Nostalgiczne kalendarium

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 5 maja 2017, o 17:58

7 maja - rocznica urodzin Władysława Reymonta.

1901 – ur. się Gary Cooper, amerykański aktor pochodzenia brytyjskiego (zm. 13 maja 1961).
1911 – ur. się Ishirō Honda, japoński aktor, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca Godzilli (zm. 28 lutego 1993).
1918 - ur. się Eva Perón (Evita), argentyńska aktorka, działaczka polityczna. Charyzmatyczna żona przywódcy argentyńskiego J.D. Peróna (zm. 26 lipca 1952).
1947 - ur. się Ryszard Rembiszewski, polski aktor, prezenter radiowy i telewizyjny, lektor, konferansjer, najdłużej - jak do tej pory - prowadzący prezenter w historii Studia Lotto (1983–2008).
1951 - ur. się Ireneusz Dudek (Shakin' Dudi) – polski kompozytor, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów.
1961 - ur. się Phil Campbell, walijski gitarzysta, członek zespołu Motörhead.
1965 - pierwsze nagrania radiowe zespołu "Czerwone Gitary".
1966 - zmarł Stanisław Jerzy Lec, aforysta, poeta, satyryk (ur. 6 marca 1909).
1969 - ur. się Radosław Pazura, polski aktor. Młodszy brat Cezarego.
1980 - urodził się Maciej Zakościelny, polski aktor.
1985 - zmarł Adam Bahdaj, prozaik, tłumacz, autor popularnych utworów dla młodzieży (ur. 2 stycznia 1918).
1993 - zmarł Andrzej Jarecki, poeta, dramaturg, satyryk, współtwórca Studenckiego Teatru Satyryków (ur. 3 maja 1933).
2004 - zginął Waldemar Milewicz, polski dziennikarz, korespondent wojenny (ur. 20 sierpnia 1956).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: Nostalgiczne kalendarium

Post autor: Syriusz Falcon » 6 maja 2017, o 18:42

Karol Marks - 64. Niemiecki filozof, ekonomista, twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki.
Obrazek

Data urodzenia: 05/05/1818
Data śmierci: 14/03/1883 w wieku 64 lat
Znak Zodiaku: Byk
Miejsce urodzenia: Trewir, Niemcy
Miejsce śmierci: Londyn, Wielka Brytania
W roku 2017 przypada: 199. rocznica urodzin i 134. rocznica śmierci.



• Podobno cierpiał na wyjątkowo uciążliwą ropną chorobę skóry, co mogło mieć wpływ na jego twórczość.


Karol Marks – na świat przyszedł w Trewirze znajdującym się wówczas na terenie Prus. Filozof, ekonomista, rewolucjonista, twórca idei marksistowskiej, organizator pierwszej Międzynarodówki. Jego ojcem był Marx Levi, który ze względu na pewne ograniczenia wynikające z jego żydowskiego pochodzenia, przeszedł z całą rodziną na luteranizm. Pierwszą wyższą uczelnią Karola Marska był uniwersytet w Bonn, który porzucił po pewnym czasie, dla Uniwersytetu Berlińskiego Właśnie w Berlinie zaczął skłaniać się ku lewicowym poglądom wstępując do lewicowych heglistów. W 1940 roku otrzymał tytuł doktora na jeńskim uniwersytecie. Po nieudanej próbie kariery wykładowcy w Bonn w 1842 zostaje redaktorem naczelnym pisma „Gazeta Reńska”, która przez swój demokratyczny radykalizm była represjonowana przez władze Pruskie. Po wyjeździe Marksa do Paryża powstały „Rękopisy ekonomiczno-filozoficzne”, w których pojawiła się teoria humanizmu socjalistycznego. W tym samym roku Marks nawiązał współpracę z Engelsem, z którym wydają pismo krytykujące poglądy heglistów. Wraz z nim stali się także członkami Związku Komunistów, dla którego obaj stworzyli program „Manifest partii komunistycznej”. W późniejszym okresie nastąpiła reaktywacja gazety reńskiej, wydawanej tym razem jako „Nowa Gazeta Reńska”. W związku z działalnością gazety Karol Marks został wydalony z Niemiec i udał się do Londynu, gdzie borykał się z problemami finansowymi. W 1845 roku był współtwórcą Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników znanego jako Międzynarodówka . Zmarł w 1883 roku w Londynie.

Henryk Sienkiewicz - 70. Polski powieściopisarz i nowelista, laureat nagrody Nobla.
Obrazek

Pseudonimy: Litwos
Data urodzenia: 05/05/1846
Data śmierci: 15/11/1916 w wieku 70 lat
Przyczyna śmierci: z przyczyn naturalnych
Znak Zodiaku: Byk
Miejsce urodzenia: Wola Okrzejska, Polska
Miejsce śmierci: Vevey, Szwajcaria
Wzrost: 154 cm
W roku 2017 przypada: 171. rocznica urodzin i 101. rocznica śmierci.


• Po ojcu nosił herb Oszyk przedstawiający łabędźa.
• Podczas obchodów jubileuszu pracy twórczej 22 grudnia 1900r. dzieci wręczyły pisarzowi Dziesięć przykazań Sienkiewiczowskich. Pierwsze przykazanie brzmiało ,,Nie bęziesz miał Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i innych nade mną.
• Pierwszy debiut książkowy - na okładce przekręcono jego nazwisko na ,,Stankiewicz''.
• Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, Nobla otrzymał za całokształt twórczości, a nie za powieść "Quo vadis".
• Jego prawnukiem jest były minister spraw wewnętrznych, Bartłomiej Sienkiewicz.
• Wizerunek Sienkiewicza pojawił się na banknocie 500000zł w 1990 roku.
• Nie cierpiał na chorobę morską, co ważne było z uwagi na Jego podróże do Ameryki i do Afryki.
• Jego pierwsza (nieopublikowana) powieść nosiła tytuł "Ofiara".
• Był niski, co było przyczyną jego kompleksów. syrenka
• Po mieczu wywodził się z Tatarów osiadłych na Litwie.
• Wszystkie trzy żony Sienkiewicza miały na imię Maria.







Henryk Sienkiewicz – polski powieściopisarz, nowelista, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Urodził się 5 maja 1846 roku w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Był synem Józefa i Stefani Sienkiewicz z domu Cieciszowska. Naukę rozpoczął w warszawskim gimnazjum. Świadectwo dojrzałości otrzymuje w 1866 i za namową rodziców zdaje na wydział lekarski Szkoły Głównej w Warszawie, który porzucił i przeniósł się na wydział Filologiczno-Historyczny. Studiów jednak nie ukończył. W latach 70 ukazuje się w prasie jego powieść „Na marne”, z powodzeniem pisuje też felietony. Po ukazaniu się nowel „Hania” i „Stary sługa” Sienkiewicz udaje się w podróż po Ameryce Północnej. W 1881 powstaje nowela „Latarnik”. Kolejne lata okazują się przełomowe w życiu i twórczości Sienkiewicza, ukazuje się Trylogia, czyli „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”. Powieści te przyniosły Sienkiewiczowi sławę i uznanie. Pod koniec XIX wieku powstaje „Quo Vadis”, a w roku 1900 „Krzyżacy”. Dzieła Sienkiewicza cieszą się sporą popularnością nie tylko w Polsce ale i na świecie, tłumaczone są one na wiele języków. Jedną z przyczyn jego popularności był rozgłos jaki przyniosła Sienkiewiczowi nagroda Nobla, którą otrzymał w 1905 roku za całokształt twórczości (a nie – jak się powszechnie sądzi – za powieść „Quo Vadis”). Wybuch wojny wpłynął na decyzję o opuszczeniu Polski i wyjazdu do Szwajcarii. Zmarł w Vevey 15 listopada 1916, gdzie go pochowano.
Podróże Sienkiewicza
Henryk Sienkiewicz jest pisarzem, który spędził większość swojego życia w podróży, przez co zyskał pseudonim Latającego Holendra i polskiego Odyseusza.
Sienkiewicz tworzył głównie w podróży, a więc w drodze z jednego do drugiego miejsca, a zwiedził niezliczoną liczbę najróżniejszych miejscowości. Jego pierwszą zagraniczną podróżą był wyjazd do Wiednia w roku 1873, a trwała aż do wybuchu I wojny światowej w roku 1914. W tym czasie powstały wybitne dzieła, czyli „Potop”, „Quo vadis”, „Krzyżacy”, „Pan Wołodyjowski”, „W pustyni i w puszczy”, „Bez dogmatu”, „Wiry” oraz „Rodzina Połanieckich”.
W latach 1876 do 1877 Sienkiewicz odbył podróż do Ameryki ze Stanisławem Witkiewiczem jako respondent Gazety Polskiej. Owocem tej wyprawy były „Listy z podróży do Ameryki”. Pisarz przepłynął nawet Atlantyk, ale Afryki nie miał okazji zwiedzić, gdyż z powodu febry musiał opuścić ten egzotyczny ląd. Wcześniej był w Hiszpanii, gdzie napisał znany reportaż o walce byków. Odwiedził również Turcję, Grecję i Włochy.
Nagroda Nobla dla Henryka Sienkiewicza
Nagroda Nobla została przyznana pisarzowi między innymi za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu”, a także za „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu” jak to określił jeden z jurorów zasiadających w komisji.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż początek XX wieku nie był najlepszym okresem dla naszego kraju. Do wydarzeń z tamtych czasów nawiązał również sam pisarz podczas swojego przemówienia tuż po odbiorze nagrody. Zaznaczył, iż choć nasz kraj uważany jest za martwy oraz pogrzebany, to właśnie dzięki tej nagrodzie, wola walki oraz zwycięstwa będzie jeszcze większa.
Henryk Sienkiewicz swoją nagrodą mógł podzielić się z Elizą Orzeszkową. Pisarka była również jednym z pretendentów do otrzymania tej nagrody. Jednak pomimo tego, iż brano jej kandydaturę pod uwagę uznano, iż nagroda w całości należy się Sienkiewiczowi za cały dorobek literacki.
Trylogia Sienkiewicza
Trylogia Sienkiewicza powstała gdy Polska znajdowała się pod zaborami. Dla autora bardzo ważne było, aby zachować w rodakach świadomość narodową, której kultywowanie było w tamtym czasie bardzo trudne ze względu na chęć wynarodowienia ludności przez okupantów. Ukazując Polaków w walce o kraj, Sienkiewicz chciał przypomnieć o naszej tradycji i pobudzić ludność do walki.
Tematyka Trylogii
Trylogia składa się z: „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego”. Wszystkie części opowiadają m.in. o miłości, która napotyka przeszkody; opowieść osadzona jest w realiach historycznych i oparta na bazie prawdziwych wydarzeń. Pierwsza powieść toczy się w czasie powstania Chmielnickiego, druga – wojny ze Szwecją, a trzecia podczas początku wojny z Turcją.
Opinie o dziele
Wydanie dzieła spotkało się z różnymi opiniami. Pozytywiści skrytykowali Sienkiewicza za to, że zerwał z ich ideałami powracając do przeszłości, ponieważ uważali, że należy badać i interpretować jedynie czasy aktualne. Z drugiej strony Trylogia zyskała szerokie grono czytelników z różnych sfer, którzy pokochali bohaterów i pasjonowali się ich losami. Niezależnie od ocen, dzieło przeszło do historii jako jeden z najważniejszych elementów polskiej literatury.
Quo Vadis
„Quo Vadis” jest jedną z najbardziej znanych powieści Henryka Sienkiewicza. Fabuła powieści została osadzona w najświetniejszych czasach cesarstwa rzymskiego. Opowiada o miłości pomiędzy młodym rzymskim żołnierzem, a chrześcijańską branką wojenną. Jednak łączące ich uczucie zostaje wystawiona na ciężką próbę w chwili, gdy Rzym płonie i oskarżeni o jego podpalenie zostają chrześcijanie.
Henryk Sienkiewicz uwielbiał czytać pisane po łacinie utwory znanego historyka Tacyta. To właśnie ta pasja skłoniła go do podróży do Rzymu. W czasie zwiedzania miasta laureat Nagrody Nobla dostrzegł kapliczkę, na której widniał napis: „Quo vadis, Domine?”. To właśnie w tym momencie pisarz podjął decyzję o napisaniu swojego dzieła i osadził je w czasach pierwszych chrześcijan.
Krytycy docenili dzieło Sienkiewicza, które również przyczyniło się do otrzymania Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 roku. Powieść została przyjęta z dużym entuzjazmem i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Warto wiedzieć, iż początkowo była pisana w odcinkach. Można było ją przeczytać w Dzienniku Poznańskim oraz Gazecie Polskiej.
Krzyżacy
Tematyka „Krzyżaków”
„Krzyżacy” to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, której akcja odbywa się w tle konfliktu Jagiellonów z zakonem krzyżackim. Głównym wątkiem jest uczucie, które połączyło Zbyszka i Danusię. Walka z Krzyżakami i ostateczne zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem miały z kolei dać rodakom siłę do przeciwstawienia się zaborcom. Przebieg potyczki Sienkiewicz odtworzył na podstawie obrazu Jana Matejki, a także dzieł Jana Długosza.
Początkowo dzieło ukazywało się w częściach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”. Książka w całości została wydana w 1900 roku. Głównym zadaniem utworu było ukazanie sprzeciwu wobec działań zaborców, którzy starali się pozbawić Polaków poczucia przynależności narodowej i tradycji.
Opinie odbiorców
Sienkiewicz wzbudził zróżnicowane opinie wśród odbiorców. Jedni chwalili go za wkład w walkę o wolność narodu, ale również zwracali uwagę na niezwykły kunszt literacki. Drudzy zarzucali zbytnie przywiązanie do tradycji. Nie ulega jednak wątpliwości, że „Krzyżacy” to ponadczasowe dzieło, które do dzisiaj jest jednym z najważniejszych wyrazów Polskości i tradycji.
Nowele Sienkiewicza
Henryk Sienkiewicz jest autorem znanych nowel – „Szkice węglem”, „Obrazek wiejski”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, „Latarnik”, „Jamioł”, „Sachem” oraz „Janko Muzykant”.
Ekranizacje powieści Henryka Sienkiewicza
Pierwsze próby ekranizacji miały miejsce już w 1921 roku, a więc ledwie kilka lat po śmierci autora. Zaczęło się od noweli „Na jasnym brzegu” w reżyserii Edwarda Puchalskiego, który to również wziął na swoje barki inne dzieło noblisty: „Bartek Zwycięzca” – 1923 r.
Najsłynniejsze adaptacje filmowe dzieł Sienkiewicza
Spośród wszystkich przeniesionych na ekran utworów Sienkiewicza najbardziej znane stały się bez wątpienia: „Quo Vadis”, „Krzyżacy” oraz Trylogia. Co ciekawe ten pierwszy tytuł został po raz pierwszy zekranizowany przez amerykanów w 1951 r., stając się kinowym hitem.
Również kolejny film oparty o prozę Sienkiewicza zachwycał swym rozmachem. „Krzyżacy”, w reżyserii Aleksandra Forda byli pierwszą polską superprodukcją, po dziś dzień stanowiącą jedną z ikon krajowego dziedzictwa filmowego.
Najsłynniejsze ekranizacje powieści Henryka Sienkiewicza dotyczą jednakże Trylogii. Reżyserem wszystkich trzech części był Jerzy Hoffmann, warto jednakże podkreślić, że całość projektu została rozciągnięta aż na 30 lat, tyle bowiem dzieli premierę „Pana Wołodyjowskiego” z 1969 r. od „Ogniem i Mieczem” z 1999 r. Pomiędzy nimi był jeszcze „Potop” z 1974 r., nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Całość zebrała pozytywne recenzje krytyków i pełne sale kinowe.
Pisząc o ekranizacjach Sienkiewicza nie można nie wspomnieć o kolejnym, tym razem polskim, podejściu do „Quo Vadis”. Jerzy Kawalerowicz, będący reżyserem filmu z 2001, stworzył dzieło z wielkim rozmachem, które przyciągnęło do kin tłumy.
Na duży ekran zostało przeniesione także „W pustyni i puszczy” i to nawet dwukrotnie (w 1973 r. i w 2001 r.). Obie ekranizacje na stałe wpisały się w historię kina.

Rudolf Valentino - 31. Włoski aktor.
Obrazek

Pełne nazwisko: Rodolfo Alfonso Raffaello Pierre Filibert Guglielmi di Valentina d'Antonguolla
Data urodzenia: 06/05/1895
Data śmierci: 23/08/1926 w wieku 31 lat
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Znak Zodiaku: Byk
Miejsce urodzenia: Castellaneta, Prowincja Tarent, Włochy
Miejsce śmierci: Nowy Jork, Stany Zjednoczone
W roku 2017 przypada: 122. rocznica urodzin i 91. rocznica śmierci.




• Naprawdę nazywał się Rodolfo Alfonso Raffaello Pierre Filibert Guglielmi di Valentina d'Antonguolla.
• Ożenił się z aktorką Jean Acker, dla której ślub miał być sposobem na wyrwanie się z lesbijskiego trójkąta miłosnego z Grace Darmond i Allą Nazimovą.
• Został aresztowany za bigamię, ponieważ od rozwodu z Jean Acker do ślubu z Natachą Rambovą nie minął wymagany wówczas przez kalifornijskie prawo rok kalendarzowy.
• Z Natachą Rambovą rozstali sie w niemiłej atmosferze; aktor zapisał jej w testamencie jednego dolara.
• Współcześni badacze i dziennikarze spekulują na temat jego orientacji seksualnej.




Rudolf Valentino – urodzony 6 maja 1895 r. w Castellaneta włoski aktor filmowy, legendarna gwiazda kina niemego. Studiował na Akademii Rolniczej, po czym wyjechał do Paryża, marząc o zrobieniu kariery jako tancerz. Bez środków do życia powrócił wkrótce do rodzinnego miasta, zabrał należne mu ze spadku pieniądze i wyjechał w 1913 r. do Nowego Jorku. Imał się tam różnych zajęć, a w wolnych chwilach doskonalił się w tańcu. Pracował m.in. jako kelner, kierowca autobusu, ogrodnik. Po kilku latach Rudolf Valentino wyjechał do Hollywood i wkrótce potem zadebiutował na srebrnym ekranie w epizodycznej tanecznej roli w filmie „Alimenty”. Zasłynął dzięki udziałowi w „Czterech jeźdźcach apokalipsy” z 1921 r. Stworzył też niezapomniane kreacje w „Szejku” (1921), „Damie kameliowej” (1921), „Krwi i piasku” (1922), „Małym Radży” (1922), „Monsieur Beaucair” (1923). Nieskazitelną reputację Rudolfa Valentino zepsuło oskarżenie go o bigamię. Prawdopodobnie wziął potajemny ślub z drugą żoną, nie uzyskawszy wcześniej rozwodu z pierwszą. Po rozstaniu się z drugą małżonką ponownie rzucił się w wir pracy. Valentino zagrał w „Świętym diable” (1924), „Kobrze” (1925), „Orle” (1925) i „Synu szejka” (1926). Aktor zmarł 26 sierpnia 1926 r. w Nowym Jorku wskutek sepsy, którą zaraził się podczas operacji wrzodów żołądka.

Orson Welles - 70. Amerykański aktor, reżyser i scenarzysta.
Obrazek

Pełne nazwisko: George Orson Welles
Data urodzenia: 06/05/1915
Data śmierci: 10/10/1985 w wieku 70 lat
Znak Zodiaku: Byk
Miejsce urodzenia: Kenosha, Wisconsin, Stany Zjednoczone
Miejsce śmierci: Hollywood, Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone
W roku 2017 przypada: 102. rocznica urodzin i 32. rocznica śmierci.

• Nie dożył premiery ostatniego filmu, w którym udzielił swego głosu: Transformers.

Orson Welles – amerykański reżyser, producent filmowy, aktor i scenarzysta, przyszedł na świat 6 maja 1915 r. w Kenosha. Matka Orsona była pianistką, natomiast jego ojciec hotelarzem, inżynierem i wynalazcą. Jako aktor Welles debiutował w wieku zaledwie 3 lat, kiedy to wystąpił na scenie operowej w spektaklu „Madame Butterfly”. W wieku 15 lat rzucił szkołę i zaczął pobierać nauki u rosyjskiego malarza, Borysa Anisfielda. Naukę kontynuował w Chicago Art Institute. W latach 30. Orson Welles wyjechał do Irlandii i zaczął występować w dublińskim teatrze. W 1938 r. pracował w radiu CBS, dla którego realizował słuchowiska, jak chociażby słynną „Wojnę światów” Herberta George’a Wellsa, która wywołała panikę wśród mieszkańców New Jersey, przekonanych, że Ziemię najechali Marsjanie. Wkrótce potem, w 1941 r. Welles wyreżyserował swoje najsławniejsze dzieło, film „Obywatel Kane”, do którego także napisał scenariusz i w którym zagrał główną rolę. Otrzymał Oscara za scenariusz. W 1943 r. poślubił hollywoodzką piękność, aktorkę Ritę Hayworth, którą obsadził w głównej roli w filmie „Dama z Szanghaju”. Hayworth była drugą żoną Wellesa. W 1966 r. reżyser otrzymał specjalną nagrodę za wkład w rozwój kinematografii światowej na festiwalu w Cannes. W 1970 r. nagrodzono go specjalnym Oscarem za całokształt twórczości. Orson Welles zmarł na atak serca 10 października 1985 r. w Hollywood.

Jan Bytnar - 21. Harcmistrz, podporucznik AK, bojownik Szarych Szeregów.
Obrazek

Pełne nazwisko: Jan Roman Bytnar
Pseudonimy: Rudy Janek Krokodyl Czarny Jan Rudy
Data urodzenia: 06/05/1921
Data śmierci: 30/03/1943 w wieku 21 lat
Przyczyna śmierci: morderstwo w wyniku działań wojennych
Znak Zodiaku: Byk
Miejsce urodzenia: Kolbuszowa, Polska
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska
W roku 2017 przypada: 96. rocznica urodzin i 74. rocznica śmierci.



• Został pochowany pod przybranym nazwiskiem jako Jan Domański.
• Uciekł ze swojego mieszkania, zsuwając się z II piętra po linie. Dostał informację, że Niemcy zamierzają go aresztować.
• Wziął udział w 70 akcjach ,,wawerskich''.
• Mimo pseudonimy, nie był rudy.


Jan Bytnar (pseudonim Rudy) – urodzony 6 maja 1921 r. w Kolbuszowej harcmistrz, podporucznik AK, bojownik Szarych Szeregów. Janek wstąpił do 23 Warszawskiej Dryżyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego „Pomarańczarnia” ZHP w wieku 12 lat. W 1938 r. uzyskał stopień harcerza Rzeczpospolitej – najwyższy w harcerstwie. Po wybuchu II wojny światowej działał konspiracyjnie. Jan Bytnar oraz pozostali członkowie jego drużyny harcerskiej wstąpili do organizacji PLAN. Rudy został łącznikiem PLAN-u z osadzonymi w niemieckich więzieniach śledczych. W 1941 r. przejął dowództwo hufca „Ochota”, działającego w Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. Uczestniczył w akcjach wysadzania w powietrze niemieckich pociągów z transportem broni. Został aresztowany przez Gestapo w 1943 r., jednak odbity po trzech dniach przez Grupy Szturmowe. Jan Bytnar zmarł jednak parę dni później – 30 marca 1943 r. – w wyniku obrażeń odniesionych podczas niemieckich przesłuchań. Nie wydał nikogo. Wykonano wyrok śmierci na torturującym Rudego oficerze.
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Nostalgiczne kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 7 maja 2017, o 17:52

8 maja

1900 - urodziła się Tola Mankiewiczówna, polska aktorka, piosenkarka, gwiazda kina przedowjennego (zm. 27 października 1985).
1919 - ur. się Lex Barker, amerykański aktor filmowy znany z roli Old Shatterhanda w adaptacjach prozy Karola Maya (zm. 11 maja 1973).
1926 - ur. się Don Rickles, amerykański aktor i komik, znany z udziału w takich filmach jak "Złoto dla zuchwałych" (zm. 6 kwietnia 2017).
1932 - urodził się Stanisław Niwiński, polski aktor.
1938 - ur. się Jean Giraud, francuski scenarzysta i artysta fantastyczny oraz rysownik komiksowy, znany jako Mœbius (zm. 10 marca 2012).
1944 - ur. się Lesław i Wacław Janiccy, polscy aktorzy teatralni i filmowi, bracia bliźniacy, znani m.in. jako bracia Kiemlicze w ekranizacji "Potopu".
1953 - urodził się Alex Van Halen, współzałożyciel i perkusista grupy Van Halen, starszy brat Eddiego Van Halena.
1970 - ukazał się ostatni album zespołu The Beatles - "Let It Be".
1981 - w Poznaniu odbył się pierwszy przegląd rockowy ROCK ARENA.
1989 - zmarł Tadeusz Włudarski (ur. 17 września 1936), polski aktor, znany zwłaszcza z ról radiowych (narrator w słuchowiskach Marcina Wolskiego w magazynie "60 minut na godzinę") i dubbingu (mucha Bzyk w "Pszczółce Mai", kapitan Kliper z "Podróży kapitana Klipera", przez krótki czas także Fred Flintstone).
1989 - ukazał się pierwszy numer "Gazety Wyborczej".
1994 - zmarł George Peppard amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany z roli w serialu "Drużyna A" (ur. 1 października 1928).
1995 - zmarł Dariusz Andrzej Hajn, znany jako Skandal (ur. 2 października 1964), polski wokalista punkrockowego zespołu Dezerter w latach 1981–1986.
2005 - zmarła Małgorzata Lorentowicz, aktorka, odtwórczyni m.in. roli Radczyni w "Weselu" Andrzeja Wajdy, znana także z serialu "W labiryncie" (ur. 8 stycznia 1927 bądź 1926).

9 maja

1924 - urodził się Bułat Okudżawa, rosyjski pisarz, poeta, piosenkarz, kompozytor (zm. 12 czerwca 1997).
1932 - ur. się Geraldine McEwan, brytyjska aktorka, znana m.in. z ról panny Jane Marple w serii filmów kryminalnych na podstawie powieści Agathy Christie oraz czarownicy Mortiann w filmie "Robin Hood: Książę złodziei" (zm. 30 stycznia 2015).
1962 - urodził się wokalista Dave Gahan, znany z zespołu Depeche Mode.
1962 - zmarł Jerzy Marr, polski aktor, gwiazda kina niemego (ur. 21 marca 1901).
1965 – została wystrzelona radziecka sonda księżycowa Łuna 5.
1966 - w telewizji rozpoczęto emisję serialu "Czterej pancerni i pies" w reżyserii Konrada Nałęckiego.
Obrazek
1966 - ur. się Jacek Szewczyk, polski gitarzysta, członek zespołu Papa Dance.
1971 - w Katowicach otwarto halę widowiskowo-sportową Spodek.
1971 - zmarł Alojzy Smolka (ur. 27 kwietnia 1907),lalkarz, aktor, reżyser, scenograf, wieloletni dyrektor teatru lalek.
1971 - ur. się Paul McGuigan, brytyjski gitarzysta basowy, członek zespołu Oasis.
1972 - ur. się Cezary Zybała-Strzelecki, polski wokalista, członek zespołu Oddział Zamknięty.
1980 – premiera kultowego horroru "Piątek, trzynastego" w reżyserii Seana S. Cunninghama.
1982 - zmarł Petr Svojtka, czeski aktor (ur. 25 września 1946), znany. m.in. jako psychiatra Jiří z "Arabeli" i książę z filmu "Mała syrenka".
1987 - katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim.
2011 - zmarł Ivo Pešák, czeski klarnecista, członek zespołu Banjo Band, w Polsce znany z tańca w piosence Ivana Mládka "Jožin z bažin" (ur. 7 września 1944).
2012 - zmarł Andrzej Czeczot, grafik, autor rysunków satyrycznych, twórca filmów animowanych (ur. 27 października 1933).

