LISTA BAJEK, SERIALI I FILMOW PRL-u !!! mozna dopisywać

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 13 sty 2009, o 23:42

kuba70 pisze:
Eryk75 pisze:Pamietacie serial wyświetlany w TV w latach 84-85 produkcji hiszpańskiej o tytule "Okropności wojny". Fabuła serialu dotyczyła wojny hiszpańsko-francuskiej
w latach 1807-1814.
Jakos nie potrafie sobie przpomniec szczegolow tego serialu, choc tytul jest mi znany...
Twoje pytanie Eryku przypomnialo mi film, ktory zrobil na mnie ogromne wrazenie w dziecinstwie.
Akcja rozgrywala sie na poczatku wojny(hiszpanskiej domowej?). Kolumna uciekinierow na drodze i dwojka dzieci. Ostrzal lotniczy, smierc najblizszych widziana oczami tych maluchow. Pamietam, ze dzieci buduja swoj wlasny cmentarz na ktorym grzebia zabite zwierzeta. I ta muzyka w tle, praktycznie przewija sie przez caly film :
http://uk.youtube.com/watch?v=Q0AJUoR5cmc
Nie potrafie znalezc tytulu tego filmu...
Z filmów pokazujących prawdziwe okropności wojny najpotworniejszy był chyba świetny skądinąd sowiecki obraz "Idź i patrz". Jak pamiętam został nadany po Dzienniku bez uprzedzenia, że powinien być oglądany tylko przez dorosłych.

P.S.
A ten serial "Okropności wojny" to przypadkiem nie był powiązany z biografia Goy'i?
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 14 sty 2009, o 11:23

Dudzio pisze:A ten serial "Okropności wojny" to przypadkiem nie był powiązany z biografia Goy'i?
Całkiem możliwe, w sumie niewiele pamiętam z tego filmu :oops: , w pamięć zapadły mi wyłącznie sceny guerilli, walczący zakonnicy, niewielki oddział francuski stacjonujący w hiszpańskim miasteczku.

Shine
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2009, o 17:36
Lokalizacja: Znad Bałtyku

Post autor: Shine » 14 sty 2009, o 18:00

Witam,
może ktoś będzie tak uprzejmy i do tego, z całym szacunkiem spostrzegawczy, że z niestety niewielu moich wspomnień skojarzy o co mi chodzi?
A mianowicie pamiętam, że mniej więcej w okresie przełomu lat 80,90-tch, w sobotnie lub niedzielne popołudnie TVP emitowała baśń filmową. Zaczynało się opowieścią siwiutkiego, sympatycznego dziadka, który chyba siedział przy jakimś kominie z wielką księgą na kolanach i zaczynał opowiadać. Najczęściej było to kilka zdań a potem zaczęła się baśń.
Czy ktoś kojarzy o co chodzi? A może to jakieś moje dziecięce konfabulacje. Zaznaczę, że nigdy nie cierpiałam na jakąkolwiek psychozę, tym bardziej alkoholową.
Pozdrawiam.
:wink:
Shine

Awatar użytkownika
Daguchna
Posty: 466
Rejestracja: 8 paź 2005, o 17:13
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Post autor: Daguchna » 14 sty 2009, o 19:15

Storyteller ;)
Mishilanu kuni no tripper...

Awatar użytkownika
kuba70
Posty: 308
Rejestracja: 29 lis 2008, o 18:51
Lokalizacja: UK

Post autor: kuba70 » 14 sty 2009, o 19:37

Odpowiem sam sobie :wink: . Udalo mi sie namierzyc ten film po muzyce. Okazuje sie, ze jest to film francuski z 1952r. Oryginalny tytul tego obrazu to "Jeux interdits" (Forbidden games) - prawdopodobny tytul polski to "Zakazane zabawy". Akcja toczy sie we Francji, muzyka mnie zmylila :wink: .
Tu mozna zobaczyc fragmenty filmu:
http://uk.youtube.com/watch?v=LafUQYHSnhU
http://uk.youtube.com/watch?v=92f2TZMPgiI

