jakich bajek baliśmy się ?

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

mowiniaki
Posty: 1
Rejestracja: 6 kwie 2015, o 17:16

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: mowiniaki » 6 kwie 2015, o 19:37

Muminki ,ponura bajka (tak mi się wydawało) :)

Awatar użytkownika
fakk3
Posty: 30
Rejestracja: 7 kwie 2015, o 12:00

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: fakk3 » 8 kwie 2015, o 12:53

Wiele bajek z okresu, kiedy byłem dzieckiem było w pewny sposób przygnębiający i smutny. Niektóre odcinki Muminków były straszne. Odcinki z buką, chochlikiem z drzewa lub z Hatifnatami przypominającymi fallusy... W zły nastrój przyprawiał mnie też Kubuś Puchatek w niedzielę wieczorem, który był non stop smutny zwłaszcza, kiedy pojawiał się zapomniany i niekochany kłapouszek. Były jeszcze jakieś polskie bajki, ale nie pamiętam tytułu. Coś z jakimiś diabłami, które jeździły autem. Wszystko utrzymane w groteskowej kresce, co mnie przerażało. Ogólnie mam wrażenie, że czeskie i polskie bajki z tamtego okresu siliły się na oryginalność postaci i przez to wychodziły jakieś groteskowe maszkarony. Do dzisiaj pamiętam lęk przed ośmiorniczkami spod zlewozmywaka, jakieś żwirki i muchomorki z psycho muzyką w tle lub te inne kasztaniaki... O_O

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 8 kwie 2015, o 21:22

Żwirek i Muchomorek, a także Wodnik Szuwarek może nie przerażały mnie, ale były to postacie, które wzbudzały we mnie, już jako dzieciaku irytację. Matka nie pozwalała mi nawet oglądać Żwirka i Muchomorka, uznając, że ta bajka jest kompletnie głupia i wcale nie miałęm tego za złe, że mnie ominęła dobranocka, z kolei Wodnik Szuwarek miał wkurzającą szeroką gębę, na dodatek wszyscy w klasie wiedzieli, że nie znosze tej bajki i jeszcze mi dogryzali, np jak na klasowym biwaku wciągnęło mi skarpetkę do rzeki, to mówili, że to Wodnik Szuwarek zrobił, za to, że go tak nie lubię. Po latach oglądając Żwirka i Muchomorka stwierdziłem, zresztą nie tylko ja, że polscy lektorzy są na bani.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Doctor_Who » 9 kwie 2015, o 08:45

mowiniaki pisze:Muminki ,ponura bajka (tak mi się wydawało) :)
Ale które Muminki? Bo były nasze polskie Muminki, realizowane metodą poklatkową no i wersja japońska, rysunkowa (ta z piosenką ''Muminki się cieszą...''). Nasza rodzima produkcja była wierniejsza oryginałowi, no i przez to rzeczywiście mogła wydawać się czasami smutna.

Internet podaje, że były jeszcze wersje niemiecka i radziecka, ale tych jakoś nie mogę sobie przypomnieć.
qba83 pisze:Żwirek i Muchomorek, a także Wodnik Szuwarek może nie przerażały mnie, ale były to postacie, które wzbudzały we mnie, już jako dzieciaku irytację.
Ja tam Żwirka i Muchomorka lubiłem, natomiast za flaki z olejem uważałem ''Makową panienkę''. Motyl Emanuel, nuuudy...
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Marecki384
Posty: 278
Rejestracja: 30 gru 2010, o 08:12

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Marecki384 » 9 kwie 2015, o 08:56

Ja tam się żądnych bajek nie bałem

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 9 kwie 2015, o 21:34

Doctor_Who pisze:
mowiniaki pisze:Muminki ,ponura bajka (tak mi się wydawało) :)
Ale które Muminki? Bo były nasze polskie Muminki, realizowane metodą poklatkową no i wersja japońska, rysunkowa (ta z piosenką ''Muminki się cieszą...''
Tak mi się przypomniało, że była przeróbka tej piosenki "Muminki się cieszą, że Ryjka powieszą..." ( co w sumie nie dziwi, gdyż Ryjek był dość obłudnym typem, sknerą i marudą, co tylko myślał jak się tu wzbogacić)

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Doctor_Who » 9 kwie 2015, o 22:11

qba83 pisze:Tak mi się przypomniało, że była przeróbka tej piosenki "Muminki się cieszą, że Ryjka powieszą..."
Znam :mrgreen:.
To krążenie identycznych piosenek, żartów i powiedzonek po całej Polsce w czasach przedinternetowych nie przestanie nigdy mnie zadziwiać.

