Czasopisma dla dzieci

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Czasopisma dla dzieci

Post autor: Kamila » 9 wrz 2006, o 14:01

Tego też było dużo, a z czasem większość poznikała. Najbardziej byłam zła, jak skończyli ze "Światem Młodych", bo ludzie woleli "Bravo" itp.

A oprócz ŚM, nieco może wcześniej czytało się : "Misia", "Świerszyka", "Płomyczek". Potem było "Ja, Ty i My", "Okienko", "Króliczek". Pamiętacie coś jeszcze ?

A pisemko radzieckie, z kolorowymi obrazkami ? Około 1985 roku, a pewnie i wcześniej, i może później. Wiecie co to mogło być ?

I jeszcze polska książko-gazetka. Też ok. 1985, na szarym papierze, z różnymi zagadkami, rebusami i ćwieczniemi dla 6-latków. I jeszcze coś podobnego, w tym samym okresie, tylko, że jakościowo, to była już bardziej książka. Obie pozycje, to były cykle. Ta gazetak, chyba miesięcznik, a książeczek - nie pamiętam. Obie (chyba) były formatu A4. Ta gazetowa na pewno, i otwierało się ją, tak że ten dłuższy bok był na górze/dole.

Awatar użytkownika
muskaryna
Posty: 64
Rejestracja: 26 gru 2005, o 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: muskaryna » 9 wrz 2006, o 14:48

Świat Młodych był najciekawszy, świerszyk i miś to dla grupy wiekowej < 10.. a teraz... Bravo, POpcorn..i inne takie nic nie warte

Awatar użytkownika
magol
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2006, o 18:28
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: magol » 10 wrz 2006, o 16:22

Ta radziecka gazetka to "Wiesołyje kartinki". Pamiętam, że musieliśmy mieć prenumeratę w szkole i na języku rosyjskim czytaliśmy.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 11 wrz 2006, o 06:35

Swiat Mlodych wychodzil 3 razy w tygodniu we wtorki,czwartki i soboty , na koncu zawsze byl komiks a w sobotnim wydaniu zagadki Abrakadabry

swir2701
Posty: 32
Rejestracja: 12 lis 2005, o 07:34

Post autor: swir2701 » 11 wrz 2006, o 08:49

jesli chodzi o komiksy ze Świata Młodych to moi sąsiedzi wycinali je i naklejali na brystol i robili komiksy :)
jak zebrali wszystkie odcinki to zszywali to :) pamiętam że wiele razy chodziłem do nich czytać to

Binio Bil
Kajtek i Koko itp :)

Sid
Posty: 26
Rejestracja: 6 gru 2005, o 05:06

Re: Czasopisma dla dzieci

Post autor: Sid » 15 wrz 2006, o 23:52

Kamila pisze:I jeszcze polska książko-gazetka. Też ok. 1985, na szarym papierze, z różnymi zagadkami, rebusami i ćwieczniemi dla 6-latków. I jeszcze coś podobnego, w tym samym okresie, tylko, że jakościowo, to była już bardziej książka. Obie pozycje, to były cykle. Ta gazetak, chyba miesięcznik, a książeczek - nie pamiętam. Obie (chyba) były formatu A4. Ta gazetowa na pewno, i otwierało się ją, tak że ten dłuższy bok był na górze/dole.
Może ta książka to "Wesołe minuty"?

obreb
Posty: 307
Rejestracja: 7 lis 2005, o 09:39

Post autor: obreb » 20 wrz 2006, o 08:29

Faktycznie, opis wygląda jak do "Wesołych Minut" - książeczek z grami, rebusami, itp. Ale otwierały się one normalnie... A co do Świata Młodych, to jest tyyyyyyyyle do opowiedzenia, że trzeba by było założyć nowe forum.

[ Add: 2006-09-20, 09:30 ]
Faktycznie, opis wygląda jak do "Wesołych Minut" - książeczek z grami, rebusami, itp. Ale otwierały się one normalnie... A co do Świata Młodych, to jest tyyyyyyyyle do opowiedzenia, że trzeba by było założyć nowe forum.
A czasopisma Ja - Ty - My?? ja - dla 3 latków, ty - dla 7 latków i my - dla 10 latków. Ukazywały się ok. 2-3 lata.

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 29 mar 2007, o 10:06

Zaczynałam od " Misia" i pierwszego w moim życiu komiksu składającego się z 2 lub 4 obrazków- seria "Pucułka i Pocopotek", następnie był " Świerszczyk" potem "Płomyczek" I "Płomyk". Wiele razy korzystałam z tych gazet przygotowując sie na rożne konkursy, np. wiedzy o autorach i książkach. Pod tym względem były wtedy skarbnicą wiedzy. Zawierały zarówno zdjęcia, opowiadania, felietony, wiersze. Pamiętam zwłaszcza, bo mam ten "Świerszczyk" poświęcony twórczości Astrid Lingren.

