Czasopisma dla dzieci

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 13 wrz 2008, o 11:54

Pamiętam, że podobno najlepsze tzw. gołe baby były w "Żołnierzu polskim", w końcu trzeba było choć trochę osłodzić życie wojakom :smile: Nasz facet od PO miał całą kolekcję tych gazet, więc często je przeglądaliśmy - no i te zdjęcia wzbudzały prawdziwy zachwyt (zeby nie powiedzieć podniecenie :wink:) męskiej części klasy.

and
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2005, o 22:31

Post autor: and » 13 wrz 2008, o 12:59

Tak, ja też pamiętam "te" atrakcje Żołnierza Polskiego, chociaż to właśnie militaria były tym, co głównie przyciągało do gazety. No i kurs karate z obrazkami.

Robi, zastrzeliłeś mnie tym Płomyczkiem ze Sobieskim na okładce. Miałem ten numer, i pamiętam że nie mogłem się od niego oderwać miesiącami.
Moje dzieciństwo to cały okres lat 80-tych, i czasopism to się wtedy czytało masę - w porównaniu z tym, jak dzieciaki czytają teraz. Przypominam sobie, że kiedy wyrastało się z Misia i Świerszczyka, to już można było prenumerować Płomyczek, Płomyk, no i hit nad hitami - Świat Młodych. Do tego dochodziły gazety związane jakoś z zainteresowaniami - był Młody Technik, Żołnierz Polski, Motor, itd. Na pewno teraz nie ma mniejszej liczby wydawnictw, ale tak sobie myślę, że wtedy - mimo, iż nie byłem z "forsiastej" rodziny - bez przeszkód dla budżetu dało się kupować masę gazet i czasopism. Dzisiaj nie dla każdego wydaje się to takie oczywiste.

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 13 wrz 2008, o 17:09

Eryk75 pisze: "Przekroj" to była krakowska gazeta na najwyższym poziomie, oprócz wspomnianych już rzeczy kojarzę artykuły prof. Krawczuka dotyczące antycznego Rzymu.
Te artykuły prof. Krawczuka pojawiły sie po emisji w TVP doskonałego serialu BBC "Ja Klaudiusz".
ITD pomimo, że było pismem SZSP (potem ZSP) trzymało niezły poziom. Pamiętam kiedy w latach 80. zaczęły się na ostatniej stronie pojawiać rysunki H. Sawki. No i porady doc. (dzisiaj profesora) dr. hab. Zbigniewa Lwa Starowicza oczywiście.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 15 paź 2008, o 19:46

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 paź 2008, o 19:47 przez Robi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 16 paź 2008, o 13:15

"Roboty i robótki" są jeszcze u mamy.Przypomniało mi się,że gdzieś w domu jest okładka, jeszcze starszej od tych wklejonych, Przyjaciółki i fragment z bohateką tamtych wydań Apolonią.Coś jak Filutek w Przekroju. :smile:
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Helmutt » 22 paź 2008, o 09:27

"Młody technik" - uwielbiałem tą gazetę, szczególnie dział "Lokomotywy polskich szlaków" :)
"Żołnierz Polski" - tam były "gołe-baby"? Miałem mnóstw ŻP w domu, ale akurat tych atrakcji nie pamiętam. Drukowali za to w odcinkach "Stawkę większą niż życie"
"Młodość" - polska wersja radzieckiego tygodnika (miesięcznika?) - wyrózniała się pośród polskiej szarości lepszym papierem i jaskawą kolorystyką. W sumie już nie pamiętam o czym tam pisali, kupowałem bo z tyłu były komiksy (m.in Wilk i Zając). Były też "gołe-baby" :)
"Fantastyka" - wówczas dla mnie jeszcze "za dorosła". Kupowało się "Małą fantastykę" gdzie były fajne opowiadanka i gry planszowe.
"Świat Młodych" - kupowałem regularnie ale najbardziej lubiłem wychodzące co pare miesięcy wydania specjalne "Świat Młodych - Bazar" - gdzie były fajne i pomysłowe gry.
"Świerszczyk" - tego też miałem na tony, można powiedzieć, że była to moja pierwsza lektura ("Miś" jakoś mi do gustu nie przypadł). Do dziś się zastanawiam, dlaczego niegdyś na gazetki z "gołymi-babami" mówiło się "świerszczyki".....?

