Papuga - Gaduła

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Papuga - Gaduła

Post autor: qba83 » 17 maja 2017, o 21:48

Składanka z piosenkami dla dzieci, napisanymi przez Jacka Skubikowskiego, prócz autora śpiewała tam również Majka Jeżowska i Maciej Januszko. Piosenki miały być soundtrackiem do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Wiesława Zięby, autora filmu "David i Sandy". Wykluwająca się papuga i dwoje dzieci na okładce kasety to ta sama kreska. Film nigdy się nie ukazał z nieznanych mi powodów. Ale pamiętam, że przed laty puszczono jego fragment w Teleranku. To była chyba wiosna 1989. Najpierw leciała piosenka "Czekamy na filmy" i to w tej audycji puszczono fragment owego filmu animowanego. Było to tak, że chłopak i dziewczyna (zapewne rodzeństwo) znalazło jajo papugi i umieścili je pod lampka zamknięte w szafce, a papuga zaczęła się wykluwać. Nie wiem dlaczego, ale scena ta wtedy wydała mi sie jakaś strasznie smutna, sam nie wiem dlaczego.
Ostatnio zmieniony 3 wrz 2018, o 20:08 przez qba83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: Doctor_Who » 20 cze 2017, o 20:30

Również Ryszard Rynkowski znalazł się na tej kasecie, tu można obejrzeć jak wyglądała okładka:

https://www.discogs.com/release/2082508 ... nek/images

Była też wersja na płycie:

https://www.discogs.com/release/1752984 ... nek/images

Ciekawa sprawa z tym filmem, dlaczego nigdy nie powstał.

Parę piosenek można posłuchać na YT:

https://www.youtube.com/watch?v=T8YO8yKHdwk
https://www.youtube.com/watch?v=xttJNBzhHc8
https://www.youtube.com/watch?v=rJrpFU67tx0
https://www.youtube.com/watch?v=ZkKux_BcC6o

Jacek Skubikowski specjalizował się m.in. w piosenkach dla dzieci, ale nie tylko - mimo to jego piosenka będąca ewidentnie NIE dla dzieci pt. "Lizak" podobno jakimś cudem wyemitowana została w "Teleranku" w roku 1992. Ja niestety nie pamiętam :(. Po protestach rodziców nigdy już tam się nie pojawiła. Chyba twórcy "Teleranka" nawet nie posłuchali tej piosenki, tylko wzięli ją ślepo, patrząc na nazwisko autora. To wersja z programu "Noc z Anteną 5" - nie wiem, czy wersja "Telerankowa" miała ten teledysk, ale to by była dopiero masakra:

https://www.youtube.com/watch?v=KY04K6L-9Ko

Czy ktoś pamięta i może potwierdzić tę rzekomą emisję w "Teleranku", czy może to kolejna legenda w stylu "Pocałujcie misia w d..."?
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: qba83 » 24 cze 2017, o 04:31

Oni chyba to na żywo (lub z playbacku) w studiu Lizaka wykonali. Ja jako dzieciak nie zauważałem drugiego dna tego tekstu. Po tym niefortunnym występie wywalili obydwu z Teleranka. Po cichu. Nie było żadnego komunikatu w tej sprawie, a ja nawet nie zauważyłem specjalnie ich zniknięcia. Skubikowski regularnie dość pojawiał się w TVP, głównie z piosenkami już dla starszych słuchaczy, był też konferansjerem na jednej edycji reaktywowanego w latach 90 FPŻ w Kołobrzegu, a ja zapomniałem na lata kim był ten długowłosy facet co mu towarzyszył. Wiele lat intrygowało mnie kim on był. Co prawda wiedziałem o kims takim jak Maciej Januszko i że śpiewa w zespole Mech, nawet na koncercie byłem, ale wyglądał już trochę inaczej, szczuplejszy, podstarzały, farbowany na czarno i nie skojarzyłem, że to ten sam facet, co śpiewał że Skubikowskim piosenki dla dzieci.
Ostatnio zmieniony 3 wrz 2018, o 20:15 przez qba83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: Doctor_Who » 24 cze 2017, o 21:52

A więc prawda ;). Dzięki. A mówią, że to dzisiaj w TV wszędzie są jakieś podteksty :D.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Harnaś77
Posty: 20
Rejestracja: 22 mar 2018, o 09:49

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: Harnaś77 » 24 maja 2018, o 01:47

Papuga gaduła uła uła 😂😂😂
No i oczywiście Żółta 🐸 żarła żur 😝

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: qba83 » 3 wrz 2018, o 20:37