10 maja

1899 - urodził się Fred Astaire, amerykański tancerz, choreograf, aktor i wokalista (zm. 22 czerwca 1987).
1921 - urodził się Wieńczysław Gliński, polski aktor (zm. 8 lipca 2008).
1944 - ur. się Jim Abrahams, amerykański reżyser filmowy, znany z komedii "Hot Shots!", "Naga broń" czy "Czy leci z nami pilot".
1944 - ur. się Iwona Racz-Szczygielska, polska wokalistka, członkini zespołu Filipinki.
1947 – zm. Juliusz Osterwa, polski aktor, reżyser teatralny (ur. 23 czerwca 1885).
1953 - urodził się Andrzej Nowicki, gitarzysta basowy Perfectu (zm. 7 kwietnia 2000).
1957 - ur. się Sid Vicious, brytyjski basista, członek zespołu Sex Pistols (zm. 2 lutego 1979).
1960 - urodził się charyzmatyczny frontman formacji U2, Paul David Hewson, znany jako Bono.
1976 - zmarł Tadeusz Schmidt (ur. 14 listopada 1920), polski aktor i reżyser.
1978 - domniemana wizyta UFO w Emilcinie.
1986 - zmarła Anna Kamieńska, poetka, pisarka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci (ur. 12 kwietnia 1920).
1990 – odbył się pierwszy koncert Elektrycznych Gitar.
1992 - zmarł Andrzej Waligórski, poeta, satyryk, jeden z twórców "Studia 202", współtwórca i autor kabaretu "Elita" (ur. 20 października 1926).
2010 - zmarł Frank Frazetta, amerykański artysta, ilustrator fantasy i sf (ur. 9 lutego 1928).
2016 - zmarła Jolanta Czaplińska-Serkowska (ur. 27 stycznia 1937), polska aktorka teatralna i filmowa.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: Nostalgiczne kalendarium

Post autor: Syriusz Falcon » 10 maja 2017, o 00:59

Johannes Brahms - 63. Niemiecki kompozytor, dyrygent oraz pianista.
Obrazek
Data urodzenia: 07/05/1833
Data śmierci: 03/04/1897 w wieku 63 lat
Znak Zodiaku: Byk
Miejsce urodzenia: Hamburg, Niemcy
Miejsce śmierci: Wiedeń, Austria
W roku 2017 przypada: 184. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci.



• Zapuścił brodę, ponieważ uważał, że wygląda zbyt chłopięco.
• Otrzymał honorowe obywatelstwo Hamburga.
• Nigdy się nie ożenił. Kochał jednak dzieci, podczas Bożego Narodzenia rozdawał im prezenty.
• Bardzo lubił spacery po lesie w okolicach Wiednia. Miał zawsze w kieszeni cukierki, którymi częstował napotkane dzieci.
Johannes Brahms – urodzony 7 maja 1833 r. w Hamburgu niemiecki kompozytor, dyrygent oraz pianista. Przedstawiciel epoki romantyzmu. Miłością do muzyki zaraził Johannesa ojciec, który był kontrabasistą orkiestry miejskiej w Hamburgu. Kompozytor od dzieciństwa śpiewał w chórze, z czasem stał się także profesjonalnym dyrygentem chóru oraz orkiestry. Brahms w młodym wieku zaczął komponować, jednak większość wczesnych dzieł zniszczył. Około 1853 r. Brahms poznał kompozytora Roberta Schumanna, który zachwycił się talentem dwudziestolatka. W opublikowanym artykule obwieścił pojawienie się nowej gwiazdy muzyki klasycznej. Artyści zaprzyjaźnili się. Po śmierci Schumanna Brahms opiekował się wdową po nim. Od 1857 do 1859 r. pracował jako nadworny muzyk w Detmold. Później kierował Singakademie w Wiedniu, następnie był dyrektorem artystycznym wiedeńskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki. Jako kompozytor Brahms inspirował się twórczością Beethovena, Bacha i Schuberta. Nawiązywał do muzyki baroku oraz klasycyzmu. Ważniejsze utwory Johannesa Brahmsa to: „Uwertura akademicka” (1880), „Wariacje na temat Haydna” (1873), „I Koncert fortepianowy d-moll” (1858), „Kwintet fortepianowy f-moll” (1864), „Wariacje i fuga na temat Händla” (1861), „Wariacje na temat Paganiniego” (1863). Kompozytor zmarł na nowotwór 3 kwietnia 1897 r. w Wiedniu.

Piotr Czajkowski - 53. Rosyjski kompozytor.
Obrazek

Pełne nazwisko: Piotr Iljicz Czajkowski
Data urodzenia: 07/05/1840
Data śmierci: 06/11/1893 w wieku 53 lat
Przyczyna śmierci: w niewyjaśnionych okolicznościach
Znak Zodiaku: Byk
Miejsce urodzenia: Wotkińsk, Udmurcja, Rosja
Miejsce śmierci: Petersburg, Sankt Petersburg, Rosja
W roku 2017 przypada: 177. rocznica urodzin i 124. rocznica śmierci.



• Jako oficjalną przyczynę jego śmierci podaje się cholerę jednak według jednego z muzykologów (Davida Browna) było nią tzw. "wymuszone samobójstwo". Kompozytor miał się bać ujawnienia swojej homoseksualnej orientacji.
• Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Cambridge.
• Tworzył bardzo systematycznie. Każdego ranka zasiadał do fortepianu.
• Był homoseksualistą, a wszelkie praktyki homoseksualne były wtedy surowo zakazane.
Piotr Czajkowski – urodzony 7 maja 1840 r. w Wotkińsku rosyjski kompozytor. Ojciec Czajkowskiego był inspektorem rosyjskich kopalń. Kompozytor uczył się u samego Antona Rubinsteina. Tuż po skończeniu konserwatorium w Petersburgu został profesorem teorii muzyki w placówce w Moskwie. Przez 11 lat pracy Piotra Czajkowskiego w konserwatorium powstało wiele jego dzieł. W 1877 r. Czajkowski otrzymał pierwszy list od zakochanej w nim fanki. Groziła samobójstwem. Ich ślub odbył się jeszcze w tym samym roku. Małżeństwo to było katastrofą, którą kompozytor przypłacił załamaniem nerwowym. Postanowił wyjechać z kraju. W 1877- 1878, podczas jego pobytu w Szwajcarii, powstały „Symfonia f-moll” oraz opera liryczna „Eugeniusz Oniegin”. Kilka lat później rozpoczął serie swoich tournee po całej Europie. W 1891 r. odbył też swoją najdalszą podróż: do Nowego Jorku. Piotr Czajkowski zmarł 6 listopada 1893 r. prawdopodobnie na cholerę. Jego najważniejsze dzieła to: opery „Eugeniusz Oniegin”, „Dama Pikowa”, balety „Jezioro łabędzie”, „Śpiąca królewna”, „Dziadek do orzechów” itd.

Władysław Reymont - 58. Laureat literackiej nagrody Nobla za epopeję "Chłopi".
Obrazek

Pełne nazwisko: Stanisław Władysław Rejment
Pseudonimy:
Data urodzenia: 07/05/1867
Data śmierci: 05/12/1925 w wieku 58 lat
Przyczyna śmierci: z przyczyn naturalnych
Znak Zodiaku: Byk
Miejsce urodzenia: Kobiele Wielkie, Polska
Miejsce śmierci: Warszawa, Polska
W roku 2017 przypada: 150. rocznica urodzin i 92. rocznica śmierci.


• Po śmierci Żeromskiego, napisał: "Teraz bowiem na mnie przychodzi kolej umierania". Zmarł dwa tygodnie później.


Władysław Reymont – urodzony 7 maja 1867 r. w Kobielach Wielkich polski pisarz. Laureat literackiej nagrody Nobla za epopeję „Chłopi”. Pisał dzieła osadzone w nurcie realizmu z elementami naturalizmu. Tworzył w epoce młodopolskiej. Ojciec Władysława Reymonta był organistą. Wbrew woli rodziców Władysław nie poszedł w ślady ojca, odmawiał uczęszczania do szkół. Uczył się w warszawskiej Szkole Niedzielno-Rzemieślnicznej. Następnie zdobył zawód krawca. W latach 1884-1889 Władysław Reymont pracował jako aktor w wędrownych teatrach. W 1894 r. osiedlił się w Warszawie i zaczął zajmować się dziennikarstwem oraz pisaniem. Pod koniec lat 90. XIX wieku podróżował po Europie. W tym czasie napisał „Pielgrzymkę do Jasnej Góry”, „Komediantkę”, „Fermenty”. Zaczął też zbierać materiały do „Ziemi obiecanej”, którą wydał w 1899 r. Rok później Reymont uległ wypadkowi kolejowemu, miał m.in. złamane 12 żeber. Dostał jednak bardzo wysokie odszkodowanie, dzięki czemu mógł wreszcie zdobyć niezależność finansową. W 1902 r. poślubił Aurelię Szabłowską. Wkrótce potem powstało arcydzieło Władysława Reymonta, wydawana w latach 1904-1909 czterotomowa epicka powieść „Chłopi”. Pisarz zdobył za nią literacką nagrodę Nobla. W 1924 r. Reymont wydał swoją ostatnią powieść, „Bunt”. Zmarł 5 grudnia 1925 r. w Warszawie.

Stanisław Przybyszewski - 59. Polski pisarz, poeta, dramaturg, przestawiciel polskiego dekadentyzmu.
Obrazek


Pełne nazwisko: Stanisław Feliks Przybyszewski
Data urodzenia: 07/05/1868
Data śmierci: 23/11/1927 w wieku 59 lat
Znak Zodiaku: Byk
Miejsce urodzenia: Łojewo, Polska
Miejsce śmierci: Jaronty, Polska
W roku 2017 przypada: 149. rocznica urodzin i 90. rocznica śmierci.
Stanisław Feliks Przybyszewski – ur. 7 maja 1868 w Łojewie pod Inowrocławiem, zm. 23 listopada 1927 w Jarontach pod Inowrocławiem, jeden z najważniejszych polskich pisarzy, inicjator polskiej moderny. Jednocześnie jest twórcą bardzo zapomnianym, którego twórczość dopiero od niedawna zaczyna być ponownie wydawana i reinterpretowana. W okresie świetności był żyjącą legendą – nie tylko ze względu na osiągnięcia literackie, ale także przez liczne skandale obyczajowe, pijaństwo, domniemany satanizm. „Stachu”, bo tak go zwykle nazywano, wychował się pod zaborami w Wielkopolsce i jako młody człowiek wyjechał do Niemiec. Poznał tam berlińską cyganerię, ludzi takich jak Strindberg czy Edvard Munch (z którym się zresztą zaprzyjaźnił). Swoje pierwsze dzieła Przybyszewski stworzył w języku niemieckim. Następnie wyjechał do Norwegii, tam również poznawał miejscową bohemę. Tymczasem do Polski dotarła już sława „der Geniale Pole” – genialnego Polaka, jak nazywali go Niemcy. W 1898 roku Przybyszewski przybył koleją do Krakowa; dzień ten wielu krytyków uważało za przełomowy dla epoki. Przybyszewski szokował nie tylko głoszoną zasadą „sztuka dla sztuki”; intrygujący był styl życia artysty – stworzył on bowiem krakowską cyganerię nazywaną „dziećmi szatana”. Okres świetności jednak przeminął, w późniejszych latach Przybyszewski miał nawet problemy z utrzymaniem finansowej płynności. Jako literat był już właściwie zapomniany, jako postać wciąż wzbudzał emocje. Jego życie doskonale opisuje napis na jego nagrobku – „Meteor Młodej Polski”. Był jak meteor – świecił jasno ale szybko przeminął.

Harry Truman - 88. Amerykański polityk, prezydent USA w latach 1945–1953.
Obrazek

Pełne nazwisko: Harry S. Truman
Data urodzenia: 08/05/1884
Data śmierci: 26/12/1972 w wieku 88 lat
Przyczyna śmierci: na skutek choroby
Znak Zodiaku: Byk
Miejsce urodzenia: Lamar, Missouri, Stany Zjednoczone
Miejsce śmierci: Kansas City, Missouri, Stany Zjednoczone
W roku 2017 przypada: 133. rocznica urodzin i 45. rocznica śmierci.


• Nauczył się na pamięć wykresów do badania wzroku, by móc zostać przyjętym do Gwardii Narodowej.
• Wydał zezwolenie na użycie bomby atomowej w 1945 r.
• W pełnym imieniu i nazwisku polityka znajduje się tajemnicze "S", jednak nie oznacza ono żadnego imienia, ponieważ rodzice Harry’ego nie mogli zdecydować się, po którym dziadku go nazwać.
Harry Truman – urodzony 8 maja 1884 r. w Lamar w stanie Missouri polityk amerykański. Wychował się w rodzinie farmerów. Ukończywszy szkołę średnią Harry Truman, pracował jako chronometrażysta na kolei oraz pracownik biurowy. W 1905 r. wstąpił do Gwardii Narodowej, w której służył do 1911 r. W 1917 r. ponownie rozpoczął służbę wojskową. Wysłano go do Francji jako oficera artylerii. Wykazał się tam dobrym zmysłem taktycznym, po powrocie mianowano go pułkownikiem. W 1919 r. poślubił miłość swojego życia, Bess Wallace. Trzy lata później wybrano go sędzią w sądzie hrabstwa Jackson. W latach 30. związał się z Partią Demokratyczną. Został jej kandydatem do senatu w 1934 r., a wkrótce senatorem. W 1940 r. ponownie wygrał wybory. Po wybuchu II wojny światowej Harry Truman przewodniczył tzw. „komisji Trumana”, powołanej w celu rozwiązania sprawy złego zarządzania finansami przez wojsko. W 1944 r. Truman został wiceprezydentem, a rok później, po śmierci Roosevelta, prezydentem USA. Urząd sprawował aż do 1952 r. Harry Truman zmarł 26 grudnia 1972 r. w Kansas.

Stanisław Sosabowski - 75. Polski dowódca wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego,
Obrazek

Pełne nazwisko: Stanisław Franciszek Sosabowski
Data urodzenia: 08/05/1892
Data śmierci: 25/09/1967 w wieku 75 lat
Przyczyna śmierci: zawał serca
Znak Zodiaku: Byk
Miejsce urodzenia: Iwano-Frankiwsk, Obwód iwanofrankowski, Ukraina
Miejsce śmierci: London Borough of Hillingdon, Wielka Brytania
W roku 2017 przypada: 125. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci.


• W filmie „O jeden most za daleko” w jego postać wcielił się Gene Hackman.
• Będąc na emigracji w Wielkiej Brytanii pracował jako magazynowy w fabryce silników elektrycznych, następnie telewizorów.


Stanisław Sosabowski – urodzony 8 maja 1892 r. w Stanisławowie polski dowódca wojskowy, generał. W 1911 r. wszedł w szeregi Polskich Drużyn Strzeleckich. Dwa lata później wcielono go do armii austriackiej. Walczył w I wojnie światowej. W 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. W 1923 r. ukończył kurs Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. Siedem lat później sam zaczął wykładać na tej uczelni. W 1939 r. objął dowództwo 21 Warszawskiego Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”, który kapitulował podczas walk. Sosabowski, któremu udało się uniknąć niewoli, współzałożył Służbę Zwycięstwu Polski. Przedostał się do Paryża w charakterze jej delegata i tam działał w służbie tworzącej się armii polskiej. Został dowódcą 4 Dywizji Piechoty. Współtworzył 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową w Wielkiej Brytanii. Brał udział w nieudanym desancie alianckim w Holandii. Pod koniec wojny oraz kilka lat po niej Stanisław Sosabowski pracował jako inspektor jednostek etapowych i wartowniczych w Wielkiej Brytanii. W 1946 r. rząd polski pozbawił obywatelstwa polskiego żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, także i jego. Sosabowski pozostał na emigracji. Zmarł 25 września 1967 r. w Londynie.
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Nostalgiczne kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 10 maja 2017, o 08:16

11 maja

1895 - ur. się Jan Parandowski, polski pisarz, eseista i tłumacz literatury, autor opracowania mitów antycznych - "Mitologii" będącej lekturą szkolną (zm. 26 września 1978) .
1904 – ur. się Salvador Dalí, kataloński malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów (zm. 23 stycznia 1989).
1907 - ur. się Lucyna Krzemieniecka, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci ("Z przygód krasnala Hałabały"), poetka (zm. 22 września 1955).
1941 - urodził się Eric Burdon, legendarny brytyjski wokalista, znany między innymi z grupy The Animals.
1943 - urodził się Jan Englert, polski aktor i reżyser.
1966 - ur. się Christoph Schneider, niemiecki perkusista, członek zespołu Rammstein.
1969 - powstała grupa Monty Pythona.
1971 - zmarł Rafał Wojaczek, polski poeta i prozaik, zaliczany do grona poetów wyklętych (ur. 6 grudnia 1945).
1973 - urodziła się polska wokalistka Kasia Klich.
1981 - zmarł Bob Marley, legendarny jamajski muzyk (ur. 6 lutego 1945).
2001 - zmarł Douglas Adams (ur. 11 marca 1952) – brytyjski pisarz science fiction, autor m.in. skeczy Monty Pythonai cyklu "Autostopem przez Galaktykę".
2003 - zmarł Noel Redding, gitarzysta basowy znany z grupy Jimi Hendrix Experience (ur. 25 grudnia 1945).
2010 - zmarł Maciej Kozłowski, polski aktor (ur. 8 września 1957).
2015 - zmarł Roman Huszczo, polski scenarzysta i reżyser filmów animowanych, współtwórca m.in. "Pomysłowego Dobromira", "Dziwnych przygód Koziołka Matołka" oraz serii "Pies, kot i..." (ur. 10 lipca 1930).

12 maja

1933 - ur. się Zofia Kucówna, polska aktorka.
1935 - zmarł marszałek Józef Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867).
1935 - ur. się Daniel Martín, wł. José Martínez Martínez, hiszpański aktor, znany ze spaghetti westernów (zm. 28 września 2009).
1962 - ur. się Emilio Estevez, amerykański aktor, znany z filmu "Młode strzelby".
1967 - ur. się Grzegorz Kowalczyk, polski aktor.
1968 - urodził się Jacek Braciak, polski aktor.
1970 - zmarł Władysław Anders, polski genrał (ur. 11 sierpnia 1892).
1971 - urodziły się słynne pięcioraczki z Gdańska.
1983 - urodziła się Alicja Bachleda-Curuś, polska aktorka.
1992 - zaginęła Wanda Rutkiewicz, polska himalaistka (ur. 4 lutego 1943).
2008 - zmarła Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata (ur. 15 lutego 1910).
2011 - zmarł Piotr Żyżelewicz, polski perkusista, członek zespołów Armia, Izrael, Voo Voo i 2Tm2,3 (ur. 31 marca 1965).
2014 - zmarł Hans Rudolf Giger, szwajcarski malarz (ur. 5 lutego 1940).
2016 - zmarła Maria Czubaszek, polska poetka, satyryk (ur. 9 sierpnia 1939).

13 maja - rocznica zamachu na Jana Pawła II.

1937 - ur. się Roger Zelazny, amerykański pisarz science fiction (zm. 14 czerwca 1995).
1939 - ur. się Włodzimierz Press, polski aktor telewizyjny, teatralny i dubbingowy oraz scenarzysta; znany m.in. z roli Grigorija Saakaszwilego w serialu "Czterej pancerni i pies".
1939 - ur. się Harvey Keitel, amerykański aktor.
1941 - urodził się Ritchie Valens, amerykański muzyk, wykonawca przeboju "La Bamba" (zm. 3 lutego 1959).
1950 - ur. się Stevie Wonder, amerykański niewidomy wokalista soulowy, kompozytor, producent i multiinstrumentalista.
1958 - urodziła się Grażyna Trela, polska aktorka, piosenkarka.
1961 – ur. się Dennis Rodman, amerykański koszykarz i aktor.
1967 - ur. się Chuck Schuldiner, amerykański gitarzysta i wokalista metalowy, założyciel zespołu Death (zm. 13 grudnia 2001).
1970 - ur. się Hanna Lis (Smoktunowicz), polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna.
1972 - zmarł Dan Blocker (ur. 10 grudnia 1928), amerykański aktor, znany z roli Erica "Hossa" Cartwrighta w serialu "Bonanza". Jego niespodziewana śmierć była jedną z głównych przyczyn zakończenia kręcenia serialu.

14 maja

1921 - urodził się Stanisław Jasiukiewicz, polski aktor (zm. 27 czerwca 1973).
1930 - urodziła się Barbara Horawianka, polska aktorka.
1938 - urodziła się Elżbieta Czyżewska, polska aktorka (zm. 17 czerwca 2010).
1940 - urodziła się Marta Lipińska, polska aktorka.
1944 - urodził się George Lucas, reżyser, producent, scenarzysta; twórca filmów z serii "Gwiezdne wojny".
Obrazek
1954 - urodził Jerzy "Kawa" Kawalec, polski basista (zm. 9 września 2003).
1955 - podpisano Układ Warszawski.
1958 - urodził się Andrzej Grubba, najlepszy polski tenisista stołowy (zm. 21 lipca 2005).
1961 - ur. się Tim Roth, angielski aktor, znany z ról w filmach Quentina Tarantino - "Wściekłe psy" i "Pulp Fiction".
1962 - ur. się Ian Astbury, brytyjski wokalista, członek rockowego zespołu The Cult
1974 - na łamach "Świata Młodych" ukazała się pierwsza historyjka o Jonce, Jonku i Kleksie autorstwa Szarloty Pawel.
1976 - urodził się Sebastian Karpiel-Bułecka, skrzypek i wokalista zespołu Zakopower.
1984 - premiera filmu "Seksmisja" w reżyserii Juliusza Machulskiego.
1987 - zmarła Rita Hayworth, amerykańska gwiazda filmowa (ur. 17 października 1918).
1998 - zmarł amerykański aktor i piosenkarz Frank Sinatra (ur. 12 grudnia 1915).
2015 - zmarł B.B. King, amerykański muzyk bluesowy (ur. 16 września 1925).

15 maja

1891 – ur. się Michaił Bułhakow, rosyjski prozaik, dramaturg (zm. 10 marca 1940).
1917 - urodził się Jerzy Duszyński, aktor, odtwórca niezapomnianych ról w "Zakazanych piosenkach" i "Skarbie"; wystąpił również w filmach "Awantura o Basię" i "Śmierć prezydenta" (zm. 23 lipca 1978).
1918 - Joseph Wiseman, kanadyjski aktor, najbardziej znany z tytułowej roli Dr Juliusa No, w pierwszym filmie z serii o przygodach Jamesa Bonda, "Doktor No" (zm. 19 października 2009).
1925 - urodził się Tadeusz Bartosik, polski aktor, śpiewak, zagrał w wielu bajkach muzycznych wydanych przez Polskie Nagrania "Muza". (zm. 16 kwietnia 1985).
1928 – premiera pierwszego filmu rysunkowego z Myszką Miki.
1937 - ur. się Trini Lopez, amerykańsko-meksykański piosenkarz, gitarzysta, aktor.
1953 - ur. się Mike Oldfield, brytyjski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista.
1954 - urodził się Jan Frycz, polski aktor.
1954 - urodził się Janusz Stokłosa, kompozytor, muzyk, autor muzyki do musicalu "Metro".
1956 - Stanisław Królak, jako pierwszy polski kolarz, wygrał Wyścig Pokoju.
1957 - ukończono budowę kosmodromu Bajkonur.
1957 – ikazało się pierwsze wydanie czasopisma dla dziewcząt "Filipinka".
1968 - ur. się Andrzej Szymańczak, polski perkusista, członek zespołów Closterkeller i Kult (zm. 12 kwietnia 1998).
1980 - urodził się O.S.T.R, Adam Ostrowski, polski raper.
1984 - zmarła Irena Skwierczyńska (ur. 26 kwietnia 1897), polska aktorka teatralna i filmowa.
2015 - zmarł Leszek Wajda, polski scenograf filmowy, brat Andrzeja (ur. 20 sierpnia 1927).
2015 - zmarł John Winfield Stephenson (ur. 9 sierpnia 1923), amerykański aktor, użyczył oryginalnych głosów bohaterom wielu zachodnich kreskówek.

16 maja


1902 - urodził się Jan Kiepura, światowej sławy śpiewak operowy - tenor, aktor (zm. 15 sierpnia 1966).
1905 - ur. się Henry Fonda, amerykański aktor (zm. 12 sierpnia 1982).
1919 - ur. się urodził się popularny w latach 50. i 60. piosenkarz Zbigniew Kurtycz; wylansował między innymi przebój "Cicha woda" (zm. 30 stycznia 2015).
1920 - urodził się Leopold Tyrmand, prozaik, publicysta, krytyk muzyczny, popularyzator jazzu, autor powieści "Zły" (zm. 19 marca 1985).
1929 - odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów.
1930 - urodziła się Janina Traczykówna, polska aktorka.
1942 - zmarł Bronisław Malinowski, antropolog społeczny, etnolog, religioznawca, podróżnik; autor głośnej książki "Życie seksualne dzikich" (ur. 7 kwietnia 1884).
1944 - Danny Trejo, amerykański aktor charakterystyczny pochodzenia meksykańskiego.
1944 - ur. się Maciej Zembaty, autor tekstów, tłumacz i interpretator piosenek Leonarda Cohena (zm. 27 czerwca 2011).
1946 - ur. się Robert Fripp, brytyjski gitarzysta, klawiszowiec, producent, kompozytor, lider grupy King Crimson.
1948 - urodził się Felicjan Andrzejczak, były wokalista Budki Suflera.
1950 - urodziła się Anna Romantowska, polska aktorka.
1953 – ur. się Pierce Brosnan, irlandzki aktor, jeden z odtwórców roli Jamesa Bonda.
1965 - urodził się basista zespołu Nirvana, Krist Novoselic.
1966 - urodziła się Janet Jackson, siostra słynnego Michaela Jacksona.
1969 – radziecka sonda Wenera 5 wylądowała na Wenus.
1972 - urodził się Szymon Bobrowski, polski aktor.
1972 - urodził się Andrzej Duda, obecny prezydent.
1975 - premiera serialu telewizyjnego "Czterdziestolatek" w reżyserii Jerzego Gruzy.
1990 - zmarł Jim Henson, amerykański lalkarz, twórca muppetów (ur. 24 września 1936).
Obrazek
2009 - zmarł Mieczysław Jahoda, polski operator filmowy, pracował przy takich produkcjach jak "Krzyżacy", "Wojna domowa", "Nie lubię poniedziałku" (ur. 21 grudnia 1924).
2010 - zmarł Ronnie James Dio, muzyk, kompozytor i wokalista rockowy i heavymetalowy (ur. 10 lipca 1942).

17 maja

1923 - urodził się Kazimierz Dejmek, reżyser teatralny, aktor (zm. 31 grudnia 2002).
1928 - ur. się Zofia Dybowska-Aleksandrowicz, polska reżyserka teatralna, dubbingowa i dźwiękowiec, promotorka polskiej szkoły dubbingowej (zm. 8 września 1989).
1936 - ur. się Dennis Hopper, amerykański aktor, reżyser i scenarzysta filmowy, znany m.in. z "Easy Rider" (zm. 29 maja 2010).
1949 - urodził się Bill Bruford, brytyjski perkusista rockowy i jazzowy, wieloletni członek Yes i King Crimson.
1953 - ur. się Marek Biliński, polski kompozytor muzyki elektronicznej.
1956 - ur. się Jan Moczka, polski i czeski aktor, odtwórca tytułowej roli w serialu "Tulipan".
1958 - ur. się Paul Di’Anno, brytyjski wokalista pochodzenia włoskiego, członek zespołów Iron Maiden oraz Killers
1961 - urodziła się wokalistka Eithne Ní Bhraonáin, znana jako Enya.
1979 - zmarł Jerzy Kotowski, polski operator i reżyser filmów animowanych, twórca m.in. serialu "Przygody Gapiszona" wg Bohdana Butenki (ur. 23 lipca 1925).
2007 - zm. Wiktor Zin, polski architekt, popularyzator wiedzy o historii sztuki polskiej, autor programu telewizyjnego "Piórkiem i węglem" (ur. 14 września 1925).
2011 - zmarła Ewa Szumańska (ur. 20 maja 1921), polska pisarka, reportażystka, scenarzystka filmowa, autorka słuchowisk radiowych i satyryk, znana m.in. z popularnej serii skeczy "Z pamiętnika młodej lekarki".

18 maja

1905 - ur. się Władysław Hańcza, polski aktor filmowy i teatralny, znany m.in. z roli Kargula w komediach Sylwestra Chęcińskiego, Macieja Boryny w "Chłopach" Jana Rybkowskiego i księcia Janusza Radziwiłła w "Potopie" Jerzego Hoffmana (zm. 19 listopada 1977).
1910 - zmarła Eliza Orzeszkowa, polska pisarka (ur. 6 czerwca 1841).
1920 - ur. się Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II (zm. 2 kwietnia 2005).
1946 - ur. się Andreas Katsulas, amerykański aktor znany m.in. z serii s-f "Star Trek" i "Babylon 5" (zm. 13 lutego 2006).
1979 - ur. się Hubert Gasiul, polski perkusista, członek zespołu Wilki.
1981 - w estradzie poznańskiej odbyła się pierwsza próba zespołu Lombard. Ten dzień uznawany jest za oficjalną datę powstania zespołu.
2013 - zmarł Marek Jackowski (ur. 11 grudnia 1946), polski muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor, założyciel zespołu Maanam.

