wigilię puścili "Boże Narodzenie królewny Śnieżki". Fabuła bardzo zbliżona do oryginalnej Śniezki, ale o jej córce, która musiała uciekać od Złej Królowej i ukrywała się, dla odmiany, wśród siedmiu olbrzymów. Tu jest zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=xKcK7gYyLpU , a swego czasu można było znaleźć na YouTubie cały film.

I jeszcze kojarzę film australijski. Pokazywali go chyba kilka razy. "Gwiazdkowy prezent" (bodajże) z Olivią Newton-John. O dziewczynce, ktorej zmarła mama i to miały być chyba jej pierwsze Święta bez niej. Olivia grała tam chyba jakąś wróżkę. Miała sprowadzić tą mamę z powrotem, czy coś w tym stylu.

Aha, chyba często były jakieś Świąteczne Muppety.

I chyba w Święta, przynajmniej raz, był film, o który pytałam w innych threadach, o siostrach, które z rodzicami pojechały na wakacje. Starsza się pokłóciła z rodzicami chyba o chłopaka i zwiała. Jechały kolejką linową, wagonik się zaciął i ktoś je ewakuował przez otwór w podłodze. Starsza dostała ze strachu ataku astmy i w ogóle strasznie spanikowała.

Poza tym w 1991, w oba świąteczne poranki nadali pierwszą i drugą część koncertu Piccolo Coro z Sopotu, podczas ich tournee' jesienią tamtego roku.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: biały_delfin » 14 gru 2013, o 22:01

przed Kewinem obowiązkowo w każde święta leciał Batman, potem Robocop i Powrót do przyszłości, ale to chyba nie jest za bardzo na temat.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: Doctor_Who » 14 gru 2013, o 22:30

przed Kewinem obowiązkowo w każde święta leciał Batman, potem Robocop i Powrót do przyszłości
A w Sylwestra ''Szklana pułapka'' :lol:...
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: qba83 » 15 gru 2013, o 00:35

"Powrót do przyszłości" leciał na pewno w święta 1993r. Wtedy po raz pierwszy ten film oglądałem. W kolejne dni leciały kolejne części, ale chyba drugiej nie obejrzałem, za karę, nie pamiętam już co takiego zrobiłem wtedy.

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: Syriusz Falcon » 15 gru 2013, o 11:37

Mnie święta kojarzą się z filmami z Louisem de Fuines i westernami.
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: Kamila » 16 gru 2013, o 21:56

Jeszcze mi się przypomniała wersja "Królowej Śniegu". Telewizja puszczała ją kilka razy; w Święta chyba też, przynajmniej raz, a podejrzewam, że mogła częściej. W każdym razie w latach 80. To był film fabularny, chyba taki trochę teatralny. Dzieci graly dzieci. Zaczynało się bodajże, jak grupa dzieci, a wśród nich Kaj, jeździ na łyżwach po jakimś stawku. Gerda chyba obserwowała ich przez okno z domu. I chyba wtedy przyjeżdża Królowa Śniegu. Mogło być trochę inaczej, może kręcę z oryginalną baśnią, ale te łyżwy były prawie na pewno. To była bardzo fajna wersja. Pamięta ktoś coś więcej, by ją namierzyć ? Chętnie bym obejrzała choć fragment. :)

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: biały_delfin » 25 gru 2013, o 12:02

Doctor_Who pisze:Jakie macie w swoich wspomnieniach ukochane filmy z okresu gwiazdkowego?
Z dzieciństwa sobie na razie nie przypominam, za to teraz moimi ulubionymi są filmy z cyklu "Opowieści z Narnii..." i wygląda na to że znowu będę puszczane w każde święta.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: Doctor_Who » 27 gru 2013, o 15:39

Jeśli chodzi o Narnię, to ja bym wolał zobaczyć raz jeszcze stary serial BBC...
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: Kamila » 29 gru 2013, o 22:05

Z tej starej "Narnii" trzy części są dostępne na DVD - bez "Srebrnego krzesła". Podejrzewam, że ono może się ukazać na DVD dopiero po ewentualnej premierze (w bliżej chyba nieokreślonym czasie) nowego "Srebrnego krzesła". Tak przynajmniej z moich obserwacji pojawiały się na DVD wcześniejsze części starej "Narnii".
Pamiętam, że w telewizji nadawano ją kilkakrotnie, zarówno w okresie świątecznym, jak i w ferie zimowe. Pamiętam też animowaną wersję "Lwa, czarownicy i starej szafy". To był CHYBA serial. Leciał w ferie zimowe (choć mogły też to być ferie świąteczne); myślę, że w roku 1989-90 lub coś koło tego. Wiem na pewno, że to było moje pierwsze zetknięcie się z "Narnią".

