Studniówka - dawniej i dzisiaj

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: Doctor_Who » 20 sty 2017, o 15:52

Temat nieco na czasie, zaglądając w kalendarz.

Moja studniówka przypadła na rok 2003. Była dość nietypowa, ze względu na to, że nasz rocznik wywodził się z małego wyżu demograficznego. Odbyła się wcześniej niż normalnie, zaraz po Nowym Roku, bo wiele szkół chciało mieć swoją imprezę w tym samym obiekcie i trzeba było zarezerwować miejsce naprzód (mieliśmy więc ok. 120 dni do matury). Także z uwagi na dużą liczbę ludzi, poloneza tańczyli tylko ci, co naprawdę chcieli i umieli tańczyć, więc z najwyższą przyjemnością udało mi się z tego wymigać. Nie żałuję, bo dwie lewe nogi mam. Myślę, że ok. 1/4 poloneza nie tańczyła. Pamiętam, że nuta grała z "Pana Tadeusza" Wajdy. Także program artystyczny wypadł nieco blado, czego akurat żałuję, zamiast odegrać jakiś fajny kabaret, dziewczyny wolały żeby wystąpić z piosenkami z "Metra". Ale poza tą wpadką ogólnie wspominam miło. Pamiętam, jak drapaliśmy się na galerię i obcięliśmy balony, rzucając je na głowy tańczących... Trunkiem oficjalnym był szampan. Nieoficjalnym - wiadomo. Pod stołami coś tam krążyło, mimo wysiłków grona pedagogicznego. Były w użyciu jeszcze inne używki, ale o tym pisać nie będę :D.

Zostało mi takie oto wspomnienie:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 sty 2017, o 20:57 przez Doctor_Who, łącznie zmieniany 1 raz.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Krzsm
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2013, o 16:48

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: Krzsm » 21 sty 2017, o 17:33

nie bylem na swojej studniówce.przypadała w styczniu 91 a nastepnego dnia był swietny koncert w poznanskim słońcu i zdecydowanioe to drugie wydarzenie przykuwało ma uwagę.no ale słyszłaem ,ze to sympatyczne imprezy:)

Awatar użytkownika
wositelec
Posty: 100
Rejestracja: 26 mar 2011, o 13:36

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: wositelec » 21 sty 2017, o 18:53

Moja studniówka wypadła w 2008. Nie była to jakaś super impreza, z początku czułem się nieswojo, ale później się rozkręciło. Było dużo alkoholu, ale wypiłem z umiarem i dobrze się bawiłem, bez zbędnych sensacji żołądkowych. Pamiętam, że dużo tańczyłem z różnymi koleżankami, chociaż wtedy jeszcze byłem singlem i nikogo nie miałem, a na samą studniówkę nie udało mi się zwerbować żadnej dziewczyny.

Muzyka była typowo weselna, dużo disco-polo i muzyki tanecznej. Prowadziłem z kolegami ciekawe rozmowy, czas minął dość szybko i nawet nie wiadomo kiedy to się stało, ale był już wczesny ranek i trzeba było wracać do domu. Takich imprez już potem nie pamiętam, nawet te na studiach nie miały już tego klimatu. :wink:

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: Doctor_Who » 21 sty 2017, o 20:51

Kasetę wideo mam, ale od kilku lat nie mogę się zebrać, by pożyczyć sprzęt lub dać ją komuś, by ją zdigitalizować (magnetowid "siadł" mi już lata temu). Z jednej strony bardzo chciałbym zobaczyć to po latach, z drugiej się boję. Twarze dawnych znajomych, z niektórymi nie mam od dawna kontaktu. Gdy o 12 wjechał chyba tort, w kilku chłopa (!) zaczęliśmy tańczyć przed kamerą jakąś parodię... kankana, czy coś podobnego. Muzyka była różnorodna, pamiętam najbardziej "Malcziki", z dań nieśmiertelny barszczyk i jakieś frykasy w rodzaju schabowego z ananasem, którego i tak mało kto jadł :D. Z nauczycielami jakoś też fajnie się gadało, zupełnie inaczej niż na lekcji.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2017, o 20:59 przez Doctor_Who, łącznie zmieniany 1 raz.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: biały_delfin » 21 sty 2017, o 20:59

no to młodsi jesteście. 1996 r. nie za bardzo wiedziałem którą zaprosić, więc zaprosiłem dziewczynę poznaną 2 lata wcześniej na obozie. miała brata z mojego rocznika z równoległe klasy, tradycyjnie polonez, po kryjomu wnieśliśmy trochę wódki (pod stołem). moja partnerka była jak to powiedzieć - trochę dzika - unikała kamery, oglądła się za chłopakami. nie wiem czy to warte wspominania.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: qba83 » 21 sty 2017, o 23:01

Ja kończyłem wieczorowe liceum, więc studniówka oraz polonez mnie ominęły.

