BAJKI na KASETACH magnetofonowych - kto pamieta?

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Alimama
Posty: 9
Rejestracja: 18 sie 2005, o 12:04
Lokalizacja: warszawa

BAJKI na KASETACH magnetofonowych - kto pamieta?

Post autor: Alimama » 26 sie 2005, o 12:40

Moi Drodzy, odbiegam od telewizji i porusze temat rownie nostalgiczny, mianowicie BAJKI NA KASETACH MAGNETOFONOWYCH. Zalapalam sie na koncowke ery winylowej (Jacek i Agatka, Kopciuszek - mialam na winylach), zas znakiem czasu i postepu techniki w l. 80tych staly sie kasety, odtwarzane na Unitra itp. Odnosze teraz wrazenie, ze bajek tych sluchalam non stop naokraglo, bo do dzis pamietam teksty i piosenki... Wspominam wiec nostalgicznie, tak wiec... kto zna i pamieta:

1. Legendy (str A: Wars i Sawa; str B: Smok Wawelski)
2. Wiosna Radosna (Dziubal Bury uwiezil Pania Wiosne i niejaki Macius interweniowal)
3. Dzieci Pana Astronoma (wg Chotomskiej, bardzo pouczajace, do dzis wymienie wszystkie Ksiezyce!..)
4. Opowiesc o Pra-Pra Sloniu (czyli skad slonie maja traby - dosyc drastyczna historia z krokodylem)
5. Robinson Cruzoe (wiadomo)
6. Lato Muminkow (super!)
7. O zlym czarodzieju, ktory ukradl zabawki na choinke (bylo troche beznadziejne)

a teraz: nie pamietam tytulu, ale bylo super, kto zna? :

6. Bajka o niedzwiedziu (zakletym w kamien) ktory w noc Swietojanska zamienia sie w zywego Misia i podrozuje z chlopcem po Slaskich lasach. Zostaja zlapani przez Zbojcow. Wypuszczeni pod warunkiem, ze przyniosa Najwiekszy Skarb Slaska. (tu: masa przygod). Na koniec: wracaja do kroja Zbojcow z WEGLEM (!), wywoluja oczywiste oburzenie (co to jest?! czarne kamienie?! precz z tym! Wrzucic do kominka!). Chlopiec z misiem zrzuceni z najwyrzszej wiezy :>, a potem refleksja i piosenka: "Co to? Co to? W ogniu plonie czarne zloto! Plonie plonie widza wszyscy, i zlociutkie rzuca iskry". (a zboje cierpieli na wieczne zimno i niedogrzanie) ... To w skrocie ;)

marek12
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2005, o 16:28
Lokalizacja: 18*37'E;51*43'N
Kontakt:

Post autor: marek12 » 26 sie 2005, o 19:57

ja namietnie słuchałem Piotrusia Pana z kasety, to jedno z ostatnich wspomnień mojego ojca który zmarł jak mialem 7 lat

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 27 sie 2005, o 07:39

Ja mialem Szewczyka Dratewke

kłamczuszek
Posty: 14
Rejestracja: 2 lip 2005, o 22:06

Post autor: kłamczuszek » 28 sie 2005, o 21:57

teraz też można kupić bajki na kasetach...ale ja mam bajke o sierotce marysi na płycie z gramofonu:p znaczy takie duże czarne cuś:p

Rhaven
Posty: 24
Rejestracja: 13 sie 2005, o 18:46
Kontakt:

Post autor: Rhaven » 7 wrz 2005, o 12:18

YEAH...ja mam jeszcze tę bajkę z Czarnym Złotem...słuchanie jej to było naprawdę mistyczne przeżycie (zimno tu jak w psiarni ! :D) Te głosy były jakieś takie...ehm.... W swoich zbiorach bajek mam jeszcze taką o bazyliszku z ekstra okładką. Może później przeszukam szafeczkę i zapodam listing moich bajeczek na kasetach ( i na winylkach).
Respekt.
pk4life

Alimama
Posty: 9
Rejestracja: 18 sie 2005, o 12:04
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Alimama » 7 wrz 2005, o 15:50

ha, bajka z Czarnym Zlotem byla zupelnie psychodeliczna, cokolwiek to oznacza, ale wiadomo o co chodzi (jaki tytul??). Zimno jak w psiarni bylo chyba w podziemiach, w skarbcu Skarbka.. Bajka zawodowa!!!

A mi przypomniala sie jeszcze cudna kaseta: DYSKOTEKA PANA DZEKA - z piosenkami do textow J. Cygana (ale nie wiem czy wszystkie,.. nawet byl taki program w TV..). Piosenki byly np takie: Papa Dance (Telelen: "czy ktos widzial telelenia, jak w kineskop sie zamienia"), ze 2 pios. z filmu "Cudowne dziecko" ("Przyjaciel wie ile wart jest sam..."). Chyba tez byl K. Antkowiak.

Acha, i jedna niesamowita piosenka S. Sojki pt "Rysunki Jakuba" ("...tu gwiazda z ktorej ktos wyrywa baobaby, tu ludzi szarych tlum, zmeczone slady stop.. Ludzie maja za ciezkie serca, by sie w niebo wzbic.."). Ech... to bylo.. melancholijne?...

Griffith
Posty: 6
Rejestracja: 26 maja 2005, o 00:37

Post autor: Griffith » 28 wrz 2005, o 22:43

Ehhh.. cale dziecinstwo spedzilem przy bajkach na winylach.

