Czasopisma dla dzieci

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 3 maja 2010, o 18:43

Kamila pisze: Nie ma sprawy. Próbki, poniżej, a potem dodam coś więcej. Kiedyś miałam tych gazetek sporo w domu, bo moja mama je kupowała jako młoda dziewczyna. Niestety, przy przeprowadzce (już ładnych pare lat temu, długo przed Nostalgią) je wyrzuciła (i teraz żałuje :)

Kamila pisze: Pisemka chyba nigdzie nie znajdę, ale mogę spróbować wrzucić "logo", bo jest widoczne na plakaciku. Interesuje Cię to, czy nie bardzo?
To tak jak ja ,nie mogę odżałować, że wyrzuciłam swoje,(było tego z pięć ,sześć ) pełnych roczników Filmu i Ekranu.
Interesuje jak najbardziej :smile: Może mnie oświeci. :wink:
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 3 maja 2010, o 19:44

Kamila pisze:Ja czytałam ŚM i w starej, i w nowej szacie graficznej. Już do samego końca. Jak przy okazji pojadę na działkę, to mogę trzasnąć kilka fotek.
Możesz ;)

Zyrafa
Posty: 93
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 04:04

Post autor: Zyrafa » 15 maja 2010, o 13:46

Ja najpierw czytałam "Misia". Pamiętam , że na ostatnich dwóch stronach był "Kącik krasnoludka" i "Kącik wielkoludka" czyli jakieś zadania dla maluchów i starszaków. W środku na pewno były też wycinanki, pamiętam na przykład torebeczkę damską albo zestaw fryzjerski z papieru.

A raz były do wycięcia lalki-ubieranki Franek i Ania - bohaterowie komiksu z Misia, który można było pokolorować. Te dzieci mieszkały na wsi, pamiętam jakiś odcinek, gdzie ubierali gaik.

A propos, mieliście lalki-ubieranki? Ja miałam Ulę - miała brązowe włosy i dwa kucyki i drugą lalkę, która miała krótkie rude włosy. Ula miała między innymi biało-niebieską sukienkę z wisienką, a ta druga to miała całą książeczkę ubranek do wycinania, w tym różowo-żółte trepy, które bardzo dobrze się trzymały na nogach.

Kolekcjonowałam też "Świerszczyka", ale za bardzo nie pamiętam zawartości, sądzę że tylko go przeglądałam, zamiast czytać. Ale czasem miał jakieś serie książeczek do wycięcia, które zbierałam. Była chyba jedna książeczka o dzieciach różnych narodów. Te książeczki były formatu A5.

Później kupowałam "Ja, ty i my". Pamiętam jeden numer wakacyjny w stylu "wakacje z duchami" - coś o polskich zamkach, o białej damie, różne gry i konkursy. Strasznie się ekscytowałam tym numerem.

Z innego numeru pamiętam wykrój sukni wieczorowej dla Barbie. Sama nie miałam Barbie, więc byłam pod wrażeniem, zwłąszcza że lalka na zdjęciu miała kolczyki z koralików...

Zawsze lubiłam "Kącik dla rodziców" i dawałam go do czytania mojej mamie. W jednym odcinku było jak cała klasa dostała dwóje za nieodrobienie pracy domowej, która nie była zadana. Mama bohaterki chciała iść do szkoły i narobić rabanu, ale cóka jej odradzała. Morał był taki, żeby nie załatwiać wszystkiego za dziecko, tylko zostawić pewne sprawy w rękach uczniów.

Pamiętam też artykuł, jak to jedna młoda dama malowała się kosmetykami swojej mamy i żaliła się że nie wygląda tak ładnie jak ona, na co mama zaplotła jej włosy w 10 warkoczyków i zrobiła maseczkę z plasterków ogórka. Morał: piękne włosy i cera są ozdobą same w sobie - bez makijażu. :-) Mnie też chyba mama potem zaplotła włosy w warkoczyki, żeby były pięknie pofalowane. To było strasznie modne - efekt karbownicy.