19 maja

1912 - zmarł Bolesław Prus, wł. Aleksander Głowacki, polski pisarz (zm. 19 maja 1912).
1936 - ur. się Piotr Hertel, polski kompozytor, twórca muzyki do piosenek, np. "Parasolki" do słów J. Słowikowskiego, a także autor muzyki do seriali dla dzieci, m.in. "Miś Uszatek", "Przygody Gapiszona", "Mały Pingwin Pik-Pok" czy "Plastusiowy pamiętnik" (zmarł 19 listopada 2010).
1941 - ur. się Iva Janžurová, czeska aktorka, znana jako siostra Marta Pěnkavová z serii "Szpital na peryferiach" i "Szpital na peryferiach po dwudziestu latach".
1944 - ur. się Peter Mayhew, angielski aktor, najbardziej znany jako Chewbacca w "Gwiezdnych wojnach".
1945 - urodził się Pete Townshend, brytyjski gitarzysta, kompozytor, lider legendarnej grupy The Who.
1946 - ur. się Ryszard Gromek perkusista zespołów Czerwono-Czarni, Wiatraki (zm. 27 wrześna 1984).
1949 - urodził się Dusty Hill, amerykański wokalista, basista i kompozytor, członek zespołu ZZ Top.
1954 - urodził się Phil Rudd, perkusista i współzałożyciel AC/DC.
1965 - urodziła się Małgorzata Pieńkowska, polska aktorka.
1965 - zmarła Maria Dąbrowska, polska pisarka (ur. 6 października 1889).
1965 - ur. się Jacek Piekara, polski pisarz fantasy.
1971 - zmarł Czesław Janczarski, pisarz, poeta, twórca dwutygodnika dla najmłodszych "Miś", autor utworów dla dzieci, m.in. "Jak Wojtek został strażakiem" oraz "Misia uszatka" (ur. 2 września 1911).
Obrazek
1978 - Eugeniusz Chrobak i Wojciech Wróż zdobyli Kangczendzongę Południową w Himalajach.
1981 - urodził się Mateusz Damięcki, polski aktor.
2011 - w Bielsku-Białej odsłonięto pomnik Bolka i Lolka.
2016 - zmarł Alan Young (ur. 19 listopada 1919) − amerykański aktor telewizyjny, filmowy i głosowy pochodzenia brytyjskiego. Najbardziej znany z roli Wilbura Posta w serialu komediowym "Koń, który mówi".

20 maja

1908 – ur. się James Stewart, amerykański aktor, znany z filmów "To wspaniałe życie", "Jak zdobywano Dziki Zachód", "Jesień Czejenów" (zm. 2 lipca 1997).
1919 - urodził się Gustaw Herling-Grudziński, prozaik, eseista, publicysta, krytyk literacki; autor m.in. "Innego świata" (zm. 4 lipca 2000).
1935 - urodziła się Hanna Krall, pisarka, reporterka, dziennikarka; autorka reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem".
1944 - urodził się wokalista rockowy Joe Cocker (zm. 22 grudnia 2014).
1946 - ur. się Cherilyn Sarkisian, piosenkarka i aktorka znana pod pseudonimem Cher.
1955 - urodził się Zbigniew Preisner, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, artysta Piwnicy pod Baranami.
1957 - ur. się Lucélia Santos, brazylijska aktorka, odtwórczyni tytułowej roli w serialu "Niewolnica Isaura" z 1976 roku.
1966 - nagranie pierwszego albumu "Niebiesko-Czarnych".
1980 - do Gdyni dopłynął Henryk Jaskuła, który jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię; dokonał tego na "Darze Przemyśla".
2006 - zmarła Anna Ciepielewska, polska aktorka, nostalgikom znana m.in. jako matka Paragona z "Do przerwy 0:1" i "Paragon gola" (ur. 7 stycznia 1936).
2007 - zmarł kompozytor Ben Weisman, autor prawie 60 piosenek Elvisa Presleya (ur. 16 listopada 1921).
2011 - zmarł Randy Savage znany jako "Macho Man" (ur. 15 listopada 1952), amerykański wrestler.
2012 - zmarł Robin Gibb, brytyjski muzyk, wokalista, członek zespołu Bee Gees (ur. 22 grudnia 1949).
2013 - zmarł Ray Manzarek, amerykański muzyk, producent muzyczny, członek zespołu The Doors (ur. 12 lutego 1939).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Nostalgiczne kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 23 maja 2017, o 07:52

21 maja

1930 - ur. się Sylwester Chęciński, polski scenarzysta i reżyser filmowy.
1945 - ur. się Richard Hatch, amerykański aktor, scenarzysta i producent telewizyjny i filmowy, znany z serii "Battlestar Galactica" (zm. 7 lutego 2017).
1947 - urodził się Leszek Teleszyński, polski aktor.
1952 - ur. się Mr. T, właściwie Laurence Tureaud, amerykański aktor telewizyjny i zawodowy zapaśnik, stał się znany jako sierżant B.A. Baracus w serialu "Drużyna A", a także bokser James "Clubber" Lang w "Rocky III".
Obrazek
1957 - ur. się Judge Reinhold, amerykański aktor, producent filmowy, znany m.in. z "Gliniarza z Beverly Hills", gdzie zagrał z Eddiem Murphym.
1970 - zmarł Leonid Teliga (ur. 28 maja 1917), żeglarz, lotnik; jako pierwszy Polak odbył samotny rejs dookoła świata na jachcie Opty (1967-1969).
1971 – premiera komedii filmowej Dzięcioł w reżyserii Jerzego Gruzy.
1979 – w Leningradzie odbył się koncert Eltona Johna, pierwszy znanego zachodniego wykonawcy na terenie ZSRR.
1980 - premiera filmu science fiction "Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje" w reżyserii Irvina Kershnera.
2016 - zmarł Nick Menza, amerykański perkusista, członek zespołu metalowego Megadeth (ur. 23 czerwca 1964).

22 maja

1859 - urodził się Arthur Conan Doyle, pisarz, autor powieści kryminalnych, twórca postaci detektywa Sherlocka Holmesa i jego pomocnika doktora Watsona (zm. 7 lipca 1930).
1907 - ur. się Hergé, belgijski rysownik komiksów, "ojciec" postaci Tintina (zm. 1983).
1911 - wydano rozkaz powołujący pierwsze cztery drużyny harcerskie we Lwowie. Data ta uznawana jest za moment powstania polskiego harcerstwa.
1924 - urodził się Charles Aznavour, francuski aktor, piosenkarz i kompozytor.
1927 - ur. się Szymon Kobyliński – polski grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk, scenograf (zm. 15 kwietnia 2002).
1950 - urodził się Bernie Taupin, wieloletni współpracownik Eltona Johna, autor tekstów do jego największych przebojów.
1971 - ur. się Magda Femme, polska wokalistka.
2017 - zmarł Zbigniew Wodecki, polski piosenkarz i instrumentalista (ur. 6 maja 1950 w Krakowie).

23 maja - rocznica urodzin Marii Konopnickiej oraz rocznica śmierci Cypriana Kamila Norwida.

1922 - ur. się Karel Effa (zm. 11 stycznia 1993), czeski aktor (m.in. "Lemoniadowy Joe", " Adela jeszcze nie jadła kolacji").
1924 - ur. się Katarzyna Latałło (zm. 11 grudnia 2009) polska reżyserka filmów animowanych ("Klechdy polskie", "Przygody Sindbada Żeglarza").
1936 - ur. się Charles Kimbrough, amerykański aktor znany z serialu "Murphy Brown".
1947 - urodził się Jerzy Bralczyk, znany z TV językoznawca.
1960 - ur. się Krzysztof Rutkowski, polski piosenkarz disco polo (zm. 23 lutego 2017).
1976 - urodziła się Agnieszka Chylińska, polska wokalistka rockowa.
1995 - Marek Kamiński i Wojciech Moskal, po 72 dniach pieszej wędrówki i przebyciu około 750 km, jako pierwsi Polacy dotarli do Bieguna Północnego.
1998 - zmarł Tony Halik (ur. 24 stycznia 1921), podróżnik, dziennikarz, pisarz, fotograf, operator filmowy, znany z prowadzonego z żoną – E. Dzikowską programu "Pieprz i wanilia".
2006 - zmarł Kazimierz Górski, piłkarz, w latach 1970-1976 trener piłkarskiej reprezentacji Polski, tzw. "orłów Górskiego" (ur. 2 marca 1921).
2017 - zmarł Roger Moore, brytyjski aktor, znany z ról Simona Templara i Jamesa Bonda (ur. 14 października 1927).
2017 - zmarł Grzegorz Stelmaszewski, polski aktor (ur. 1963).

24 maja

1878 - urodziła się Helena Mniszkówna, pisarka, autorka powieści "Trędowata" (zm. 18 marca 1943).
1931 – ur. się Michael Lonsdale, francuski aktor znany m.in. z roli detektywa Lebela w "Dniu Szakala".
1941 - ur. się Bob Dylan, amerykański tekściarz, piosenkarz i kompozytor.
1943 - ur. się Gary Burghoff, amerykański aktor, znany z roli kaprala Waltera 'Radara O’Reilly w serialu "M*A*S*H".
1956 - odbył się pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji.
1959 - ur. się Grażyna Torbicka, polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna i konferansjerka.
1961 - ur. się Dariusz Gnatowski, polski aktor, znany m.in. dzięki roli Arnolda Boczka w serialu "Świat według Kiepskich".
2010 - zmarł Paul Dedrick Gray (ur. 8 kwietnia 1972) amerykański basista, członek zespołu metalowego Slipknot.
2016 - zmarł Burt Kwouk, brytyjski aktor pochodzenia chińskiego, znany z serii filmów komediowych Różowa Pantera z Peterem Sellersem w roli inspektora Clouseau (ur. 18 lipca 1930).

25 maja


1928
- ur. się Jiřina Švorcová, czeska aktorka filmowa i teatralna znana z roli głównej bohaterki w serialu "Kobieta za ladą" (zm. 8 sierpnia 2011).
1939 - ur. się Ian McKellen, brytyjski aktor, znany m.in. z roli Gandalfa w ekranizacji "Władcy Pierścieni".
1942 - urodziła się Łucja Prus, piosenkarka, wykonawczyni przebojów "W żółtych płomieniach liści", "Dookoła noc się stała", "Nic dwa razy" (zm. 3 lipca 2002).
1944 - ur. się Jarosław Kukulski, polski kompozytor (zm. 13 września 2010), ojciec Natalii Kukulskiej.
1944 - ur. się Frank Oz, amerykański aktor głosowy, lalkarz i reżyser, współpracownik Jima Hensona, głos Yody w cyklu "Gwiezdne wojny".
1948 - urodził się Klaus Meine, wokalista rockowej grupy Scorpions.
1949 - ur. się Eliška Balzerová, czeska aktorka, znana jako dr Albeta Cenkova w serialu " Szpital na peryferiach".
1952 - urodziła się Gabriela Kownacka, polska aktorka (zm. 30 listopada 2010).
1960 - ur. się Majka Jeżowska, kompozytorka i piosenkarka, popularyzatorka piosenek dla dzieci. Wylansowała takie hity jak "A ja wolę moją mamę", "Wszystkie dzieci nasz są", "Najpiękniejsza w klasie".
1963 - ur. się Mike Myers, brytyjsko-kanadyjski aktor, komik, znany m.in. z komedii " Świat Wayne’a" i "Austin Powers".
1974 - urodziła się Ilona Ostrowska, polska aktorka.
1975 – w Warszawie zakończył się 27. Wyścig Pokoju. Po raz czwarty i ostatni w swej karierze zwyciężył Ryszard Szurkowski.
1977 – światowa premiera filmu science fiction "Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja" w reżyserii George’a Lucasa.
1979 - premiera polsko-radzieckiego filmu sf "Test pilota Pirxa" w reżyserii Marka Piestraka na podstawie opowiadania Stanisława Lema "Rozprawa" (z cyklu "Opowieści o pilocie Pirxie").
1983 – światowa premiera filmu science fiction "Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi" w reżyserii Richarda Marquanda.
2003 - zmarła Irena Jurgielewiczowa, polska autorka książek dla dzieci i młodzieży (m.in. " Ten obcy"), pedagog (ur. 13 stycznia 1903).
2011 - zmarł Edward Żentara, polski aktor (ur. 18 marca 1956).
2014 - zmarł gen. Wojciech Jaruzelski, ostatni przywódca PRL (ur. 6 lipca 1923).

26 maja

1907 - ur. się John Wayne, amerykański aktor, legeda westernów (zm. 11 czerwca 1979).
Obrazek
1926 - ur. się Miles Davis, trębacz, amerykański jazzman wszech czasów (zm. 28 września 1991).
1955 - ur. się Tomasz Zeliszewski, perkusista Budki Suflera.
1956 - w Krakowie w Pałacu pod Baranami oficjalnie otwarta została Piwnica pod Baranami.
1962 - urodził się brytyjski wokalista Colin Vearncombe, znany lepiej jako Black (zm. 26 stycznia 2016).
1964 - urodził się Lenny Kravitz, amerykański gitarzysta i wokalista.
1966 - ur. się Helena Bonham Carter, brytyjska aktorka.
1967 - urodził się Bartłomiej Topa, polski aktor.
2008 - Sydney Pollack, amerykański aktor, reżyser (ur. 1 lipca 1934).
2009 - zmarł Marek Walczewski, aktor, znany m.in. z ról w filmach i serialach "Wesele", "Ziemia obiecana", "Śmierć prezydenta", "Golem", "13 Posterunek" (ur. 9 kwietnia 1937).

27 maja

1922 - ur. się Christopher Lee, brytyjski aktor, znany m.in. z roli Drakuli, Sarumana z "Władcy Pierścieni" i hrabiego Dooku z "Gwiezdnych wojen" (zm. 7 czerwca 2015).
1931 - ur. się Janusz Kubicki, polski aktor, teatralny, filmowy i telewizyjny (zm. 26 listopada 2014).
1943 - ur. się Luděk Sobota, czeski aktor ("Powrót Arabeli", "Latający Czestmir").
1948 - ur. się Ewa Lejczak, polska aktorka (zm. 12 lutego 2009).
1952 - ur. się Halina Chrobak, polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa.
1955 - urodziła się Magdalena Wołłejko, polska aktorka.
1956 - urodził się Paweł Markowski, perkusista grupy Maanam.
1960 - Polskie Radio nadało pierwszy odcinek słuchowiska "W Jezioranach".
1970 - ur. się Marcin Miller, polski wokalista, lider zespołu disco-polo Boys.
1983 – otwarto dla publiczności statek-muzeum Dar Pomorza.
1983 - zmarł Józef Lejtes, reżyser filmowy kina przedwojennego (ur. 22 listopada 1901).
1989 - na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie po raz pierwszy w Polsce wystąpił Stevie Wonder.
1989 - pod Everestem w lawinie zginęli polscy himalaiści: Zygmunt Andrzej Heinrich, Wacław Otręba, Mirosław Dąsal i Mirosław Gardzielewski, następnego dnia w wyniku odniesionych obrażeń zmarł Eugeniusz Chrobak.
1995 – amerykański aktor Christopher Reeve ("Superman") w wyniku obrażeń odniesionych po upadku z konia został całkowicie sparaliżowany.
2004 - zmarł Ryszard Ber, reżyser i scenarzysta (ur. 2 lutego 1933).
2011 - zmarła Małgorzata Dydek, polska koszykarka (ur. 28 kwietnia 1974).

28 maja

1908 - ur. się Ian Fleming, brytyjski pisarz, najbardziej znany z serii powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem (zm. 12 sierpnia 1964).
1917 - urodził się Leonid Teliga(zm. 21 maja 1970), żeglarz, lotnik; jako pierwszy Polak odbył samotny rejs dookoła świata na jachcie Opty (1967-1969).
1953 - ur. się Bogdan Kowalewski, gitarzysta basowy współpracujący z grupą Maanam i Tadeuszem Nalepą.
1963 - ur. się Gavin Harrison, brytyjski perkusista, członek zespołów: Porcupine Tree i King Crimson.
1968 - urodziła się australijska wokalistka i aktorka Kylie Minogue.
1971 – została wystrzelona radziecka sonda Mars 3.
1974 - premiera filmu "Nie ma mocnych" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.
1981 - zmarł prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński (ur. 3 sierpnia 1901).
1991 - zmarł Konrad Nałęcki, reżyser, twórca serialu "Czterej pancerni i pies" (ur. 29 października 1919).
2003 - zmarła Martha Scott, amerykańska aktorka, znana m.in. z filmu "Ben Hur" (ur. 22 września 1912).

29 maja

1903 – ur. się Bob Hope, amerykański aktor, komik (zm. 27 lipca 2003).
1917 - urodził się John Fitzgerald Kennedy, prezydent USA, zastrzelony w 1963.
1920 - ur. się Clifton James, amerykański aktor, znany m.in. z roli szeryfa w dwóch filmach z bondowskiej serii "Żyj i pozwól umrzeć" i "Człowiek ze złotym pistoletem" (zm. 15 kwietnia 2017).
1952 - urodziła się Barbara Winiarska, aktorka, niezapomniana kioskarka z mięsem z "Misia" (zm. 18 września 2002).
1953 - Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay jako pierwsi zdobyli Mont Everest.
1966 - radziecka sonda Łuna 10 rozbiła się o powierzchnię Księżyca.
1967 - urodził się Noel Gallagher, lider i gitarzysta zespołu Oasis.
1968 - ur. się Waldemar Wilkołek, polski artysta Kabaretu Ani Mru-Mru.
1975 - ur. się Melanie Janine Brown Gulzar, była członkini popularnych w latach 90. Spice Girls.
1982 - zmarła Romy Schneider, austriacka aktorka filmowa, znana m.in. z filmów o cesarzowej Sissi (ur. 23 września 1938).
1999 - zmarła Danuta Wawiłow, polska autorka literatury dziecięcej, poetka, pisarka, tłumaczka, autorka słuchowisk radiowych (ur. 14 kwietnia 1942).

30 maja

1901 - urodził się polski piosenkarz Mieczysław Fogg (zm. 3 września 1990).
1948 - urodziła się Alicja Majewska, polska piosenkarka.
1950 - urodził się polski wokalista rockowy, związany z grupą Budka Suflera - Krzysztof Cugowski.
1958 - ur. się Marie Fredriksson, szwedzka wokalistka, członkini duetu Roxette.
1960 - zmarł Borys Pasternak, rosyjski pisarz, poeta pochodzenia żydowskiego, laureat Nagrody Nobla (ur. 10 lutego 1890).
1962 - ur. się Kevin Eastman, amerykański rysownik i scenarzysta komiksowy, współtwórca (wraz z Peterem Lairdem) postaci Wojowniczych Żółwi Ninja.
1966 – została wystrzelona amerykańska sonda księżycowa Surveyor 1.
2005 – zmarł Tomasz Pacyński, polski pisarz science fiction i fantasy (ur. 4 lutego 1958).
2009 - zmarł Waldemar Matuška (ur. 2 lipca 1932), czechosłowacki piosenkarz i aktor. Oryginalny wykonawca piosenki "Když máš v chalupě orchestrion" z serialu "Pod jednym dachem" (po wyjeździe piosenkarza na Zachód, z piosenki na polecenie władz usunięto słowa, pozostawiając melodię).

31 maja

1913 - ur. się Jerzy Wasowski (zm. 29 września 1984) – polski dziennikarz radiowy, kompozytor i reżyser, współtwórca "Kabaretu Starszych Panów".
1922 - urodziła się Danuta Wodyńska, aktorka (zm. 4 lipca 2001).
1930 - ur. się Clint Eastwood, amerykański aktor i reżyser.
Obrazek
1931 - ur. się Bogumił Kobiela, polski aktor teatralny i filmowy (zm. 10 lipca 1969).
1948 - urodził się John Bonham, perkusista Led Zeppelin (zm. 25 września 1980).
1953 - urodził się Andrzej Grabarczyk, polski aktor.
1957 - zmarł Leopold Staff, polski poeta (ur. 14 listopada 1878).
1958 - zmarł Aleksander Żabczyński, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów dwudziestolecia międzywojennego (ur. 24 lipca 1900).
1959 - ur. się Leszek Malinowski, polski aktor, członek kabaretu Koń Polski.
1967 - ur. się aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, autor tekstów, scenarzysta i reżyser muzyczny Jacek Bończyk.
1990 - zmarł Jerzy Kaliszewski, polski aktor (ur. 8 czerwca 1912).
2009 - zmarł Stanisław Królak (ur. 26 stycznia 1931), kolarz szosowy, pierwszy polski zwycięzca "Wyścigu Pokoju" w 1956.
2011 - zmarł Andrzej Sobczak, polski autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy (ur. 25 września 1946).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 1 cze 2017, o 16:55

1 czerwca - Dzień Dziecka ☺

1915 - urodził się Jan Twardowski, ksiądz-poeta (zm. 18 stycznia 2006).
1915 - urodził się Tadeusz Kalinowski, polski aktor (zm. 22 sierpnia 1969).
1926 - urodziła się Marilyn Monroe (właśc. Norma Jean Mortenson), amerykańska aktorka i modelka, gwiazda filmowa i legenda światowego kina (zm. 5 sierpnia 1962).
Obrazek
1937 - ur. się Morgan Freeman, amerykański aktor, reżyser, prowadzący programów popularnonaukowych.
1939 - ur. się Joanna Pollakówna, poetka, eseistka, historyk sztuki. Pisała też opowiadania dla dzieci, napisała m.in. scenariusz do telewizyjnego serialu animowanego "Marceli Szpak dziwi się światu" (zm. 28 czerwca 2002).
1940 - ur. się Barbara Kwiatkowska, aktorka, znana m.in. z filmu "Ewa chce spać" (zm. 6 marca 1995).
1944 - ur. się Andrzej Rosiewicz, polski piosenkarz estradowy, tancerz, kompozytor, satyryk, gitarzysta i choreograf.
1947 - urodził się Ron Wood, gitarzysta zespołów Jeff Beck Group i The Rolling Stones.
1950 - w "Trybunie Ludu" Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych zamieściło pamiętny propagandowy komunikat o zrzuceniu na Polskę przez USA stonki ziemniaczanej.
1953 - urodziła się Dorota Stalińska, polska aktorka.
1959 - ur. się Alan Wilder, klawiszowiec zespołu Depeche Mode.
1964 - ur. się Artur Hajdasz, perkusista zespołów Chłopcy Z Placu Broni, Pudelsi i Homo Twist.
1967 - urodził się Artur Gadowski, gitarzysta i wokalista, lider zespołu IRA.
1967 – ukazał się album "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band" grupy The Beatles.
1986 - premiera filmu "Pan Samochodzik i niesamowity dwór" na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego "Niesamowity dwór".
1991 - premiera filmu "Latające machiny kontra Pan Samochodzik" na motywach prozy Z. Nienackiego.
2000 - zmarł Eliasz Kuziemski, aktor, wystąpił m.in. w filmie "Sami swoi", a także w serialach "Stawka większa niż życie" i "Znak orła" (ur. 30 lipca 1922).
2007 - zmarł Grzegorz Warchoł - gitarzysta basowy zespołów Pidżama Porno i Lombard (ur. 12 września 1974).

2 czerwca

1904 - ur. się Johnny Weissmuller, amerykański pływak i aktor pochodzenia niemieckiego, odtwórca roli Tarzana (zm. 20 stycznia 1984).
1927 - ur. się Szabolcs Szabó, węgierski reżyser filmów animowanych m.in. "Pająk chwat wszystkich brat" (zm. 30 sierpnia 2003).
1941 - urodził się Charlie Watts, perkusista The Rolling Stones.
1950 - urodził się Krzysztof Lang, polski reżyser, scenarzysta.
1966 - sonda kosmiczna Surveyor 1 wylądowała na Księżycu.
1977 - urodziła się Kasia Stankiewicz, piosenkarka, autorka tekstów, była wokalistka zespołu Varius Manx.
1979 - do sklepów trafił pierwszy przenośny odtwarzacz kasetowy Sony, nazwany "Walkmanem".
1982 - zmarł Jiří Brdečka (ur. 24 grudnia 1917), czeski pisarzi scenarzysta ("Adela jeszcze nie jadła kolacji", "Lemoniadowy Joe").
1994 - zmarł Walenty Szwajcer, nauczyciel, odkrywca pozostałości osady kultury łużyckiej w Biskupinie (ur. 7 lutego 1907).

3 czerwca

1922 - ur. Wiesław Michnikowski, polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy.
1924 - zmarł Franz Kafka, niemieckojęzyczny pisarz, pochodzenia żydowskiego (ur. 3 lipca 1883).
1925 - urodził się Tony Curtis, aktor amerykański (zm. 29 września 2010).
1930 - ur. się Václav Vorlíček, czeski reżyser filmowy i scenarzysta, nazywany królem komedii ("Latający Czestmir", "Arabela").
1942 - urodził się Marek Koterski, polski reżyser, scenarzysta.
1953 - urodził się Krzysztof Jaroszyński, satyryk, aktor kabaretowy.
1964 - ur. się Kerry King - gitarzysta i jeden z założycieli zespołu Slayer.
1977 - zmarł Roberto Rossellini, włoski aktor, reżyser i scenarzysta filmowy (ur. 8 maja 1906).
2001 - zmarł Anthony Quinn, (ur. 21 kwietnia 1915) – amerykański aktor pochodzenia meksykańsko-irlandzkiego.
2009 - zmarł David Carradine, amerykański aktor (ur. 8 grudnia 1936).
2009 - zmarł Shih Kien, chiński aktor, znany dzięki roli przeciwnika Bruce'a Lee w "Wejściu smoka" (1 stycznia 1913).
2016 - zmarł Muhammad Ali, amerykański bokser (ur. 17 stycznia 1942).

4 czerwca

1872 - zmarł Stanisław Moniuszko, kompozytor, twórca polskiej opery narodowej (ur. 5 maja 1819).
1887 - ur. się Marian Romuald Polak, grafik, malarz i rytownik polskich znaczków pocztowych i banknotów (zm. 19. sierpnia 1966).
Obrazek
1927 - ur. się Xymena Zaniewska, polska projektantka mody, scenografka, architekt, twórczyni scenografii do kilkuset spektakli Teatru Telewizji (zm. 12 lutego 2016).
1952 - urodził się Bronisław Komorowski, były prezydent.
1962 - urodził się Krzysztof Hołowczyc, polski kierowca rajdowy.
1962 - ur. się Zenon Jaskuła, polski kolarz szosowy.
1970 - urodziła się Izabella Scorupco, aktorka, modelka, piosenkarka, znana m.in. z filmu "GoldenEye", w którym zagrała u boku Pierce'a Brosnana - agenta 007, a także z "Ogniem i mieczem".
1971 - rząd podjął decyzję o budowie Trasy Łazienkowskiej w Warszawie.
1975 - urodziła się Angelina Jolie, aktorka amerykańska.
1989 - przeprowadzono pierwszą turę wyborów do Sejmu i Senatu, na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu.
2011 - zmarł Tadeusz Urgacz (ur. 31 maja 1926), polski poeta, autor tekstów piosenek (m.in. "Alibaba", "Jabłuszko pełne snu").
2013 - zmarł Lucjan Szołajski, polski lektor (ur. 8 listopada 1930).
2013 - zmarł Marcin Szyszko, polski perkusista, członek zespołu Wilki (ur. 30 kwietnia 1970).
2015 - zmarł Kurt Weber (ur. 24 maja 1928), polski operator filmowy i reżyser żydowskiego pochodzenia.
2015 - zmarł Bolesław Idziak (ur. 16 stycznia 1928), polski aktor filmowy i teatralny.

