jakich bajek baliśmy się ?

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Doctor_Who » 30 paź 2014, o 23:36

Kurczę, przypomniałeś mi wiele wątków, o których już zapomniałem. Chciałbym kiedyś zobaczyć ten serial w całości (do luftu z wszelką cenzurą!).

Według niektórych naszych (p)osłów to i nawet Tabaluga bywał nieodpowiedni:

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ4.nsf/main/42A81442 :mrgreen:

Sara Mała Księżniczka też miała polski dubbing i piosenkę, nawet melodia mi się kołacze po głowie, zaś tej z Klementynki nie pamiętam już niestety :(.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 2 lis 2014, o 18:29

A mi z Klementynki melodia pozostała. Na YT jest oryginał i do tego podkładu była śpiewana polska wersja. tabaluga nie wydawał mi się epatujący przemocą, choć dziś niektórzy dopatrują się tam dwuznacznych podtekstów. Wygląd Marchwionosa był raczej śmieszny niż przerażający. Znacznie więcej agresywnych bajek jest na CN i one są niby adresowane dla małych dzieci.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Doctor_Who » 2 lis 2014, o 22:29

Wygląd Marchwionosa był raczej śmieszny niż przerażający.
Tylko, że (o ile dobrze pamiętam) gdzieś na początku serii (w pierwszym sezonie, jak powiedzielibyśmy dzisiaj :P) Arktos był tak jakby serio groźnym przeciwnikiem, ale dopiero potem, w nowych odcinkach, już po pokonaniu i zawarciu ''pokoju'' z Tabalugą stał się jakby śmieszny i mało szkodliwy.
A mi z Klementynki melodia pozostała
Heh, wystukałem co trzeba na YT i czołówka a z nią wspomnienia wróciły :cry: :wink:... W ogóle w samej bohaterce było coś takiego, że się ją kochało. Ech, co ja bym dał żeby któraś ze stacji puściła to w całości (może są gdzieś w sieci napisy po angielsku, bo francuskiego nie znam).

Co do zaś przemocy i wszelkich ''nieodpowiednich treści'', to problem uważam za grubo przesadzony.

Wilk z ''Wilka i Zająca" kopcił biełomory, Popeye rozwiązywał problemy piorąc wszystkich jak leci, tak samo Asterix biednym Rzymianom wybijał zęby i podbijał oczy, wszyscy bawiliśmy się w wojnę, w ''Czterech pancernych'', gdzie strzelało się do ''Niemców'', Flip i Flap połykali nieostrożnie gwoździe, Tom i Jerry walili się młotkami i bywali pijani, żółwie ninja walczyły ostrymi mieczami i nunchaku, w ''Dziejach mistrza Twardowskiego'' latali z cyckami na wierzchu, bohaterowie Looney Tunes nieostrożnie obchodzili się z dynamitem i bronią palną, więcej, u braci Grimm wszędzie krew się leje, Baba Jaga zżera dzieci, siostrom Kopciuszka ptaki wydziobują oczy, W Tomciu Paluchu olbrzym podrzyna gardła (oczywiście oryginalne spisane przez braci Grimm historie nie były literaturą dziecięcą, ja mówię, o ZŁAGODZONYCH przez nich wersjach, które czytałem jako BAŚNIE DLA DZIECI), wychowałem się na tych bajkach i baśniach i jakoś na Hannibala Lectera ani Charlesa Mansona nie wyrosłem. Dlatego jestem generalnie przeciwny wszelkiej cenzurze w bajkach i tv.