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 15 sty 2009, o 09:41

W latach 70. były nadawane włoskie fabularne seriale biograficzne o największych mistrzach renesansu: "Leonardo da Vinci" i "Michał Anioł". Przypomniały mi się, bowiem w czwartki na TVP Historia około 22.00 emitowany jest "Leonardo da Vinci".
Co ciekawe, z tego co pamiętam jest tam akcent bliski naszemu krajowi, a mianowicie pokazane są sceny malowania przez Leonarda "Damy z gronostajem".
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Shine
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2009, o 17:36
Lokalizacja: Znad Bałtyku

Post autor: Shine » 16 sty 2009, o 17:11

rzeczywiście to The Storyteller. Dzięki Daguchno!
Shine

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 19 sty 2009, o 19:36

Na początku lat 80. emitowano w w telewizji, we wtorki po 20.00, serial węgierski ,,Abigel" według powieści Magdy Szabo pt.: ,,Tajemnica Abigel". Opowiadał o dziewczynach mieszkających na pensji o zaostrzonym rygorze, które zostawiały swoje listy w posągu Abigel i dostawały od niej odpowiedzi. Na końcu okazało się, że pod Abigel, podszywał sie jeden z nauczycieli. Pamięta ktoś ten serial?
W 1995r. nakręcono polską wersję ,,Abigel". Był to czteroczęściowy spektakl telewizyjny. W rolach głównych wystąpiły Agnieszka Krukówna i Antonina Choroszy. :wink:

Awatar użytkownika
kuba70
Posty: 308
Rejestracja: 29 lis 2008, o 18:51
Lokalizacja: UK

Post autor: kuba70 » 19 sty 2009, o 20:54

kerakerolf pisze:Na początku lat 80. emitowano w w telewizji, we wtorki po 20.00, serial węgierski ,,Abigel" według powieści Magdy Szabo pt.: ,,Tajemnica Abigel". Opowiadał o dziewczynach mieszkających na pensji o zaostrzonym rygorze, które zostawiały swoje listy w posągu Abigel i dostawały od niej odpowiedzi. Na końcu okazało się, że pod Abigel, podszywał sie jeden z nauczycieli. Pamięta ktoś ten serial?
W 1995r. nakręcono polską wersję ,,Abigel". Był to czteroczęściowy spektakl telewizyjny. W rolach głównych wystąpiły Agnieszka Krukówna i Antonina Choroszy. :wink:
Jasne ze pamietam . Mialem kolege, ktory podkochiwal sie w glownej bohaterce Georginie Vitoy (tak chyba sie nazywala). :wink: :lol: Georgina byla corka jakiegos waznego czlonka ruchu oporu i na koncu okazalo sie, ze Abigel sprawowal nad nia dyskretna opieke.
Załączniki
abigel_film.jpg

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 20 sty 2009, o 20:56

A może ktoś pamięta serial animowany ,,Wikingowie" emitowany prawdopodobnie wiosną 1980r. w ,,Czwartkach Telewizji Dziewcząt i Chłopców". Opowiadał o przygodach dzieci nieustraszonych wikingów. Pamiętam jak główni bohaterowie biegali z drewnianymi mieczami. Datę emisji ustaliłem na podstawie programu telewizyjnego dodanego kiedyś przez Robiego. Wynika z niego, że w październiku 1980r. w czwartki emitowano serial ,,Był sobie raz człowiek", a zapamiętałem, że ,,Wikingowie" byli emitowani na pewno przed tym serialem. :wink:

Awatar użytkownika
kuba70
Posty: 308
Rejestracja: 29 lis 2008, o 18:51
Lokalizacja: UK