O ile mnie pamięć nie myli, to w "Okienku" zawsze były plakaty z bohaterami filmów rysunkowych. Miałam chyba takiego marynarza czy pirata z bajki, Reksia... Więcej nie pamiętam.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 15 maja 2010, o 17:27

Zyrafa pisze:
A raz były do wycięcia lalki-ubieranki Franek i Ania - bohaterowie komiksu z Misia, który można było pokolorować. Te dzieci mieszkały na wsi, pamiętam jakiś odcinek, gdzie ubierali gaik.

A propos, mieliście lalki-ubieranki? Ja miałam Ulę - miała brązowe włosy i dwa kucyki i drugą lalkę, która miała krótkie rude włosy. Ula miała między innymi biało-niebieską sukienkę z wisienką, a ta druga to miała całą książeczkę ubranek do wycinania, w tym różowo-żółte trepy, które bardzo dobrze się trzymały na nogach.

Miałam - bardzo je lubiłam. Miałam najpierw papierowe, ale coś mi szybko się zgubiły, bo pamiętam, że szukałam. Sama próbowałam wycinać nowe sukienki, ale nie za dobrze mi szło. :smile: A potem miałam plastikową lalkę-ubierankę i prawdziwe ubranka, które zapinało się na koraliki, trzeba było wycinać dziurki na te koraliki.

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 15 maja 2010, o 21:50

Swoją pierwszą laleczkę ubierankę dostałam jak miałam 6 lat podczas rejsu od pasażerki ,była solidna kartonowa miała krótkie czarne włosy,długo ją miałam. :smile: Czy któraś z was dziewczyny miała kolorowanki z dziewczynkami o wielkich oczach jak manga,ja miałam cztery,koleżanki bardzo mi ich zazdrościły.Dwie z dziećmi,jedną z księżniczkami i taką bardziej wspólczesną.Chciałabym je jeszcze kiedyś zobaczyć.
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Post autor: Syriusz Falcon » 2 cze 2010, o 15:21

Przypomniało mi się że oprócz Wiesiołych Kartinek było jeszcze pismo Murziłka ale nie było o ile pamiętam obowiązku prenumeraty .

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Kamila » 21 cze 2010, o 19:20

Zyrafa pisze:Później kupowałam "Ja, ty i my". Pamiętam jeden numer wakacyjny w stylu "wakacje z duchami" - coś o polskich zamkach, o białej damie, różne gry i konkursy. Strasznie się ekscytowałam tym numerem.
Żyrafa, ze specjalną dedykacją dla Ciebie ;) :
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek

Zyrafa
Posty: 93
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 04:04

Post autor: Zyrafa » 22 cze 2010, o 11:51

Dzięki Kamila! Aż łezka się w oku kręci... Przypomniałam sobie to opowiadanie o biwaku w domu. Swoją drogą, jaka prasa była kiedyś edukacyjna - rodzaje wiatru, rodzaje węzłów żeglarskich... :-)

Grzegorz_29_
Posty: 2
Rejestracja: 13 cze 2010, o 19:02

Post autor: Grzegorz_29_ » 22 cze 2010, o 14:10

Czy ktoś z Was kojarzy miesięcznik Problemy?
Poniżej daje linka do przykładowych egzemplarzy.

http://atarionline.pl/forum/comments.ph ... e=1#Item_0

mika
Posty: 1
Rejestracja: 1 lip 2010, o 12:41

Post autor: mika » 1 lip 2010, o 12:45

Witam :)

Czy ktos z Was pamieta moze pisemko dla dzieci z lez 80-tych, ktore na koncu mialo zawsze jeden z tych okropnyh wierszykow o krawcach obcinajacych palce dzieciom dlubacym w nosie, o tragicznych skutkach zabawy zapalkami itd?

Pamietam(albo wtedy mi sie tak wydawalo), ze bylo baaardzo grube i mialo maly format. Mama kupowala mi je jak bylam w zerowce, wiec musialo wychodzic w 1986-7 roku...