Co do zaś współczesnych kreskówek, które bywają straszne, ale wciągają na maksa, to bym polecił Wodogrzmoty Małe (Gravity Falls), genialny, wbrew pozorom inteligentny serial mnóstwo nawiązań do teorii spiskowych, horrorów, Twin Peaks itd. doszło do tego, że ja, stary koń, zasysam z netu każdy nowy odcinek po premierze w USA.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 4 lis 2014, o 00:00

Jak oglądałem niektóre kreskówki na CN, choćby Klan na drzewie lub Atomówki, to zastanawiałem się niekiedy, co ćpali twórcy tych bajek. Choć Klan na drzewie akurat nie był taki zły, a nawet mnie śmieszył. Co do bajki, którą przypomniałeś na poprzedniej stronie o samolocie Jimbo, to ja kojarzę. Leciała zdaje się na przełomie 1989 i 1990r i nie była to wieczorynka, a właśnie jakieś pasmo dla dzieci w Tik Taku, teleranku lub 5-10-15. Prócz czołowki nie pamiętam prawie nic z fabuły tej bajki, chyba tylko to, że tytułowy samolot strasznie wkurzał tego rudego kontrolera lotów i w jednym odcinku leciał nad trójkątem bermudzkim, który był pokazany jako świecący na żółto i chyba pulsujący trójkąt.

Sławomir
Posty: 32
Rejestracja: 11 maja 2008, o 20:58

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Sławomir » 4 lis 2014, o 20:18

Skoro tak mówicie o samolocikach... Mi się z kolei przypomniała jakaś kreskówka o samochodziku. Było to autko myślące i chyba nawet mówiące, w kolorze żóltym (ale tego akurat nie jestem pewien). A że to wątek o baniu się, to jeden odcinek był dla mnie dość straszny - jego tematem było trzęsienie ziemi i w jednej ze scen pokazano, jak pękał sufit w kościele nad głowami ludzi, ale wspomniany samochodzik jakoś ich uratował. Przyznam, że poza samochodzikiem, trzęsieniem ziemi i walącym się kościołem nic z tej bajki nie pamiętam - wiecie może, co to było?

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Doctor_Who » 4 lis 2014, o 23:26

Mi się z kolei przypomniała jakaś kreskówka o samochodziku. Było to autko myślące i chyba nawet mówiące, w kolorze żóltym (ale tego akurat nie jestem pewien).
Zdaje się, że ktoś już poszukiwał tego samochodziku i wspólnie doszliśmy do tego, że mówiące żółte autko to był Bun Bu (za granicą znany jako Bumpety Boo). Spis epizodów nawet potwierdza, że trzęsienie ziemi było w jednym odcinku, więc na 90% to to ;).
Atomówki
Ojej, pamiętam jak na oryginalnym CN (po angielsku, jeszcze sto lat zanim weszła polska wersja ;)) z wielką pompą odbywały się premiery ''nowych'' kreskówek typu Laboratorium Dextera, Atomówki i Johny Bravo (w paśmie ''What a Cartoon'', notabene oprócz tych wymienionych i jeszcze paru, których piloty się spodobały i dostały własne serie, pamiętam parę tych, które były niewypałami i nie były kontynuowane). Nawet kojarzę doskonale o czym były pierwsze wyemitowane odcinki. Dzisiaj takie Laboratorium niektórzy uznają już za klasykę... i poczułem się tak jakby nieco stary ;).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Pzet
Posty: 117
Rejestracja: 19 sty 2009, o 15:56

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Pzet » 5 lis 2014, o 21:37

Doctor_Who pisze:
Mi się z kolei przypomniała jakaś kreskówka o samochodziku. Było to autko myślące i chyba nawet mówiące, w kolorze żóltym (ale tego akurat nie jestem pewien).
Zdaje się, że ktoś już poszukiwał tego samochodziku i wspólnie doszliśmy do tego, że mówiące żółte autko to był Bun Bu (za granicą znany jako Bumpety Boo). Spis epizodów nawet potwierdza, że trzęsienie ziemi było w jednym odcinku, więc na 90% to to ;).
A to na pełne potwierdzenie odcinek, o którym mowa:
http://www.youtube.com/watch?v=NZphU4-QI6U

Sławomir
Posty: 32
Rejestracja: 11 maja 2008, o 20:58

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Sławomir » 5 lis 2014, o 22:31

Bardzo dziękuję! :D Nawet nie spodziewałem się, że jest to na YT w języku polskim.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Doctor_Who » 7 lis 2014, o 17:11