Post autor: kuba70 » 20 sty 2009, o 23:22

kerakerolf pisze:A może ktoś pamięta serial animowany ,,Wikingowie" emitowany prawdopodobnie wiosną 1980r. w ,,Czwartkach Telewizji Dziewcząt i Chłopców". Opowiadał o przygodach dzieci nieustraszonych wikingów. Pamiętam jak główni bohaterowie biegali z drewnianymi mieczami. Datę emisji ustaliłem na podstawie programu telewizyjnego dodanego kiedyś przez Robiego. Wynika z niego, że w październiku 1980r. w czwartki emitowano serial ,,Był sobie raz człowiek", a zapamiętałem, że ,,Wikingowie" byli emitowani na pewno przed tym serialem. :wink:
Czy to chodzi o ten serial?:
http://uk.youtube.com/watch?v=HkYSRxOyK ... re=related
Zupelnie go nie pamietam, ale powstal w latach 72-74 wiec mogl byc emitowany w tym czasie.

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 21 sty 2009, o 16:36

Tak dobrze to ja też nie pamiętam, ale wydaje mi się, że to mógł być ten serial.
Dzięki Kuba. :wink:

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 23 sty 2009, o 22:59

Myślałem jeszcze o tych ,,Wikingach" i jakoś całkiem inaczej zapamiętałem te postacie. Jakby bardziej realistycznie. Pamiętam niby dwie sceny z czołówki (lub sceny podobne do nich), ale innych już nie. Może to nie ten serial, a może dziecięca wyobraźnia zrobiła swoje?
Kuba, a pamiętasz serial ,,Niesamowita piątka", emitowany po ,,Teleranku" w 1978 lub 1979r? Opowiadał o dzieciach rozwiązujących rożne sprawy kryminalne. Pytałem kiedyś o niego, ale nikt sie nie odezwał. Ciebie jeszcze wtedy nie było na forum.
Jeżeli nie oglądałeś, to może wiesz jak go znaleźć? :wink:

Awatar użytkownika
kuba70
Posty: 308
Rejestracja: 29 lis 2008, o 18:51
Lokalizacja: UK

Post autor: kuba70 » 23 sty 2009, o 23:57

kerakerolf pisze:Myślałem jeszcze o tych ,,Wikingach" i jakoś całkiem inaczej zapamiętałem te postacie. Jakby bardziej realistycznie. Pamiętam niby dwie sceny z czołówki (lub sceny podobne do nich), ale innych już nie. Może to nie ten serial, a może dziecięca wyobraźnia zrobiła swoje?
Kuba, a pamiętasz serial ,,Niesamowita piątka", emitowany po ,,Teleranku" w 1978 lub 1979r? Opowiadał o dzieciach rozwiązujących rożne sprawy kryminalne. Pytałem kiedyś o niego, ale nikt sie nie odezwał. Ciebie jeszcze wtedy nie było na forum.
Jeżeli nie oglądałeś, to może wiesz jak go znaleźć? :wink:
Hmmm... Kerakerolf, ogladalem to na 100% bo w tych czasach ogladalem wszystko :wink: .
Czy tym dzieciom towarzyszyl pies? Cos mi sie kojarzy...
Gdybym tylko wiedzial czyja to byla produkcja, juz bylby jakis punkt zaczepienia...

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 24 sty 2009, o 00:27

kerakerolf pisze:Na początku lat 80. emitowano w w telewizji, we wtorki po 20.00, serial węgierski ,,Abigel" według powieści Magdy Szabo pt.: ,,Tajemnica Abigel". Opowiadał o dziewczynach mieszkających na pensji o zaostrzonym rygorze, które zostawiały swoje listy w posągu Abigel i dostawały od niej odpowiedzi. Na końcu okazało się, że pod Abigel, podszywał sie jeden z nauczycieli. Pamięta ktoś ten serial?
W 1995r. nakręcono polską wersję ,,Abigel". Był to czteroczęściowy spektakl telewizyjny. W rolach głównych wystąpiły Agnieszka Krukówna i Antonina Choroszy. :wink:
Wracając do węgierskiego Abigel (czytane Abigajl), to był serial, który bardzo trzymał w napięciu. Pamiętam go. Był w wersji dubbingowanej.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

ODPOWIEDZ