Demoscena - pamietacie ?

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Demoscena - pamietacie ?

Post autor: biały_delfin » 26 mar 2012, o 21:44

Czy ktoś się interesował intrami i demami ? moze ktos tworzył ?
czy jest jeszcze kontynuowane ?

dziedzina dość wąska dlatego za wikipedią podaje co to było
ja sam lubiłem przeglądać. gdzieś w 98 roku kupiłem sobie płytkę i weybierałem co ciekawsze

Demo - program komputerowy o walorach multimedialnych, stanowiący połączenie grafiki (zazwyczaj zarówno 2D, jak i 3D), muzyki i efektów wizualnych osiągniętych drogą programowania (zwykle tworzonych w czasie rzeczywistym i tym samym uzależnionych od mocy procesora oraz układów graficznych komputera). Dema są przejawem działalności twórczej w ramach subkultury demosceny i stanowią pokaz możliwości ich twórców; z zasady nie posiadają one wartości użytkowej.

a tu cała historia:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Demoscena
Potocznie określeniem demoscena nazywa się nieformalne zrzeszenie twórców (subkultura użytkowników komputerów) zajmujących się tworzeniem tzw. dem
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

tjindy
Posty: 1
Rejestracja: 3 kwie 2012, o 09:24

Re: Demoscena - pamietacie ?

Post autor: tjindy » 3 kwie 2012, o 09:41

Pamiętamy :)

Zaczęło się tak niewinnie. Najpierw crackerzy zaczęli wstawiać informacje kto złamał grę/program i dostarczył na rynek. A że konkurencja nie śpi to zaczęli robić wstawki przed grą coby pokazać że są "najlepsiesji" :) Początkowe intra nabierały rozmachu, pojawiały się coraz to lepsze efekty więc zaczęto dystrybuować (tym się zajmowali swapperzy) nie tylko gry - również zebrane intra do kupy. Jako że mamy pojęcie craker i swapper - czyli już małą grupę. Następstwem / ewolucją tych wydarzeń było właśnie powstawanie grup (farlight, razor etc.) które po prostu konkurowały ze sobą pokazując swoje produkcje i kto więcej wyciśnie ze sprzętu. Tak powstały pierwsze dema - czyli zlepek efektów audiowizualnych liczonych w czasie rzeczywistym. Na początku największą popularnością cieszyły się MegaDema - osobno doładowywane części z różną tematyką graficzno - muzyczną.
Cóż, sam już nie pamiętam granicy kiedy oglądałem intra a zainteresowałem się demami. Swojego c64 dostałem na gwiazdkę 86 roku. Z komputerem miałem do czynienia od 83-84 roku. Jednak to na C64 było najwięcej produkcji scenowych w tamtych czasach.
Potem to już poleciało z górki. Mnóstwo produkcji zaczęło się pojawiać od 89 roku, jednak swój kunszt i kierunek rozwoju sceny pokazała grupa Phenomena ze swoim demkiem Enigma (1991 rok). I w zasadzie ten koncept w większej lub mniejszej proporcji utrzymuje się do dziś.
Demoscena - sztuka dla sztuki. Mało doceniana w kręgu "artystów" wydała na świat wiele talentów którzy do dziś zasiadają w studiach graficznych, programistycznych czy dźwiękowych.
Ja ze swojej strony mogę dodać że byłem tylko biernym oglądaczem sceny. Zawsze brakowało czasu na to by gdzieś pojechać. Jedyny mój wypad to był Włocławek 1999 roku na Xenium.
Zamiłowanie jednak do demosceny zostało. Noce spędzone nad pixelowaniem grafiki czy dłubaniem w protrackerze dały mi przyjemność w pracy.
Fajnie jest patrząc na teraźniejsze produkcje widzieć co jest świetne a co się kupy nie trzyma. I wcale nie chodzi o poziom produkcji. To musi coś w sobie mieć ;)

Pozdrawiam demomaniaków
tjindy

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Demoscena - pamietacie ?

Post autor: biały_delfin » 14 maja 2012, o 17:26

projekt P.I.W.O z 2011
http://www.youtube.com/watch?v=HFhebhMwVa8

mnóstwo nostalgicznych melodii - Mydło wszytko umyje...
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

odislaw
Posty: 85
Rejestracja: 21 sie 2007, o 22:54
Lokalizacja: z nikąd

Re: Demoscena - pamietacie ?

Post autor: odislaw » 10 cze 2012, o 11:26

demoscena Atari i Commodore ma się dobrze, ciągle powstają nowe gry, dema i muzyczki. Organizowane są zloty.
Wystarczy zajrzeć na stronę np. atarionline.pl
Ja skorzystam z okazji i zapraszam was na mój nowy żart z 8bitowych gier ATARI 8bit JOKE 4
http://www.youtube.com/watch?v=iLoEvvMAL6A
...wiele lat, wiele dni czas nas uczy pogody....

MaxiKaz
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2014, o 17:18

Re: Demoscena - pamietacie ?

Post autor: MaxiKaz » 17 sty 2014, o 11:05

Czołem. Gwoli uzupełnienia tematu, by nie zostawało tak, że sprowadza się on skąpej notki na Wikipedii, pozwolę sobie dorzucić:
Czy ktoś się interesował intrami i demami ? moze ktos tworzył ?
czy jest jeszcze kontynuowane ?
Tak. Tak. Tak.

W sprawach definicji i pojęć, słownik:

W sprawie aktualnej aktywności:
Jak widać z powyższego demoscena trzyma się całkiem nieźle :). Pozdrawiam Nostalgików i nie tylko!
Bo ja jestem Maxi Kaz. Ale tylko jeden raz.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Demoscena - pamietacie ?

Post autor: biały_delfin » 17 sty 2014, o 18:33

Dzięki, a przy okazji witamy nowego forumowicza w krainie dawno niewidzianych filmów i bajek :)
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

mcr
Posty: 1
Rejestracja: 2 maja 2014, o 19:12

Re: Demoscena - pamietacie ?

Post autor: mcr » 3 maja 2014, o 20:18

specjalnie sie zarejestrowalem zeby wpisac sie w tym watku =)

demoscena sie trzyma calkiem dobrze. zarowno 8 bit (atari, c64) jak i 16 bit. jezeli ktos chce sobie pogrzebac w przeszlosci to zachecam do zajrzenia na taki adres: http://www.pouet.net/ - to kopalnia starych i nowych produkcji, z linkami nie tylko do execow ale i YT, wiec szybko mozna sobie przypomniec to i owo.

ludzie ze sceny amigowej moga zagladnac na www.amiscena.org. na tym portalu mozna znalezc bardziej i mniej aktywnych scenowcow.

a tu historia demosceny w skrocie: http://www.youtube.com/watch?v=rSoYgJZUH0k =)

ODPOWIEDZ