Zyrafa
Posty: 93
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 04:04

Post autor: Zyrafa » 1 sie 2010, o 09:24

Ja też pamiętam to pisemko, a w zasadzie tylko ten makabryczny wierszyk z ostatniej strony. Oto jego końcówka:

"...Dobrze, że ten Adaś-głupek
nie powrócił jako trupek.
Bo wie każdy - nawet mały -
nie ma zabaw z zapałkami!"

:-D

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 3 sie 2010, o 08:48

Robi pisze:We wtorkowym byl film , moda i astronomia, w czwartkowym motoryzacja,przyroda i Rzepklub(nie bardzo pamietam co to bylo....)a w sobotnim muzyka i Abrakadabra.
No a na koncu zawsze kreskowka : Binio Bill, Kleks, Kajko i kokosz czyTytus
Cytuję za panią Katarzyną Anną Weiss w książce "Gra w kapsle" o rubryce Rzepklub "ŚM" :
Zawsze było tam coś zabawnego, pan redaktor zamieszczał tez swoje świetne rysunki stanowiące zręczny komentarz do aktualnej sytuacji w kraju." (str. 154)

"Absolutnym hitem były komiksy z ostatniej strony [...]. W samym tylko roku 1979 dwa razy przewinął się "Tytus, Romek i Atomek" Henryka Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela, był też "Kubuś i jego rodzinka" Szarloty Pawel oraz importowane z Węgier (toteż słusznie ideologicznie) "Dzielny Huzar Hary Janos" i "Przygody Lwa Ancymona". Lubiłam też "Binio Billa", "Przygody Kleksa", "Antresolkę Profesorka Nerwosolka" i oczywiście nieśmiertelnych "Kajka i Kokosza" z desperującym Mirmiłem. " (str.155)

"Redakcyjna poczta z listami od młodzieży młodszej i starszej, 5 minut z Anką, teksty o gwiazdach filmu, muzyki, z których wycinało się zdjęcia, nauka, kosmos, łamigłówki." (str. 155)

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Helmutt » 4 sie 2010, o 06:30

Był też słynny "niebieski pasek" (w nowszych numerach różowy) gdzie drukowano listy od czytelników w temacie "problemy osobiste". Co jakiś czas wychodził "Świat Młodych: Bazar" - wydanie specjalne, zawierające głównie bardzo pomysłowe gry planszowe itp. rozrywki.

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 4 sie 2010, o 07:21

Helmutt pisze:Był też słynny "niebieski pasek" (w nowszych numerach różowy) gdzie drukowano listy od czytelników w temacie "problemy osobiste". Co jakiś czas wychodził "Świat Młodych: Bazar" - wydanie specjalne, zawierające głównie bardzo pomysłowe gry planszowe itp. rozrywki.
Dzięki Helmucie za przypomnienie Bazaru, główkowałam od wczoraj bodaj, jak to się nazywało :grin:

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 4 sie 2010, o 08:28

Ja faktycznie kupowałam ŚM głównie dla komiksu, ale czytywałam też ów niebieski pasek, a w późniejszych czasach także kącik poetycki prowadzony przez panią podpisującą się Brzęczysława :) Nie wiem, czy już się wam chwaliłam, że raz wydrukowano mój wiersz (wprawdzie poddany pewnej operacji chirurgicznej, tj. odcięto prawie całą drugą połowę i doklejono zamiast niej końcówkę innego wiersza, ale o dziwo sens jakiś w tym pozostał, a że wiersz był biały i wersy nieregularne, to nic nie podpadało), a oprócz tego jeszcze bodaj dwukrotnie doczekałam się odpowiedzi/recenzji listownych i raz (?) krótkiej odpowiedzi na łamach. W sumie w czasach tych wierszy miałam już 15-16 lat i ŚM czytałam głównie dlatego, że prenumerował go mój młodszy brat.
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

ODPOWIEDZ