LISTA BAJEK, SERIALI I FILMOW PRL-u !!! mozna dopisywać

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

LISTA BAJEK, SERIALI I FILMOW PRL-u !!! mozna dopisywać

Post autor: Xiomo23 » 10 lut 2007, o 09:24

Z bajek PRL-u przypomina mi się:

1. Wodnik szuwarek (kultowa czeska bajka)
2. Przygody kota Filemona (Czarny doświadczony kot, jakiś leniuchowaty oraz biały kot- młody gniweny:)))
3. Kacze opowieści (Sknerus był rzeczywiscie skąpy jak sknera)
4. Brygada RR (z Chipem i Dalem, Bzyczkiem oraz Rokworem który był na ser, jak pies na baby ))
5. Kubuś Puchatek (chyba wszyscy ją znają bo obecnie jest emitowana)
6. Zaczarowany ołówek (chłopak wszystko co sobie wymyslił to przekładał na papier i to "ożywało")
7. Gumisie (każdy zna tą bajke)
8. Muminki (podobnie jak z gumisiami)
9. Smerfy (zob. 7 i 8)10. Pampalini łowca zwierząt (ten poszukiwacz przygód zaglądał w zęby najbardziej niebezpiecznym zwierzętom na naszej planecie)
11. Piaskowy stworek (Pięcioro dzieci i coś; to raczej był serial niż bajka, ale pamietam jak ten stworek wyłaniał sie z piasku, to chyba emitowane było ok 10 rano w weekend)
12. O czym szumia wierzby (jakas mroczna była to bajka, z tego co pamietam)
13. Pająk chwat wszystkich brat (bajka węgierska; o przygodach sympatycznego pajączka i jego kolegi Topika)
14. Pik-pok (o pingwinku, wszyscy kojarzą)
15. Wiwat skrzaty (no tej bajki to chyba nikt nie pamieta, były tam skrzaty które pocierały sie noskami na znak przyjazni, a wrogami ich były paskudne trolle!!!!)
16. Fraglesy (to było cos w rodzaju muppet show)
17 Mapeciątka (z Gonzem na czele )))
18 Wuzle (pamiętam z tej piosenki czołówke: "chcesz wuzlem być zmieszaj się z kims raz, dwa, trzy, jesli wierzyć nie chcesz ani... .zajrzyj do nas może tu zostaniesz już ......", pamiętam że bohaterami były krzyżówki różnych zwierzątek np. słoniokangur, misiomotyl itd)
19. Rumcajes (słynny rozbójnik)
20. Pomysłowy wnuczek (zawsze pomagał starszemu dziadkowi w pracach, miał świetne pomysły)
21. Pomysłowy Dobromir (podobna bajka do pomysłowego wnuczka)
22. Przygód kilka wróbla Ćwirka (no to to chyba każdy zna)
23. Bałwanek Buli (sympatyczny bałwanek w krainie bałwanków i chyba podobała mu sie Bulinka ))
24. Gajowy Rabatko (kolejna z czeskich bajek o leśniczym, chyba on jezdził na jeleniu, choć to głupio brzmi ))
25. Ośmiorniczki z II piętra (też bardziej serial o osmiorniczkach z plasteliny)
26. Domel (tej bajki chyba też nikt nie za bardzo pamieta; był pies Domel który zawsze dokuczał i psuł wszystkie nowoczesne rzeczy, które jego pan, zwariowany profesor i wynalazca tworzył)
27 Plastelinki (o plastelinowych stworkach (wogole wszystko tam było z plasteliny np. słońce, jeden duży i chudy- niebieski, a drugi mały i gruby- żółty)
28 Ordy (to nie była wieczorynka, tylko ta bajka chyba emitowana była po tik- taku, to była bajka naukowa o wynalazkach, o odkryciach itd)
29. Nils Holgerson (zaczarowany przez krasnala młody chłopiec staje się bardzo mały i wspolnie ze swoim towarzyszem Puszkiem ma rozne przygody. Rozumie głos kaczek, z którymi sie zaprzyjaźnia; ta bajka też była po tik- taku)
29. Zaginione złote miasta (to już zupełnie później było)
20. Zamek Eureki (uwaga dzieci wspaniały Gacuś już do was leci ))
21. Kasztaniaki (o parze kasztanów)
22. Marceli Szpak dziwi się światu (pamiętam głos tego przemądrzałego szpaka- chyba to pan Kobuszewski mówił choc nie jestem pewien)
23. Baloo (o sympatycznym misiu)
24. Miś Yogi (bajka Hanny Barbery
25. Psi żywot (o dwóch psach)
26. Wilk i zając (nu pogadi)
27. Miś Coralgol (jego przygody po świecie)
28. Reksio
29 Bolek i Lolek (i ich sympatia Tola ))
30. Żwirek i Muchomorek (z sympatyczną czołówka na początku)
31. O rusałce Amalce (przygody długowłosej blond Rusałki)
32. Krecik
33. Sąsiedzi (zawsze coś spier... niczyli)