Następnie "Świat Młodych" zwłaszcza lubiłam wydanie sobotnie. Pamiętam jak w soboty biegłam do kiosku RUCH-u po "SM" oraz ......!!!!" Sztandar Młodych" i "Zarzewie" (najlepsze plakaty na ścianę z idolami muzycznymi!!).
W między czasie pamiętam jeszcze pisemko "ATUT", wygrałam w konkursie kredki (36 szt. w różowym opakowaniu, chińskie).

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 29 mar 2007, o 22:00

Kamila pisze:Tego też było dużo, a z czasem większość poznikała. Najbardziej byłam zła, jak skończyli ze "Światem Młodych", bo ludzie woleli "Bravo" itp.
kurcze nawet nie wiedziałem, :shock:
to było madrę pouczające pisemko, przede wszystkim harcerskie, ostanie wydanie jakie kupowałem było z fragmentami "Drugiej wyprawy na wyspy nonsensu" Tytusa, Romka i A'tomka
Natuś-77 pisze:seria "Pucułka i Pocopotek"
- też to pamiętam

pożniej było jeszcze "Okienko" (dobrze pamietam ?), z filmami i programami dla dzieci- pisał o "Teleranku", filmach (chyba czytałem w nim o "Cudownej podróży", "Przygodach kota Jonatana")

-------------------------
no i "Młody Technik" - ile się tego naczytałem, a jeszcze pożniej "Bajtek" - pierwsze czasopismo komputerowe w polsce
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
the_saint
Posty: 47
Rejestracja: 25 lis 2006, o 12:36

Post autor: the_saint » 30 mar 2007, o 12:10

A' propos okienka to pamiętam, że miałem numer z Kapitanem Klipperem na plakacie

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 7 lip 2007, o 10:36

Natomiast z pism kierowanych już do nieco starszej młodzieży zdecydowanym kultem darzyłam "Na przełaj". To było prawdziwie nowoczesne pismo na tamte czasy, tak jak Rozgłośnia Harcerska (mieścili się na tym samym piętrze) - pisali o subkulturach, o młodzieży, bez tej całej socjalistycznej glazurki. Oczywiście musieli też być jakoś cenzurowani, ale widocznie przekonali kogoś, że taka konwencja jest dopuszczalna. To już była druga połowa lat 80., więc "uchodziło". Ale nie do końca - był taki punkowy zespół (zresztą kilka lat temu reaktywowany), nazywał się Moskwa, no i ja nigdy nie wiedziałam, dlaczego podczas listy przebojów Rozgłośni Harcerskiej zamiast Moskwa mówią M-kwa. Dopiero niedawno się dowiedziałam, że to przez cenzurę. Ale w "Na przełaj" pisali "Moskwa" :) Pewnie literki były małe i cenzor nie zauważył.
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 7 lip 2007, o 16:03

Czytalam kiedys Misia ,z którego zbieralam Misiowa Encyklopedie,Swierszczyk,Plomyk,Plomyczek.Okienko czasem a Króliczka wogóle nie kojarze.Ktos szybciej wspomnial o ksiazko-gazetce,która otwieralo sie z dluzszego boku.To chyba Pomysl i narysuj szesciolatku,gazetka ze szlaczkami,zabawami typu polacz kropki itp. Potem przyszedl czas na Swiat Mlodych.Jak bylam mniejsza ,to kupowalam go ze wzgledu na komiks,pózniej czytalam od deski do deski.Z komiksów lubilam Binio Billa,Kleksa ,Kajko i Kokosza.Zbieralam tez zdjecia aktorów,które byly w kaciku filmowym.,a takze Film i Ekran.Walke Mlodych i Razem kupowalam tylko dla plakatów jak wszyscy.
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 7 lip 2007, o 16:03

Czytalam kiedys Misia ,z którego zbieralam Misiowa Encyklopedie,Swierszczyk,Plomyk,Plomyczek.Okienko czasem a Króliczka wogóle nie kojarze.Ktos szybciej wspomnial o ksiazko-gazetce,która otwieralo sie z dluzszego boku.To chyba Pomysl i narysuj szesciolatku,gazetka ze szlaczkami,zabawami typu polacz kropki itp. Potem przyszedl czas na Swiat Mlodych.Jak bylam mniejsza ,to kupowalam go ze wzgledu na komiks,pózniej czytalam od deski do deski.Z komiksów lubilam Binio Billa,Kleksa ,Kajko i Kokosza.Zbieralam tez zdjecia aktorów,które byly w kaciku filmowym.,a takze Film i Ekran.Walke Mlodych i Razem kupowalam tylko dla plakatów jak wszyscy.
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

wuemte
Posty: 15
Rejestracja: 22 lut 2007, o 09:15

Post autor: wuemte » 23 lip 2007, o 07:47

Witam. Czy ma ktoś z was linki do archiwalnych numerów Świata Młodych? Chętnie odbyłbym podróż w czasie wraz z tymi czaspopismami. A może ktoś ma z was stare numery Trybuny Robotniczej?

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 23 lip 2007, o 15:20

Swiat Mlodych mozesz kupic na Allegro
http://www.allegro.pl/search.php?string=swiat+mlodych

ODPOWIEDZ