5 czerwca

1912 - urodził się hrabia Wojciech Dzieduszycki, dziennikarz, krytyk muzyczny i teatralny (zm. 2 maja 2008).
1930 - urodził się Andrzej Perepeczko, marynarz, pisarz, publicysta, autor m.in. książek dla dzieci i młodzieży o przygodach Dzikiej Mrówki.
1941 - urodziła się Barbara Brylska, aktorka, niezapomniana Kama z "Faraona" i Krzysia z "Pana Wołodyjowskiego".
1950 - urodził się Jan Hnatowicz, gitarzysta Wolnej Grupy Bukowina, Pod Budą.
1963 - zginął Lechosław Litwiński, polski aktor (ur. 29 maja 1927), znany m.in. z roli Wilka w "Krzyżakach".
1954 - urodził się Cezary Morawski, polski aktor.
1954 - urodził się Nicko McBrain, perkusista Iron Maiden.
1971 - ur. się Mark Wahlberg, amerykański aktor.
1980 – rozpoczęła się załogowa misja kosmiczna Sojuz T-2.
1981 - pierwsze odnotowane przypadki AIDS.
2002 – zmarł Dee Dee Ramone, amerykański muzyk, basista, członek zespołu Ramones (ur. 18 września 1951).
2004 - zmarł Ronald Reagan (ur. 6 lutego 1911), prezydent USA w latach 1981-1989.
2012 - Ray Bradbury, amerykański pisarz s-f, autor "451 stopni Fahrenheita" i "Kronik marsjańskich" (ur. 22 sierpnia 1920).
2017 - zmarł Warren Frost (ur. 5 czerwca 1925), amerykański aktor, znany przede wszystkim z roli dr. Williama Haywarda w popularnym serialu "Miasteczko Twin Peaks".

6 czerwca

1936 - ur. się Roman Wilhelmi (zm. 3 listopada 1991) – polski aktor teatralny i filmowy ("Czterej pancerni i pies", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Alternatywy 4").
1938 - ur. się Vladimír Jiránek, czeski scenarzysta, reżyser, rysownik oraz twórca i autor scenariusza serialu animowanego "Sąsiedzi" (zm. 6 listopada 2012).
Obrazek
1946 - ur. się Juliusz Wyrzykowski (zm. 18 listopada 2002) – polski aktor filmowy i teatralny, który debiutował rolą króla Maciusia I.
1947 - ur. się Robert Englund, amerykański aktor, znany z roli Freddy’ego Kruegera w serii filmów "Koszmar z ulicy Wiązów".
Obrazek
1960 - ur. się Steve Vai, amerykański wirtuoz gitary, kompozytor, uznawany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów.
1962 – w Warszawie otwarto pierwszy w kraju Supersam.
1970 - urodził się James Shaffer, gitarzysta zespołu Korn.
1973 - pierwszy egzemplarz Fiata 126p opuścił fabrykę FSM w Bielsku-Białej.
1979 - zmarł Kazimierz Opaliński, polski aktor (ur. 22 lutego 1890).
1980 - I Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie.
2015 - zmarł Pierre Brice (ur. 6 lutego 1929), francuski aktor, odtwórca kultowej roli Winnetou z popularnej w latach 60. serii niemiecko-włosko-jugosłowiańskich westernów.

7 czerwca


1889 - ur. się Michaił Cechanowski, radziecki twórca filmów animowanych, m.in. "Dzikie łabędzie", "Bajka o rybaku i rybce" (zm. 22 czerwca 1965).
1923 - urodził się Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, "ojciec" Tytusa, Romka i A'Tomka.
ObrazekObrazek
1927 - ur. się Tadeusz Chmielewski, polski reżyser (m.in. "Ewa chce spać", " Gdzie jest generał", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową"), scenarzysta i producent filmowy (zm. 4 grudnia 2016).
1937 - ur. się Zdzisław Kudła, polski reżyser, scenarzysta i scenograf, jeden ze współtwórców seriali o przygodach Bolka i Lolka i Baltazara Gąbki.
1946 - ur. się profesor Jan Miodek, polski językoznawca, wieloletni prowadzący program "Ojczyzna polszczyzna".
1952 - ur. się Liam Neeson, aktor pochodzenia irlandzkiego.
1953 - ur. się Libuše Šafránková, czeska aktorka ("Jak utopić doktora Mraczka").
1955 - urodziła się Dorota Kamińska, polska aktorka.
1956 - urodził się Mark Ryan, brytyjski aktor (Nasir w "Robin z Sherwood").
1958 - ur. się Prince, amerykański muzyk (zm. 21 kwietnia 2016).
1965 - urodził się Robert Janson, kompozytor, gitarzysta i producent, lider zespołu Varius Manx.
1975 - firma Sony po raz pierwszy zaprezentowała publicznie magnetowid.
2015 - zmarł Christopher Lee, brytyjski aktor (ur. 27 maja 1922).

8 czerwca


1931 - ur. się Bohdan Wróblewski, polski grafik, ilustrator. Autor ilustracji prezentujących historię rozwoju techniki, w szczególności lotnictwa wojskowego i cywilnego, automobilizmu, kolejnictwa itp. Współpracownik zasopism satyrycznych, specjalistycznych i dziecięcych, m.in.: "Przekrój", "Skrzydlata Polska", "Szpilki", "Płomyczek", "Świerszczyk". Autor kultowych w Polsce opakowań czekolad dla Fabryki Wyrobów Czekoladowych E. Wedel, kilku serii znaczków pocztowych dla Poczty Polskiej. (zm. 31 maja 2017).
1939 - ur. się Norman Davies, walijski historyk, pisarz, autor książek historycznych poświęconych Polsce.
1946 - ur. się Piotr Fronczewski, polski aktor teatralny, radiowy i filmowy, piosenkarz, satyryk.
1947 - ur. się Edward Lutczyn, polski artysta plastyk znany z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów.
1951 - ur. się Kora, polska wokalistka rockowa i autorka tekstów.
1955 - ur. się Tim Berners-Lee, brytyjski informatyk, współtwórca WWW.
1956 - zmarł Jan Lechoń, polski poeta (ur. 13 marca 1899).
1975 – w kierunku Wenus wystrzelono radziecką sondę Wenera 9.

9 czerwca

1928 - urodził się Wirgiliusz Gryń, polski aktor, wystąpił m.in. w filmach "Żywot Mateusza", „Jak rozpętałem drugą wojnę światową", a także w serialu "Dom" (zm. 3 września 1986).
1941 - ur. się Jon Lord, brytyjski muzyk rockowy, kompozytor, założyciel zespołu Deep Purple (zm. 16 lipca 2012).
1947 - ur. się Bohdan Smoleń, polski aktor, piosenkarz komediowy, artysta kabaretowy, członek słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" (zm. 15 grudnia 2016).
1961 - ur. się Michael J. Fox, kanadyjski aktor, znany z roli Marty’ego McFly w filmie "Powrót do przyszłości" i jego kontynuacjach.
1963 - ur. się Johnny Depp, amerykański aktor.
1964 - urodził się Marcin Ciempiel, basista w grupach m.in. Oddział Zamknięty, Maanam.
1981 - ur. się Natalie Portman, amerykańska aktorka.
2017 - zm. Adam West, amerykański aktor, znany ze swojej roli w serialu o Batmanie z lat 60. XX wieku (ur. 19 września 1928).


10 czerwca


1922 - ur. się Judy Garland, amerykańska aktorka i piosenkarka (zm. 22 czerwca 1969).
1929 - ur. się Alfred Ledwig (zm. 2006), polski plastyk, scenarzysta, reżyser, współtwórca seriali animowanych ("Bolek i Lolek", "Porwanie Baltazara Gąbki", "Przygody Błękitnego Rycerzyka").
1938 - ur. się Violetta Villas, polska artystka estradowa, osobowość sceniczna, śpiewaczka, piosenkarka pieśni estradowych, operowych i operetkowych, aktorka filmowa, teatralna i rewiowa, kompozytorka, autorka tekstów (zm. 5 grudnia 2011).
1941 - ur. się Jürgen Prochnow, niemiecki aktor.
1945 - urodziła się Zdzisława Sośnicka, piosenkarka i kompozytorka.
1950 - ur. się Anna Jantar, polska piosenkarka, artystka, matka Natalii Kukulskiej, ofiara katastrofy lotniczej na Okęciu 14 marca 1980.
1958 - ur. się Vladimír Dlouhý, czeski aktor, Petr Majer z "Arabeli" (zm. 20 czerwca 2010).
1964 - ur. się Gary Wallis, brytyjski perkusista, członek Pink Floyd.
1967 - zmarł Spencer Tracy, amerykański aktor (ur. 5 kwietnia 1900).
2004 - zmarł Ray Charles, amerykański wokalista jazzowy (ur. 23 września 1930).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 16 cze 2017, o 08:24

11 czerwca

1910 - urodził się Jacques-Yves Cousteau, oceanograf, wynalazca, autor wielu książek i filmów dokumentalnych na temat życia podwodnego (zm. 25 czerwca 1997).
1933 – ur. się Gene Wilder, amerykański komik (zm. 29 sierpnia 2016).
1936 - śmiercią samobójczą zmarł Robert E. Howard, amerykański pisarz fantasy, twórca postaci Conana Barbarzyńcy (ur. 22 stycznia 1906).
1949 - urodził się Frank Beard, perkusista blues-rockowego tria ZZ Top.
1958 - ur. się Miroslava Šafránková, czeska aktorka telewizyjna i filmowa (przejęła po Janie Nagyovej rolę Arabeli w kontynuacji serialu "Powrót Arabeli").
1959 - ur. się Hugh Laurie, brytyjski aktor.
1965 - urodziła się Beata Pawlikowska, polska podróżniczka, pisarka, dziennikarka.
1969 - ur. się Peter Dinklage, amerykański aktor.
1979 - zmarł John Wayne (ur. 26 maja 1907), amerykański aktor, legenda westernów.
1999 - zmarł DeForest Kelley, amerykański aktor, znany jako McCoy ze "Star Treka" (ur. 20 stycznia 1920).
1999 - zmarł Jacek Sawaszkiewicz, polski pisarz science fiction (ur. 10 września 1947).
2005 - zmarł Henryk Kluba, polski reżyser i aktor (ur. 9 stycznia 1931).
2011 - zmarł Seth Edward Putnam (ur. 15 maja 1968), amerykański muzyk, założyciel noise/grindcorowej kapeli Anal Cunt.

12 czerwca

1924 - ur. się George Bush, były prezydent USA.
1941 - urodził się Roy Harper, wokalista, gitarzysta, kompozytor, współpracownik m.in. Pink Floyd, Led Zeppelin, Who i Yes.
1943 - ur. się Reg Presley z zespołu The Troggs, który zasłynął przebojem "Wild Thing".
1968 - premiera filmu "Dziecko Rosemary" w reżyserii Romana Polańskiego.
1977 - ur. się Richard Ayoade, brytyjski komik.
1979 - w rejs dookoła świata wypłynął Henryk Jaskuła; pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię.
1981 - premiera filmu "Poszukiwacze zaginione arki" w reżyserii Stevena Spielberga.
1987 - premiery filmów: "Predator" w reżyserii Johna McTiernana i "Czarownice z Eastwick" w reżyserii George’a Millera.
1997 - zmarł Bułat Okudżawa, rosyjski poeta (ur. 9 maja 1924).
2003 - zmarł Gregory Peck, amerykański aktor (ur. 5 kwietnia 1916).
2010 - zmarł Jerzy Stefan Stawiński, polski prozaik, scenarzysta ("Zezowate szczęście", "Kanał") i reżyser filmowy, autor słuchowisk radiowych (ur. 1 lipca 1921).

13 czerwca

1930 - urodził się Andrzej Mularczyk, polski pisarz, scenarzysta filmowy (m.in. "Sami swoi"), autor reportaży, twórca słuchowisk radiowych.
1931 - ur. się Mieczysław Gajda, polski aktor teatralnyy, filmowy i dubbingowy, znany m.in. jako głos Smerfa Ważniaka (zm. 27 kwietnia 2017).
1936 - ur. się Helena Růžičková (zm. 4 stycznia 2004), czeska aktorka, znana m.in. z roli w komediowym cyklu filmowym o rodzinie Homolków.
1940 - ur. się Gojko Mitić, serbski aktor i reżyser, znany z licznych ról we wschodnioniemieckich westernach.
1943 - ur. się Malcolm McDowell, brytyjski aktor ("Kaligula").
1953 - ur. się Tim Allen, amerykański aktor.
1954 - urodził się Marcin Troński, polski aktor.
1957 - ur. się Michał Bajor, polski aktor i piosenkarz.
1962 - ur. się Cezary Pazura, polski aktor, komik, piosenkarz, reżyser. Starszy brat Radosława Pazury.
1973 - ur. się polska wokalistka Kasia Kowalska.
1975 - urodziła się Anita Lipnicka, wokalistka, autorka tekstów; związana m.in. z zespołem Varius Manx.
1977 - premiera filmu "Kochaj albo rzuć" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.
1986 - ur. się bliźniaczki Mary-Kate i Ashley Olsen, znane m.in. z serialu "Pełna chata".
2007 - zmarł Jacek Skubikowski, piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów piosenek, autor przebojów takich zespołów jak Lombard, Lady Pank (ur. 25 września 1954).

14 czerwca

1923
- ur. się Władysław Nehrebecki, polski reżyser filmowy i teatralny, ojciec i współautor postaci plastycznych Bolka i Lolka (zm. 28 grudnia 1978).
1928 - urodził się Ernesto "Che" Guevara, latynoamerykański rewolucjonista, jeden z partyzanckich przywódców rewolucji kubańskiej (zm. 9 października 1967).
Obrazek
1933 - urodził się Jerzy Kosiński, polsko-amerykański pisarz pochodzenia żydowskiego, piszący w języku angielskim. (zm. 3 maja 1991).
1939 - urodził się Marek Gaszyński, dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów piosenek "Nie zadzieraj nosa", "Sen o Warszawie", "Gdzie się podziały tamte prywatki".
1946 - ur. się Donald Trump, amerykański przedsiębiorca, polityk, prezydent USA.
1954 - ur. się Will Patton, aktor amerykański.
1959 - urodził się Władysław Pasikowski, polski reżyser, scenarzysta.
1963 - ur. się Jarosław Boberek, polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.
1969 - zmarł Marek Hłasko, polski pisarz, scenarzysta filmowy (ur. 14 stycznia 1934).
1987 - zmarł Stanisław Bareja, polski reżyser filmowy (ur. 5 grudnia 1929).
1994 - zmarł jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej, Henry Mancini (ur. 16 kwietnia 1924).
1995 - zmarł Roger Zelazny, amerykański pisarz science fiction i fantasy pochodzenia polsko-irlandzkiego (ur. 13 maja 1937).
1995 - zm. Rory Gallagher, irlandzki gitarzysta rockowy i tekściarz (2 marca 1948).

15 czerwca

1945 - urodził się Piotr Garlicki, polski aktor.
1945 – założono czeskie studio Bratři v triku produkujące filmy animowane.
1946 - ur. się Noddy Holder, brytyjski gitarzysta, wokalista, członek zespołu Slade.
1947 - ukazał się pierwszy numer "Świata Przygód".
1956 - urodził się Henryk Gołębiewski, aktor ("Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana").
1957 - ur. się Tomasz Raczek, polski krytyk filmowy.
1958 - ur. się Marlena Drozdowska, polska piosenkarka.
1963 - ur. się Helen Hunt, amerykańska aktorka.
1964 – premiera komedii filmowej "Żona dla Australijczyka" w reżyserii Stanisława Barei.
1964 - ur. się Courteney Cox, amerykańska aktorka.
1967 – premiera filmu wojennego "Parszywa dwunastka" w reżyserii Roberta Aldricha.
1979 – Premiera filmu "Rocky II" w reżyserii Sylvestra Stallone.
1996 - zmarła "Pierwsza Dama Jazzu", legendarna śpiewaczka Ella Fitzgerald (ur. 25 kwietnia 1917).
2002 - zmarł Ahmed Hegazi (ur. 18 czerwca 1935) – egipski aktor, znany również z występów w polskich filmach - "W pustyni i w puszczy" oraz "Kazimierz Wielki".
2008 - zmarł Stan Winston (ur. 7 kwietnia 1946), amerykański twórca filmowych efektów wizualnych i specjalnych (m.in. "Terminator", "Park Jurajski", "Obcy – decydujące starcie", "Predator", "Powrót Batmana").
2012 - zmarł Stefan Stuligrosz, polski dyrygent, kompozytor, twórca chóru chłopięcego Poznańskie Słowiki (ur. 26 sierpnia 1920).
2013 - zmarł Adam "Smutny" Pernal, polski pianista, kompozytor, członek kabaretu Potem (ur. 22 grudnia 1963).
2014 - zmarł Andrzej Hudziak, polski aktor (ur. 27 lutego 1955).

16 czerwca


1890 - ur. się Stan Laurel, angielski komik (zm. 23 lutego 1965), znany głównie z filmów z Oliverem Hardy, z którym stworzyli popularną serię komediową "Flip i Flap".
1924 - ur. się Adam Hanuszkiewicz, polski aktor i reżyser teatralny (zm. 4 grudnia 2011).
1947 - urodziła się Małgorzata Niemirska, aktorka, wystąpiła m.in. w filmach "Indeks", "Spotkanie na Atlantyku", a także w serialu "Czterej pancerni i pies".
1955 - światowa premiera disnejowskiego filmu animowanego "Zakochany kundel".
1960 - premiera filmu "Psychoza" w reżyserii Alfreda Hitchcocka.
1963 – startuje Wostok 6, na jego pokładzie znajduje się pierwsza kobieta-kosmonautka – Walentina Tiereszkowa.
1966 - urodził się Aleksander Klepacz, wokalista Formacji Nieżywych Schabuff.
1971 - urodził się Tupac Amaru Shakur czyli raper 2Pac. 13 września 1996 roku zmarł w wyniku ran odniesionych w strzelaninie.
1978 - w amerykańskich kinach odbyła się premiera musicalu "Grease".
2006 - zmarł Igor Śmiałowski, polski aktor (ur. 20 czerwca 1917).
2017 - zmarł John Avildsen (ur. 21 grudnia 1935), amerykański reżyser m.in. filmów "Rocky" i "Karate Kid".
2017 - zmarł Mieczysław Kalenik (ur. 1 stycznia 1933), polski aktor (m.in. Zbyszko z Bogdańca z "Krzyżaków").
2017 - zmarł Helmut Kohl, niemiecki polityk, kanclerz Niemiec (ur. 3 kwietnia 1930).

17 czerwca

1909 - ur. się Karel Höger, czeski aktor, narrator w serialu "Pan Tau" (zm. 4 maja 1977).
1931 - urodził się Ignacy Gogolewski, polski aktor.
1939 - urodził się Krzysztof Zanussi, polski reżyser, scenarzysta.
1957 - ur. się Joanna Wizmur, polska aktorka, reżyserka dubbingu (zm. 22 lutego 2008).
1960 - ur. się Thomas Haden Church, amerykański aktor, znany głównie z serialu "Skrzydła".
1972 - urodził się Michał Żebrowski, polski aktor.
1974 - ur. się Lusia Ogińska, polska poetka, publicystka, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, malarka, ilustratorka.
1983 - zmarł Miron Białoszewski, polski poeta (ur. 30 czerwca lub 30 lipca 1922).
2004 - zmarł Jacek Kuroń, polityk (ur. 3 marca 1934).
2010 - zmarła Elżbieta Czyżewska, polska aktorka (ur. 14 kwietnia 1938).

18 czerwca

1930 - ur. się Henryk Machalica, polski aktor filmowy i teatralny (zm. 1 listopada 2003).
1941 - urodził się Leszek Długosz, polski aktor, literat, kompozytor.
1942 - ur. się Paul McCartney, brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, członek grupy The Beatles.
1952 - ur. się Isabella Rossellini, włoska aktorka.
1948 - ur. Grzegorz Heromiński, polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny (m.i.m Adaś z filmu "Kingsajz").
1949 - urodzili się bliźniacy Lech (zm. 10 kwietnia 2010) i Jarosław Kaczyńscy, polscy politycy, jako dzieci zagrali Jacka i Placka w "O dwóch takich co ukradli księżyc".
1955 - zmarł Aleksander Zelwerowicz, polski aktor (ur. 14 sierpnia 1877).
1992 - zmarł Janusz Kruk, muzyk, kompozytor, wokalista, współzałożyciel i lider zespołu 2 plus 1 (ur. 7 sierpnia 1946).

19 czerwca


1935 - ur. się Krzysztof Litwin (zm. 8 listopada 2000) – polski aktor, grafik, malarz.
1954 - ur. się Kathleen Turner, amerykańska aktorka.
1963 - statek kosmiczny Wostok 6 z pierwszą w historii kosmonautką Walentiną Tierieszkową zakończył trwający 70 godzin lot po orbicie okołoziemskiej.
1963 - rozpoczął się pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.
1989 – premiera filmu "Batman" w reżyserii Tima Burtona.
1970 - urodził się Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyk, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki.
1977 - zmarł Leszek Lorek, reżyser, współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Klasyk i pionier polskiej animacji. Scenarzysta, reżyser i autor opracowań plastycznych m.in. do serii "Przygody Bolka i Lolka", "Bolek i Lolek na wakacjach", "Przygody Błękitnego Rycerzyka" (ur. 28 listopada 1922).
2013 - zmarł James Gandolfini, amerykański aktor, znany m.in. z serialu "Rodzina Soprano" (ur. 18 września 1961).
2016 - zmarł Götz George (ur. 23 lipca 1938), niemiecki aktor znany z serii ekranizacji powieści Karola Maya takich jak "Winnetou: Skarb w Srebrnym Jeziorze", "Winnetou w Dolinie Sępów" i "Winnetou i Apanaczi".

20 czerwca -rocznica urodzin Aleksandra Fredry (1793 – 1876)

1909 - urodził się Errol Flynn, hollywoodzki aktor, znany z ról w filmach "Kapitan Blood" i "Przygody Robin Hooda" (zm. 14 października 1959).
1917 - urodził się Igor Śmiałowski, polski aktor (zm. 16 czerwca 2006).
1922 - ur. się Josef Kemr, czeski aktor, znany m.in. jako Bohumil Císař w serialu "Pod jednym dachem" (zm. 15 stycznia 1955).
1923 - urodził się Jerzy Nowak, aktor (zm. 26 marca 2013).
1925 - ur. się Irena Dziedzic polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna, twórczyni pierwszego polskiego talk-show "Tele-Echo".
1927 - ur. się Wiaczesław Kotionoczkin, twóca postaci Wilka i Zająca (zm. 20 listopada 2000).
Obrazek
1933 - urodziła się Katarzyna Łaniewska, aktorka teatralna i filmowa (znana m.in. z seriali "Czterdziestolatek", "Gruby", "Plebania").
1943 - ur. się Wojciech Gąssowski, polski piosenkarz, gitarzysta i kompozytor.
1949 - na świat przyszedł amerykański wokalista Lionel Richie.
1955 - urodził się Michael Anthony, basista zespołu Van Halen.
1961 - urodził się Piotr Cyrwus, polski aktor.
1967 - urodziła się Nicole Kidman, amerykańska aktorka.
1975 - premiera filmu "Szczęki" w reżyserii Stevena Spielberga.
1983 - ukazał się pierwszy album zespołu Lady Pank.
2008 – zmarł Piotr Łazarkiewicz, polski aktor, reżyser, scenarzysta (ur. 13 marca 1954).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Nostalgiczne kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 23 cze 2017, o 16:53

21 czerwca

1921 - ur. się Jane Russell, amerykańska aktorka (zm. 28 lutego 2011).
1940 - zginął Janusz Kusociński, polski lekkoatleta, medalista olimpijski (ur. 15 stycznia 1907).
1941 - ur. się Tony Scott, brytyjski i hollywoodzki reżyser (m.in. "Top Gun") i producent filmowy (zm. 19 sierpnia 2012).
1945 - ur. się Adam Zagajewski, polski poeta.
1948 - urodził się Andrzej Sapkowski, autor powieści i opowiadań fantasy.
1950 – ur. się Joey Kramer, amerykański perkusista Aerosmith.
1951 - ur. się Paweł Kuczyński, polski basista, członek zespołu Republika.
1971 - urodził się Tomasz Karolak, polski aktor.
1988 – premiera komedii kryminalnej "Kto wrobił królika Rogera?" w reżyserii Roberta Zemeckisa.
1997 - zmarł Leon Jeannot, polski reżyser i scenarzysta pochodzenia żydowskiego, twórca m.in. komedii "Człowiek z M-3" (ur. 9 maja 1908).

22 czerwca

1906 - urodził się Billy Wilder, amerykański scenarzysta, reżyser, producent; twórca m.in. "Bulwaru Zachodzącego Słońca", "Pół żartem, pół serio" (zm. 27 marca 2002).
1926 - urodził się Tadeusz Konwicki (zm. 7 stycznia 2015).
1936 - ur. się Kris Kristofferson, amerykański piosenkarz country i aktor.
1941 - ur. się Piotr Puławski, polski wokalista i gitarzysta m.in. zespołów Czerwono-Czarni i Polanie (zm. 22 maja 2017).
1946 - urodził się Józef Oleksy, były premier (zm. 9 stycznia 2015).
1949 - urodziła się Meryl Streep, aktorka amerykańska.
1952 - ur. się Ewa Leśniak, polska aktorka teatralna i filmowa. W latach 90 prowadziła program dla dzieci Zgadula.
1960 - powstał zespół Czerwono-Czarni.
1961 – Premiera filmu wojennego "Działa Navarony" w reżyserii J. Lee Thompsona.
1969 - zmarła Judy Garland, legendarna amerykańska aktorka i piosenkarka (ur. 10 czerwca 1922).
1973 - ur. się się Marcin Dorociński, polski aktor.
1976 - została wystrzelona radziecka stacja orbitalna Salut 5.
1987 - zmarł Fred Astaire, aktor, tancerz, piosenkarz i choreograf (ur. 10 maja 1899).
2015 - zm. James Roy Horner (ur. 14 sierpnia 1953), amerykański kompozytor muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad 110 filmów (m.in. "Obcy – decydujące starcie", "Kokon", "Imię rózy", "Jumanji", "48 godzin").
2016 - zmarł Andrzej Kondratiuk,reżyser filmowy, scenarzysta i aktor; twórca m.in. filmów "Hydrozagadka", "Wniebowzięci" (ur. 20 lipca 1936).

23 czerwca

1923 - ur. się Jerzy Lutowski, polski prozaik, autor sztuk scenicznych oraz scenarzysta filmowy, autor tekstu piosenki "W stepie szerokim" ("Pieśń o Małym Rycerzu") W. Kilara.
1927 - ur. się Cezary Julski, polski aktor filmowy, dubbingowy (Fred z "Między nami jaskiniowcami", Pasibrzuch ze "Smerfów") i teatralny (zm. 19 sierpnia 1997).
1933 - urodził się Andrzej Trzos-Rastawiecki, reżyser, scenarzysta, autor filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. "Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie" oraz serialu "Marszałek Piłsudski".
1947 - ur. się Bryan Brown, australijski aktor znany z filmu "F/X".
1957 - premiera programu dla dzieci "Miś z okienka".
1957 - ur. się Frances McDormand, aktorka amerykańska.
1961 - ur. się Andrzej Dylewski, perkusista związany między innymi z grupami Mech i Lady Pank.
1964 - ur. się Brygida Turowska, polska aktorka.
1964 - ur. się Joss Whedon, amerykański aktor, reżyser filmowy.
1965 - ur. się Paul Arthurs, brytyjski muzyk, członek zespołu Oasis.
1969 - ur. się Zenon Martyniuk, polski wokalista, muzyk, członek zespołu Akcent.
1970 – premiera komedii wojennej "Złoto dla zuchwałych" w reżyserii Briana G. Huttona.
1975 - urodził się Maciej Stuhr, polski aktor.
1986 - Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta zdobyła drugi szczyt Ziemi K2.
2000 - w wypadku samochodowym zginął Bogdan Łyszkiewicz, lider zespołu Chłopcy z Placu Broni (ur. 3 września 1964).
2008 - zmarł Marian Glinka, polski aktor i kulturysta (ur. 1 lipca 1943).
2011 - zmarł Peter Falk, amerykański aktor, najbardziej znany z roli tytułowego porucznika w serialu "Columbo".
Obrazek
2014 - zmarła Małgorzata Braunek, aktorka, znana m.in. z roli Oleńki Billewiczówny w ekranizacji "Potopu" oraz Izabeli Łęckiej w serialu "Lalka" (ur. 30 stycznia 1947).

