Dziecko potrafi

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Dziecko potrafi

Post autor: Kamila » 21 wrz 2006, o 20:41

A pamiętacie "Dziecko Potrafi" ? To był cykl przedstawień muzycznych, takie bardziej nawet show, dla dzieci. Pokazywali je potem często w telewizji.

Miałam kiedyś tez pożyczoną od koleżanki kasetę z muzyką z jednego z nich. Pamiętam, że była tam między innymi piosenka o samolotach, czy podróżach samolotami. No i oczywiście tytułowa, swgo rodzaju hymn całego cyklu, czyli "Dziecko potrafi". Do dziś potrafię zanucić kawałek refrenu.

Ma ktoś z was tę piosenkę, albo chociaż pamieta słowa ? Ja tylko kojarzę, że w tym fragmencie, co potrafię zanucić, śpiewano tylko "dziecko potrafi...". A na końcu było chyba coś w stylu "dziecko potrafi, potrafi wiele (...) szkoda, że dziecko, kiedy podrośnie, już nie stara się".

Corwina1
Posty: 6
Rejestracja: 19 maja 2007, o 21:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Corwina1 » 21 maja 2007, o 13:16

Czy to to??:
Odlecieli gdzieś daleko i wysoko
przed odlotem pomachali jeszcze ręką
odlecieli jak najwyżej ku obłokom
ku nieznanym, niezbadanym nowym miejscom

Nie ukrywam, mnie też kuszą inne kraje
lecz zostaję, ja zostaję

Ktoś musi światło zapalić o zmroku
ktoś musi wskazać drogę powrotu
ktoś musi nakryć do stołu talerze
ktoś musi podać wieczerzę
żeby mieli dokąd wrócić, gdy ich znuży los turystów
ktoś musi zostać, ktoś musi zostać, ktoś musi zostać na lotnisku

Niechaj wiedzą, że ktoś ciągle na nich czeka
że ktoś czeka i z nadzieją wypatruje
że ktoś marzy by wrócili już z daleka
i niejedną noc bezsenną patrzy w górę...

I ref.
Corwi

Awatar użytkownika
gmork
Posty: 113
Rejestracja: 6 lut 2005, o 17:36
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Post autor: gmork » 21 maja 2007, o 19:45

Już od kilku lat próbuję zidentyfikować tę piosenkę. Nawet kiedyś prosiłem na tym forum prośbę o identyfikację, ale niektóre odpowiedzi okazały się trafione jak kulą w płot :( Utwór ten był nadawany wielokrotnie w radiu jakieś... no właśnie... nie pamiętam ile, ale możliwe, że nawet 18 lat temu. Wydaje mi się, że było to jeszcze w latach 80-tych. Po głębszym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że najprawdopodobniej był nadawany w audycji Radio Dzieciom.

Piosenkę można pobrać tutaj, a ja ponawiam swoją prośbę o identyfikację wykonawców oraz tytułu tego utworu. Twój post Corwino zasiał we mnie ziarno nadziei, że jednak są osoby, które tę piosenkę również pamiętają.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 21 maja 2007, o 20:07

Corwina1 pisze:ktoś musi zostać, ktoś musi zostać, ktoś musi zostać na lotnisku

amientam to, też to sobie wtedy nuciłem.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 21 maja 2007, o 20:15

zauważyliście że dawniej piosenki w radiu były na końcu wyciszane ?
teraz to albo puszczane są w kawałkach, albo przerywne przez reklamy,albo w połowie pierwszej puszca się drugą.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
gmork
Posty: 113
Rejestracja: 6 lut 2005, o 17:36
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Post autor: gmork » 21 maja 2007, o 20:54

Jeśli nawiązujesz do udostępnionej przeze mnie piosenki, to ja to nagranie sam wyciszyłem, bo niestety końcówkę utworu skasowałem nadpisując ją czymś innym. Tak czy owak piosenka ta bardzo mi się kiedyś podobała i dlatego ją sobie nagrałem, a teraz zachodzę w głowę skąd ją mam, bo dałbym sobie głowę uciąć, że nagrywałem z radia i o ile dobrze sobie przypominam, to słyszałem ją wielokrotnie, głównie wieczorami, a więc wnioskuję, że najpewniej było to Radio Dzieciom, ale tak do końca pewien nie jestem. Kiedy o nią pytałem kilka miesięcy temu to ludzie sugerowali, że pochodzi z festiwalu w Kołobrzegu czy też z jakiegoś programu telewizyjnego. Pierwsze odrzucam, ale tego drugiego już taki pewien nie jestem, choć nie kojarzę bym widział kiedykolwiek wykonawców, a gdyby to było w TV, to przecież byłoby śpiewane "na żywo" lub przynajmniej powinny być jakieś wstawki z wykonawcami, a ja tego kompletnie nie pamiętam. Może jednak nagrywałem to z TV... sam już nie wiem :cry:

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 21 maja 2007, o 21:31

gmork ja sobie przypominam, że ogladałem ją w tv, to był program dla dzieci podobnego typu jak "spotkanie z balladą" czy kabaret tzn. rodzaj przedstawienia i dużo piosenek. Była dekoracja : m. in. chyba samolot, albo rakieta, ludzie ubrani w srebrne stroje (skafandry ???), no i piosenkę śpiewał Wodecki razem z jakąś kobietą i dziećmi. tyle pamientam, ale głowy nie daje czy coś nie pokręciłem.