Nawet nie spodziewałem się, że jest to na YT w języku polskim.
Ja też nie. Cieszę się, że pomogliśmy :D.
Klementynka miała mieć operację, której podjął się zły doktor Billot, tak naprawdę był to potwór prześladujący Klementynkę, nie wiem z jakiego powodu, który chciał ją zabić. Jednak Hemera pokrzyżowała te plany. Z palca wystrzeliła jej wiązka laserowa w brzuch doktora Billota, który po chwili stanął w płomieniach i okazał się tym ognistym potworem.
Tutaj ta scena, niestety tylko po czesku:

https://www.youtube.com/watch?v=C_XHVGJnkEQ

Ciekawa rzecz ta pamięć. Wcześniej oprócz tego Pinokia, ''piekła'' i wypadku z samolotem, po którym bohaterka przestała chodzić nie pamiętałem prawie nic. Wystarczyło parę urywków z YT, żeby wszystko wróciło z ''siłą wodospadu'' jak mawiali w starej reklamie ;). Chyba tak naprawdę wszystko zostaje nam w głowach, a jedyne czego zapominamy to w której ''szufladce'' co jest ;).
Jimbo, to ja kojarzę. Leciała zdaje się na przełomie 1989 i 1990r i nie była to wieczorynka, a właśnie jakieś pasmo dla dzieci w Tik Taku, teleranku lub 5-10-15.
Być może w weekendy też leciała, ale jestem pewien że widziałem ją też w tygodniu (to by się zgadzało, bo Tik Tak emitowano chyba we wtorki). Wiem, bo którejś zimy oberwałem wracając ze szkoły śnieżką prosto w prawe oko (do dziś pamiętam który kolega mnie tak urządził :twisted:), i w domu oglądałem Jimbo jednym okiem (na drugim miałem okład).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

hkm
Posty: 3
Rejestracja: 7 maja 2013, o 20:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: hkm » 17 lut 2015, o 10:25

Czy ktoś pamięta bajkę o dwóch zającach nazywali się Uszatek i Zębatek, czasem pojawiał się u nich kozioł. Bajka leciała w drugiej połowie lat 70-tych. Nigdzie nie mogę o niej nic znaleźć. Jaki był tytuł, jaka produkcja?
Bałem się tego kozła jak ognia...
Pozdrawiam.

janek25
Posty: 10
Rejestracja: 25 mar 2015, o 15:27

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: janek25 » 25 mar 2015, o 17:22

Scooby Doo - dla mnie we wczesnym dzieciństwie była najgorszą bajką :)
no i Muminki... jakoś nie potrafiłem zdzierżyć tych małych postaci :P

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 28 mar 2015, o 23:28

ja tam Scoobyego lubiłem, a te występujące w każdym odcinku demaskowane przebierańce jakoś mnie nie przerażały.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Doctor_Who » 30 mar 2015, o 22:42

Ja też uwielbiałem Scooby-Doo i nawet lubiłem zawsze Scrappy'ego, którego o dziwo większość fanów Scooby'ego nie znosi. Chociaż może to dlatego, że pierwsza kreskówka ze Scoobym , którą widziałem to właśnie ta, w której pojawia się Scrappy. Przy okazji, teraz na Cartoon Network leci nieco mroczniejsza wersja Scooby'ego ;).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 2 kwie 2015, o 22:39

Tak samo miałem, bo pierwsze odcinki, jakie oglądałem były ze Scrapym, chyba od nich zaczeli emisję. Było to ok. 1991/92r. Kompletnym nieporozumieniem była z kolei seria "Szczenięce lata Scoobyego" z piątką bohaterów jako dzieciaki i Scoobym jako szczeniakiem.

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Syriusz Falcon » 3 kwie 2015, o 09:32

Nie przypominam sobie abym się bał jakichś bajek. Dzieci zaczęto straszyć bajkami w latach 90, Bajkowe horrory wyparły w dużej mierze bajki edukacyjne i bez przemocy. Z moich lat najstraszniejsze bajki to były Arabela i Załoga G, ale nie do tego stopnia abym się ich bał.
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

ODPOWIEDZ