Czasopisma "Okienko" i "Króliczek"

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Czasopisma "Okienko" i "Króliczek"

Post autor: Kamila » 24 cze 2007, o 14:40

Pamiętacie te pisemka ? Oba ukazywały się gdzieś w drugiej połowie/pod koniec lat 80.

"Króliczek" był chyba dwytugodnikiem (albo miesięcznikiem), adresowanym do dzieci gdzieś tak 7,8-letnich, a "Okienko" (miesięcznik ? - chyba troszkę późniejsze) - dla może 10-letnich.

W "Okienku" pamiętam, że w odcinkach drukowali książkę "Banda Rudego Pająka". Z "Króliczka" pamiętam jedno opowiadanie, ale bardzo słabo i w zasadzie nie potrafiłabym go streścić. Poza tym, były oczywiście różne krzyżówki itp. i ... (?)

Właśnie to "i" mnie najbardziej interesuje. Co tam jeszcze było, kto był wydawcą, kiedy i jak często wychodziło itd itd ? Kojarzycie cokolwiek ?

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 24 cze 2007, o 15:57

Pamietam byl Mis,Swierszczyk,Promyk,Promyczek,Okienko tez kojarze,ale tego Króliczka jakos nie moge.W Misiu byla -misiowa encyklopedia-,która zbieralam.No i Barwinok i Wesolyje Kartinki,które musialam czytac na ruskim.

JM80
Posty: 3
Rejestracja: 24 cze 2007, o 02:29
Lokalizacja: Siary

Post autor: JM80 » 24 cze 2007, o 22:05

A czy ktoś pamięta "Wesołe Minuty"? Takie pismo z zagadkami, łamigłówkami dla dzieciaków tak pewnie 10 letnich, wydawane racze w drugie połowie lat 80.
Wesolyje kartinki pamiętam tylko stronę tytułową, fascynowały mnie te dziwne znaczki- ludziki,takie czarne,powykręcane,które niby miały być literkami..

ernie
Posty: 95
Rejestracja: 26 lut 2007, o 00:47

Post autor: ernie » 25 cze 2007, o 10:05

pamiętam "Wesołe minuty" - ubogie graficznie ale bardzo zajmujące. To nie do końca było czasopismo tyko Zeszyty - dość grube ok 60 stron. Ukazywały się nieregularnie, mniej więcej co 2-3 misiące.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 25 cze 2007, o 12:26

Pamietam ze pod koniec lat 70 i na poczatku 80 tez byly podobne ksiazeczki z lamiglowkami i krzyzowkami (polowe formatu A4 ) ale nie wiem czy tez sie nazywaly Wesole minuty jak te z drugiej polowy lat 80........... Pamietam ze te z przelomu 70/80 ukazywaly sie nie regularnie a na samym koncu bylo chyba zawsze rozwiazanie wszystkich zadan

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 25 cze 2007, o 17:37

Okienko, to nie było na temat programów dla dzieci w tv ?

a ja sobie przypomina zieloną książeczkę z jezykiem, i kółkami olimpijskimi w róznych kolorach (czarny, czerwony, niebieski itd.) to były jakieś łamigłowki, kolorowanki na temat konkurencji olimpiskich w których brał udział jeżyk, kojarzy ktoś ?
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 25 cze 2007, o 18:15

Byla tez seria edukacyjna Pomysl i narysuj szesciolatku.Byly to zabawy typu polacz kropki,szlaczki itp.

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 25 cze 2007, o 18:15

Byla tez seria edukacyjna Pomysl i narysuj szesciolatku.Byly to zabawy typu polacz kropki,szlaczki itp.