24 czerwca

1916 - urodziła się Lidia Wysocka, aktorka, piosenkarka, reżyser (zm. 2 stycznia 2006).
1944 - urodził się Jeff Beck, jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii rocka.
1947 - ur. się Helena Vondráčková, czeska piosenkarka, aktorka i prezenterka telewizyjna.
1963 - urodził się Paweł Kukiz - muzyk rockowy, lider zespołu Piersi, polityk.
1976 - ur. się Paweł Małaszyński, polski aktor.
2000 - zmarł Roman Kosierkiewicz, polski aktor (ur. 22 lipca 1925).
2010 - zmarł Zbigniew Żakiewicz (ur. 6 czerwca 1932 lub 1933), polski pisarz, autor książki "Dwaj dzielni z Plimplańskiego Lasu", na podstawie której powstał serial lalkowy "Maurycy i Hawranek".
2010 - zmarł Leszek Wiktorowicz, kapitan żeglugi wielkiej, przez 25 lat był komendantem "Daru Młodzieży" (ur. 18 czerwca 1937).
2014 - zmarł Eli Wallach, amerykański aktor, urodzony (7 grudnia 1915) w rodzinie żydowskich emigrantów z Polski. Znany m.in. z westernów "Jak zdobywano Dziki Zachód", "Siedmiu wspaniałych", "Dobry, zły i brzydki".

25 czerwca

1924 - urodził się Sidney Lumet, reżyser filmowy, twórca m.in. "Dwunastu gniewnych ludzi" i "Adwokata diabła" (zm. 9 kwietnia 2011).
1945 - ur. się Henryk Talar, polski aktor teatralny i filmowy, dyrektor teatrów oraz lektor.
1963 - urodził się brytyjski wokalista i były członek duetu Wham!, George Michael (zm. 25 grudnia 2016).
1988 - zmarł Hillel Slovak (ur. 13 kwietnia 1962) amerykański muzyk, pierwszy gitarzysta zespołu Red Hot Chili Peppers.
1997 - zmarł Jacques-Yves Cousteau (ur. 11 czerwca 1910), francuski badacz mórz, podróżnik oraz reżyser filmowy.
2005 - zmarł John Fiedler, amerykański aktor (ur. 3 lutego 1925) znany głównie z roli w filmie "Dwunastu gniewnych ludzi". Udzielał głosu Prosiaczkowi w wielu filmach o Kubusiu Puchatku Walta Disneya.
2005 - zmarł Jiří Kodet (ur. 6 grudnia 1937), czeski aktor (m.in. "Pod jednym dachem", "Szpital na peryferiach").
2005 - zmarł Włodzimierz Plaskota, polski kompozytor (ur. 2 grudnia 1933). Sprawował funkcję szefa muzycznego Studia 202 oraz kabaretu Elita.
2009 - zmarł Michael Jackson, legenda muzyki pop (ur. 29 sierpnia 1958).
Obrazek
2009 - zmarła Farrah Fawcett (ur. 2 lutego 1947), amerykańska aktorka i producentka telewizyjna i filmowa, modelka znana m.in. z serialu "Aniołki Charliego".
2015 - zmarł Patrick Macnee (ur. 6 lutego 1922), angielski aktor telewizyjny i filmowy, znay jako John Steed z serialu "Rewolwer i melonik".

26 czerwca

1928 - ur. się Lech Pijanowski, polski krytyk filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta, popularyzator gier i łamigłówek, ojciec Wojciecha Pijanowskiego (zm. 6 stycznia 1974).
1943 - ur. się Krzysztof Gradowski, polski reżyser, scenarzysta i aktor (twórca filmów z cyklu o Panu Kleksie).
1956 - urodził się wokalista Chris Isaak. Jego największy przebój to wykorzystana w filmie Davida Lyncha "Dzikość serca" piosenka "Wicked Game".
1958 - urodził się Paweł Edelman, operator filmowy, nominowany do Oscara za film "Pianista".
1970 - urodził się Paweł Nastula, judoka, mistrz olimpijski.
1972 - urodził się wokalista Pierre Garand, występujący pod pseudonimem Garou.
1972 - FSO rozpoczęła produkcję modelu Syrena 105.
1976 - urodził się Paweł Małaszyński, polski aktor.
1986 - pierwsze wydanie "Teleexpressu".
1995 - zmarł Kazimierz Wichniarz (ur. 18 stycznia 1915), polski aktor teatralny i filmowy, znany m.in. jako Zagłoba w filmie "Potop" w reż. Jerzego Hoffmana.
1999 - zmarł Bogumił Pasternak, polski kompozytor, autor muzyki do filmów animowanych ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, m.in. "Podróże kapitana Klipera", "Kangurek Hip-Hop", "Miś Kudłatek" (ur. 21 września 1936).

27 czerwca

1930 - urodził się Ryszard Ronczewski, polski aktor.
1941 - urodził się Krzysztof Kieślowski, polski reżyser (zm. 13 marca 1996).
1951 - urodził się Jan Benedykt Otręba, od 1980 roku basista zespołu Dżem.
1952 - ur. się Bogusław Linda, polski aktor, reżyser, scenarzysta teatralny i filmowy.
1959 - urodził się Janusz Kamiński, operator filmowy, reżyser; dwukrotnie nagrodzony Oscarem za zdjęcia do filmów Stevena Spielberga "Lista Schindlera" i "Szeregowiec Ryan".
1964 - ur. się Wojciech Cejrowski, polski dziennikarz, satyryk, podróżnik, fotograf, pisarz, publicysta.
1969 - premiera filmu muzycznego "Przygoda z piosenką" w reżyserii Stanisława Barei.
1973 - zmarł Stanisław Jasiukiewicz (ur. 14 maja 1921), polski aktor (m.in. mistrz Ulrich von Jungingen z "Krzyżaków" i Władysław Tarkowski z "W pustyni i w puszczy").
1978 – start ekspedycji Sojuz 30, w skład której wchodził Polak, Mirosław Hermaszewski.
1979 - zmarł Antoni Gołubiew, pisarz, historyk, autor m.in. cyklu powieściowego "Bolesław Chrobry" (ur. 25 lutego 1907).
2001 - zmarła Tove Jansson (ur. 9 sierpnia 1914), fińska pisarka szwedzkojęzyczna, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa, znana najbardziej jako autorka książek o Muminkach.
2011 - zmarł Maciej Zembaty, poeta, satyryk, reżyser radiowy, muzyk, tłumacz poezji Leonarda Cohena (ur. 16 maja 1944).
2015 - zmarł Chris Squire, amerykański basista, członek zespołu Yes (ur. 4 marca 1948).
2016 - zmarł Bud Spencer, włoski aktor, pływak (ur. 31 października 1929).

28 czerwca

1900 - ur. się Leon Kruczkowski, polski pisarz (zm. 1 sierpnia 1962).
1926 - ur. się Mel Brooks, amerykański aktor, reżyser, producent i scenarzysta filmowy, pochodzący z polsko-żydowskiej rodziny, autor takich filmów jak "Płonące siodła", "Robin Hood - faceci w rajtuzach", "Młody Frankenstein".
1932 - ur. się Noriyuki "Pat" Morita (zm. 24 listopada 2005), japońsko-amerykański aktor, znany z roli mistrza Miyagiego w filmach z serii "Karate Kid".
Obrazek
1946 - urodził się Bogdan Olewicz, autor tekstów między innymi grupy Perfect.
1948 - ur. się Kathy Bates, amerykańska aktorka, znana z filmu "Misery".
1961 - ur. się Maria Ciunelis, polska aktorka.
1966 - ur. się John Cusack, amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.
1974 - premiera filmu "Wiosna, panie sierżancie" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego.
1976 - zmarł Stanley Baker, brytyjski aktor, znany m.in. z filmu "Działa Navarony" (ur. 28 lutego 1928).
1978 – statek Sojuz 30 z Mirosławem Hermaszewskim i Piotrem Klimukiem na pokładzie przycumował do stacji orbitalnej Salut 6.
1982 - zmarła Seweryna Broniszówna, polska aktorka (ur. 13 lipca 1891).
1986 - zespół Wham! dał pożegnalny koncert na stadionie Wembley w Londynie.
2000 - zmarł Józef Tischner, katolicki duchowny, filozof, teolog (ur. 12 marca 1931).

29 czerwca

1900
- ur. się Antoine de Saint-Exupéry, francuski pilot, pisarz i poeta. Autor "Małego Księcia" (zm. 31 lipca 1944).
1924 - urodził się Gustaw Lutkiewicz, aktor, występował w Teatrze Telewizji, w słuchowiskach, m.in. w powieści radiowej "W Jezioranach"; w filmach "Gangsterzy i filantropi", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Ogniem i mieczem", oraz w serialach "Stawka większa niż życie", "Alternatywy 4" (zm. 24 lutego 2017).
1930 - urodził się Sławomir Mrożek, dramatopisarz, prozaik, satyryk, eseista, rysownik (zm. 15 sierpnia 2013).
1941 - zmarł Ignacy Paderewski, pianista, kompozytor, działacz społeczny, mąż stanu (ur. 18 listopada 1860).
1948 - urodził się Ian Anderson Paice, brytyjski perkusista, członek legendarnej grupy Deep Purple.
1951 - ur. się Don Rosa, amerykański twórca komiksów pochodzenia włoskiego, jeden z najsłynniejszych autorów historyjek z Kaczorem Donaldem, Sknerusem McKwaczem i innymi disneyowskimi postaciami.
1962 - rozpoczął się pierwszy Festiwal Młodych Talentów.
1980 – w leśniczówce w miejscowości Pranie na Mazurach otwarto Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
1985 - zmarł Jaroslav Dietl, czeski scenarzysta, autor wielu odcinków "Szpitala na peryferiach" i "Kobiety za ladą" (ur. 22 maja 1929).
1991 - w warszawskiej FSO zakończono produkcję Fiata 125p.
Obrazek
1995 – Lana Turner, amerykańska aktorka złotej ery Hollywood (ur. 8 lutego 1921).
1996 - zmarł Jerzy Block (ur. 20 marca 1904), polski aktor i reżyser.
2003 - zmarła Katharine Hepburn, amerykańska aktorka (ur. 12 maja 1907).
2008 - zmarł Don S. Davis, amerykański aktor, znany z seriali "Z archiwum X", "Miasteczko Twin Peaks" i "Gwiezdne wrota" (ur. 4 sierpnia 1942).
2013 - zmarł Jim Kelly (ur. 5 maja 1946), amerykański czarnoskóry aktor, tenisista i mistrz sztuk walki, znany m.in. z filmu "Wejście smoka", gdzie wystąpił u boku Bruce Lee.

30 czerwca

1911 - urodził się Czesław Miłosz, polski poeta, laureat literackiego Nobla (zm. 14 sierpnia 2004).
1922 - ur. się Miron Białoszewski (inna data urodzin 30 lipca), polski poeta, prozaik, dramatopisarz (zm. 17 czerwca 1983).
1929 - urodził się Jan Łomnicki, reżyser i scenarzysta (zm. 18 grudnia 2002).
1952 - ur. się David Garrison, amerykański aktor znany z oli Steve’a Rhoadesa w serialu telewizyjnym "Świat według Bundych".
1966 - ur. się Marton Csokas, nowozelandzki aktor znany z roli Celeborna w cyklu "Władca Pierścieni".
1966 - ur. się Mike Tyson, amerykański bokser.
1967 - urodził się Robert Więckiewicz, polski aktor.
1976 – rozwiązał się zespół Niebiesko-Czarni.
1981 - zmarła Maria Bogda, polska gwiazda kina przedwojnnego (ur. 25 listopada 1909).
1983 - Krystyna Palmowska jako pierwsza kobieta zdobyła Broad Peak w Karakorum.
1983 - w bielskiej FSM zakończono produkcję samochodu Syrena 105.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 1 lip 2017, o 15:45

1 lipca

1921 - ur. się Michalina Wisłocka, polska lekarka, ginekolog, seksuolog, autorka bestsellerowego poradnika "Sztuka kochania" (zm. 5 lutego 2005).
1921 - ur. się Jerzy Stefan Stawiński (zm. 12 czerwca 2010), polski pisarz, reżyser i scenarzysta ("Zezowate szczęście", "Obywatel Piszczyk").
1934 - ur. się Jamie Farr, amerykański aktor telewizyjny i filmowy pochodzenia libańskiego. Największą popularność zawdzięcza roli w serialu "M*A*S*H", w którym grał przez 11 lat postać Maxa Klingera.
1934 - urodził się Sydney Pollack, amerykański reżyser i producent filmowy (zm. 26 maja 2008).
1935 - ur. się David Prowse, brytyjski aktor filmowy, kulturysta i sztangista. Znany jest głównie z roli Dartha Vadera w filmach z serii "Gwiezdne wojny" George’a Lucasa. Głosu postaci użyczał jednak James Earl Jones.
1943 - ur. się Marian Glinka, polski aktor, kulturysta (zm. 23 czerwca 2008).
1945 - urodziła się Deborah Harry, wokalistka amerykańskiej formacji Blondie.
1951 - urodził się Victor Willis, wokalista grupy Village People.
1952 - ur. się Dan Aykroyd, kanadyjski aktor, reżyser filmowy ("Pogromcy duchów", "Blues Brothers").
1953 - założony został Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".
1961 - ur. się Diana Spencer, księżna Walii (zm. 31 sierpnia 1997).
1967 - ur. się Pamela Anderson, kanadyjska aktorka, modelka.
Obrazek
1971 – wyemitowano premierowe wydanie audycji "Lato z Radiem".
1975 - urodził się polski aktor musicalowy i wokalista Łukasz Zagrobelny.
1977 - ur. się Liv Tyler, amerykańska aktorka ("Władca Pierścieni", "Armageddon").
1994 - zmarła Helena Grossówna, polska aktorka (ur. 25 listopada 1904).
2000 – zmarł (ur. 1 października 1920) Walter Matthau, amerykański aktor, popularny z komediowego duetu z Jackiem Lemmonem ("Dziwna para", "Dwaj zgryźliwy tetrycy").
2004 - zmarł Marlon Brando, jeden z najwybitniejszych aktorów w historii kina, znany m.in. jako Don Corleone w "Ojcu chrzestnym" (ur. 3 kwietnia 1924).
Obrazek
2009 - zmarł Karl Malden, aktor amerykański, zdobywca Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w filmie "Tramwaj zwany pożądaniem" (ur. 22 marca 1912).

2 lipca

1919 - ur. się Ladislav Čapek, czeski reżyser filmów animowanych (zm. 17 stycznia 1996).
1923 - ur. się Wisława Szyborska, poetka, laureatka Nagrody Nobla (zm. 1 lutego 2012).
1939 - urodziła się Iga Cembrzyńska, polska aktorka.
1947 - ur. się Karol Strasburger, polski aktor.
1947 – w miejscowości Roswell w amerykańskim stanie Nowy Meksyk rzekomo rozbiło się UFO.
1948 - ur. się Józef Skrzek, klawiszowiec między innymi grup Breakout i SBB.
1956 - urodziła się Maria Pakulnis, polska aktorka.
1961 - samobójstwo popełnił Ernest Hemingway, wybitny amerykański pisarz, autor takich książek jak "Komu bije dzwon", "Pożegnanie z bronią", "Stary człowiek i morze", laureat literackiej Nagrody Nobla (ur. 21 lipca 1899).
1966 - zmarł Jan Brzechwa, poeta, satyryk, tłumacz literatury rosyjskiej, autor wielu popularnych utworów dla dzieci, m.in. "Akademii pana Kleksa", "Pchły szachrajki" (ur. 15 sierpnia 1898 bądź 1900).
1977 - zmarł Vladimir Nabokov, pisarz (ur. 22 kwietnia 1899).
1985 - urodził się Jakub Wesołowski, polski aktor.
1986 - ur. się Lindsay Lohan, amerykańska aktorka, piosenkarka.
1991 - zmarła Lee Remick, amerykańska aktorka znana m.in. z filmu "Omen" (ur. 14 grudnia 1935).
1992 - premiera serialu dla młodzieży "W piątą stronę świata" na motywach twórczości Adama Bahdaja.
1997 – zm. James Stewart, amerykański aktor (ur. 20 maja 1908).
1999 - zmarł Mario Puzo, amerykański pisarz i dziennikarz pochodzenia włoskiego, autor słynnej powieści "Ojciec chrzestny" (ur. 15 października 1920).
2014 - zmarł Janusz Kondratowicz, polski poeta, satyryk, autor tekstów piosenek ("10 w skali Beauforta", "Rysunek na szkle", "Papierowy księżyc"), dziennikarz (ur. 20 lipca 1940).
2016 - zmarł Michael Cimino (ur. 3 lutego 1939), amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, laureat Oscara za reżyserię filmu "Łowca jeleni".

3 lipca

1928 - ur. się Jan Machulski, polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny (zm. 20 listopada 2008), mąż aktorki Haliny Machulskiej i ojciec reżysera filmowego Juliusza Machulskiego.
1940 - ur. się Jerzy Buzek, polski polityk, były premier.
1946 - ur. się Leszek Miller, polski polityk, były premier.
1946 - ur. się Gavin Richards, brytyjski aktor, pierwszy odtwórca roli kapitana Alberto Bertorelliego w serialu "’Allo ’Allo!".
1947 - powstała Naczelna Rada Odbudowy Warszawy.
1949 - ur. się Pan Yapa, czyli Krzysztof Janczak, polski aktor, reżyser i scenarzysta.
1951 - zmarł śmiercią samobójczą Tadeusz Borowski, poeta, prozaik (ur. 12 listopada 1922).
1956 - ur. się Dorota Pomykała, polska aktorka.
1959 - urodził się Janusz Józefowicz, aktor, piosenkarz, tancerz, reżyser teatralny, autor musicalu "Metro".
1960 - ur. się Vincent Clarke, muzyk angielski, założyciel zespołu Depeche Mode.
1960 - ur. się Brian Scott, polski dziennikarz, aktor pochodzenia gujańskiego.
1962 - ur. się Tom Cruise, amerykański aktor.
1969 - zmarł Brian Jones, brytyjski muzyk, wokalista i kompozytor, założyciel i pierwszy lider The Rolling Stones (ur. 28 lutego 1942).
1971 - zmarł frontman grupy The Doors - Jim Morrison (ur. 8 grudnia 1943).
1985 - premiera filmu "Powrót do przyszłości" w reżyserii Roberta Zemeckisa.
1991 – premiera filmu "Terminator 2: Dzień sądu" w reżyserii Jamesa Camerona.
1996 - zmarła Wanda Łuczycka (ur. 2 lipca 1907), polska aktorka (m.in. "Do przerwy 0:1" jako woźna Matulakowa).
2002 - zmarła Łucja Prus, piosenkarka, wykonawczyni przebojów "W żółtych płomieniach liści", "Nic dwa razy się nie zdarza" (ur. 25 maja 1942).
2003 - zmarł Stanisław Supłatowicz, Sat-Okh (ur. prawdopodobnie 15 kwietnia 1925 w Kanadzie), polski pisarz, gawędziarz i artysta pochodzenia indiańskiego.

4 lipca

1927 - urodziła się Gina Lollobrigida, włoska aktorka filmowa.
1934 - zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska noblistka, fizyk, chemik (ur. 7 listopada 1867).
1940 - ur. się Dave Rowberry, klawiszowiec The Animals (zm. 6 czerwca 2003).
1943 - w katastrofie lotniczej koło Gibraltaru wraz z córką i grupą współpracowników zginął gen. Władysław Sikorski (ur. 20 maja 1881).
1954 - urodził się Andrzej Poniedzielski, poeta, autor tekstów, humorysta, scenarzysta.
1959 - urodził się Wojciech Adamczyk, reżyser teatralny i telewizyjny.
1976 - zmarł Antoni Słonimski, poeta, felietonista, satyryk (ur. 15 listopada 1895).
1998 - zmarł Janusz Przymanowski, pisarz, publicysta, autor powieści dla młodzieży "Czterej pancerni i pies" (ur. 20 stycznia 1922).
2000 - zmarł Gustaw Herling-Grudziński, prozaik, eseista, publicysta, krytyk literacki; autor m.in. "Innego świata" (ur. 20 maja 1919).
2009 - zmarł Alan Klein, menedżer współodpowiedzialny za sukcesy The Beatles i The Rolling Stones (ur. 18 grudnia 1931).

5 lipca

1920 - urodził się Ignacy Machowski, polski aktor (zm. 11 stycznia 2001).
1927 - urodził się Edward Wichura, polski aktor (zm. 4 czerwca 2006).
1935 - urodził się Krzysztof Szmagier, reżyser filmowy, twórca seriali "Przygody psa Cywila" i "07 zgłoś się" (zm. 17 grudnia 2011).
1946 - po raz pierwszy zaprezentowano strój bikini.
1978 - na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 30 wylądował Mirosław Hermaszewski,
2002 - zmarł Zdzisław Mrożewski, polski aktor (ur. 21 maja 1909).
2014 - zmarł Kazimierz Winkler, poeta, autor tekstów popularnych piosenek, m.in. "Czerwony autobus", "Gdy mi ciebie zabraknie", "Pierwszy siwy włos" i "O mnie się nie martw" (ur. 23 listopada 1918).

6 lipca

1907 - ur. się Frida Kahlo, słynna meksykańska malarka (zm. 13 lipca 1954).
1912 - ur. się Rudolf Deyl młodszy (zm. 22 listopada 1967 tamże), czeski aktor ("Lemoniadowy Joe").
1923 - urodził się gen. Wojciech Jaruzelski (zm. 25 maja 2014).
1927 - ur. się Janet Leigh, amerykańska aktorka filmowa, która zapisała się w historii kina dzięki scenie morderstwa pod prysznicem w "Psychozie" Alfreda Hitchcocka (zm. 3 października 2004).
1935 – ur. się XIV Dalajlama.
1946 - ur. się George W. Bush, prezydent USA.
1946 - ur. się Sylvester Stallone, amerykański aktor.
1947 - ur. się Shelley Hack, amerykańska aktorka i modelka.
1950 - ur. się Jacek Cygan, polski autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, a także osobowość telewizyjna.
1954 - urodził się Grzegorz Skawiński, gitarzysta zespołu Kombi.
1966 - ur. się Andrzej "Kozak" Kozakiewicz, polski gitarzysta rockowy, współzałożyciel zespołów Pidżama Porno i Strachy na Lachy.
1968 - urodził się Ireneusz Czop, polski aktor.
1971 - zmarł najsłynniejszy trębacz i śpiewak w historii jazzu Louis Armstrong (ur. 4 sierpnia 1901).
1990 - pierwszy konkurs Miss Polski (nie mylić z organizowanym od 1929 konkursem Miss Polinia).
1999 - zmarł Andrzej Szajewski, polski aktor (ur. 10 listopada 1937).
2000 - zmarł Władysław Szpilman, kompozytor, pianista. Jego losy w okupowanej Warszawie stały się podstawą scenariusza do filmu "Pianista" w reż. Romana Polańskiego (ur. 5 grudnia 1911).

7 lipca

1930 - zmarł Arthur Conan Doyle, szkocki pisarz, autor powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes (ur. 22 maja 1859).
1940 - ur. się Ringo Starr, muzyk, perkusista grupy muzycznej The Beatles od roku 1962 do rozpadu zespołu w 1970.
1964 - urodził się Krzysztof Skiba, polski muzyk, autor tekstów, satyryk, publicysta. Współzałożyciel, autor tekstów i lider zespołu Big Cyc.
1971 - zmarł Ub Iwerks (ur. 24 marca 1901), amerykański animator i technik efektów specjalnych pochodzenia niemieckiego, współpracownik Walta Disneya, najbardziej znany jako twórca pierwszego wizerunku Myszki Miki.
1977 - ur. się Marek Żerański, polski aktor (m.in. Jan z "Tajnej misji").
1990 - polska premiera serialu "Cudowne lata" (oryginalna premiera 31 stycznia 1988).
1990 - w Rzymie odbył się pierwszy koncert trzech tenorów: Luciano Pavarottiego, Placido Domingo i Jose Carrerasa.
1992 - zmarła Seweryna Szmaglewska (ur. 11 lutego 1916), pisarka polska, prozaik, świadek na procesach norymberskich ("Dymy nad Birkenau") i autorka literatury dziecięcej ("Czarne Stopy").
1999 - zmarła Anita Dymszówna (ur. 3 marca 1944), polska aktorka teatralna i filmowa, córka Adolfa Dymszy.
2006 - zmarł Roger Keith "Syd" Barrett, pierwszy lider grupy Pink Floyd, wyrzucony z zespołu w 1968 (ur. 6 stycznia 1946).

8 lipca

1930 - urodził się Franciszek Starowieyski, polski malarz (zm. 23 lutego 2009).
1934 – ur. się Marty Feldman, brytyjski aktor komediowy ("Młody Frankenstein"), reżyser filmowy (zm. 2 grudnia 1982).
1938 - urodził się Jerzy Kamas, polski aktor (zm. 23 sierpnia 2015).
1951 - ur. się Anjelica Huston, amerykańska aktorka.
1957 - urodziła się Wanda Kwietniewska, wokalistka grup Lombard i Banda i Wanda, później kontynuująca karierę solową.
1958 - ur. się Kevin Bacon, amerykański aktor.
1959 - ur. się Robert Knepper, amerykański aktor.
1961 - urodził się Andrew John Fletcher, współzałożyciel i klawiszowiec zespołu Depeche Mode.
1963 – premiera filmu kryminalnego "Zbrodniarz i panna" w reżyserii Janusza Nasfetera.
1967 - zmarła Vivien Leigh (ur. 5 listopada 1913), brytyjska aktorka teatralna i filmowa, znana z roli Scarlett O’Hary w "Przeminęło z wiatrem".
1968 - urodził się Piotr Grabowski, polski aktor.
1969 – premiera komedii filmowej "Rzeczpospolita babska" w reżyserii Hieronima Przybyła.
1973 - urodziła się aktorka Agnieszka Sitek, polska aktorka.
1994 – zmarł Kim Ir Sen, koreański polityk, prezydent Korei Północnej (ur. 15 kwietnia 1912).
2005 - zmarł Eugeniusz Priwieziencew, polski aktor (ur. 17 sierpnia 1946).
2008 - zmarł Wieńczysław Gliński, polski aktor, wystąpił m.in. w filmach "Kanał", "Kapelusz pana Anatola" (ur. 10 maja 1921).
2012 - zmarł Ernest Borgnine (ur. 24 stycznia 1917), amerykański aktor (m.in. "Parszywa dwunastka", "Dzika banda").
2015 - zmarł Waldemar Ochnia, polski artysta kabaretowy, parodysta polityków, "człowiek o stu głosach" (ur. 1952).

9 lipca

1916 - ur. Stanisław Pagaczewski, – polski prozaik, poeta, reportażysta, autor książek dla dzieci oraz przewodników krajoznawczych (zm. 7 czerwca 1984). Twórca serii poświęconej przygodom Baltazara Gąbki.
1927 - ur. się Zdzisław Maklakiewicz polski aktor teatralny i filmowy (zm. 9 października 1977).
1941 - urodził się Tadeusz Borowski, aktor (nie mylić z pisarzem); wystąpił m.in. w serialach "Tajemnica Enigmy" "Rycerze i rabusie" i "Znak orła".
1945 - zmarła Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka i dramatopisarka; córka znanego malarza Wojciecha Kossaka (ur. 24 listopada 1891).
1946 - urodził się Bon Scott, wokalista rockowy, członek zespołu AC/DC (zm. 19 lutego 1980).
1947 - ur. się Mitch Mitchell, brytyjski perkusista, członek zespołu The Jimi Hendrix Experience (zm. 12 listopada 2008)
1947 - ur. się O.J. Simpson, amerykański futbolista, aktor ("Naga broń"), oskarżony w głośnym procesie.
1948 - urodził się Jerzy Skoczylas, satyryk, aktor kabaretowy, jeden z założycieli Kabaretu Elita.
1964 - ur. się polski piosenkarz Mieczysław Szcześniak.
1964 - ur. się Courtney Love, amerykańska wokalistka, gitarzystka, aktorka, wdowa po Kurcie Cobainie.
1956 - urodził się Tom Hanks, amerykański aktor, laureat Oscara za role w filmach "Filadelfia" i "Forrest Gump".
1976 - ur. się Fred Savage, amerykański aktor, producent i reżyser filmowy i telewizyjny; popularność zyskał dzięki głównej roli w serialu "Cudowne lata".
2008 - zmarł Tomasz Lengren (ur. 7 marca 1945), polski aktor.

