Pierwsze reklamy

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 30 mar 2009, o 23:05

Ekstra, tak ją pamiętam. Czarno białą oczywiście. I z "Rotą" wybijaną przez dzwony na ratuszu chyba.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 31 mar 2009, o 14:03

Nareszcie coś z mojego podwórka :grin:
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 31 mar 2009, o 20:41

wilma pisze:Nareszcie coś z mojego podwórka :grin:
Twoje podwórko mi się bardzo podoba, szkoda tylko, że mam bliżej np. do Budapesztu niż do Trójmiasta. :sad:
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 31 mar 2009, o 20:55

Geo Dutour pisze:Jeszcze w sprawie plansz. Ta używana jest chyba od 50 lat... do dzisiaj. Najwyżej po drodze ją pokolorowali
W Katowicach jest podobnie, stara plansza jest do dzisiaj, tylko kolorowa (rysunkowa) i napis trochę mniejszy. Muzykę zachowali tą samą.

http://www.youtube.com/watch?v=BaZljBCNvbE

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 31 mar 2009, o 21:41

Plansza poznańska też wciąż ta sama:
http://www.youtube.com/watch?v=9lNHqOyS ... re=related
Natomiast z TV Szczecin znalazłam coś takiego, ale nie pamiętam tej planszy:
http://www.youtube.com/watch?v=k8GmNWJj ... re=related

Awatar użytkownika
smok_teodor
Posty: 111
Rejestracja: 5 mar 2009, o 13:58

Post autor: smok_teodor » 31 mar 2009, o 22:54

Pamiętam taki Szczecin, mam nawet gdzieś czarno-biały.
Ale skoro o planszach mowa dorzucam:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Czarno-biała plansza Gdańska miała inny krój czcionek, niż późniejsza kolorowa.
Obrazek
To nawet nie namiastka z moich zbiorów :grin: Większość mam ciągle jedynie na VHS...

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 31 mar 2009, o 22:58

Planszę szczecińską pamiętam. Do tego był sygnał jakby grany jakby syreną okrętową. Tutu tutu tutu tuuu :wink:

Poznańska też była taka sama, jak pokazałaś.
Krakowska była fotografią drzwi z Katedry Wawelskiej z ukoronowanym "K". Katowice miały taki fajny widoczek z wkomponowaną nazwą telewizji w wieżę windy górniczej. A Łodź - melodia z "Prząśniczek".
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
smok_teodor
Posty: 111
Rejestracja: 5 mar 2009, o 13:58

Post autor: smok_teodor » 31 mar 2009, o 23:23

Coś specjalnego dla Wilmy:
Obrazek

I dla wszystkich:
Obrazek

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 1 kwie 2009, o 00:40

Plansza Telewizji Wrocław zawsze poprzedzała "Z kamerą wśród zwierząt". A kto będzie jeszcze kiedyś pamiętał, ze taki był herb Wrocławia?
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
smok_teodor
Posty: 111
Rejestracja: 5 mar 2009, o 13:58

Post autor: smok_teodor » 1 kwie 2009, o 01:47

Dudzio pisze:Plansza Telewizji Wrocław zawsze poprzedzała "Z kamerą wśród zwierząt". A kto będzie jeszcze kiedyś pamiętał, ze taki był herb Wrocławia?
Plansza Wrocławia poprzedzała także m.in. "Ojczyznę-polszczyznę" oraz relacje z Festiwalu Piosenki Aktorskiej).
Po zmianie herbu (a właściwie przywróceniu przedwojennego, nie tego z czasów III Rzeszy, zmienionego propagandowo, ale jeszcze dawniejszego) powyższą planszę zmieniono na następującą:

Obrazek

Geo Dutour
Posty: 292
Rejestracja: 24 maja 2006, o 21:10

Post autor: Geo Dutour » 1 kwie 2009, o 22:42

smok_teodor pisze:
Obrazek
Czy podczas nadawania tej planszy, brzmiał jeden takt jakiegoś utworu Chopina?
Zdaje się, że jakaś dawna plansza Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego pojawia się w filmie "Brunet wieczorową porą".

