LISTA BAJEK, SERIALI I FILMOW PRL-u !!! mozna dopisywać

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
slodkatrzpiotka
Posty: 8
Rejestracja: 6 sie 2007, o 13:12
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Post autor: slodkatrzpiotka » 6 maja 2009, o 19:40

mam tylko niewyrazne watle flashe w pamieci....ale moze ktos pamieta TO lepiej: byla taka bajka(wlasciwie filmowa wersja bajki/basni).....o kims kto zostal przemieniony w jeza - wiem, ze pozniej pokonywal jakas rzeke czy cos....byl jeszcze moment kiedy w nocy jacys ludzie rzucili dziecko(niemowle) z urwiska - przezylo.....i nawet nie wiem czy to wlasnie przypadkiem nie ono bylo pozniej tym jezem. FILM niesamowicie mroczny....klimatem przerastajacy Wesołego Diabła - w tamtym nie bylo nic wesolego :/:P


Podobnie jak wyzej: film/basn o krasnoludkach(chyba.....albo malych ludkach:P) zyjacych obok ludzi......poszukujacy zlota.......strasznie superanckie wspomnienie.....

slodkatrzpiotka
Posty: 8
Rejestracja: 6 sie 2007, o 13:12
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Post autor: slodkatrzpiotka » 6 maja 2009, o 19:40

mam tylko niewyrazne watle flashe w pamieci....ale moze ktos pamieta TO lepiej: byla taka bajka(wlasciwie filmowa wersja bajki/basni).....o kims kto zostal przemieniony w jeza - wiem, ze pozniej pokonywal jakas rzeke czy cos....byl jeszcze moment kiedy w nocy jacys ludzie rzucili dziecko(niemowle) z urwiska - przezylo.....i nawet nie wiem czy to wlasnie przypadkiem nie ono bylo pozniej tym jezem. FILM niesamowicie mroczny....klimatem przerastajacy Wesołego Diabła - w tamtym nie bylo nic wesolego :/:P


Podobnie jak wyzej: film/basn o krasnoludkach(chyba.....albo malych ludkach:P) zyjacych obok ludzi......poszukujacy zlota.......strasznie superanckie wspomnienie.....

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 7 maja 2009, o 09:27

Ta druga bajka to pewnie "Wiwat skrzaty", omawiane już wątku: http://www.starzaki.eu.org/~disney/foru ... ht=krasnal

slodkatrzpiotka
Posty: 8
Rejestracja: 6 sie 2007, o 13:12
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Post autor: slodkatrzpiotka » 7 maja 2009, o 10:24

Nie nie chodzi mi o Wiwat Skrzaty :-). Chodzi mi o film ktory mial charakter basni. Wiem ze jedna ze scen w tym welasnie filmie byla jaskinia z jakas fajna mala rzeczka i mnostwem skrzatow ktore znalazly zloto... Ogolnie to caly ten film jest o skrzatach(krasnalach) i ludziach. To nie byl serial.

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 18 maja 2009, o 19:52

Wkrótce wydawnictwo Amer.Com zakończy pierwszą serię "Columbo" na DVD, czyli odcinki z lat 1971-1978 plus odcinek pilotujący "Przepis na morderstwo".
Kilka ciekawostek dotyczących serialu z lat 1971-78:
Jamie Lee Curtis debiutowała w 1977 roku w "Columbo" w roli kelnerki w odcinku "The Bye-Bye Sky High IQ Murder Case".
Kim Cattrall również stawiała swoje pierwsze kroki właśnie w "Columbo", w odcinku "How to Dial a Murder" (1978).
Jack Cassidy, Patrick McGoohan, Robert Vaughn oraz Robert Culp zagrali w "Columbo" role morderców kilka razy.
Ruth Gordon grająca w odcinku "Try and Catch Me" (1977) miała wówczas 81 lat.
Peter Falk i John Cassavetes to prywatnie dobrzy przyjaciele (Falk zagrał w kilku filmach Cassavetes'a).
Peter Falk stanął również za kamerą jako reżyser w odcinku "Blueprint for Murder" (1972).

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 5 cze 2009, o 13:16

Dodaję czechosłowacki serial kryminalny "Mały pitawal wielkiego miasta" (Maly pitaval z velkeho mesta, 1986), milicyjny serial według scenariusza twórcy Nemocnice... - Jaroslava Dietla. To kronika pracy i prywatnych perypetii milicjantów z Pragi. Daleko temu serialowi Nowojorskich gliniarzy, choć z drugiej strony nie było tak nudno i słusznie jak w enerdowskim Telefonie 110, którym raczono nas czasem w czwartkowe wieczory.
http://www.youtube.com/watch?v=WjwpFIgO ... ated&pos=3

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 5 cze 2009, o 17:24

Pamietam ten serial , taki sobie byl ,troche podobny do Telefonu 110

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 6 cze 2009, o 22:36

Znalazłam taki serial:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/124577
Czy ktoś to pamięta? Był w ogóle wyświetlany "w czasach nowożytnych"? Bo przyznam, że te kilkunastominutowe odcinki nic mi nie mówią...

Awatar użytkownika
vanilia100
Posty: 212
Rejestracja: 5 sty 2009, o 15:03

Post autor: vanilia100 » 7 cze 2009, o 19:05

juka pisze:Znalazłam taki serial:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/124577
Czy ktoś to pamięta? Był w ogóle wyświetlany "w czasach nowożytnych"? Bo przyznam, że te kilkunastominutowe odcinki nic mi nie mówią...
Chyba nigdy nie widziałam :roll: Bardzo krótkie te odcinki - po 10-11 min.