10 lipca

1925 - ur. się Edmund Niziurski (zm. 9 października 2013), polski prozaik, publicysta, scenarzysta i dramaturg, a także socjolog i prawnik. Twórca popularnych książek dla młodzieży m.in: "Księga urwisów", "Sposób na Alcybiadesa" "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" "Klub włóczykijów".
1930 - ur. się Roman Huszczo, polski scenarzysta i reżyser filmów animowanych, współtwórca m.in. "Pomysłowego Dobromira", "Dziwnych przygód Koziołka Matołka" oraz serii "Pies, kot i..." (zm. 11 maja 2015).
1942 - ur. się Ronnie James Dio (zm. 16 maja 2010), amerykański muzyk, kompozytor i wokalista heavymetalowy.
1952 - urodził się Emilian Kamiński, polski aktor, śpiewak.
1954 - ur. się Neil Tennant, wokalista, połowa duetu Pet Shop Boys.
1955 - urodził się Sylwester Maciejewski, polski aktor.
1959 - urodził się polski perkusista rockowy Zbigniew Kraszewski; współpracował między innymi z zespołami: Kombi, TSA, O.N.A.
1969 - w wyniku obrażeń doznanych w wypadku samochodowym zmarł Bogumił Kobiela, polski aktor (ur. 31 maja 1931).
1996 - zmarł Czesław Centkiewicz, pisarz, podróżnik, reportażysta, autor książek dla dzieci i młodzieży (ur. 18 października 1904).
2014 - zmarł Tomislav Simović (ur. 13 sierpnia 1931), chorwacki kompozytor ("Goście z Galaktyki Arkana").
2015 - zmarł Omar Sharif, egipski aktor, scenarzysta i producent filmowy (ur. 10 kwietnia 1932).
2015 - zmarł Roger Rees (ur. 5 maja 1944), amerykański aktor pochodzenia walijskiego, kojarzony głównie z brawurową rolą szeryfa w popularnej komedii Mela Brooksa "Robin Hood - Faceci w rajtuzach".
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 12 lip 2017, o 08:02

11 lipca

1920 – ur. się Yul Brynner, amerykański aktor pochodzenia rosyjskiego, największą popularność przyniosły mu role "kowbojskie" w filmach "Siedmiu wspaniałych" i "Świat Dzikiego Zachodu" (zm. 10 października 1985).
Obrazek
1936 - ur. się Hana Doskočilová, czeska pisarka, autorka literatury dla dzieci, współtwórczyni opowieści o Kreciku.
1942 - ur. się Tomasz Stańko, polski muzyk jazzowy.
1959 - ur. się Richie Sambora, amerykański gitarzysta, wokalista, najbardziej znany jako muzyk zespołu Bon Jovi.
1972 - ur. się John Douglas, brytyjski perkusista, członek zespołu Anathema.
1975 - ur. się Samer el Nahhal, fiński basista pochodzenia egipskiego, członek zespołu Lordi.
1976 - urodził się Wojciech Cugowski, gitarzysta i wokalista grupy Bracia. Syn Krzysztofa Cugowskiego (Budka Suflera).
1980 - zmarł Zygmunt Berling, polski generał (ur. 27 kwietnia 1896).
1989 - zmarł Laurence Olivier, brytyjski aktor (ur. 22 maja 1907).
2009 - zmarł Andrzej Tylczyński, polski tekściarz, autor piosenek mi.n "Augustowskie noce", "Domek bez adresu", "Kochać", "Goniąc kormorany", "Nigdy więcej", "Dzisiaj, jutro, zawsze", "Motylem jestem" i (ur. 1 stycznia 1925).
2014 - zmarł Tommy Ramone, amerykański muzyk, członek zespołu Ramones (ur. 29 stycznia 1949).
2015 - zmarł Satoru Iwata, japoński przedsiębiorca, prezes Nintendo (ur. 6 grudnia 1959).

12 lipca

1892 - urodził się Bruno Schulz, prozaik, malarz, rysownik, grafik, ilustrator; autor zbiorów opowiadań "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod klepsydrą" (zm. 19 listopada 1942).
1908 - urodził się Eryk Lipiński, grafik, karykaturzysta, satyryk, współzałożyciel i redaktor tygodnika "Szpilki" (zm. 27 września 1991).
1937 - ur. się Bill Cosby, amerykański aktor, komik.
1948 - ur. się Ben Burtt, amerykański montażysta, dźwiękowiec, reżyser, który wpółpracowął przy powstawaniu takich filmów jak "E.T.", "Indiana Jones", "Gwiezdne wojny".
1950 - ur. się Eric Carr, perkusista rockowej formacji KISS (zm. 24 listopada 1991).
1951 - ur. się Cheryl Ladd, amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, piosenkarka, znana z roli Kris Munroe, młodszej siostry Jill (Farrah Fawcett), w serialu "Aniołki Charliego".
1962 - swój pierwszy koncert zagrali The Rolling Stones.
1963 - ur. się Aleksandr Domogarow, rosyjski aktor. W Polsce znany głównie z roli Bohuna z "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana.
1986 - w wypadku samochodowym zginął Wacław Kisielewski, pianista, członek duetu fortepianowego "Marek i Wacek" (ur. 12 lutego 1943).

13 lipca

1924 - urodziła się Maria Koterbska, piosenkarka, wykonawczyni m.in. przebojów "Brzydula i rudzielec", "Parasolki", "Do grającej szafy grosik wrzuć"; odtwórczyni głównej roli w filmie "Irena do domu".
1935 - urodził się Jarosław Marek Rymkiewicz, profesor filologii, poeta, dramaturg.
1940 - ur. się Patrick Stewart, brytyjski aktor filmowy i teatralny. Znany z ról szekspirowskich oraz jako kapitan Jean-Luc Picard w serii "Star Trek".
1942 - urodził się Harrison Ford, amerykański aktor, odtwórca ról Hana Solo w serii filmów George’a Lucasa "Gwiezdne wojny" oraz Indiany Jonesa w serii filmów Stevena Spielberga.
1949 - zmarł Harald Madsen, duński komik filmowy, członek deutu Pat i Pataszon (ur. 20 listopada 1890).
1951 - urodził się Marek Piekarczyk - polski wokalista rockowy, lider grupy TSA.
1969 - ur. się Przemysław Myszor, gitarzysta i klawiszowiec grupy Myslovitz.
1969 - ur. się Mark Greenway, brytyjski wokalista, autor tekstów, członek zespołu Napalm Death.
1969 - w Żelazowej Woli odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina.
1973 - ukazał się pierwszy album zespołu Queen.
1990 - premiera filmu "Uwierz w ducha" z Patrickiem Swayze, Demi Moore i Whoopi Goldberg w reżyserii Jerry’ego Zuckera.
1996 - zmarła Loda Halama, polska tancerka, aktorka ur. 20 lipca 1911).
2006 - zmarł Tomasz Zaliwski, polski aktor (ur. 15 grudnia 1929).
2008 - zmarł Bronisław Geremek, polityk (ur. 6 marca 1932).
2012 - zmarł Jerzy Kulej, bokser, mistrz olimpijski (ur. 19 października 1940).

14 lipca

1910 - ur. się William Hanna, amerykański twórca filmów animowanych, pracujący w duecie z Josephem Barbera, współtwórca studia Hanna-Barbera (zm. 22 marca 2001).
1911 - urodził się Tadeusz Fijewski, aktor, pamiętny odtwórca ról Ignacego Rzeckiego (w filmie i serialu telewizyjnym), Pana Anatola w filmach Jana Rybkowskiego i Wojciecha Grzelaka w powieści radiowej "Matysiakowie" (zm. 12 listopada 1978).
1918 - urodził się Ingmar Bergman, szwedzki reżyser, znany m.in. jako twórca głośnego filmu "Siódma pieczęć" (zm. 30 lipca 2007).
1926 - ur. się Harry Dean Stanton, amerykański aktor ("Ślad apacza", "Ojciec chrzestny 2", "Twin Peaks", "Obcy – ósmy pasażer Nostromo", "Dzikość serca", "Ostatnie kuszenie Chrystusa").
1928 - urodziła się Lucyna Winnicka, aktorka, dziennikarka (zm. 22 stycznia 2013).
1937 - urodziła się Teresa Lipowska, aktorka filmowa i teatralna, związana też z kabaretem "Dudek".
1939 - ur. się Karel Gott, czeski piosenkarz.
1958 - urodziła się Elżbieta Zającówna, aktorka ("Vabank", "Seksmisja").
1969 - premiera głośnego filmu "Swobodny jeździec" w reżyserii Dennisa Hoppera.
1969 - ur. się Maciej Miecznikowski, polski wokalista, członek zespołu Leszcze.
1991 - ur. się Sara Chmiel, polska wokalistka, członkini zespołu Łzy.
1999 - zmarł były perkusista trashmetalowej grupy Megadeth, Gar Samuelson (ur. 18 lutego 1958).
1999 – zmarł Władysław Hasior, polski rzeźbiarz, malarz, scenograf (ur. 14 maja 1928).
2009 - zmarł Zbigniew Zapasiewicz, polski aktor (ur. 13 września 1934).
2017 - zmarł Marek Wysocki, polski aktor odtwórca tytułowej roli w serialu "Pan Samochodzik i praskie tajemnice" (ur. 15 maja 1956).

15 lipca

1936 - urodziła się Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, żeglarka, jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła Ziemię (1976-1978).
1942 -ur. się Jerzy Kossela, polski gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor, współzałożyciel i członek zespołów Elektron, Niebiesko-Czarni, Pięciolinie i Czerwone Gitary (zm. 7 stycznia 2017).
1949 - urodził się brytyjski muzyk i producent Trevor Horn; współpracował między innymi z Tiną Turner, Frankie Goes to Hollywood, Tomem Jonesem, Paulem McCartneyem, Sealem, Grace Jones, Lisą Stansfield, Pet Shop Boys, Genesis.
1952 - ur. się Terry O’Quinn, amerykański aktor.
1955 - urodził się Maciej Dejczer, reżyser, twórca filmu "300 mil do nieba".
1960 - pierwszy publiczny pokaz (w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem) filmu "Krzyżacy" w reżyserii Aleksandra Forda (oficjlna premiera 2 września 1960).
1961 - ur. się Forest Whitaker, amerykański aktor.
1963 – ur. się Brigitte Nielsen, duńska aktorka ("Czerwona Sonja").
1988 – premiera filmu sensacyjnego "Szklana pułapka" w reżyserii Johna McTiernana.
1989 - zmarła Maria Kuncewiczowa, pisarka (ur. 30 października 1895).
1995 - odbyła się pierwsza edycja Przystanku Woodstock
2007 - zmarła gitarzystka Kelly Johnson - założycielka brytyjskiej formacji heavymetalowej Girlschool (ur. 20 czerwca 1958).

16 lipca

1939 - ur. się Mariele Ventre, włoska dyrygentka, założycielka i dyrygentka dziecięcego chóru Piccolo Coro dell’Antoniano (zm. 16 grudnia 1995).
1941 - ur. się Damian Damięcki, polski aktor.
1943 - ur. się Tadeusz Sznuk, polski dziennikarz radiowy, prezenter telewizyjny.
1952 - ur. się Stewart Copeland, amerykański perkusista, członek zespołu The Police.
1957 - urodził się Włodzimierz Smolarek, piłkarz (zm. 7 marca 2012).
1969 - rozpoczęła się misja amerykańskiego statku kosmicznego Apollo-11, pierwszej załogowej ekspedycji na Księżyc.
1979 - ur. się Piotr Kupicha, polski kompozytor, gitarzysta, wokalista.
1995 - zmarł Ahmad Mari (ur. 15 maja 1942), egipski aktor filmowy, który wystąpił w ekranizacji "W pustyni i w puszczy" z lat 70. jako Chamis.
2012 - zmarł Jon Lord, brytyjski muzyk rockowy, kompozytor, założyciel zespołu Deep Purple (ur. 9 czerwca 1941).
2017 - zmarł George Romero (ur. 4 lutego 1940),amerykański reżyser i scenarzysta, twórca horrorów z cyklu o "żywych trupach".

17 lipca

1932 - urodził się Wojciech Kilar – pianista, dyrygent, kompozytor muzyki poważnej i filmowej (zm. 29 grudnia 2013).
1934 - urodził się Ryszard Filipski, polski aktor.
1935 - ur. się Donald Sutherland, kanadyjski aktor, znany z ról w takich filmach jak: "Parszywa dwunastka" (1967), "Złoto dla zuchwałych" (1970), "MASH" (1970).
1936 - ur. się Danuta Rinn, polska piosenkarka i aktorka (zm. 19 grudnia 2006).
1937 - ur. się Stanisław Tym, polski satyryk, aktor, komediopisarz, reżyser i felietonista.
1949 - urodził się angielski basista Geezer Butler; był członkiem-założycielem legendarnej grupy Black Sabbath, a po jej opuszczeniu związał się z formacją Heaven & Hell.
1952 - ur. się David Hasselhoff, amerykański aktor, piosenkarz pochodzenia niemieckiego, znany z seriali "Nieustraszony" i "Słoneczny patrol".
1952 - ur. się Joanna Sienkiewicz, polska aktorka.
1955 - w Stanach otwarto pierwszy Disneyland.
1961 - urodził się Zbigniew Zamachowski, polski aktor teatralny i filmowy.
1968 - odbyła się premiera animowanego filmu Beatlesów - "Żółta łódź podwodna".
1969 - ur. się Jarosław Jakimowicz, polski aktor ("Młode wilki", "Tajemnica Sagali").
1987 - zmarł Jerzy Dobrowolski, aktor, reżyser, satyryk, twórca kabaretów "Koń" i "Owca", współpracownik radiowej Trójki, odtwórca roli Jerzego Dąbczaka w filmie "Nie ma róży bez ognia" (ur. 15 marca 1930).
1995 - zmarł Jerzy Michotek (ur. 31 sierpnia 1921), polski aktor (m.in. wuj Ambroży z "Janki") i piosenkarz, reżyser programów tv i estradowych.
1996 - zmarł Chas Chandler, brytyjski basista, członek zespołu The Animals, producent i manager muzyczny, odkrywca talentu m.in. Jimiego Hendriksa (ur. 18 grudnia 1938).
2009 - zmarł prof. Leszek Kołakowski, filozof (ur. 23 października 1927).
2009 - zm. Bruno Miecugow, krakowski dziennikarz, pisarz, satyryk, autor tekstów kabaretu Jama Michalika (ur. 29 lipca 1927).

18 lipca

1918 - urodził się Nelson Mandela, prawnik, przywódca polityczny, działacz na rzecz praw człowieka, laureat pokojowej nagrody Nobla (zm. 5 grudnia 2013).
1920 - ur. się Ludwik Benoit, polski charakterystyczny aktor teatralny i filmowy (zm. 4 listopada 1992). Znany m.in. z roli kasiarza w filmie "Ewa chce spać" i wachmistrza Luśni w "Przygodach pana Michała". Użyczał też głosu postaciom animowanym, np. słoniowi w filmie i serialu "Proszę słonia".
1921 - ur. się John Glenn, amerykański astronauta (zm. 8 grudnia 2016).
1927 - ur. się Tadeusz Łomnicki, polski aktor teatralny i filmowy (zm. 22 lutego 1992).
1937 - ur. się Jacek Fedorowicz, polski satyryk i aktor.
1938 - ur. się Paul Verhoeven, holenderski reżyser filmowy, twórca takich filmów jak "Nagi instynkt" i "RoboCop".
1938 - ur. się Ian Stewart, szkocki muzyk, członek zespołu The Rolling Stones (zm. 12 grudnia 1985).
1957 - urodziła się Katarzyna Grochola, polska pisarka, scenarzystka.
1967 - ur. się Vin Diesel, amerykański aktor, kaskader, producent, reżyser i scenarzysta filmowy.
1970 - w sopockim Hotelu Grand otwarta została pierwsza dyskoteka w Polsce.
1960 - urodził się Ireneusz "Jeżyk" Wereński, basista zespołu Kult, wcześniej związany z Brygadą Kryzys.
1979 - ur. się Jaska Raatikainen, fiński perkusista, członek zespołu Children of Bodom.
2004 - zmarł Jacek Lenartowicz (ur. 25 czerwca 1961), polski perkusista, współzałożyciel jednego z pierwszych polskich zespołów punkrockowych Deadlock.
2015 - zmarł Alex Rocco (ur. 29 lutego 1936), amerykański aktor filmowy i telewizyjny (m.in. Moe Greene z "Ojca chrzestnego").


19 lipca

1915 - ur. się Wiera Badalska, polska pisarka, autorka książek i wierszy dla dzieci, podręczników (zm. 14 stycznia 1981).
1927 - ur. się Michał Bobrowski, polski satyryk, scenarzysta, reżyser, autor tekstów piosenek, pomysłodawca "Spotkania z Balladą" (zm. 23 grudnia 2012).
1934 - urodził się Janusz Christa, rysownik komiksów (zm. 15 listopada 2008).
1947 - ur. się gitarzysta Brian May, najwyższy wzrostem z członków brytyjskiej grupy Queen.
1949 - urodził się Krzysztof Piasecki, satyryk, aktor kabaretowy.
1967 - ur. się Robert Flynn, amerykański wokalista, gitarzysta, autor tekstów, członek zespołu Machine Head.
1972 - w zakładach piwowarskich w Warszawie rozpoczęto licencyjną produkcję Coca-Coli.
1976 – amerykańska sonda Viking 1 wylądowała na Marsie.
1985 - zmarł Janusz A. Zajdel (ur. 15 sierpnia 1938), fizyk, polski pisarz fantastyki naukowej, prekursor nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. Jego imieniem nazwano najważniejszą polską nagrodę literacką w dziedzinie fantastyki.
2016 - zmarł Garry Marshall (ur. 13 listopada 1934), amerykański reżyser, aktor, producent, i scenarzysta filmowy oraz telewizyjny (m.in. "Pretty Woman").

20 lipca

1904 - ur. się Hanna Ożogowska (zm. 26 kwietnia 1995) – polska prozaiczka, poetka i tłumaczka ("Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek", "Chłopak na opak").
1911 - urodziła się Loda Halama, tancerka, aktorka, gwiazda kabaretów dwudziestolecia międzywojennego (zm. 13 lipca 1996).
1936 - urodził się Andrzej Kondratiuk, reżyser, scenarzysta, aktor (zm. 22 czerwca 2016).
1938 - ur. się Natalie Wood (zm. 29 listopada 1981), amerykańska aktorka rosyjskiego pochodzenia ("Buntownik bez powodu", "West Side Story").
1940 - ur. się Janusz Kondratowicz, poeta, satyryk, autor tekstów piosenek jak "Trzynastego", "Powrócisz tu", "Tyle słońca w
całym mieście", "Zaopiekuj się mną", "Anna już tu nie mieszka", "Cygańska jesień", "Dwadzieścia lat, a może mniej", "Dziesięć w skali Beauforta", "Kwiaty we włosach", "Papierowy księżyc", "Płoną góry, płoną lasy", "Powiedz stary, gdzieś ty był", "Pytasz mnie, co ci dam", "Rysunek na szkle" (zm. 2 lipca 2014).
stylu", "W drodze do Fontainbleau", "Zakochani są wśród nas", "Zielone wzgórza nad Soliną".
1947 - urodził się Carlos Santana, legendarny muzyk, kompozytor i wirtuoz gitary.
1948 - urodziła się Anna Chodakowska, polska aktorka.
1951 - ur. się Anna Dymna, polska aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
1952 - urodziła się Grażyna Łobaszewska, wokalista jazzowa, wykonawczyni przeboju „Czas nas uczy pogody”.
1956 – premiera baśni filmowej "Warszawska syrena" w reżyserii Tadeusza Makarczyńskiego i Stanisława Barei.
1961 - do Polski przyleciał kosmonauta Jurij Gagarin.
1964 - premier Józef Cyrankiewicz odsłonił Pomnik Bohaterów Warszawy (Nike).
1966 - urodził się Stone Gossard, gitarzysta zespołu Pearl Jam.
1967 - ur. się Anna Sieniawska, polska aktorka dzięcięca, wraz z bratem Wojtkiem znana z ról Tosi i Tomka Jastrzębskich w miniserialu dla dzieci "Dziewczyna i chłopak".
1969 – lądownik Apollo 11 z astronautami Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem wylądował na Księżycu.
1973 - zmarł Bruce Lee, amerykański aktor pochodzenia chińskiego, gwiazda kina akcji i filmów kung fu (ur. 27 listopada 1940).
Obrazek
1974 – zakończyła się załogowa misja kosmiczna Sojuz 14.
2005 – zmarł James Doohan (ur. 3 marca 1920), kanadyjski aktor, znany przede wszystkim z roli Scotty’ego, którą odegrał w serialu i w filmach "Star Trek".
Ostatnio zmieniony 28 lip 2017, o 17:13 przez Doctor_Who, łącznie zmieniany 1 raz.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 22 lip 2017, o 16:25

21 lipca

1899 - urodził się Ernest Hemingway, amerykański pisarz, dziennikarz, autor m.in. opowiadania "Stary człowiek i morze" oraz powieści "Komu bije dzwon" (zm. 2 lipca 1961).
1907 - urodził się Kazimierz Moczarski, żołnierz Armii Krajowej, więzień stalinowski, dziennikarz, autor "Rozmów z katem", opisujących 255 dni, które spędził w jednej celi z Juergenem Stroopem (zm. 27 września 1975).
1923 - ur. się Mieczysław Poznański (zm. 10 października 2006), operator polskich filmów animowanych, współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Wraz z bratem Zdzisławem był operatorem pierwszej serii filmu animowanego "Bolek i Lolek". Później był autorem zdjęć do serii takich jak "Reksio", "Przygody Błękitnego Rycerzyka", "Porwanie Baltazara Gąbki".
1943 - urodził się Krzysztof Jasiński, polski aktor.
1951 – ur. się Robin Williams, amerykański aktor, komik (zm. 11 sierpnia 2014).
1969 - Neil Armstrong, dowódca wyprawy Apollo 11, stanął jako pierwszy człowiek na powierzchni Księżyca. Tuż po nim uczynił to Buzz Aldrin.
1973 - pierwsza wolna sobota.
1980 - urodziła się Anna Wyszkoni, wokalistka i frontmanka zespołu Łzy.
2004 - zmarł Jerry Goldsmith, amerykański kompozytor muzyki filmowej, m.i.n do filmów "Omen", "Obcy", "Star Trek", "Nagi instynkt", "Chinatown" czy "Pamięć absolutna" (ur. 10 lutego 1929).
2005 - zmarł Andrzej Grubba, najlepszy polski tenisista stołowy (ur. 14 maja 1958).
2006 - zmarł Mako; właściwie Makoto Iwamatsu (ur. 10 grudnia 1933), amerykański aktor filmowy pochodzenia japońskiego.
2009 - zmarł amerykański gitarzysta i wokalista John Dawson, założyciel grupy New Riders (ur. 16 czerwca 1945).
2012 - zmarł Andrzej Łapicki, polski aktor (ur. 11 listopada 1924).

22 lipca

1878 – ur. się Janusz Korczak, polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz pochodzenia żydowskiego, autor książek "Kajtuś czarodziej" i "Król Maciuś I" (zmarł w 1942).
1930 - ur. się Jeremy Lloyd, brytyjski aktor i scenarzysta telewizyjny i filmowy, współtwórca serialu "’Allo ’Allo!" (zm. 23 grudnia 2014).
1946 - ur. się Danny Glover, amerykański aktor.
1947 - ur. się Marcin Wolski, polski pisarz, dziennikarz i satyryk.
1950 - rozpoczęcie budowy Marszałkowiej Dzielnicy Mieszkaniowej (oficjane zakończenie 2 lata później, 22 lipca 1952).
1955 - oficjalne zakończenie budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
1955 - ur. się Willem Dafoe, amerykański aktor.
1955 - ur. się Michał Ogórek, polski dziennikarz, felietonista, satyryk.
1957 - ur. się Takashi Watanabe, japoński reżyser filmów anime.
1973 - w Bielsku-Białej uruchomiono linię produkcyjną Fiata 126p.
1983 - Rada Państwa, po 586 dniach obowiązywania, zniosła formalnie stan wojenny w Polsce.
1999 - zmarł Gary Samuelson (ur. 18 lutego 1958), amerykański perkusista metalowy znany z występów w grupie muzycznej Megadeth.
2012 - zmarł Bohdan Stupka, ukraiński aktor, polityk, minister kultury, polskim widzom znany z ról w "Ogniem i mieczem" i "Starej baśni" (ur. 27 sierpnia 1941).
2013 - zmarł Dennis Farina (ur. 29 lutego 1944), amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany z serialu "Crime story".

23 lipca

1888 - urodził się Raymond Chandler, pisarz, autor powieści i opowiadań kryminalnych. Za najbardziej znanego bohatera jego książek uchodzi fikcyjny detektyw Philip Marlowe (zm. 26 marca 1959).
1935 - ur. się Zbigniew Jujka, polski dziennikarz, rysownik satyryczny.
1936 - urodziła się Grażyna Staniszewska, aktorka, odtwórczyni roli Danusi Jurandówny w "Krzyżakach", Aleksandra Forda.
1946 - ur. się Waldemar Domagała, polski architekt, kompozytor, wokalista, członek grupy Homo Homini (zm. 24 listopada 2007).
1960 - w gdańskim klubie "Czarny Kot" zadebiutował zespół Czerwono-Czarni.
1961 - ur. się Martin Lee Gore, kompozytor, autor tekstów, wokalista, gitarzysta i klawiszowiec, współzałożyciel zespołu Depeche Mode.
1961 - ur. się Woody Harrelson, amerykański aktor.
1961 - ur. się Rob Stewart, kanadyjski aktor, scenarzysta i reżyser filmowy, znany z roli Nicka Slaughtera w serialu "Żar tropików".
1964 - urodził się Tim Kellett, klawiszowiec i współzałożyciel zespołu Simply Red.
1978 - zmarł Jerzy Duszyński, aktor, odtwórca głównych ról w pierwszych polskich filmach powojennych: "Zakazane piosenki", "Dwie godziny", "Skarb" (ur. 15 maja 1917).
1983 - Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka jako pierwsi Polacy zdobyli szczyt Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), leżący w paśmie Karakorum.
2006 - zmarła Ewa Sałacka, aktorka teatralna i filmowa (ur. 3 maja 1957).

24 lipca

1912 - urodził się Stanisław Wohl, operator, scenarzysta i reżyser, autor scenariusza filmu "Strachy" i serialu "Czterej pancerni i pies" (zm. 21 maja 1985).
1926 - urodził się Andrzej Konic, reżyser, aktor filmowy i teatralny; reżyser seriali "Stawka większa niż życie", "Czarne chmury", "Pogranicze w ogniu" oraz wielu spektakli Teatru Telewizji (zm. 25 października 2010).
1929 – ur. się Peter Yates, brytyjski reżyser filmowy (zm. 9 stycznia 2011).
1933 - urodził się Jerzy Harasymowicz, polski poeta (zm. 21 sierpnia 1999).
1949 - ur. się Marta Martelińska, polska piosenkarka i aktorka związana z Kabaretem Stodoła, współpracowała z zespołami Chochoły i Trubadurzy (zm. 18 marca 2008).
1959 - w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie rozpoczęła się seryjna produkcja samochodu dostawczego Żuk.
1966 - ur. się Grzegorz Wawrzeńczyk, polski muzyk rockowy, wokalista, kompozytor, autor tekstów, były członek zespołu Ira (zm. 28 sierpnia 2012).
1969 - ur. się Jennifer Lopez, amerykańska modelka, piosenkarka, aktorka.
1978 - odbyła się premiera filmowej wersji "Klubu Samotnych Serc Sierżanta Peppera" zespołu The Beatles.
1978 - premiera filmu "Wodzirej" w reżyserii Feliksa Falka.
1979 - zmarł Edward Stachura, polski poeta, prozaik (ur. 18 sierpnia 1937).
1980 - zmarł Peter Sellers, brytyjski aktor, reżyser filmowy (ur. 8 września 1925), znany z roli inspektora Clouseau w cyklu "Różowa Pantera".
Obrazek
1991 - zm. Isaac Bashevis Singer, amerykański pisarz pochodzenia polsko-żydowskiego, noblista (ur. 21 listopada 1902 lub 14 lipca 1904).
1993 - ukazało się ostatnie wydanie "Świata Młodych".
2013 - zmarł Jerzy Bączek (ur. 7 lutego 1928), polski aktor.