i wiele wiele innych.

P.S. pamietam taką bajke animowaną, która może trwała z 5 minut o takim kogucie z ratusza który po prostu był do tego że wskazywał w która strone wiatr wieje i on jak wiatr wiał to kręcił sie bardzo szybko do okoła, urywał się zlatywał z tego ratusza, ożywał i miał
tam takie rozne przygody. Nie pamietam tytułu, może wy mi przpomnicie????? cos mi sie kojarzy tytuł " o koguciku (kogutku) z ratuszowej wieży (?)" POMOŻCIE!!!

Mam jeszcze jedno pytanie związane z bajką. Mianowicie przed niedzielnym serialem "Niebezpieczna zatoka" było dużo odcinków pewnej bajki o białej foce, z ktorą przyjaźniły sie dzieci. Cała sceneria odbywała się na śniegu.... z tego co pamiętam. Byli tam kłusownicy, którzy polowali na m.in te foki i te dzieci pomagały tej foce. Oni tam na takich snieżnych skuterkach jezdzili. KTO PAMIETA JAKI BYŁ TYTUŁ TEJ BAJKI ??

PROPONUJE WAM KONIECZNIE ZAJRZEC NA TE STRONKI!!!!!!:

http://www.ceskatelevize....pohlednice.html
http://dziecinstwo80.net/index.php?id=13
http://www.tv-kult.de/ind...tle=Die+Wombels

http://www.polskaludowa.c...rogramy_RTV.htm
(pamietacie jeszcze jak tak zaczynały sie dawne Smerfy: "Dawno, dawno temu... a może całkiem nie dawno.... "- na tej stronce można odsłuchać.

Z seriali to pamiętam:
"Nikogo nie ma w domu"
"Partnerzy" z Ernim
"Klementynka i Klemens - gęsi z Doliny Młynów"
"Janka"
"Niebezpieczna zatoka"
"Przyjaciele wesołego diabła" (z piszczałą bojałką)

PS. pamietam taki serial on był emitowany po Ernim o takim doktorze (robocie), który leczył ludzi i zaczynało sie tak że podłączony był do czegoś i się ładował. Raz pamietam że był u niego taki chlopak i mu sie przewody w nim zaczeły palic, a ten chłopak mówi co tak smierdzi??? a ten odpowiedział że mleko zapomniał wyłączyć i pewnie mu sie przypaliło wiec musi iśc. A to u niego w ciele jakies zwarcie było )) albo inna scena z tego serialu była taka że ten doktor- robot rozmawiał z ojcem a chłopiec mu z tyłu dzies tam zagladał do pomieszczen i temu doktorowi wyszło oko z tyłu głowy spod włosów... pamiętam strach w oczach tego chłopca.... lecz nie pamiętam tutułu tego bodaj ze czeskiego serialu. POMOZCIE!!!!!

Był też taki film dla młodziezy o takim dziewczynie i chłopaku, którzy byli zza swiatów, ufo im sie rozbiło po prostu i mieli takie paranormalne moce. Wiem ze był to brat ze siostrą i siostra trafiła do domu zwykłego, natomiast chłopaka jakos uprowadzili złodzieje i widzac jego niezwykłe mozliwosci probowali je wykorzystac dla swoich celów. Już nie pamietam czy ten chlopak straciłpamieć ze ma siostre czy cos.... nie pamietam. Pamietam poscig autem tej rodziny (i tej siostry) za tymi złodziejami (z tym bratem). ta siostra stwierdziłą ze niewiele moze zdziałac bo nie ma silniejszej mocy niż ten brat. Pamietam tez scene w takim sklepie zabawkowym. Ten chłopiec tak sprawił ze wszystkie zabawki w tym sklepie ożyły i tak np. manekin indianina z tomahawkiem ożył, woz zaczął po całym tym sklepie jezdzic. Niestety nikt nie pamieta tytułu!!!! MOZE WY PAMIETACIE !!!!! POMOŻCIE!!!!!