a co do wyciesznia to miałem na mysli ogólnie, wszyskie piosenki które dawniej leciały w radiu.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Corwina1
Posty: 6
Rejestracja: 19 maja 2007, o 21:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Corwina1 » 23 maja 2007, o 20:55

To była Anna Jurksztowicz, ta kobieta, śpiewała zazwyczaj wysoko:)

Dziecko potrafi, choć trochę waży
unieść się lekko na skrzydłach marzeń
zaryzykować przygodę małą
choć wie, że potem będzie bolało
Dziecko potrafi ocenić biegle
czy jest kochane, czy niepotrzebne
uwielbia starszym robić kawały
Dziecko też człowiek choć mały.

Choć czasem myli się z ortografii
choć tylko trójkę ma z geografii
choć tylko punktem jest w scenografii
dziecko potrafi, dziecko potrafi, dziecko potrafi.
:-)
Corwi

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Kamila » 30 maja 2007, o 18:15

Ta udostępniona piosenka na 99,9% była na tamtej kasecie. Pamiętam ją i z przyjemnością posłuchałam. Dzięki !

Utwór "Dziecko potrafi" był taką piosenką przewodnią całego cyklu. Bo to było kilka części. Jedna z nich zatytułowana była "Kolej na kolej". Pamiętacie jeszcze jakieś ?

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 30 maja 2007, o 19:31

Corwina1 pisze:To była Anna Jurksztowicz
kto bmógł byc inny, jak nie ona :)
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
gmork
Posty: 113
Rejestracja: 6 lut 2005, o 17:36
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Post autor: gmork » 30 maja 2007, o 21:35

Kamila pisze:Ta udostępniona piosenka na 99,9% była na tamtej kasecie. Pamiętam ją i z przyjemnością posłuchałam
Czy chcesz powiedzieć, że temu programowi towarzyszyła jakaś kaseta podobnie jak Dyskotece Pana Jacka? Czy jej tytuł to Dziecko potrafi? Chętnie bym się za nią zakręcił... o ile to w ogóle jest jeszcze gdzieś do zdobycia :(

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Kamila » 10 cze 2007, o 17:25

Jak mówiłam - miałam pożyczoną kasetę z piosenkami z "Dziecko potrafi". Nie pamietam, czy to było z konkretnego przedstawienia, czy całość (być moze z konkretngo, bo coś mi się wydaje, że była jakieś o podróżach). Na pewno tam była tytułowa piosenka, a pod koniec strony B (chyba) była ta piosenka, którą tu ktoś udostępnił. Nawet pamiętałam, ze było coś o samolocie, ale na tyle mało, że nawet nie byłam w stanie powiedzieć czegoś sensownego, by liczyć na odpowiedź, także tym bardziej się cieszę, ze ktoąś tu to skojarzył.

ernie
Posty: 95
Rejestracja: 26 lut 2007, o 00:47

Post autor: ernie » 11 cze 2007, o 09:26

Z tego co udało mi się wyszperać (a nie ma za wiele na ten temat) i co sam pamiętam. Przedstawienia były w latach 1984-87 w poznańskiej Arenie. Pomysłodawcą był Krzysztof Jaślar, grała orkiestra Górnego. Występowało wielu znanych piosenkarzy, aktorów i kabareciarzy. Śpiewali - Rodowicz, Krawczyk, Rosiewicz, Wanda i Banda. Występował napewno w jednym przedstawieniu Smolień, w kilku innych jego koledzy z kabaretu - ci którzy występowali w pamiętniku kolonisty. Tytuły przedstawień: Pali się, Lecimy, Między burzą a kałużą. Gmork - ta piosenka o którą ci chodzi jest pewnie z przedstawienia Lecimy. Też pamiętam, że w trakcie tej piosenki była na scenie taka rakieta - dzieci w niej siedziały i machały na pożegnanie.

Awatar użytkownika
gmork
Posty: 113
Rejestracja: 6 lut 2005, o 17:36
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Post autor: gmork » 11 cze 2007, o 17:38

ernie npisał: Gmork - ta piosenka o którą ci chodzi jest pewnie z przedstawienia Lecimy. Też pamiętam, że w trakcie tej piosenki była na scenie taka rakieta - dzieci w niej siedziały i machały na pożegnanie.

Nie wiem zatem skąd wzięło się u mnie przekonanie, że piosenkę tę słyszałem w radiu :?: Dałbym sobie normalnie głowę uciąć, że nagrywałem to z programu Radio Dzieciom albo przynajmniej w jakichś wieczornych godzinach. Wiem, że słyszałem ją wielokrotnie, ale zupełnie nie kojarzę progamru Dziecko Potrafi ani tym bardziej scenerii z rakietą, o której wspominacie. Być może rzeczywiście piosenka ta pochodzi z tego widowiska, a ja po prostu miałem to (nie)szczęście, że słyszałem ją tylko i wyłącznie w radiu. Sam już nie wiem.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 11 cze 2007, o 21:58

gmork, pamięć czasem płata figle :D

ja pamientałem "Mio Mao" jako kreskówkę, a okazało się że to plastelinki.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

ODPOWIEDZ