Czy zasoby archiwów TVP są przenoszone na nowsze nośniki?

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gmork
Posty: 113
Rejestracja: 6 lut 2005, o 17:36
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Czy zasoby archiwów TVP są przenoszone na nowsze nośniki?

Post autor: gmork » 19 cze 2007, o 08:37

Witam

Poczytałem trochę archiwalnych postów na forum i znalazłem wypowiedź, że stare odcinki programu Sonda zostały skasowane ze względu na to, że kasety wideo były w tamtych czasach towarem deficytowym i trzeba było zrobić miesce na nowsze rzeczy.

Oczywiście nie wiem jak takie archiwum wygląda i na czym przechowywane są stare programy, ale przypuszczam, że skoro padła taka wypowiedź, to pewnie część z tych zbiorów zachowana jest na jakichś nośnikach VHS, które z biegiem lat niestety tracą swoje właściwości i jakość materiału znacznie się pogarsza. Zastanawiam się więc czy te dane są przegrywane (zostały przegrane) na jakieś nowsze i wytrzymalsze nośniki, bo przecież technika jednak poszła do przodu. Czy w ogóle oni to przegrywają jakoś sukcesywnie czy też przy okazji jak coś retransmitują czy też w ogóle mają to głęboko w d... :)

Wiem, że odpowiedź na to pytanie może znać chyba tylko pracownik tychże archiwów, ale pomyślałem, że może ktoś z Was ma więcej pojęcia o funkcjonowaniu takich obiektów i może będzie mógł podzielić się swoją wiedzą. Strasznie mnie to intryguje.

Pozdrawiam

noster
Posty: 243
Rejestracja: 1 wrz 2005, o 20:54

Post autor: noster » 25 cze 2007, o 17:38

Ja ostatnio zauważam że wiele seriali produkowanych w PRL przez tvp ostatnio pokazywanych jest w zdumiewająco dobrej jakosci. Np. stare "W pustyni i w puszczy", np. "Zmiennicy" itd. Technika rzeczywiście poszła mocno do przodu. Dzis można zarchiwizowac dane a następnie odtwarzac wielokrotnie bez jakichkolwiek obaw o to, że z każdym użyciem jakosc taśmy będzie się pogarszac. Sądzę wiec, ze tvp emitując stare seriale sięga po "taśmy-matki" których jakosc jest najlepsza by potem nagracc je na nosnik cyfrowy i pokazac w telewizji. Nie umiem inaczej wyjaśnic tego, że kolory tych starych seriali ożyły, zanikły też różne widoczne wcześniej na taśmie filmowej rysy i kurz. Co do SONDY to rzeczywiście, z kilkuset odcinków realizowanych w latach 1977-89 ocalało zaledwie ponad setka. Reszta została skasowana bodajże w stanie wojennym. Nie znam kulis tej sprawy. Nie wiem tez czy oficjalnie jest gdzies możliwosc zakupienia SONDY. Wiem że dużo jest na mułku o jakosci na ogół do przyjęcia. Czy zachowane są inne programy tv z tamtych czasów trudno powiedziec. Np. telewizja niemiecka codziennie nadaje "Taggesschau vor 20 jahre" czyli dziennik sprzed 20 lat. Chętnie też pośmiałbym się i pooglądał polski "Dziennik tv" z lat 70 i 80, ale trudno stwierdzic czy to się zachowało. Szczególnie ubogo jak chodzi o archiwa telewizyjne rzecz się przestawia jak chodzi o czasy stanu wojennego.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 25 cze 2007, o 18:14

Cos sie napewno ostalo bo niedawno w TVP lecialy Tele PRL-e i tam czesto pokazywano fragmenty Dziennika i innych programow z tamtych lat

noster
Posty: 243
Rejestracja: 1 wrz 2005, o 20:54

Post autor: noster » 26 cze 2007, o 15:51

no tak, ale nie wiadomo czy to tylko wybrane "rodzynki" czy rzeczywiscie cale cykle ocalały. Tak samo ciekawe czy"Dzienniki TV" ocalały fragmentarycznie czy w calosci. No i za jaki okres...

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: gumisio » 27 cze 2007, o 04:00

Co sie zas tyczy Sondy to niektore jej odcinki sa do sciagniecia w necie, czyli nie jest tak zle jak sie moglo wydawac ;)
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Awatar użytkownika
tom ash
Posty: 13
Rejestracja: 7 maja 2010, o 08:07

Post autor: tom ash » 24 maja 2010, o 11:56


ODPOWIEDZ