A skoro mowa o Muminkach, przypomniał mi się jeden dwuznaczny tekst :oops::

https://www.youtube.com/watch?v=VT3fMLGAQmk

Prawie tak samo słynne jak ''Jakubie, zrób mi loda'' z Tabalugi. :D

EDIT:

Znalazłem kadr z ruskich Muminków - nie pamiętam tej wersji, chyba u nas nie leciała i całe szczęście:

Obrazek

Muminek wygląda jak prosię, a Włóczykij (?) jakby... ma dziób? Albo zassał sobie usta w butelce :shock:.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
V@letQier
Posty: 56
Rejestracja: 8 lis 2011, o 13:45

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: V@letQier » 28 wrz 2016, o 22:29

to miał być Muminek? Straszne.
Tabaluga - Wkrótce będziesz duży, każdy ci to wróży. Obejrzałem kiedyś kilka odcinków, ładnie rysunki, smoki tak jakby lubię, lecz jakoś mnie nie wciągnęło. Może dlatego że jego adwersarz Arktos czyli Bałwan (nomen omen) zdał mi się głupszy niż Konstytucja przewiduje.

Jak sięgnę pamięcią, kiedyś bałem się czołówki https://www.youtube.com/watch?v=Mu-YH4SVH_8 a może raczej https://www.youtube.com/watch?v=x5zQN4oUptw tylko że trudno to zaliczyć do dobranocek :mrgreen:

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 4 paź 2016, o 00:19

Rzeczywiście ruskie Muminki okropność. Włóczykij przypomina kaczkę, bądź kurczaka Ptysia, zaś Muminek wygląda jak jakiś wzdęty prosiak.

Taxidriver100
Posty: 6
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:51

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Taxidriver100 » 6 paź 2016, o 08:29

A ja bałem sie strasznie i zamykalem oczy , kiedy Jacek i Placek chowali sie przed olbrzymem w skałkach .
Chodzi tutaj o film z udzialem braci Kaczyńskich .

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 11 lis 2016, o 00:50

Taxidriver100 pisze:A ja bałem sie strasznie i zamykalem oczy , kiedy Jacek i Placek chowali sie przed olbrzymem w skałkach .
Chodzi tutaj o film z udzialem braci Kaczyńskich .
Mnie z kolei w tej rysunkowej nieco przestraszały te stwory podobne do świń, co jakby czarny dym z ryjów puszczały, czy coś takiego.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 14 sie 2020, o 19:39

Mnie przeraziła w wieku nieco ponad 7 lat co prawda nie w bajce, ale w filmie scena przewiercania nagiej kobiety. Była wiosna 1991 i był to polski film. Wiele lat nie wiedziałem, co to takiego było. Wydawało mi się, że jakaś produkcja z lat 60. A niedawno przypadkiem odkryłem, że to film "Łabędzi śpiew" z 1988 r, z Janem Peszkiem w roli głównej. Zapamiętałem też piosenkę z filmu"Oni Oni Oni Oni Oni Oni ". A po latach scena przewiercania nagiej kobiety nie była wcale tak drastyczna jak zapamiętałem, a wręcz kiczowata i działa się tylko w umyśle głównego bohatera scenarzysty filmowego. Oglądałem premierę telewizyjną w 1991, a film miał premierę na przełomie 88 i 89. I był też reklamowany wtedy w TV i puszczano tą piosenkę, która parę razy pojawia się w filmie. Dobra też jest ostatnia scena, jak głównym bohaterom zalało mieszkanie, wybuchł Junkers i Gąsiory z winem i wszyscy pływali po tym zalanym mieszkaniu. Także choinka ze świecącymi lampkami.

Taxidriver100
Posty: 6
Rejestracja: 1 lip 2012, o 18:51

Re:

Post autor: Taxidriver100 » 28 lut 2021, o 12:00

mo_ki pisze:
3 lut 2007, o 23:15
i jeszcze, chociaż to nie była bajka: Test pilota Pirxa. On złapał za jakąś poręcz, bo gdzieś go coś ciągnęło i ręka mu się rozciągnęła tak, że wyszły z niej przewody; no po prostu ubytek na zdrowiu psychicznym moim
Miałem tak samo !!

ALF
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2021, o 16:46
Kontakt:

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: ALF » 2 mar 2021, o 11:17

Bajki nie bałem się żądnej za to Koszmar z ulicy Wiązów to był mega horror którego nawet dzisiaj chyba bym nie chciał oglądać jeszcze raz. Nieuchronność przed Freddiem jest chyba jednym z tych bardziej przeraźliwych elementów całej układanki.

Szklany20213
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2021, o 21:09
Kontakt:

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Szklany20213 » 1 cze 2021, o 08:54

Z dawnych lat to na pewno była bajka Muminki i fikcyjne stworzenie z tej baki Buka :o)

ODPOWIEDZ