Zaintrygował mnie obraz na tylnej części okładki winyla do Papugi Gaduły. Ma jakiś taki psychodeliczno futurystyczny i apokaliptyczny klimat. Te nowoczesne budynki, wieżowce, odbijający się zachód słońca w szybach i ogromne jajo papugi na tle kolorowego wieczornego nieba. Prawdopodobnie w tym futurystycznym mieście miała się dziać akcja filmu...
Ten film nie daje mi spokoju i czynniki z powodu których nie ukazał się i popadł w zapomnienie, jakby go nigdy nie było. Czy jest jeszcze jakiś przykład ukazania się soundtracku podczas gdy filmu nie ma? Czy w ogóle zachowała się jakaś kopia? Sporo mówiono o nim w Teleranku. Puszczano piosenki, kilka miało teledyski. Może przyczyn należy szukać w okresie w którym miała być jego premiera? Wiadomo 1989, a wtedy w Polsce zmieniło się niemal wszystko. I poprzez zawirowania z przemianami ustrojowymi być może zabrakło pieniędzy czy chęci lub zgody aby ten film się ukazał? Wiesław Zięba swój wcześniejszy film "David i Sandy" sfinansował dzięki jakiejś firmie polonijnej. Być może i tak miało być z " Papugą gadułą"? Może też Zięba z jakiegoś powodu porzucił ten projekt?
Próbuje wytężyć pamięć i przypomnieć sobie cokolwiek. 30 lat prawie minęło...Jakieś strzępy obrazów z Teleranka... Zarys fabuły chyba był taki, że rodzeństwo pragnęło mieć zwierzę, ale rodzice się nie zgadzali, potem te dzieci znalazły jajo/pisklę i zabrali do domu. Okazało się, że papuga nie tylko umie mówić, ale ma też inne niezwykle zdolności. Treść filmu zresztą można po części wywnioskować z tekstów piosenek.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: Doctor_Who » 5 wrz 2018, o 11:55

Też obstawiałbym przemiany ustrojowe za główną przyczynę niepowstania filmu. Pamiętać należy, że po '89 zmieniła się struktura wielu przedsiębiorstw państwowych. Skończyły się dotacje. Wytwórnie i studia były przekształcane w tzw. "instytucje filmowe", musiały działać na własny rachunek i utrzymywać się samodzielnie. A soundtrack? Z pewnością zamówienie na jego powstanie zrealizowane zostało jeszcze w starym systemie. Ale to tylko spekulacje...
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: qba83 » 5 wrz 2018, o 16:48

Zwykle soundtrack powstaje pod koniec produkcji filmu, czyli prawdopodobnie film już był skończony, wymagał jedynie poprawek i zgadza się, że soundtrack powstał jeszcze w starym systemie, na okładce jest data nagrywania listopad - grudzień 1988. Miała być to muzyczna bajka z dużą ilością piosenek. Idąc za ciosem Zięba przygotowywał kolejny projekt na miarę Davida i Sandy i chyba zabrakło sponsorów. W internecie nie ma nic na temat tego filmu, może coś by się w ówczesnej prasie znalazło. Albo po informacje należałoby sięgnąć u źródła, czyli samego Zięby, tudzież Macieja Januszki lub Majki Jeżowskiej.

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: gumisio » 7 paź 2018, o 20:04

Na allegro są płyty "Papuga Gaduła" - najtańsza do kupienia za 4,45 ale bez okładki ...z okładką to od 15 do 25 z wysyłką kosztują
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: Doctor_Who » 3 sty 2019, o 10:38

qba83 pisze:
5 wrz 2018, o 16:48
Zwykle soundtrack powstaje pod koniec produkcji filmu, czyli prawdopodobnie film już był skończony
Piosenki czasami powstają wcześniej niż sam film, np. Kuba Sienkiewicz tworzył główną piosenkę do "Kilera" ("Już tylko Kiler...") na podstawie tylko samego scenariusza.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

armonik
Posty: 50
Rejestracja: 3 lut 2020, o 14:25

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: armonik » 9 lis 2020, o 08:46

Doctor_Who pisze:
3 sty 2019, o 10:38
qba83 pisze:
5 wrz 2018, o 16:48
Zwykle soundtrack powstaje pod koniec produkcji filmu, czyli prawdopodobnie film już był skończony
Piosenki czasami powstają wcześniej niż sam film, np. Kuba Sienkiewicz tworzył główną piosenkę do "Kilera" ("Już tylko Kiler...") na podstawie tylko samego scenariusza.
To prawda, aczkolwiek scenariusz już był :)

____________________________
Zobacz na te bramki uchylne

Ramajana_1989
Posty: 27
Rejestracja: 29 kwie 2020, o 08:38

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: Ramajana_1989 » 18 lis 2020, o 09:39

Nawet nie wiedziałem, że taka piosenka, jak "Lizak" istniała. Jakoś mi to umknęło wśród gąszczu innych informacji. Ten Jacek Skubikowski w ogóle dużo fajnych utworów śpiewał, z tego co widzę.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Papuga - Gaduła

Post autor: qba83 » 22 wrz 2021, o 15:20

Lizak to nie jedyna sprośna piosenka autorstwa Skubikowskiego. Nagrał dwie kasety " Piosenki z różowej scenki" i " Nowe piosenki z różowej scenki" o tematyce erotycznej. Szczególnie ta druga z tytułami " Futerko", "Bułeczka" czy "Czas tresowania węża" mówi sama za siebie. Niezły z niego musiał być erotoman.

ODPOWIEDZ