Gazety rosyjskojęzyczne:

"Wiesiełyje Kartinki" - ja znałem je wcześniej bo mama mi je kupowała w kiosku. Bardzo podobała mi się czcionka w tytule pisma - takie literki utworzone z ludzików, kwiatków itp. Potem w podstawówce na rosyjskim można je było zaprenumerować, prenumerata była niby nieobowiązkowa, lecz nasza franca często zadawała do domu z "Kartinek", więc raczej zalecało się zaprenumerowanie i święty spokój.
"Kołobok" - coś w stylu radzieckiego "Świerszczyka". Gazeta była o tyle godna uwagi, że do każdego numeru dodane były 2 płyty gramofonowe (wytłoczone na przezroczystym plastiku) - jak widać to właśnie Rosjanie wynalexli dodatki do gazet :D
Ostatnio zmieniony 22 paź 2008, o 10:17 przez Helmutt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 22 paź 2008, o 12:39

Helmutt pisze:"Żołnierz Polski" - tam były "gołe-baby"? Miałem mnóstw ŻP w domu, ale akurat tych atrakcji nie pamiętam. Drukowali za to w odcinkach "Stawkę większą niż życie"
"Świerszczyk" - tego też miałem na tony, można powiedzieć, że była to moja pierwsza lektura ("Miś" jakoś mi do gustu nie przypadł). Do dziś się zastanawiam, dlaczego niegdyś na gazetki z "gołymi-babami" mówiło się "świerszczyki".....?
W Żołnierzu żadnych "gołych bab" nie było. Za to były ubrane panie! I to dokładnie pamiętam, ponieważ mój tata kupował Żołnierza, a mi te panie bardzo się podobały(tylko bez skojarzeń proszę :wink: ), bo zawsze były pięknie umalowane, modnie ubrane, uśmiechnięte. :grin:
No właśnie - to profanacja naszego Świerszczyka. :evil:

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 22 paź 2008, o 13:25

Elle pisze:W Żołnierzu żadnych "gołych bab" nie było. Za to były ubrane panie! I to dokładnie pamiętam, ponieważ mój tata kupował Żołnierza, a mi te panie bardzo się podobały(tylko bez skojarzeń proszę :wink: ), bo zawsze były pięknie umalowane, modnie ubrane, uśmiechnięte. :grin:
Domniemywam, że chodzi o ten tygodnik, bo innego raczej nie było:
Obrazek
To kategorycznie potwierdzam, że w tym piśmie "gołe baby" ujawniały się na ostatniej stronie, może później albo wcześniej raczyły się ubrać. W każdym razie na 100% "gołe baby" były w ŻP. :razz:

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 22 paź 2008, o 13:28

Elle pisze: W Żołnierzu żadnych "gołych bab" nie było. Za to były ubrane panie! I to dokładnie pamiętam, ponieważ mój tata kupował Żołnierza, a mi te panie bardzo się podobały(tylko bez skojarzeń proszę :wink: ), bo zawsze były pięknie umalowane, modnie ubrane, uśmiechnięte. :grin:
No właśnie - to profanacja naszego Świerszczyka. :evil:
Ależ były na pewno! Przynajmniej w połowie lat 80. Już o tym pisałam, oglądalismy te gazety często na PO i pamiętam reakcje męskiej części klasy na te zdjęcia - żadna nawet najmodniej ubrana, najpiękniej umalowana i usmiechnieta pani nie wzbudziłaby w nich takiego entuzjazmu :smile:.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 22 paź 2008, o 16:16

Ja pamiętam tylko ubrane :lol: Jak to możliwe? :o Kojarzę ten czerwony nagłówek na żółtym tle. Tego na tle flagi nie.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 22 paź 2008, o 17:34

Eryku dzieki za przypomnienie Zolnierza , ja podobnie jak Elle pamietam tylko ten czerwony napis na zoltym.Ktory wzor jest starszy?

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 22 paź 2008, o 18:13

Ja też oczywiście - jak poprzednicy- pamietam ten napis na żółtym tle, poza tym okładki raczej kojarzą mi się z jakimis militariami, żołnierzami, czołgami itp. a nie panią, jak na tym drugim. To chyba jakaś nowsza wersja, mam rację? :wink:

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 23 paź 2008, o 18:36

"Gołe baby" napewno były w ŻP tylko nie w ilościach hurtowych,raczej dwa,góra trzy rozneglizowane zdjecia.Była tam tez rubryka,którą bardzo lubiłam-dawne wojsko i uzbrojenie z ciekawymi ilustracjami.Zbierałam je i wklejałam do zeszytu od historii pod tematami militarnymi.
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 23 paź 2008, o 20:45

juka pisze:Ja też oczywiście - jak poprzednicy- pamietam ten napis na żółtym tle, poza tym okładki raczej kojarzą mi się z jakimis militariami, żołnierzami, czołgami itp. a nie panią, jak na tym drugim. To chyba jakaś nowsza wersja, mam rację? :wink:
Tak, starsza jest ta wersja bez flagi na winiecie tytułu :wink: .
wilma pisze:Była tam tez rubryka,którą bardzo lubiłam-dawne wojsko i uzbrojenie z ciekawymi ilustracjami.Zbierałam je i wklejałam do zeszytu od historii pod tematami militarnymi.
Obrazek
Obrazek

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 23 paź 2008, o 21:03

O, właśnie takie okładki pamiętam - żołnierze na poligonie itp :smile: .

ODPOWIEDZ