Był też taki film o krasnalach, które w nocy jak szewc spał buty mu szyły. I jak sie budził to miał wszystkie gotowe. TEŻ NIE PAMIETAM TYTUŁU !!!!!

Był też taki serial po Ernim jak taki czarodziej jechał na koniu i głowny bohater znalazł jego serce (to serce było ukryte w takiej grocie) i rzucił i tym sercem o ziemie i ten czarodziej spadł z konia i umarł. Tez nie wiem co to za serial był!!!

PAMIETAM rownież
-sobotni Drops- z czołówką: Zaprasza was magazyn drops, sobota punkt dziewiąta (...) Drops, drops, drops, przespać go nie wypada....
-Tik- Tak i niezapomneiane Fasolki oraz teleturniej COJAK (w ktorym dawano dzieciom do rąk rożne przedmioty i one bez patrzenia miały okreslić co to za przedmiot i do czego służy)
-Rambit- turniej szkół z całej Polski w różnych konkurencjach sportowych
Oprocz tego Kwant, Sonda

Było jeszcze kultowe "Było sobie życie", pamiętam że po Dropsie była bajka Szagma ))

Poza tym jeszcze co pamietam z dziecinstwa to film "Karetka pogotowia", "Odbicia", "Capital City" "Dempsey i Makepeace na tropie", "Tylko Manhatan" "Policjanci z Miami", "Ośmiornica"..... i wiele wiele innych, wtedy wszystko sie ogladało. Pamietam Tylko Manhatan leciał w nocy w niedziele, natomiast w powszednie dni były filmy produkcji naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, a we czwartek (na ktory notabene czekało sie cały tydzien) puszczany był serial AMEŁYKAŃSKI ))) !!!!! Ech to było coś.....

Pamiętam jeszcze teatrzyki dla dzieci.
Pamietam teatrzyk o takim chłopczyku w okularach który probował uciac drzewo rosnące, a okazało sie że jest to królowa drzew i zamieniła tego chłopczyka w drzewko (na tym drzewku wisiały jego okulary). I taka dziewczynka go przychodziła co dziennie po szkole odwiedzac. I tam takie przygody były (np. kłusownicy probowali uciac pewnego razu to drzewko, i nawet je już podcinali i ta dziewczynka go bandażem okręcała żeby go nie bolało). NIESETETY NIE PAMIĘTAM TYTUŁU może wy PAMIĘTACIE I MI POMOZECIE

Pamietam rowniez taki teatrzyk o takiej małej chiuchci- nakrecanej (?) zabawce. Jezdziła po pokoju i dzieci nie mogły ją złapac. Bo ona jechałą przez cały pokój w najmniej spodziewanym momencie i wjezdzała np. pod szafę.

Był też taki teatr dla dzieci w ktorym to jakies dzieci bawiły sie w chowanego i zamiast sie chowac to wszystkie po kolei zamieniały się w kukiełki- lalki. I co ktore wchodziło szukac poprzedniej osoby znajdowało ją w postaci zmienionej w kukiełke

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Post autor: Xiomo23 » 10 lut 2007, o 09:29

http://www.ceskatelevize.cz/program/vec ... dnice.html

Jeszcze raz podaje pierwszego linka, bo coś nie wchodzi :)


A zapomniałem jeszcze o takiej bajce Kangurek HIP-HOP :)))))))

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Post autor: Xiomo23 » 10 lut 2007, o 09:43

Cały czas przypominam sobie nowe tytuły i tak bedzie pewnie cały czas:
Arabela (baśniowy serial dla młodzieży)
Siedem zyczen (z niezwykłym kotem Rademenesem)
Porwanie Baltazara Gąbki (i tajemniczy Don Pedro "KARRAMBA")