25 lipca

1937 - ur. się Krystyna Loska, polska spikerka i prezenterka telewizyjna, konferansjerka, matka prezenterki telewizyjnej Grażyny Torbickiej.
1941 - urodził się Manny Charlton, gitarzysta szkockiego hard-rockowego zespołu Nazareth w latach 1969-1990.
1947 - ur. się Bogusław Sobczuk, polski dziennikarz, aktor. W latach 70. wspólnie z Jerzym Stuhrem prowadził programy z cyklu "Spotkanie z Balladą", a pod koniec lat 80. – "Pegaz".
1967 - ur. się Matt LeBlanc, amerykański aktor, komik, znany z roli Joeya Tribbianiego w sitcomie "Przyjaciele".
1969 - zmarł Witold Gombrowicz, prozaik, eseista, dramatopisarz (ur. 4 sierpnia 1904).
1976 – amerykańska sonda Viking 1 po raz pierwszy sfotografowała słynną Marsjańską Twarz.
1980 - zmarł Włodzimierz Wysocki, rosyjski pieśniarz, poeta (ur. 25 stycznia 1938).
2004 - zm. Leszek Mech (ur. 1931), polski scenarzysta filmów animowanych ("Wielka podróż Bolka i Lolka", "Przygody Błękitnego Rycerzyka"), poeta i prozaik, autor serii książek dla dzieci "Bolek i Lolek poznają świat", dziennikarz.
2007 – na warszawskim Służewcu odbył się koncert grupy The Rolling Stones.

26 lipca

1894 - urodziła się Magdalena Samozwaniec, pisarka; córka malarza Wojciecha Kossaka, siostra Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (zm. 20 października 1972).
1901 - ur. się John Bleifer, amerykański aktor polskiego pochodzenia, znany z charakterystycznych ról drugoplanowych jak np. Pedro w "Znaku Zorro" (zm. 24 stycznia 1992).
1922 - ur. się Jason Nelson Robards Jr., amerykański aktor, znany z filmów "Wszyscy ludzie prezydenta", "Ballada o Cable’u Hogue’u" (zm. 26 grudnia 2000).
1925 - ur. Zdeněk Smetana (zm. 25 lutego 2016), czeski reżyser, animator, scenarzysta i producent ("Bajki z mchu i paproci", "Wodnik Szuwarek").
1928 - ur. się Stanley Kubrick, amerykański reżyser, scenarzysta, montażysta i producent filmowy (zm. 7 marca 1999).
1929 - ur. się Jerzy Walczak, polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny (zm. 26 czerwca 1968).
1931 - urodził się Zdzisław Kuźniar, aktor teatralny i filmowy.
1935 - urodził się Edward Żebrowski (właściwie: Edward Bernstein), reżyser, scenarzysta, aktor (zm. 13 lutego 2014).
1943 - ur. się Mick Jagger, brytyjski wokalista i współzałożyciel rockowego zespołu The Rolling Stones.
Obrazek
1949 - urodził się Roger Taylor, perkusista zespołu Queen.
1951 – premiera filmu animowanego "Alicja w Krainie Czarów" w reżyserii Clyde’a Geronimiego i Wilfreda Jacksona.
1959 - ur. się Kevin Spacey, amerykański aktor.
1961 - ur. się Gary Cherone, były wokalista zespołów Extreme i Van Halen.
1964 - ur. się Sandra Bullock, amerykańska aktorka.
1967 - ur. się Jason Statham, brytyjski aktor i kaskader.
1973 - premiera filmu "Wejście smoka" w reżyserii Roberta Clouse.
1974 - premiera pierwszego odcinka serialu telewizyjnego "Janosik" w reżyserii Jerzego Passendorfera.
Obrazek
1979 - zmarł Stefan Wiechecki "Wiech", satyryk, autor popularnych felietonów pisanych gwarą warszawską (ur. 10 sierpnia 1896).
1990 - zmarł Brent Mydland, od 1979 roku klawiszowiec Grateful Dead (ur.21 października 1952).
2004 - zmarł Bogusław Sochnacki (ur. 14 października 1930), polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
2013 - zmarł J.J. Cale, właśc. John Weldon Cale (ur. 5 grudnia 1938), amerykański wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny. Uznanie zdobył utworami "After Midnight" i "Cocaine", które rozsławił Eric Clapton.

27 lipca

1906 - urodził się Jerzy Giedroyc, polityk, publicysta, twórca i redaktor emigracyjnego "Instytutu Literackiego" i pisma "Kultura" (zm. 14 września 2000).
1933 - ur. się Stanisław Jędryka, polski reżyser i scenarzysta filmowy, głównie twórca filmów i seriali dla młodzieży ("Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana" itd.).
1938 - ur. się Gary Gygax, amerykański pisarz, autor gier fabularnych, współtwórca znanego fanom fantasy systemu " Dungeons & Dragons" (zm. 4 marca 2008).
1941 - urodziła się Halina Kowalska, aktorka teatralna i filmowa ("Nie lubię poniedziałku”, "Sanatorium pod klepsydrą”).
1953 - ur. się Yahoo Serious, australijski aktor, reżyser i muzyk, znany z filmu "Młody Einstein".
1959 - ur. się Marek Sierocki, polski dziennikarz, konferansjer, dyrektor artystyczny festiwali w Opolu i Sopocie, a także prowadzący działu muzycznego w "Teleexpressie".
1981 - oficjalna premiera filmu "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
1984 - odbyła się premiera filmu "Purple Rain" z Princem w jednej z głównych ról.
2001 - zm. Leon Wilkeson, basista i jeden z założycieli legendarnej amerykańskiej grupy Lynyrd Skynyrd (ur.2 kwietnia 1952).
2003 – zm. Bob Hope, amerykański aktor, komik (ur. 29 maja 1903).
2009 - zmarł Igor Robert Przegrodzki (ur. 15 kwietnia 1926), polski aktor filmowy, teatralny, i telewizyjny.
2016 - zm. Jerry Doyle (ur. 16 lipca 1956), amerykański aktor. Znany jako Michael Garibaldi w serialu sf "Babylon 5".

28 lipca

1943 - urodził się Rick Wright, brytyjski pianista i klawiszowiec, który najlepiej znany jest jako członek słynnej formacji Pink Floyd.
1945 - ur. się Jim Davis, amerykański rysownik, twórca kota Garfielda.
1972 - zmarła Mieczysława Ćwiklińska, polska aktorka, śpiewaczka (ur. 1 stycznia 1879 bądź 1880).
1964 – wystrzelono amerykańską sondę księżycową Ranger 7.
1964 - ur. się Lori Anne Loughlin, amerykańska aktorka telewizyjna, znana przede wszystkim z roli Becky w serialu telewizyjnym "Pełna chata".
1975 – podczas zejścia 5-osobowej polskiej wyprawy z Broad Peak Middle w Karakorum zginęli himalaiści: Marek Kęsicki, Bohdan Nowaczyk i Andrzej Sikorski.
1993 - premiera komedii filmowej "Robin Hood: Faceci w rajtuzach" w reżyserii Mela Brooksa.
1995 - premiera filmu science fiction "Wodny świat" w reżyserii Kevina Costnera i Kevina Reynoldsa.
1998 - zmarł Zbigniew Herbert, jeden z najważniejszych poetów polskich XX wieku (ur. 29 października 1924).
1998 - zmarł Adam Hollanek, pisarz, publicysta, autor utworów sensacyjnych i fantastycznonaukowych. Współzałożyciel miesięcznika "Fantastyka" – pierwszego tego typu czasopisma w całym bloku wschodnim (ur. 4 października 1922).
2002 - zmarł Kazimierz Ostrowicz (ur. 22 września 1921), polski aktor.
2006 - zm. Wołodymyr Awksentijowycz Dachno (ur. 7 marca 1932), ukraiński scenarzysta, animator i reżyser filmów animowanych, autor serii filmowej "Wszystko o Kozakach".
2010 - zmarł Ryszard Barycz, aktor i filmowy (ur. 17 marca 1924).
2010 - zmarła Katarzyna Sobczyk, najpopularniejsza piosenkarka polskiego big-beatu (ur. 21 lutego 1945).

29 lipca
  • rocznica śmierci Vincenta van Gogha (1853-1890).
  • rocznica urodzin Benito Mussoliniego (1883-1945).
1934 - ur. się Michał Szewczyk, polski aktor.
1946 - urodził się Neal Doughty, klawiszowiec zespołu REO Speedwagon.
1949 - ur. się Jerzy Bończak, polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny.
1967 - zmarł Aleksander Wat, poeta, prozaik, tłumacz (ur. 1 maja 1900).
1973 - premiera filmu "Wniebowzięci" w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.
1978 - zmarł Andrzej Bogucki, aktor, reżyser, piosenkarz, wykonawca takich przebojów jak "Czerwony autobus", "Trzej przyjaciele z boiska", "A mnie jest szkoda lata" (ur. 11 listopada 1904).
1981 – następca tronu Wielkiej Brytanii książę Karol poślubił lady Dianę Spencer.
1983 - zmarł David Niven (ur. 1 marca 1910), brytyjski aktor filmowy.
1985 - zmarł Piotr Paweł Lutczyn, polski reżyser, scenograf i scenarzysta animowanych filmów i seriali dla dzieci, m.in. "Dziwne przygody Koziołka Matołka", "Wędrówki Pyzy" i "Proszę słonia" (ur. ?)
1986 - zm. Janina Górkiewicz, polska pisarka, autorka książek dla młodzieży (ur. 12 lipca 1921).
2001 - zmarł Edward Gierek, polityk, I sekretarz KC PZPR (ur. 6 stycznia 1913).
2010 - zmarł Edward Dymek, polski aktor dziecięcy (ur. 14 marca 1957).
2012 - zmarł August Kowalczyk, polski aktor, reżyser (ur. 15 sierpnia 1921).

30 lipca

1928 - urodził się Wojciech Siemion, aktor, reżyser (zm. 24 kwietnia 2010).
1941 - ur. się amerykański wokalista i aktor libańskiego pochodzenie, Paul Anka.
1947 - ur. się Arnold Schwarzenegger, amerykański kulturysta, aktor, polityk pochodzenia austriackiego.
Obrazek
1948 - ur. się Jean Reno, aktor francuski hiszpańskiego pochodzenia.
1948 - ur. się Carel Struycken, holenderski aktor, znany z "Rodziny Addamsów" i "Twin Peaks".
1961 – ur. się Laurence Fishburne, amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
1963 – ur. się Lisa Kudrow, amerykańska aktorka, znana z serialu "Przyjaciele".
1968 - ur. się Anna Korcz, polska aktorka.
1968 - urodził się Robert Korzeniowski, lekkoatleta, złoty medalista olimpijski.
1974 - urodził się Jacek Dukaj, pisarz science fiction i fantasy.
1974 - ur. się Hilary Swank, amerykańska aktorka.
1975 - zm. James Blish (ur. 23 maja 1921), amerykański pisarz fantasy i science fiction, autor słynnego cyklu "Latające miasta".
1985 - pierwszy występ Depeche Mode w Polsce.
1991 - zm. Dmitrij Naumowicz Babiczenko (ur. 17 maja 1901), radziecki reżyser filmów rysunkowych, animator, rysownik i scenarzysta ("Wyrwidąb", "Czarodziejski skarb", "Kim zostanę?").
1994 - zm. Ryszard Riedel, w latach 1976-94 wokalista i autor tekstów grupy Dżem (ur. 7 września 1956).
1995 - zmarł Aleksander Bardini, aktor, reżyser, pedagog (ur. 17 listopada 1913).
1997 - zmarł Bogusław Wyrobek, pierwszy polski wokalista rock and rollowy (ur. 19 lipca 1937). Współpracował z Big Bandem Marynarki Wojennej, z którego w roku 1959 wyłoniła się pierwsza polska formacja rockowa Rhythm And Blues.
2003 - zmarła Ewa Krzyżewska, aktorka (inną podawaną datą jej śmierci jest 27 lipca); aktorka znana z filmów "Popiół i diament", "Faraon" (ur. 7 lutego 1939).
2007 - zmarł Ingmar Bergman, szwedzki reżyser (ur. 14 lipca 1918).

31 lipca

1914 - urodził się Louis de Funes, aktor komediowy, scenarzysta, reżyser; znany m.in. z ról w filmach "Wielka włóczęga", "Fantomas", "Kapuśnaiczek" oraz cyklu o żandarmie z Saint-Tropez.
1932 - ur. się Ted Cassidy (zm. 16 stycznia 1979, amerykański aktor filmowy i telewizyjny; odtwórca roli lokaja Lurcha w popularnym serialu komediowym z lat 60. pt. "Rodzina Addamsów".
1944 - w trakcie samotnego lotu zwiadowczego nad Morzem Śródziemnym zginął Antoine de Saint-Exupery, pilot, pisarz, poeta, autor "Małego Księcia" (ur. 29 czerwca 1900).
1953 - zmarł Kornel Makuszyński, pisarz, felietonista, krytyk teatralny, autor książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: "Przygody Koziołka Matołka", "Szatan z VII klasy", "O dwóch takich, co ukradli księżyc" (ur. 8 stycznia 1884).
1956 - ur. się Michael Biehn, amerykański aktor, producent filmowy i reżyser, najbardziej znany z występów w filmach: "Terminator", "Obcy – decydujące starcie" i "Otchłań".
1960 - ur. się Dariusz Siatkowski (zm. 11 października 2008), polski aktor i reżyser. Widzom filmów komediowych znany z roli w filmie Romana Załuskiego "Kogel-mogel" i sequelu "Galimatias, czyli kogel-mogel II".
1962 - ur. się Wesley Snipes, amerykański aktor.
1965 - urodziła się Joanne K. Rowling (właściwie: Joanne Murray), autorka bestsellerowego cyklu książek dla młodzieży o przygodach czarnoksiężnika Harry’ego Pottera.
1967 - ur. się Grzegorz Turnau, polski artysta, aranżer, pianista, kompozytor, wokalista i poeta, wykonawca poezji śpiewanej.
1974 - zm. Witold Zegalski (ur. 27 października 1928), polski pisarz science-fiction.
1976 - opublikowano w prasie wykonane przez sondę Viking 1 zdjęcia tzw. Marsjańskiej Twarzy.
2013 - zm. Michael Ansara (ur. 15 kwietnia 1922), amerykański aktor filmowy pochodzenia syryjskiego, znany m.in. jako Kang w "Star Treku".
2015 - zm. Takeshi Katō (ur. 24 maja 1929), japoński aktor ("Bushido - saga o samurajach", "Miecz bestii", "Ran").
2017 - zmarła Jeanne Moreau (ur. 23 stycznia 1928), francuska aktorka.
Ostatnio zmieniony 8 sie 2017, o 10:32 przez Doctor_Who, łącznie zmieniany 1 raz.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Nostalgiczne kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 8 sie 2017, o 10:25

1 sierpnia - rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

1911
- ur. się Bogdan Brzeziński (zm. 7 grudnia 1980), polski pisarz i satyryk, także dla młodzieży. Autor monologów, które Hanka Bielicka przez 25 lat wygłaszała jako "Dziunia Pietrusińska" w radiowej audycji "Podwieczorek przy mikrofonie".
1926 - zmarł Jan Kasprowicz, poeta, dramaturg, krytyk literacki i tłumacz; jeden z głównych przedstawicieli Młodej Polski (ur. 12 grudnia 1860).
1933 - ur. się Dominick DeLuise (zm. 4 maja 2009), amerykański aktor komediowy. Największe sukcesy odnosił w latach 70 i 80, kiedy to stworzył brawurowe kreacje w komediach Mela Brooksa (m.in. "Nieme kino", "Płonące siodła").
1944 - ur. się Maciej Pietrzyk, polski artysta malarz, poeta i aktor, jeden z bardów Solidarności.
1946 - ukazał się pierwszy numer pisma "Film". Na okładce znalazło się zdjęcie aktorki Danuty Szaflarskiej. Pismo ukazywało się do czerwca 2013 roku.
1947 - ur. się Marina Niejołowa, radziecka i rosyjska aktorka filmowa, teatralna i głosowa ("Stara, stara bajka", "Alicja w Krainie Czarów").
1947 - urodził się Jacek Kleyff, poeta, bard, kompozytor, malarz, współtwórca kabaretu "Salon Niezależnych".
1950 - rozpoczęto budowę Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej - MDM.
1951 - ur. się Tommy Bolin, gitarzysta grupy Deep Purple (zm. 4 grudnia 1975 roku).
1962 - zmarł Leon Kruczkowski, prozaik, dramaturg, publicysta (ur. 28 czerwca 1900).
1965 - urodził się Piotr Wysocki, perkusista Kobranocki.
1981 - zmarł Jan Batory, reżyser, scenarzysta, autor filmów i seriali "Podhale w ogniu", "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Karino" (ur. 23 sierpnia 1921).
1987 - zmarła Pola Negri (właściwie: Apolonia Chałupiec), polska aktorka, gwiazda niemieckiego i amerykańskiego kina niemego (ur. 31 grudnia 1899 bądź 3 stycznia 1897).
1989 – zniesiono kartki na mięso.
2006 - zmarł Stanisław Jopek, śpiewak (tenor) Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" (ur. 10 października 1935).

2 sierpnia

1897 – zm. Adam Asnyk, polski poeta (ur. 11 września 1838).
1928 - urodził się Mieczysław Voit, aktor teatralny i filmowy, odtwórca m.in. roli Kuno von Lichtensteina w "Krzyżakach" (zm. 31 stycznia 1991).
1932 - ur. się Peter O’Toole, irlandzki aktor, znany m.in. z filmu "Lawrence z Arabii" (zm. 14 grudnia 2013).
1935 - ur. się Pavel Juráček, czeski scenarzysta (m.in. "Ikaria XB 1" oparty luźno na powieści Stanisława Lema "Obłok Magellana") i reżyser filmowy (zm. 20 maja 1989).
1939 - ur. się Wes Craven, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca horrorów z serii "Koszmar z ulicy Wiązów" i "Krzyk", ojciec postaci Freddy'ego Kruegera (zm. 30 sierpnia 2015).
1956 - urodził się Andrzej Kozioł, wokalista grupy Vox.
1972 - urodziła się polska wokalistka i aktorka Justyna Steczkowska.
1974 – premiera komedii obyczajowej "Jak to się robi" w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.
1976 - odbył się oficjalny koncertowy debiut zespołu Kombi. Grupa wystąpiła w Sopockiej Operze Leśnej.
1976 - zmarł Peter Watts, road manager i dźwiękowiec grupy Pink Floyd (ur. 16 stycznia 1946).
1976 - zmarł Fritz Lang, austriacki reżyser i scenarzysta, jeden z twórców niemieckiego ekspresjonizmu międzywojennego, reżyser filmów "Dr Mabuse", "Metropolis", "M – morderca" (ur. 5 grudnia 1890).
1984 - zmarł Marian Łącz, aktor, piłkarz, zawodnik m.in. ŁKS Łódź i Polonii Warszawa, reprezentant Polski; wystąpił m.in. w serialach "Janosik" i "Alternatywy 4" (ur. 5 grudnia 1921).
1997 - zm. William S. Burroughs, amerykański pisarz, poeta, aktor, scenarzysta filmowy (ur. 5 lutego 1914).
2016 - zmarł David Huddleston, amerykański aktor, znany z filmów "Big Lebowski" i "Święty Mikołaj" (ur. 17 września 1930).
2017 - zmarła Wanda Chotomska, polska pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży (ur. 26 października 1929).

3 sierpnia

1901 - urodził się Stefan Wyszyński, kardynał, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski w latach 1948-1981 (zm. 28 maja 1981).
1904 - ur. się Clifford Donald Simak (zm. 25 kwietnia 1988), amerykański pisarz science fiction.
1924 - zmarł Joseph Conrad (Józef Teodor Konrad Korzeniowski), pisarz (ur. 3 grudnia 1857).
1933 - urodził się Jerzy Urban, dziennikarz, publicysta, redaktor "Po prostu" i "Polityki"; rzecznik prasowy rządu PRL w latach 1981-1989; założyciel i redaktor naczelny tygodnika "Nie".
1940 - urodził się Martin Sheen, amerykański aktor, znany m.in. z filmu "Czas apokalipsy" Francisa Forda Coppoli.
1941 - ur. się Grzegorz Rosiński, polski rysownik komiksowy, grafik i malarz.
1950 - ur. się John Landis, amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, twórca m.in. "Blues Brothers".
1963 - urodził się James Hetfield, wokalista i współzałożyciel jednej z najpopularniejszych grup rockowych - Metalliki.
1980 - zmarł Zdzisław Krasnodębski, pilot, założyciel i pierwszy dowódca Dywizjonu 303 (ur. 10 lipca 1904).
2008 - zmarł Aleksander Sołżenicyn, rosyjski pisarz, noblista (ur. 11 grudnia 1918).
2015 - zm. Adam Walaciński (ur. 18 września 1928), polski kompozytor, twórca muzyki filmowej (m.in. "Czterej pancerni i pies", "Faraon", "O dwóch takich, co ukradli księżyc").
2017 - zm. Robert Hardy (ur. 29 października 1925), brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany między innymi z roli Korneliusza Knota w filmach o Harrym Potterze.

4 sierpnia

1875 - zmarł Hans Christian Andersen, duński pisarz, autor m.in. baśni "Mała syrenka", "Królowa śniegu", "Nowe szaty cesarza" (ur. 2 kwietnia 1805).
1901 - urodził się Louis Armstrong, trębacz, pieśniarz jazzowy, kompozytor i najpopularniejszy muzyk w historii jazzu (zm. 6 lipca 1971).
1904 - urodził się Witold Gombrowicz, prozaik, eseista, dramatopisarz (zm. 25 lipca 1969).
1920 - ur. się Saturnin Żórawski, polski aktor, reżyser, znany m.in. z seriali "Czterdziestolatek" i "Czarne chmury" (zm. 30 września 1977).
1935 - urodził się Jan Tesarz, aktor, znamy m.i. z roli w "Krótkim filmie o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego.
1942 - ur. się Don S. Davis, amerykański aktor, znany z seriali "Miasteczko Twin Peaks", "Z archiwum X" i "Gwiezdne wrota" (zm. 29 czerwca 2008).
1944 - w Powstaniu Warszawskim poległ Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, czołowy przedstawiciel tzw. Pokolenia Kolumbów (ur. 22 stycznia 1921).
1950 - ur. się Roch Siemianowski, polski aktor ("Przyłbice i kaptury"), lektor (m.in. "Bonanza").
1952 - ur. się Máire Brennan, wokalistka grupy Clannad, siostra Enyi.
1955 - urodził się Przemysław Pahl, jeden z perkusistów grupy Lombard.
1955 - ur. się Billy Bob Thornton, amerykański aktor.
1956 – ur. się Zygmunt Solorz-Żak, polski przedsiębiorca, założyciel POLSATu.
1958 - ur. się Roman Mosior, polski aktor dziecięcy ("Wakacje z duchami", "Samochodzik i templariusze").
1961 - ur. się Barack Obama, amerykański polityk, prezydent USA.
1974 - zmarł Józef Kondrat (ur. 3 marca 1902), polski aktor filmowy i teatralny. Był synem Michała Kondrata i Ludwiki z Kaczmarów, bratem Tadeusza Kondrata, stryjem Marka Kondrata.
1989 - zmarł Paul Murry (ur. 25 listopada 1911), amerykański rysownik tworzący kreskówki oraz komiksy z postaciami Disneya.
2009 - zmarł Jacek Jarosz, polski aktor filmowy, dubbingowy i teatralny (ur. 1 stycznia 1942).
2012 - zmarł Wojciech Zyms (ur. ?), prezenter "Dziennika Telewizyjnego" w latach 70., współtwórca "Lata z Radiem".

5 sierpnia


1895 - zmarł Fryderyk Engels, niemiecki filozof, współzałożyciel i jeden z przywódców I i II Międzynarodówki; współpracownik Karola Marksa, współtwórca marksizmu i "Manifestu komunistycznego" (ur. 28 listopada 1820).
1900 - urodził się Leonard Buczkowski, reżyser m.in. "Zakazanych piosenek" - pierwszego powojennego polskiego filmu fabularnego, "Skarbu" oraz "Przygody na Mariensztacie", która była pierwszym polskim kolorowym filmem fabularnym (zm. 19 lutego 1967).
1906 - ur. się John Huston, amerykański aktor, reżyser i scenarzysta filmowy, znany m.in. z filmu "Sokół maltański" (zm. 28 sierpnia 1987).
1921 - urodził się Roman Bratny, prozaik, poeta, publicysta i scenarzysta filmowy, autor powieści "Kolumbowie. Rocznik 20".
1927 - urodził się Janusz Tazbir, historyk (zm. 3 maja 2016).
1930 - urodził się Neil Armstrong, astronauta, dowódca misji kosmicznej Apollo 11, podczas której jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu (zm. 25 sierpnia 2012).
1931 - urodził się Janusz Majewski, polski reżyser, scenarzysta.
1947 - urodził się Marian Dziędziel, polski aktor.
1962 - zmarła Marilyn Monroe, amerykańska aktorka, piosenkarka, jedna z największych gwiazd kina (ur. 1 czerwca 1926).
1966 - ukazał się album "Revolver" grupy The Beatles.
1967 – amerykańska sonda Lunar Orbiter 5 weszła na orbitę Księżyca.
1968 - ur. się Colin McRae, szkocki kierowca rajdowy (zm. 15 września 2007)
1968 - ur. się Piotr Szwedes, polski aktor, prezenter telewizyjny.
1973 - została wystrzelona radziecka sonda Mars 6.
1984 - zmarł Richard Burton, brytyjski aktor filmowy i teatralny; odtwórca m.in. roli Marka Antoniusza w słynnym filmie "Kleopatra", w którym zagrał u boku Elizabeth Taylor (ur. 10 listopada 1925).
1985 - śmiercią samobójczą zmarł Piotr Marek (ur. 1950) polski wokalista, gitarzysta, autor tekstów, malarz, fotograf, lider zespołu Düpą.
1988 - zmarł Józef Pieracki (ur. 10 września 1909), polski aktor.
2000 - zmarł Alec Guinness (ur. 2 kwietnia 1914), brytyjski aktor filmowy i teatralny, scenarzysta, znany m.in. z filmów "Most na rzece Kwai", "Lawrence z Arabii" i "Gwiezdne wojny" (jako Obi-Wan Kenobi).
Obrazek
2011 - zmarł Francesco Quinn (ur. 22 marca 1963), amerykański aktor telewizyjny i filmowy, syn Anthony'ego Quinna, najbardziej znany z roli Rhaha w dramacie wojennym o wojnie wietnamskiej Olivera Stone'a "Pluton".

6 sierpnia - rocznica zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę.

1892 - urodziła się Kazimiera Iłłakowiczówna (niektóre źródła podają także inne daty urodzin: 1888, 1890), poetka (zm. 16 lutego 1983).
1917 - ur. się Robert Mitchum, amerykański aktor (zm. 1 lipca 1997).
1928 - ur. się Andy Warhol, amerykański grafik, malarz, artysta pop-artu (zm. 22 lutego 1987).
1940 - ur. się Louise Sorel, amerykańska aktorka, znana z serialu "Santa Barbara".
1949 - ur. się Bobby Farell, arubijski tancerz i piosenkarz, członek grupy Boney M (zm. 30 grudnia 2010).
1952 - ur. się Wojciech Fortuna, polski skoczek narciarski, mistrz olimpijski.
1952 - ur. się Brian Levant, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy ("Beethoven", "Flintstonowie", "Świąteczna gorączka").
1960 - ur. się Edmund Stasiak, polski gitarzysta, członek zespołów: Lady Pank i Emigranci.
1961 – odbył się lot kosmiczny statku Wostok 2.
1963 – został wystrzelony radziecki satelita technologiczny Kosmos 19.
1964 - urodził się Kuba Płucisz, gitarzysta oraz założyciel polskiej grupy rockowej Ira.
1965 - urodził się Jacek Poniedziałek, polski aktor.
1965 - ukazał się album "Help!" zespołu The Beatles.
1970 - ur. się Veronika Týblová-Polívková, czeska aktorka dziecięca, znana dzięki serialowi "Arabela", gdzie zagrała rolę Mařenki, koleżanki Honzíka Majera.
2008 - zm. Boris Pietrowicz Butakow (ur. 21 kwietnia 1924), radziecki animator oraz reżyser filmów animowanych (m.in. "Konik Garbusek").
2013 - zmarła Lidia Korsakówna, aktorka filmowa, teatralna i estradowa, solistka Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze"; znana z filmów "Przygoda na Mariensztacie", "Klub kawalerów", "Dziewczęta z Nowolipek" (ur. 17 stycznia 1934).