Awatar użytkownika
the_saint
Posty: 47
Rejestracja: 25 lis 2006, o 12:36

Post autor: the_saint » 25 cze 2007, o 18:46

Pamiętam, że miałem numer Okienka z plakatem na, którym był Kapitan Klipper

Awatar użytkownika
blackforever
Posty: 16
Rejestracja: 18 maja 2007, o 16:34

Post autor: blackforever » 6 lip 2007, o 20:30

ja pamiętam jak w Przyjaciółce na końcu była miniksiążeczka z bajką do wycinania i składania

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 7 lip 2007, o 15:21

Wydaje mi sie ,ze w Przyjaciólce byly lektury i wiersze.Mam do dzisiaj Antka i Janko Muzykanta oraz wiersze Marii Konopnickiej.Wcale nie byly takie cienkie,chyba 16 stron.
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 11 lip 2007, o 07:59

Na 100% w były w "Przyjaciółce" w formie składanej książeczki. Posiadam wiersze Konopnickiej i "Anaruk chłopiec Grenladii".:-)
Ostatnio zmieniony 16 maja 2009, o 12:24 przez Natuś-77, łącznie zmieniany 1 raz.

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Kamila » 15 maja 2009, o 20:46

wilma pisze:Byla tez seria edukacyjna Pomysl i narysuj szesciolatku.Byly to zabawy typu polacz kropki,szlaczki itp.
Taaak ! Dzięki za tytuł. Pamiętam, że lubiłam tą serię. Często się zastanawiałam, jaki to był tytuł. Wielkie, wielkie dzięki ! :)

BezcelowyAlbatros
Posty: 18
Rejestracja: 1 lut 2009, o 12:13

Post autor: BezcelowyAlbatros » 19 maja 2009, o 20:58

"Okienko" było, jak pamiętam, pismem poświęconym telewizji i kinu. Pisano w nim o różnych filmach i serialach dla dzieci, zamieszczano wywiady z aktorami, itp.

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 19 maja 2009, o 22:31

W styczniu lub lutym 1984 r. pojawił się w kiosku pierwszy numer pisemka dla dzieci o tytule "Okienko". To była taka wersja tygodnika "Antena" przygotowywana z myślą o najmłodszych telewidzach. Redagowali je dziennikarze TV - Maciej Zimiński, Hanna Dąbrowiecka i Zygmunt Bobrowski.
Słowo wstępne brzmiało tak: "Po raz pierwszy otwieramy dziś nasze "Okienko", przez które przychodzą do Was z wizytą wasi znajomi z ekranu telewizyjnego. Miejmy nadzieję, że przyjmiecie ich gościnnie i z uśmiechem. Filemon z Bonifacym, Michałki i Pankracy, Muminki, Rumcajs i Zajączek - rzadko wychodzą z telewizora, ale dziś postanowili złożyć każdemu z Was świąteczną wizytę i właśnie u Was pomieszkać przez najbliżze dni. Chcą Wam coś opowiedzieć o sobie, chcą z Wami pośpiewać, a nawet szepnąć coś do ucha. A potem zaproszą do gry, w jaką jeszcze nigdy nie graliście".
Autorami ilustracji do magazynu byli m.in. Jerzy Flisak, Szymon Kobyliński, Katarzyna Mrzygłód, Maryna Wiśniewska i Magdalena Zduńska. Fotografii dostarczyli m.in. Erazm Ciołek, Napoleon Czerwiński i Jerzy Jaworski.
W pierwszym numerze na 32 stronach za cenę 35 zł znalazły się takie pozycje jak m.in. przygody kota Filemona, piosenki Michałków, bajki nadesłane przez widzów "Sobótki", kalendarz psich imion, wiadomości na ucho, drzewko wiedzy rodzinnej, piosenki Gawędy z widowiska Wandy Chotomskiej "W 80 minut dookoła świata z Gawędą" oraz fotosy z "Opowiadań z Doliny Muminków".
Czasopismo ukazywało się chyba raz na dwa miesiące. Pamiętam, że na jednej z okładek gościł Jacek i Agatka, a na innej kocia para - Bonifacy i Filemon.
Podejrzewam, że niedobory papieru i brak mocy przerobowych w poligrafii przyczyniły się do tego, że po jakimś czasie w kioskach nie można już było kupić kolejnych numerów wspomnianego pisemka.

ODPOWIEDZ