Chetnie bym sobie przypomnial je :) a moja ulubiona bajla byla "Ośla skórka", moze ktos ja pamieta. W sumie mam jeszcze w piwnicy plyty z bajkami ale niestety nie ma na czym juz tego odtworzyc. :)

sulasia
Posty: 1
Rejestracja: 1 paź 2005, o 00:32

Post autor: sulasia » 1 paź 2005, o 00:39

Ja tez sluchalam bajek z kaset! Najbardziej pamietam Jarzebinke (zna to ktos?), Kopciuszka i taka bajke o trzech magicznych slowach:prosze, dziekuje, przepraszam (nie pamietam tytulu)

fenix
Posty: 20
Rejestracja: 21 sie 2005, o 06:50
Lokalizacja: 50°46'N 16°17'E

Post autor: fenix » 2 paź 2005, o 16:22

czesc

Ja w dzieciństwie słuchałem bajek na analogach (plyty winilowe). "jacek i placek", "plastusiowy pamietnik"

szkoda ze ominela mnie era grających kartek pocztowych.

ewca
Posty: 8
Rejestracja: 1 mar 2006, o 12:54

Post autor: ewca » 2 mar 2006, o 16:13

Ja sluchalam: Śpiąca królewna, Alicja w krainie czarów, Kubuś Puchatek, Pinokio, Lisek urwisek - z ta bajka wiaze sie moja trauma, poniewaz byla nagrana tylko do polowy i do dzis nie wiem jak sie skonczyla a byla niesamowita: Chlopiec ktory notorycznie klamal zostal zamieniony w liska i chodzi po swiecie, musi niejako odkupic winy zeby wrocic do swojej kochanej mamy - nie wiem czy wrocil - pomozcie!!!

swir2701
Posty: 32
Rejestracja: 12 lis 2005, o 07:34

Post autor: swir2701 » 3 mar 2006, o 07:52

ja chyba najwięcej na winylu katowałem koziołka matołka :)

noster
Posty: 243
Rejestracja: 1 wrz 2005, o 20:54

PIOSENKI DLA JAKUBA ))) - myślałem że tylko ja to pamiętam..

Post autor: noster » 3 mar 2006, o 17:00

Alimama pisze:ha, bajka z Czarnym Zlotem byla zupelnie psychodeliczna, cokolwiek to oznacza, ale wiadomo o co chodzi (jaki tytul??). Zimno jak w psiarni bylo chyba w podziemiach, w skarbcu Skarbka.. Bajka zawodowa!!!

A mi przypomniala sie jeszcze cudna kaseta: DYSKOTEKA PANA DZEKA - z piosenkami do textow J. Cygana (ale nie wiem czy wszystkie,.. nawet byl taki program w TV..). Piosenki byly np takie: Papa Dance (Telelen: "czy ktos widzial telelenia, jak w kineskop sie zamienia"), ze 2 pios. z filmu "Cudowne dziecko" ("Przyjaciel wie ile wart jest sam..."). Chyba tez byl K. Antkowiak.

Acha, i jedna niesamowita piosenka S. Sojki pt "Rysunki Jakuba" ("...tu gwiazda z ktorej ktos wyrywa baobaby, tu ludzi szarych tlum, zmeczone slady stop.. Ludzie maja za ciezkie serca, by sie w niebo wzbic.."). Ech... to bylo.. melancholijne?...
"to gwiazda z której ktos, wyrywa baoby
tu ludzi gęsty tłum
zmęczone ślady stóp
ludzie mają za ciężkie serca
by się w niebo wzbic
ludzie mają synu serca
by złego się nie baaaaac
by się nie baaaaac
by się nieeeee, -eeeee, -eeee, eeeeeebac
ło oooo,
ło oooo, oooo ło - u - oooo....")))
Niesamowite.

obreb
Posty: 307
Rejestracja: 7 lis 2005, o 09:39

Post autor: obreb » 6 mar 2006, o 09:22

ja miałem czerwonego kapturka na winylu. Pamiętam piosenkę:)

Przez lasy przez dąbrowy, wędruje gajowy
ma broń nabitą w dłoni, ta broń go obroni:))

Miałem również "Król Ból" (w roli tytułowej Jan Kobuszewski), Tomcio Paluch, Dratewka, Chatka Puchatka, Były w lesie raz igrzyska, cukierenka pod lisciem, o 2 takich... Wszystkich nie wymienię, ale łezka się kręci! Niczym płyta na moim adapterze BAMBINO:)))))

matros01
Posty: 2
Rejestracja: 15 mar 2006, o 01:00

Post autor: matros01 » 15 mar 2006, o 01:31

Ja też uwielbiałem słuchać tych bajek na kasetach audio :) My mogliśmy rozwijać wyobraźnie a teraz dzieci mają podane jak na talerzu :( Obecnie poszuję takich bajek np. Jacek i Placek na kasecie audio , stoliczku nakryj się, kot w butach i i nnych. Jakby ktoś chciał to mam w mp3 "plastusiowy pamiętnik"

Geo Dutour
Posty: 292
Rejestracja: 24 maja 2006, o 21:10

Post autor: Geo Dutour » 24 maja 2006, o 22:10

Ja miałem kasetę o lisku, nie pamiętam co było na drugiej stronie. Zdecydowanie więcej zasłuchiwałem się w winylach (siedmiocalowe "Jacuś i Agatka", siedmiocalowe "Trampek na drodze", "Alicja w krainie czarów", "Tomcio Paluch").
"Jacuś i Agatka" to był jakby wyjęty OST z bajki telewizyjnej ("Kura","Kluczyk"). Więcej informacji jest w serwisie głównym Nostalgii. A "Trampek" to był albumik składający się z dwóch siedmiocalówek. Oba słuchowiska są Wandy Chotomskiej.

ODPOWIEDZ