7 sierpnia

1941 - ur. się Jerzy Wróblewski (zm. 10 sierpnia 1991) – polski rysownik i autor komiksów.
1946 - urodził się Janusz Kruk, muzyk, kompozytor, wokalista i lider zespołu 2 plus 1 (zm. 18 czerwca 1992).
1953 - urodził się Andrzej Pawlukiewicz, pianista, kompozytor i aranżer, członek grup Wały Jagiellońskie i Nasza Basia Kochana.
1958 - ur. się Bruce Dickinson, charyzmatyczny wokalista heavymetalowej grupy Iron Maiden.
1960 - urodził się Edmund Stasiak, gitarzysta grupy Lady Pank, a po rozstaniu się z tym zespołem lider Emigrantów.
1964 - premiera filmu "Giuseppe w Warszawie" w reżyserii Stanisława Lenartowicza.
1971 - zakończyła się załogowa misja księżycowa Apollo 15.
1975 - ur. się Andrzej Kozłowski, polski aktor, członek Kabaretu pod Wyrwigroszem.
1987 - zmarł Anatolij Papanow (ur. 31 października 1922), radziecki aktor teatralny, filmowy i głosowy. Oryginalny głos Wilka z "Wilka i Zająca".
1991 - zmarła Kalina Jędrusik, aktorka, piosenkarka, niezapomniana artystka Kabaretu Starszych Panów (ur. 5 lutego 1930).
1992 - zmarł Mariusz Dmochowski, aktor, reżyser, znany m.in. z roli Wokulskiego w "Lalce", Augusta II Mocnego w "Hrabinie Cosel" czy hetmana Sobieskiego w "Panu Wołodyjowskim" (ur. 29 października 1930).
1999 - zm. Helena Kowalczykowa (ur. 25 lutego 1907), polska aktorka.
2017 - zmarł Haruo Nakajima (ur. 1 stycznia 1929), japoński aktor i kaskader. Najbardziej znany z roli Godzilli w dwunastu różnych filmach powstałych w latach 1954-1972; wcielał się również w inne filmowe potwory.

8 sierpnia

1937 - urodził się Dustin Hoffman, amerykański aktor.
1942 - premiera filmu animowanego "Bambi".
1944 - zmarł Juliusz Kaden-Bandrowski, pisarz (ur. 24 lutego 1885).
1951 - ur. się Mamoru Oshii, japoński reżyser filmowy i scenarzysta ("Cudowna podróż", "Ghost in the Shell", zrealizowany w Polsce film "Avalon").
1955 - ur. się Hanna Mikuć, polska aktorka.
1996 - zmarł Julian Stryjkowski, pisarz, dramaturg (ur. 27 kwietnia 1905).
2010 - zm. Patricia Neal, amerykańska aktorka (ur. 20 stycznia 1926).
2011 - zm. Jiřina Švorcová (ur. 25 maja 1928), czeska aktorka filmowa, jej najbardziej znana rola to postać głównej bohaterki w serialu "Kobieta za ladą".
2016 - zm. Anna Sokołowska-Korcelli (ur. 16 kwietnia 1933), polska reżyserka, zajmująca się głównie filmami dla dzieci i młodzieży.

9 sierpnia - rocznica urodzin Romana Dmowskiego (1864-1939).

1914 - ur. się Tove Jansson, fińska pisarka tworząca w języku szwedzkim, malarka, ilustratorka, rysowniczka, znana najbardziej jako autorka książek o Muminkach (zm. 27 czerwca 2001).
Obrazek
1918 – ur. się Robert Aldrich, amerykański reżyser i producent filmowy, który przeszedł do historii kina takimi filmami jak "Ostatnia walka Apacza" i "Parszywa dwunastka" (zm. 5 grudnia 1983).
1927 - ur. się Robert Shaw, brytyjski aktor, znany z filmów "Szczęki", "Żądło" czy "Komandosi z Navarony" (zm. 28 sierpnia 1978).
1939 - ur. się Maria Czubaszek, polska pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka (zm. 12 maja 2016).
1943 - ur. się František Němec, czeski aktor, znany m.i.n jako detektyw Nick Carter w filmie "Adela jeszcze nie jadła kolacji" i Dr Rehor w "Szpitalu na peryferiach".
1957 - ur. się Melanie Griffith, amerykańska aktorka.
1958 - ur. się Amanda Bearse, amerykańska aktorka, znana z serialu "Świat według Bundych", gdzie grała sąsiadkę Bundych, Marcy d’Arcy.
1963 - ur. się Whitney Houston, amerykańska piosenkarka muzyki pop i R&B, aktorka (zm. 11 lutego 2012).
1967 - ur. się Dana Vávrová (zm. 5 lutego 2009) - czeska i niemiecka aktorka (m.in. Czerwony Kapturek z "Arabeli").
1968 - ur. się Gillian Anderson, amerykańsko-brytyjska aktorka, reżyserka filmowa, znana z roli Dany Scully z serialu "Z archiwum X".
Obrazek
1968 - ur. się Eric Bana, australijski aktor hollywoodzki.
1969 – członkowie grupy Charlesa Mansona zamordowali Sharon Tate (ur. 24 stycznia 1943), żonę Romana Polańskiego.
1973 – została wystrzelona radziecka sonda Mars-7.
1976 – została wystrzelona sonda księżycowa Łuna 24.
1976 - ur. się Audrey Tautou, francuska aktorka.
1995 - zm. Jerry Garcia, amerykański gitarzysta, wokalista, członek zespołu Grateful Dead (ur. 1 sierpnia 1942).
2003 – zm. Gregory Hines, amerykański aktor, wokalista, tancerz, choreograf (ur. 14 lutego 1946).
2009 - zm. John Quade, amerykański aktor, znany z roli lidera gangu motocyklowego w filmach z Clintem Eastwoodem "Każdy sposób jest dobry" i "Jak tylko potrafisz" (ur. 1 kwietnia 1938).

10 sierpnia

1887 - w rodzinie polskich Żydów urodził się Sam Warner, współzałożyciel i dyrektor hollywoodzkiej wytwórni filmowej Warner Bros (zm. 5 października 1927).
1889 - ur. się Zofia Kossak-Szczucka, polska powieściopisarka, współzałożycielka Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota (zm. 9 kwietnia 1968).
1896 - urodził się Stefan Wiechecki "Wiech", satyryk, felietonista, scenarzysta, piewca gwary warszawskiej (zm. 26 lipca 1979).
1898 - ur. się Tadeusz Dołęga-Mostowicz, polski pisarz, scenarzysta, dziennikarz (zm. 20 września 1939); jego najbardziej znaną powieścią jest "Kariera Nikodema Dyzmy".
1921 - urodził Bohdan Tomaszewski, dziennikarz sportowy (zm. 27 lutego 2015).
1928 - urodził się Jerzy Janicki, pisarz, dramaturg, scenarzysta, dziennikarz; współautor powieści radiowych "Matysiakowie" i "W Jezioranach"; autor scenariuszy filmowych do seriali "Polskie drogi", "Ballada o Januszku" i "Dom" (zm. 15 kwietnia 2007).
1943 - ur. się Irena Karel, polska aktorka.
1952 - urodził się Jerzy Pilch, prozaik, publicysta, felietonista.
1958 - urodził się Michał Coganianu, były perkusista Oddziału Zamkniętego.
1959 - ur. się Rosanna Arquette, amerykańska aktorka.
1959 – premiera filmu "Baza ludzi umarłych" w reżyserii Czesława Petelskiego.
1960 - urodził się Antonio Banderas, hollywoodzki aktor pochodzenia hiszpańskiego.
1966 – wystrzelono amerykańską sondę księżycową Lunar Orbiter 1.
1972 - w "Wieczorze Wybrzeża" ukazał się pierwszy pasek z cyklu "Kajko i Kokosz".
1991 - zmarł Tadeusz Nowak, polski poeta, prozaik, tłumacz (ur. 11 listopada 1930).
1991 - zm. Jerzy Wróblewski, polski autor komiksów (ur. 1941)
1993 - Øystein Aarseth (ur. 22 marca 1968) znany także jako Euronymous, założyciel i gitarzysta norweskiego blackmetalowego zespołu Mayhem, został zamordowany przez Varga Vikernesa z innego blackmetalowego zespołu - Burzum.
2008 - zmarł Isaac Hayes, amerykański kompozytor, producent i muzyk, uważany za jednego z najważniejszych artystów z nurtu R&B, soulu i funky oraz głos Chefa w "South Parku" (ur. 20 sierpnia 1942).
2012 - zmarł Carlo Rambaldi (ur. 15 września 1925), włoski nadzorca efektów specjalnych; pracował nad takimi filmami jak: "E.T.", "Obcy – ósmy pasażer Nostromo", "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", "Diuna".
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Marecki384
Posty: 278
Rejestracja: 30 gru 2010, o 08:12

Re: Nostalgiczne kalendarium

Post autor: Marecki384 » 29 wrz 2017, o 14:21

29.09.1989 zgineli prowadzący program Sonda Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Nostalgiczne kalendarium

Post autor: Doctor_Who » 1 paź 2017, o 09:02

Trochę zaniedbałem... :oops:

11 sierpnia

1892 - urodził się Władysław Anders, generał WP, organizator i dowódca Armii Polskiej w ZSRS, legendarny dowódca II Korpusu Polskiego (zm. 12 maja 1970).
1944 - ur. się Ian McDiarmid, szkocki aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Imperatora Palpatine’a w serii "Gwiezdne wojny".
1945 - zmarł Stefan Jaracz, aktor, reżyser (ur. 24 grudnia 1883).
1949 - ur. się piosenkarz Eric Carmen, popularny głównie dzięki przebojowej piosence "Hungry Eyes" z filmu "Dirty Dancing".
1950 - ur. się Steve Wozniak, amerykański inżynier i wynalazca polskiego pochodzenia. Projektant i konstruktor komputerów Apple I oraz Apple II.
1953 – ur. się Hulk Hogan, amerykański wrestler, aktor.
Obrazek
1956 - zm. Jackson Pollock, amerykański malarz abstrakcjonista (ur. 28 stycznia 1912).
1959 - ur. się Zbigniew Borek, polski aktor, znany z filmu "Oko proroka".
1962 – rozpoczęła się trzecia radziecka załogowa misja kosmiczna Wostok 3.
1972 - zmarł Józef Lange, kolarz, członek drużyny torowej, która zajmując drugie miejsce na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 zdobyła dla Polski pierwszy medal olimpijski (ur. 16 marca 1897).
1979 - urodził się Daniel Patalas gitarzysta zespołu Lombard.
1983 - ur. się Chris Hemsworth, australijski aktor.
1994 - zmarł Peter Cushing, brytyjski aktor, fanom "Gwiezdnych wojen" znany przede wszystkim z roli Wielkiego Moffa Tarkina (ur. 26 maja 1913).
2014 - zm. Robin Williams, amerykański aktor, komik (ur. 21 lipca 1951).

12 sierpnia

1912 - ur. się Jerzy Edigey, polski pisarz (zm. 24 sierpnia 1983).
1949 - urodził się Mark Knopfler, współzałożyciel wraz ze swym bratem Davidem, grupy Dire Straits.
1955 - zmarł Thomas Mann, prozaik, eseista, noblista, jeden z najwybitniejszych pisarzy niemieckich; autor powieści "Buddenbrookowie", "Czarodziejska góra", "Doktor Faustus" (ur. 6 czerwca 1875).
1956 - urodził się Artur Barciś, polski aktor.
1963 – ur. się Robert Makłowicz, polski dziennikarz, krytyk kulinarny, pisarz, publicysta.
1964 - zmarł Ian Fleming, pisarz, autor powieści szpiegowskich, twórca postaci Jamesa Bonda (ur. 28 maja 1908).
1982 - zmarł Henry Fonda, amerykański aktor (ur. 16 maja 1905).
2008 - zmarła Halina Wyrodek, aktorka, piosenkarka, gwiazda "Piwnicy pod Baranami" (ur. 4 kwietnia 1946).

13 sierpnia

1873 - urodził się Józef Haller, generał WP; dowódca II Brygady Legionów Polskich i Armii Polskiej we Francji (zm. 4 czerwca 1960).
1899 - ur. się Alfred Hitchcock, brytyjski reżyser i producent filmowy, mistrz suspensu (zm. 29 kwietnia 1980).
1926 – ur. się Fidel Castro, kubański polityk, premier i prezydent Kuby (zm. 25 listopada 2016).
1927 - James Oliver Curwood, amerykański pisarz, autor powieści przygodowych m.in. "Łowcy złota", "Włóczęgi północy" i "Szara Wilczyca" (ur. 12 czerwca 1878).
1929 - ur. się Mieczysław Waśkowski, polski aktor i reżyser filmowy (zm. 14 listopada 2001).
1931 - ur. się Leopold Matuszczak, polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.
1946 – zm. Herbert George Wells, brytyjski pisarz science fiction (ur. 21 września 1866), znany z powieści takich jak "Wojna światów", "Wehikuł czasu" i "Wyspa doktora Moreau".
1950 - ur. się Krzysztof Kolberger, polski aktor i reżyser teatralny (zm. 7 stycznia 2011).
1953 - zmarł Ryszard Ordyński, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta (ur. 5 października 1878).
1961 - początek budowy muru berlińskiego.
1964 - urodził się Ian Haugland, perkusista szwedzkiej grupy Europe.
1982 - zmarł Adam Ważyk, poeta (ur. 17 listopada 1905).
1984 - zmarł Mieczysław Cybulski, polski aktor (ur. 16 marca 1903).
1997 - w USA wyemitowano premierowy odcinek amerykańskiego serialu animowanego "South Park", stworzonego przez Treya Parkera i Matta Stone’a.
1999 - zmarła Maria Krüger polska pisarka literatury dziecięcej ("Karolcia", "Godzina pąsowej róży", "Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć!") oraz dziennikarka (ur. 6 września 1904).
2016 - zmarł Kenny Baker (ur. 24 sierpnia 1934) brytyjski aktor filmowy, karzeł, najbardziej znany był z roli R2-D2, droida z filmowej sagi "Gwiezdne wojny".

14 sierpnia

1926 - ur. się René Goscinny, humorysta francuski, pochodzenia polskiego. Autor m.in. przygód Mikołajka, scenarzysta komiksów o Asteriksie i Lucky Luke'u (zm. 5 listopada 1977).
Obrazek
1929 - ur. się Richard Carpenter, brytyjski scenarzysta filmowy, znany m.in. z serialu "Robin z Sherwood" (zm. 26 lutego 2012).
1930 - ur. się Paweł Komorowski (zm. 28 listopada 2011), polski reżyser i scenarzysta filmowy (m.in seriale "Oko proroka", "Przygody pana Michała").
1938 - urodziła się Beata Tyszkiewicz, jedna z najpopularniejszych polskich aktorek filmowych i telewizyjnych.
1939 - ur. się Jerzy Klechta, polski dziennikarz, publicysta, pisarz, prowadzący program "Bliżej świata".
1945 - urodził się Steve Martin, amerykański aktor, scenarzysta, komik.
1954 - urodził się Marek Surzyn, perkusista między innymi zespołów Breakout, Krzak.
1956 - zm. Bertolt Brecht, niemiecki prozaik, dramaturg (ur. 10 lutego 1898).
1961 - ur. się Maciej Maleńczuk, polski wokalista i gitarzysta rockowy.
1966 - ur.się Halle Berry, amerykańska aktorka.
1974 - urodził się Fredrik Larsson - basista szwedzkiego zespołu power metalowego HammerFall.
1983 - ur. się Mila Kunis, amerykańska aktorka.
2004 - zmarł Czesław Miłosz, poeta, prozaik, eseista, tłumacz, noblista ur. 30 czerwca 1911).
2007 - zm. Eduardo Noriega (ur. 25 września 1916), meksykański aktor znany z filmu "Zorro, ostrze szpady".
2016 - zm. Philip (Fyvush) Finkel (ur. 9 października 1922) – amerykański aktor.
2017 - zm. Andrzej Blumenfeld, polski aktor (ur. 12 sierpnia 1951).

15 sierpnia - rocznica urodzin Napoleona Bonaparte (1769-1821).

1898 - ur. się Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman, (zm. 2 lipca 1966) – polski poeta pochodzenia żydowskiego, autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, satyrycznych tekstów dla dorosłych, a także tłumacz literatury rosyjskiej.
1921 - urodził się August Kowalczyk, aktor, reżyser; wystąpił m.in. w serialach "Chłopi", "Janosik", "Znak orła", "Polskie drogi", "Tajemnica Enigmy" i "Stawka większa niż życie" (zm. 29 lipca 2012).
1934 - ur. się Maria Ciesielska, polska aktorka.
1966 - zmarł Jan Kiepura, światowej sławy śpiewak operowy (ur. 16 maja 1902).
1969 - rozpoczął się słynny festiwal w Woodstock.
1972 - ur. się Ben Affleck, amerykański aktor.
1988 - Premiera komedii filmowej "Kogel-mogel" w reżyserii Romana Załuskiego.
2006 - zmarł Swietozar Kuźmicz Rusakow (ur. 3 kwietnia 1923) – rosyjski rysownik, twórca filmów animowanych, w latach 1969 – 1986 był twórcą rysunków do serialu animowanego "Wilk i Zając".
2007 - zm. Kazimierz Dębicki-Wojtek (ur. 4 marca 1925), polski aktor.
2013 - zmarł Sławomir Mrożek, dramatopisarz, prozaik, satyryk (ur. 29 czerwca 1930).

16 sierpnia

1924 - urodził się Stanisław Różewicz, reżyser (zm. 9 listopada 2008).
1933 - ur. się Witold Leszczyński, reżyser, scenarzysta, operator filmowy; autor filmów "Żywot Mateusza", "Konopielka", "Siekierezada" (zm. 1 września 2007 ).
1944 - zm. w Powstaniu Warszawskim poległ Tadeusz Gajcy - poeta, prozaik (ur. 8 lutego 1922).
1954 - ur. się James Cameron, kanadyjski reżyser, scenarzysta i producent filmowy, autor takich filmów jak m.in. "Terminator", "Obcy - decydujące starcie", "Titanic", "Avatar".
1956 - zmarł Béla Lugosi, amerykański aktor pochodzenia węgierskiego, znany przede wszystkim ze stworzonego przez siebie klasycznym wizerunkiem wampira Draculi (ur. 20 października 1882).
1958 - urodziła się Madonna, amerykańska piosenkarka.
Obrazek
1964 - polska premiera serialu "Bonanza".
1977 - zmarł Król Rock & Rolla - Elvis Presley (ur. 8 stycznia 1935).
Obrazek
1979 - zm. Jerzy Jurandot, (ur. 19 marca 1911) – polski poeta, dramaturg, satyryk i autor tekstów piosenek, m.in. "Ada to nie wypada", "Wio, koniku".
1993 - zm. Stewart Granger (ur. 6 maja 1913) – brytyjski i hollywoodzki aktor, znany m.in. jako Old Surehand w filmach o Winnetou i Allan Quartermain w "Skarbach króla Salomona".

17 sierpnia
  • rocznica śmierci W. Korfantego (1873-1939)
  • rocznica narodzin króla Jana Sobieskiego (1629-1696)


1879 - (bądź 1882) w rodzinie polskich Żydów urodził się Samuel Goldwyn, amerykański producent filmowy, współzałożyciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer (zm. 31 stycznia 1974).
1920 - ur. się Maureen O’Hara, amerykańska aktorka filmowa i piosenkarka pochodzenia irlandzkiego, znana z roli Esmeraldy w "Dzwonniku z Noter Dame" (zm. 24 października 2015).
1943 - ur. się Robert De Niro, amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
Obrazek
1944 - zmarł Franciszek Brodniewicz, aktor, gwiazdor polskiego kina międzywojennego (ur. 29 listopada 1892).
1946 - urodził się Eugeniusz Priwieziencew, , aktor, reżyser, dramaturg; wystąpił w filmach "Barwy ochronne", "Imperatyw", "Miś", "Piraci", "Pociąg do Hollywood", "Kolejność uczuć" oraz w serialu "Złotopolscy" (zm. 8 lipca 2005).
1953 - urodziła się Małgorzata Potocka, aktorka, reżyserka.
1955 - ur. się Władysław Sikora, polski artysta kabaretowy, lider kabaretu Potem.
1960 – ur. się Sean Penn, amerykański aktor, reżyser filmowy.
1963 - urodził się Andrzej Jakimowski, reżyser.
1964 - urodziła się amerykańska piosenkarka Maria McKee.
1969 - ur. się Donnie Wahlberg, wokalista popualrnego pod koniec lat 80. boysbandu - New Kids on the Block.
1977 - urodziła się Natasza Urbańska, piosenkarka, tancerka, aktorka.
1991 - Rafał Pietrak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, uruchomił pierwsze w Polsce stabilne łącze internetowe.
1995 - zm. Jaroslav Papoušek, (ur. 12 kwietnia 1929) − czeski reżyser, scenarzysta, znany m.in. z filmów o rodzinie Homolków.
1998 - w wypadku samochodowym na trasie z Międzyzdrojów do Szczecina zginęli: Władysław Komar - mistrz olimpijski w pchnięciu kulą z Monachium (ur. 11 kwietnia 1940) i Tadeusz Ślusarski - mistrz olimpijski w skoku o tyczce z Montrealu oraz wicemistrz z igrzysk olimpijskich w Moskwie (ur. 19 maja 1950).
2002 - zmarł Edward Dziewoński (ur. 16 grudnia 1916), polski aktor, reżyser, satyryk, założyciel Kabaretu Dudek.
2017 - zm. Sonny Landham, amerykański aktor, znany m.in. z "Predatora".

18 sierpnia - rocznica śmierci H. Balzaka (1799-1850)

1899 - urodził się Ludwik Sempoliński, aktor, śpiewak, reżyser, wystąpił m.in. w filmach "Pan Twardowski", "Paweł i Gaweł", "Skarb" (zm. 17 kwietnia 1981).
1933 - ur. się Roman Polański, polsko-francuski reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy, nagrodzony Oscarem za reżyserię filmu "Pianista".
1936 - ur. się Robert Redford, amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
1937 - ur. się Edward Stachura, polski poeta, prozaik, pieśniarz, tłumacz (zm. 24 lipca 1979)
1946 - ur. się Karin Stanek (bądź w 1943) polska piosenkarka bigbitowa, wokalistka zespołu Czerwono-Czarni (zm. 15 lutego 2011).
Obrazek
1946 - urodziła się Irena Jarocka, piosenkarka, wykonawczyni przebojów "Motylem jestem", "Kocha się raz", "Odpływają kawiarenki", "Wymyśliłam Cię".
Obrazek
1952 - ur. się Patrick Swayze, amerykański aktor filmowy ("Dirty Dancing", "Uwierz w ducha"), tancerz, piosenkarz i choreograf (zm. 14 września 2009).
Obrazek
1953 - ur. się Maciej Januszko, gitarzysta i wokalista grupy Mech.
1954 - urodził się Janusz Leon Wiśniewski, naukowiec, pisarz.
1969 - ur. się Edward Norton, amerykański aktor, reżyser filmowy.
1969 - ur. się Christian Slater, amerykański aktor.
1976 - radziecka sonda Łuna 24 wylądowała na Księżycu.
1980 - Gdański Międzyzakładowy Komitet Strajkowy przedstawił listę 21 postulatów.
1989 - premiera filmu "Konsul" w reżyserii Mirosława Borka, opartego na prawdziwej historii Czesława Śliwy, fałszerza i hochsztaplera z okresu PRL.
2004 - zmarł Elmer Bernstein, amerykański kompozytor muzyki filmowej (m.in. "Siedmiu wspaniałych", "Dziesięcioro przykazań" i "Zabić drozda") laureat Oscara.
2011 - zm. Andrzej Bińkowski (ur. 7 czerwca 1931) - polski dziennikarz, publicysta i reportażysta, związany z tygodnikiem "Dookoła świata".
2012 - zm. Scott McKenzie (ur. 10 stycznia 1939) – amerykański piosenkarz, najbardziej znany z piosenki "San Francisco".

19 sierpnia

1909 - urodził się Jerzy Andrzejewski, prozaik, publicysta, scenarzysta, autor powieści "Popiół i diament", "Ciemności kryją ziemię", "Bramy raju" i "Miazga" (zm. 19 kwietnia 1983).
1921 - ur. się Gene Roddenberry, amerykański scenarzysta i producent telewizyjny, twórca serialu "Star Trek" (zm. 24 października 1991).
1925 - urodził się Piotr Pawłowski, aktor filmowy i teatralny, wystąpił w filmach "Zbrodniarz i panna", "Faraon", "Potop", a także w serialach "Kolumbowie" i "Polskie drogi" (zm. 27 lutego 2012).
1926 - ur. się Angus Scrimm, amerykański aktor znany z roli Tall Mana w cyklu horrorów "Phantasm" (zm. 9 stycznia 2016).
Obrazek
1944 - urodził się Antoni Kopff, pianista, kompozytor; autor muzyki do takich przebojów jak m.in. "Do zakochania jeden krok".
1945 - urodził się Ian Gillan, najsłynniejszy wokalista legendarnej grupy rockowej Deep Purple.
1946 - ur. się Bill Clinton, amerykański polityk, prezydent USA.
1951 - ur. się John Deacon, brytyjski basista, członek zespołu Queen.
1960 - wystrzelono radziecki statek kosmiczny Sputnik 2 z psami Biełką i Striełką na pokładzie.
1963 - ur. się Joey Tempest, członek szwedzkiej grupy hard rockowej Europe.
1969 - ur. się Matthew Perry, amerykański aktor, scenarzysta filmowy.
1970 - zmarł Paweł Jasienica, pisarz, publicysta, żołnierz AK; autor m.in. znanych esejów historycznych "Polska Piastów", "Polska Jagiellonów" oraz "Rzeczpospolita Obojga Narodów" (ur. 10 listopada 1909).
1977 - zmarł Groucho Marx, amerykański aktor komediowy, jeden z braci Marx (ur. 2 października 1890).
1982 – rozpoczęła się misja statku Sojuz T-7 z drugą w historii kosmonautką Swietłaną Sawicką na pokładzie.
1983 – zm. Zofia Mrozowska, polska aktorka (ur. 23 lub 24 sierpnia 1922).
1985 – premiera komedii filmowej "Sprawa się rypła" w reżyserii Janusza Kidawy.
1997 - zmarł Cezary Julski (ur. 23 czerwca 1927) polski aktor filmowy i teatralny, a także dubbingowy (m.in. Fred Flintstone, czy Pasibrzuch).
2002 - zginął Marek Kotański, psycholog terapeuta, działacz społeczny, organizator wielu przedsięwzięć mających na celu zwalczanie patologii społecznej i pomaganie osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków, zakażonym wirusem HIV, byłym więźniom czy osobom bezdomnym (ur. 11 marca 1942).
2012 – zm. Tony Scott, brytyjski reżyser i producent filmowy, młodszy brat Ridleya Scotta (ur. 21 czerwca 1944).
2017 - zm. Brian Aldiss, brytyjski pisarz, klasyk literatury science fiction (ur. 18 sierpnia 1925).
2017 - zm. Janusz Głowacki, polski prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy, felietonista (ur. 13 września 1938).

20 sierpnia - rocznica urodzin Bolesawa Prusa (1847-1912).

1890 - urodził się Howard Phillips Lovecraft, pisarz, jeden z prekursorów fantastyki naukowej i horroru, twórca tzw. mitologii Cthulhu (zm. 15 marca 1937).
1930 - urodził się Jan Olszewski, były premier RP.
1943 - podczas ataku na niemiecką strażnicę graniczną we wsi Sieczychy koło Wyszkowa poległ Tadeusz Zawadzki "Zośka" - harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, bohater książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" (ur. 24 stycznia 1921).
1946 - ur. się Ewa Żukowska, polska aktorka.
1947 - ur. się Ray Wise, amerykański aktor, znany głównie z roli Lelanda Palmera w serialu "Miasteczko Twin Peaks" Davida Lyncha.
1947 - ur. się Alan Lee, brytyjski grafik, autor znanych ilustracji dzieł Tolkiena.
1948 - urodził się Robert Plant, wokalista słynnej grupy Led Zeppelin. Po rozwiązaniu zespołu w 1980 roku kontynuował karierę solową.
1955 - urodził się Cezary Harasimowicz, aktor, scenarzysta.
1956 - urodził się Waldemar Milewicz, dziennikarz, reporter i korespondent wojenny (zginął w Iraku 7 maja 2004).
1962 - ur. się Mariusz Siudziński, polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, a także lektor.
1973 - ur. się Paweł Klimczak, polski muzyk, kompozytor, gitarzysta, członek zespołów Lombard i Armia.
1975 - zmarł Adolf Dymsza, aktor, reżyser, gwiazda polskiego kina i kabaretu (ur. 7 kwietnia 1900).
2013 - zmarła Ewa Petelska (ur. 24 grudnia 1920), polska scenarzystka i reżyserka filmowa.
2017 - zm. Jerry Lewis, amerykański aktor, komik, piosenkarz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy (ur. 16 marca 1926).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

ODPOWIEDZ