Khelben
Posty: 1
Rejestracja: 18 sie 2009, o 21:55

Post autor: Khelben » 18 sie 2009, o 22:55

Witam,

Pamiętam krótkometrażowy film wywodzący się z serii Ulicy Sezamkowej, jednak w zaadaptowanej kanadyjskiej wersji z wykreowanymi dla potrzeb odbiorców, nowymi bohaterami. Coś jak nasza wznowiona "Ulica". Ten 28-minutowy filmik powstał w 1990 roku, zaś w Polsce wyemitowano go bodaj w 1996 z ładnie nagranym dubbingiem. Udało mi się doszukać w sieci i znaleźć oryginalny tytuł bajki: "Basil Hears A Noise". Gościnnie w filmie udział wziął sławetny Elmo z wersji amerykańskiej. To opowieść o trójce przyjaciół, którzy wybrali się na obóz i nocowali razem w namiocie. Główny bohater, miś-Bazyli, miał problemy z zaśnięciem i jeden z towarzyszy opowiedział mu historyjkę z ich udziałem, przenosząc tym samym bohaterów do baśniowej krainy. Bazyl stał się pastuszkiem i miał stadko owieczek. Jakkolwiek dalej toczył się scenariusz, plotka głosiła, że w ciemnym lesie mieszka straszna wiedźma, która była postrachem całej okolicy, więc nasz pastuszek udał się na poszukiwanie niegodziwej istoty budzącej grozę. W jednej z kniei znalazł Fontannę Zagadek, z której buzi wylewały się strumienie wody, ilekroć zabierała słowo. Pan fontanna chyba miał nakierować Bazyla do domu Czarownicy (tak wszyscy o niej mówili). Podczas przeprawy przez ciemny i straszny las, stadko owiec się spłoszyło i w galimatiasie rozpierzchło się we wszystkie strony, a główny bohater po omacku, przypadkiem trafił do celu swej wyprawy. Bał się jak nikt, przekroczywszy próg upiornego domu. Okazało się później, że Czarownica nie była wcale taka straszna, zaś opinie mieszkańców o jej potworności były jedynie zasłyszaną pogłoską. W jej dom weszło więcej pluszowych postaci, które przekonały się do swojego nietrafnego osądu i wszyscy razem zaśpiewali finałową piosenkę, której dwa jedyne spamiętane przeze mnie wersy brzmiały: "Ach, marzy mi się | taki miły dom, gdzie... ". To mniej więcej tyle. Fajnie by było, gdyby ktoś to kiedyś widział i kojarzył polski tytuł. A wręcz cudownie, jakby ktoś posiadał to jeszcze nagrane gdzieś na wideo. Pozycja ta jest o tyle ciekawa, że postanowiłem o niej wspomnieć. Może ktoś również się nad tym zastanawiał, a jeszcze nie zdążył napisać na forum.

Pozdrawiam.

jarko
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2010, o 23:36

Post autor: jarko » 14 lut 2010, o 23:38

Brakuje mi tu dwóch, chyba najstarszych, dobranocek. Chodzi o powstałe jeszcze w latach 60-tych:
"Jacek i Agatka" (autorka Wanda Chotomska) oraz "Ptyś i Balbina".

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 15 lut 2010, o 17:53

Jacka i Agatkę wyszukiwarka wyrzuca, było już o nich parę razy. A Ptyś... dałabym głowę, że też było, ale nie widzę.

Do niedawna stacje poznańskiej kolejki "Maltanka" (dziecięca kolejka jeżdżąca do Zoo) nazywały się Ptyś i Balbina, ale już podobno zmienili. Albo w ogóle zlikwidowali, bo na tych stacjach kolejka chyba już od dawna się nie zatrzymywała - teraz ma tylko początek i koniec (stacja "Zwierzyniec").

Pozdrawiam nowego forumowicza!
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Awatar użytkownika
kuba70
Posty: 308
Rejestracja: 29 lis 2008, o 18:51
Lokalizacja: UK

Post autor: kuba70 » 15 lut 2010, o 21:03

Na YT ktos wrzucil odcinek Przygody gaski Balbinki:
http://www.youtube.com/watch?v=8FllPlF3wfE
pozdraiam :wink:

Awatar użytkownika
chrisbern
Posty: 14
Rejestracja: 28 lut 2010, o 17:59
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Post autor: chrisbern » 28 lut 2010, o 18:29

A pamięta ktoś "Michałki"? Program dla dzieci z dwoma kukiełkami. Miały futrzaste ciało, nieco papuzie dzioby, duże oczy i osobliwa fryzurę jak natka od marchewki. Googlowalem za nimi, ale nie ma NIC... A przecież ich sobie nie wymyśliłem (mam nadzieje :mrgreen: )

Program muzyczny z sympatycznym facetem z afro, który jako niejako krasnoludek oprowadzał nas po świecie muzyki i instrumentów. I teraz sam jestem muzykiem :). To tez był fajny program.
"Małpeczki z naszej półeczki" Gdzie jesteś moja ukochana książko dzieciństwa? :(

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 28 lut 2010, o 18:44

Jasne, że pamiętam! Jeden był czerwony, a drugi niebieski. Ale tu gdzieś już o nich było, wyszukiwarka powinna coś wyrzucić...
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

ODPOWIEDZ