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Post autor: Xiomo23 » 10 lut 2007, o 09:56

http://youtube.com/watch?v=zaW74o1mt-E
Przygody He-mana (raczej bardziej s-f niż fantasy)
http://www.planete-jeunesse.com/sources ... =368&sec=1
Fajna stronka DUUUUUUZO BAJEK!!!!!- można przeglądać

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 10 lut 2007, o 17:47

własnie miałem zapytać, o Ordy.
- która porafiał w nikać do pamięci komutera i oprowdzała dzieci po świecie nauki
pamientam odcinek,
jak chłopak programował robota dla swojej kuzynki. miała przyjechać do niego i chiał jej dać tego robota w prezencie. ale zabrakło mu motywacji i Ordy, zeby go zmotywować, posłuzyła się fortelem: powodziała że kuzynka przyjedza dzień wcześnie. wiem ze chopak padł zemdlony po nieprzespanej nocy, ale robot zdziałał i rozpoznał niebezpieczeństwo - niedopałek papierosa, który mogł zrobić pożar.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Daguchna
Posty: 466
Rejestracja: 8 paź 2005, o 17:13
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Post autor: Daguchna » 10 lut 2007, o 18:38

Na liście brakuje jeszcze jednej wyczesanej bajki z czasów PRL-u - "Mio i Mao". Ja odkryłam ją dopiero wczoraj, ale jest super :)
Mishilanu kuni no tripper...

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 10 lut 2007, o 20:01

Daguchna pisze:"Mio i Mao"
pierwsze bajki, które pamientam.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Post autor: Xiomo23 » 10 lut 2007, o 20:11

Re do białego delfina: wyżej podałem linki z ktorych możesz dowiedziec sie wiecej rzeczy o Ordy. Jest nawet muzyczka z czołówki, jak sie ORDY zaczynała :))) :P

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Post autor: Xiomo23 » 10 lut 2007, o 20:26

HA ZNALAZŁEM!!!!!!!!!! ta bajka o białej foce to BIBIFOC (po francusku) nie wiem jaki ma polski odpowiednik !!!!! HURRAA

http://www.planete-jeunesse.com/sources ... =368&sec=1

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Post autor: Xiomo23 » 10 lut 2007, o 20:40

z bajek to przypomina mi sie jeszcze Pani Łyzeczka, Strachy na lachy, Piesek w kratke, banda Owidiusza, pozniej to Denver (ostatni dinozaur), Vidget, Willy Fogg

http://nostalgia.pl/

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 10 lut 2007, o 20:45

HA ZNALAZŁEM!!!!!!!!!! ta bajka o białej foce to BIBIFOC (po francusku) nie wiem jaki ma polski odpowiednik !!!!! HURRAA

cos kojarze

http://www.planete-jeunes...3?cle=368&sec=1
ale ten odnosnik jest do Ordy, a nie do Bibifoc, chyba ze to dla mnie.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Post autor: Xiomo23 » 10 lut 2007, o 22:23

ale bajki o tym kogutku nie znalazłem :(((( z tytułu jaki mi chodzi po głowie to " Kurek z ratuszowej wieży (?) ???? ale takiej bajki niestety nie ma :((((

z seiali były jeszcze:
DZIEWCZYNA I CHŁOPAK
ARABELA
i wiele wiele innych

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 10 lut 2007, o 22:30

Xiomo23 pisze:"Kurek z ratuszowej wieży (?) ???? "
było w któreś bajce, napewno. Albo to on był bochaterem, i bajka tak się nazywała.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Pacan
Posty: 28
Rejestracja: 9 wrz 2004, o 19:39

Post autor: Pacan » 10 lut 2007, o 22:34

Nie wiem jaki miał tytuł ten film o foczce, ale wydaje mi się, że nazywała się Śnieżek(?) Emitowali go chyba około 1990-1991.
Tak naprawdę to niczego nie zapominamy, tylko tracimy dostęp do naszych wspomnień.

Awatar użytkownika
Daguchna
Posty: 466
Rejestracja: 8 paź 2005, o 17:13
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Post autor: Daguchna » 11 lut 2007, o 00:28

Tak, tak, było coś takiego, ale tylko mi lekko coś świta...
Mishilanu kuni no tripper...

ODPOWIEDZ