Awatar użytkownika
smok_teodor
Posty: 111
Rejestracja: 5 mar 2009, o 13:58

Post autor: smok_teodor » 1 kwie 2009, o 23:08

Geo Dutour pisze: Czy podczas nadawania tej planszy, brzmiał jeden takt jakiegoś utworu Chopina?
Nie. Przy tej planszy (pierwszego programu była taka sama, tylko zamiast cyfry "2" było "1") nie było żadnego sygnału. Czasami puszczano w tle jakąś muzyczkę, analogicznie do np. zegara z logo "TP". Melodia stylizowana na Szopena była przy planszy Interwizji (Intervision - Interwidenie), którą zamieściłem także w tym wątku.
Zdaje się, że jakaś dawna plansza Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego pojawia się w filmie "Brunet wieczorową porą".
Przynam, że nie kojarzę. WOT właściwie miał najpierw znaną powszechnie planszę z syrenką (napis "Telewizja Warszawa"), potem... nic nie było, gdyż prowadził zaledwie dwie audycje lokalne: Telewizyjny Kurier Warszawski i Telewizyjny Kurier Mazowiecki. Resztą spraw z Warszawy (na antenę ogólnopolską) zajmowała się "centrala" z Woronicza, czyli pod planszami 1 i 2 programu TP (TVP). W latach 90-tych, gdy WOT uzyskał swój kanał (51) pojawiło się sporo identów WOT-u w większości badziewnych, trącących amatorszczyzną nawet jak na ówczesne możliwości techniczne. Lepsze czasy nastały pod względem oprawy, gdy WOT włączono do sieci Telewizji Regionalnej, ale to są już (prawie) czasy współczesne. WOT w przeciwieństwie do Telewizji Łódź, Gdańsk, Wrocław itd. nie realizował materiałów na antenę ogólnopolską, dlatego jego plansze/ identy można było zobaczyć wyłącznie na obszarze nadawania stacji w programie lokalnym. Poniżej kadr z pierwszej fazy regionalnej "Trójki":
Obrazek
Historyczna, pierwsza plansza:
Obrazek

Geo Dutour
Posty: 292
Rejestracja: 24 maja 2006, o 21:10

Post autor: Geo Dutour » 2 kwie 2009, o 20:28

smok_teodor pisze:
Geo Dutour pisze: Czy podczas nadawania tej planszy, brzmiał jeden takt jakiegoś utworu Chopina?
Nie. Przy tej planszy (pierwszego programu była taka sama, tylko zamiast cyfry "2" było "1") nie było żadnego sygnału. Czasami puszczano w tle jakąś muzyczkę, analogicznie do np. zegara z logo "TP". Melodia stylizowana na Szopena była przy planszy Interwizji (Intervision - Interwidenie), którą zamieściłem także w tym wątku.
Chodziło mi o ten sygnał (również ze ścieżki dźwiękowej "Bruneta wieczorową porą"): http://km625.webpark.pl/brunet.mp3
Plansza Interwizji chyba miała jakiś orkiestrowy, pompatyczny sygnał. Jestem pewny, że w latach 70. plansza TP1/TP2 miała taki (albo bardzo podobny) chopinowski sygnał. Co ciekawe, spotkałem się kilka razy z lokalną wersją tej planszy: Program 2GD.
Natomiast plansza z "Bruneta wieczorową porą" to ta:
Obrazek
Co prawda tutaj faktycznie nie wygląda to na ośrodek warszawski, ale właśnie pod tą plansza w filmie leci motyw Chopina, a plansza ta pojawia się na ekranach we wszystkich mieszkaniach, które odwiedza Michał Roman w poszukiwaniu zabójcy. Pewno Barei chodziło o parodię telewizji, która przez większą część doby nie nadawała nic.

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 2 kwie 2009, o 21:03

Geo Dutour pisze: Co prawda tutaj faktycznie nie wygląda to na ośrodek warszawski, ale właśnie pod tą plansza w filmie leci motyw Chopina, a plansza ta pojawia się na ekranach we wszystkich mieszkaniach, które odwiedza Michał Roman w poszukiwaniu zabójcy. Pewno Barei chodziło o parodię telewizji, która przez większą część doby nie nadawała nic.
Zapewne. już kiedyś pisałem, ze często leciały widoczki z jedna plansza z jakimś landszaftem, albo od czasu do czasu ktoś zmieniał ręcznie planszę.
A miejsce na planszy z "Bruneta" dodatkowo związane z Nostalgią, bo przecież związane z Papciem Chmielem.
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
smok_teodor
Posty: 111
Rejestracja: 5 mar 2009, o 13:58

Post autor: smok_teodor » 2 kwie 2009, o 22:28

Tak jak pisze Dudzio - ta plansza z "Bruneta" to raczej jeden z widoczków, jakie ustawiano w sytuacji, kiedy do emisji kolejnej audycji zostało trochę czasu (teraz to miejsce zapełniają reklamy). Plansze oddziałów TP (TVP) zawsze miały napisy (Telewizja Łódź, Gdańsk itd.) Czasami, jak już pisałem wcześniej, w oczekiwaniu na kolejną audycję ustawiano pocztówki z kwiatkami lub plansze "wychowawcze" z hasłami typu: "Dziecko+zapałki=pożar".

ODPOWIEDZ