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: Syriusz Falcon » 22 sty 2017, o 13:28

Moja studniówka trwała do 22, nie było alkoholu. Muza leciała z taśmy którą odtwarzał magnetofon Aria. Taniec do poloneza Ogińskiego a i tak nie zamieniłbym tej studniówki na żadną współczesną.
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: Doctor_Who » 22 sty 2017, o 13:35

Moja studniówka trwała do 22
Z czystej ciekawości - o której się zaczynała? Bo współcześnie zaczynają się ok. 20 i trwają do 5 rano; zakładam, że skoro dawniej trwały do 22 to chyba zaczynały się nieco wcześniej?
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: Syriusz Falcon » 23 sty 2017, o 07:15

Tak dokładnie nie pamiętam ale gdzieś w godzinach 15-17. Różnica pomiędzy wczoraj a dziś jest jeszcze jedna. Wyglądaliśmy zdecydowanie dużo młodziej.
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: juka » 23 sty 2017, o 20:01

Moja studniówka zaczynała się jakoś o 18-19 i trwała gdzies do 1 w nocy. Następnego dnia ok. 14 - 15 były poprawiny, bo trzeba było posprzatać i zjeść resztki przy okazji. Wszystko przygotowywali rodzice, studniówka była w szkole (wtedy tak to sie odbywało, nikt nie myslał o "lokalach"), a dekoracje sali robiły klasy 3 (taka była tradycja). Dziewczyny obowiazkowo miały białe bluzki i czarne spódnice, może 2 czy 3 wystąpiły w czarnych sukienkach. Polonez oczywiście Ogińskiego. Alkohol tylko dla nauczycieli i to nieoficjalnie w znakowanych butelkach. Z punktu widzenia dzisiejszych studniówkowiczów pewnie wyglada to strasznie staroswiecko, ale przynajmniej studniówka wygladała jak studniówka, bo te współczesne niczym sie nie róznia od rozmaitych balów, imprez, zabaw itp.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: Doctor_Who » 23 sty 2017, o 20:57

studniówka była w szkole (wtedy tak to sie odbywało, nikt nie myslał o "lokalach"),
Nawet w XXI wieku w niektórych szkołach studniówki wciąż urządza się w budynku placówki - np. w salach gimnastycznych i dekoracje wciąż przygotowują uczniowie.
Co czasem prowadzi do... ciekawej inwencji twórczej:

Obrazek
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Kornita303
Posty: 31
Rejestracja: 30 mar 2020, o 11:56

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: Kornita303 » 27 lut 2023, o 08:44

Studniówki w szkole miały swój niesamowity klimat... I nie przypominały wesel. Ja wspominam z sentymentem :)

__________________
https://megamebelki.pl/na-wymiar/garderoby/

Geo Dutour
Posty: 292
Rejestracja: 24 maja 2006, o 21:10

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: Geo Dutour » 18 kwie 2023, o 22:58

Moja studniówka to rok 1991, w wynajętej stołówce jednego z zakładów pracy. To były takie czasy przejściowe, jeżeli chodzi o zwyczaje studniówkowe. Po studniówce - dla części z nas afterek w mieszkaniu jednego z kolegów, już z alkoholem. Ale większość się rozjechała do domów. Stroje dziewczyn różne: od klasycznych bluzek i spódnic, do bardziej wieczorowych sukienek. Jedna z dziewczyn miała bardzo krótką "miniówę" - super to wyglądało, nie mogliśmy się napatrzeć :)

Awatar użytkownika
Marecki384
Posty: 278
Rejestracja: 30 gru 2010, o 08:12

Re: Studniówka - dawniej i dzisiaj

Post autor: Marecki384 » 10 cze 2023, o 22:41

Ja co prawda kończyłem zawodówkę ale jakbym poszedł do ogólniaka to i tak bym nie chciał w tym uczestniczyć.
Ja po prostu nie cierpię szkolnych imprez.

ODPOWIEDZ