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: qba83 » 30 gru 2013, o 00:40

ja pamiętam fabularny serial "Opowieści z Narnii" i o ile mnie pamięć nie myli leciał w ferie zimowe 1992 r, a może nawet i wcześniej w okresie świątecznym 1991 - 92. Był taki tajemniczy, miał fajny klimat, niestety potem już nie miałem okazji go obejrzeć. Animowana wersja leciała wcześniej i tylko pamiętam, że leciała, i nic żaden obraz nie został mi w pamięci.

Awatar użytkownika
Trajgul
Posty: 23
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 09:13
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: Trajgul » 3 sty 2014, o 14:12

Ja zawsze w święta oglądałem Szklaną pułapkę 1 i 2. A w związku z tym, że w te święta nie puszczono tej serii to obejrzałem rodzinę Griswoldów czyli Witaj Sw. Mikołaju z Chevy Chase'm. Bardzo miło wspominam jeszcze z dzieciństwa w gazetach (w wydaniach świątecznych) zieloną szatę graficzną i krzyżówki w kształcie choinki. Albo inne łamigłówki typu "połącz punkty" i np. wychodziła twarz Św. Mikołaja ;)

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: Doctor_Who » 21 gru 2014, o 12:52

Doctor_Who pisze: Natomiast kojarzę jeszcze jak przez mgłę dwa filmy, ale nie pamiętam tytułów i tutaj zwracam się o pomoc do Nostalgików. Widziałem je gdzieś w pierwszej połowie lat 90, mogą być starsze:

Firma prowadzi jakieś odwierty, bodajże na Alasce czy Grenlandii, w każdym razie na północy. Wstrząsy niosą się aż za koło podbiegunowe i do domu św. Mikołaja. Elfy zabierają żonę i dzieci faceta z tej firmy. Pokazują dom Mikołaja, fabrykę zabawek, urządzenie, którym Mikołaj spowalnia czas, by zdążyć oblecieć całą Ziemię w jedną noc i jeszcze inne wynalazki. Mówią, że trzeba powstrzymać odwierty, bo inaczej koniec ze świętami. Po powrocie nikt im nie wierzy, facet mówi, że konkurencja ich porwała i nafaszerowała prochami i stąd te wszystkie wizje. Ten film, zdaje się, był podzielony na dwie części.

Drugi film też dotyczył Mikołaja i pamiętam, że występował w nim przerośnięty elf. To nie był polski spektakl o największym z krasnali ze Zborowskim (ani tym bardziej komedia ''Elf'' z 2003 roku), tamten przypominał posturą i fryzurą raczej Hagrida lub Małego Johna :D. Pamiętam scenę gdzie szli przez jakieś śniegi i skaturlali się z górki. Ktoś coś kojarzy?
Znalazłem ten pierwszy film, to "Jak uratowano Boże Narodzenie", emitowany w Wigilię 24.12.1993 na TVP2.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Night_ ... _Christmas
Obrazek

Ktoś kojarzy może ten drugi??
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Pablo1989
Posty: 14
Rejestracja: 16 sie 2012, o 22:38

Re: Filmy i programy świąteczne dawniej i dziś (bez Kevina!)

Post autor: Pablo1989 » 28 gru 2014, o 02:01

Ach ci widzowie Kevina chcą i chcą, a tak A Christmas story(Prezent na święta) to nie obejrzą.

Niby nie jest tak dobry jak Kevinek, ale warto obejrzeć :P przyznajcie że chyba kiedyś mieli taki moment w życiu MUSZĘ TO MIEĆ NA ŚWIĘTA a rodzicie kręcili głową że raczej nie, a mimo to ten prezent dostali.

ODPOWIEDZ