stare polskie komiksy

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
strabek
Posty: 149
Rejestracja: 18 maja 2008, o 12:08

Post autor: strabek » 29 gru 2008, o 10:22

Natuś-77 pisze:Kurcze, ja też pamietam na bank koziołka w mundurze :neutral:
Witam był taki komiks miałem go. Strona tytułowa koziołek jako kawalerzysta.
Strabek tak mnie wołali koledzy w dzieciństwie

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 29 gru 2008, o 11:41

kerakerolf pisze:
wilma pisze:Miałam pocztówkę z Koziołkiem w mundurze. :smile:
Pewnie teraz na Allegro trochę byś za nią zarobiła? :wink:
Wcale mi nie mów. :wink: Miałam jeszcze takie:
Załączniki
ChomikImage.jpg
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 29 gru 2008, o 20:24

Jednen z najdroższych polskich komiksów, chodzi oczywiście o trzech zeszytach pod wspólnym tytułem "Przygody pancernych i psa Szarika oraz innych dzielnych żołnierzy rysunkami opowiedziane". Za komplet w dobrym stanie trzeba było do niedawna ok. 2000 zł,obecnie ceny trochę spadły. Twórcą "Pancernych" jest Szymon Kobyliński, który zilustrował scenariusz Janusza Przymanowskiego. Powstały trzy opasłe zeszyty, formatem przypominające "Koziołka Matołka". Główni bohaterowie otrzymali w komiksie rysy aktorów grających w kultowym serialu telewizyjnym.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 29 gru 2008, o 20:49

Dalej są chyba chętni, którzy dadzą za trzy tomy ,,Przygód Pancernych..." z 2000zł, ale muszą być one w stanie idealnym, bez żadnego zagięcia, a o taki egzemplarze bardzo trudno. Ja za tom I zapłaciłem w tym roku 56 zł, ale jest bez pierwszej strony okładki. Za Tom II z osiem lat temu zapłaciłem 120zł. Tom III wyszedł w najmniejszym nakładzie i nie mam go do dzisiaj w oryginale. Mam tylko ksero. Widziałem kiedyś tom III na Allegro, ale w strasznie opłakanym stanie (jak ktoś słyszał powiedzenie o ,,Wyciągnięciu czegoś krowie z gardła" to był właśnie był chyba ten komiks. :wink:

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 29 gru 2008, o 22:14

kerakerolf pisze: Tom III wyszedł w najmniejszym nakładzie i nie mam go do dzisiaj w oryginale. Mam tylko ksero.
Zgadza się, trzeci tom wyszedł w nakładzie "zaledwie" 31 tys. egzemplarzy.

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 30 gru 2008, o 13:31

Ten kucharz przypomina mi nieco Nikitę Chruszczowa :lol:

Obrazek

I Szwejka zagranego przez Rudolfa Hrusinskiego
"ciężkie czasy!" westchnął sowiecki sołdat zdejmując zegar z wieży kościelnej

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 30 gru 2008, o 13:45

Dudzio pisze:Ten kucharz przypomina mi nieco Nikitę Chruszczowa :lol:
Na szczęście pomimo podobizny do genseka kucharz w komiksie nie wali butem o kocioł lub cos innego :mrgreen: .

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 30 gru 2008, o 18:05

Dudzio pisze:Ten kucharz przypomina mi nieco Nikitę Chruszczowa :lol:
Przerysowany Wojciech Siemion, to to na pewno nie jest. Kobylinski popisał sie własną inwencją. :wink:

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 30 gru 2008, o 18:15

kerakerolf pisze:Przerysowany Wojciech Siemion, to to na pewno nie jest. Kobylinski popisał sie własną inwencją. :wink:
Rysunki jego autorstwa w tym przypadku są dość ascetyczne, bez zbędnych szczegółów i dalszych planów. Kobyliński zrezygnował całkowicie z dymków, wypowiadane kwestie umieszczono obok postaci przy pomocy zwykłego składu drukarskiego. Strony barwne przeplatane były czarno-białymi: po dwóch kolorowych następowały dwie bez koloru.

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 30 gru 2008, o 18:49

Eryk75 pisze: Strony barwne przeplatane były czarno-białymi: po dwóch kolorowych następowały dwie bez koloru.
,,Tytusy" były drukowane w podobnej formie. Ich autor Henryk Jerzy Chmielewski wyjaśnił kiedyś, że maszyny w drukarni drukowały kolor tylko z jednej strony. Rysownicy musieli sie do tego dostosować. Niektóre czarno-białe strony zostały pokolorowane dopiero w latach 90. :wink:

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 30 gru 2008, o 19:42

wilma pisze: Wcale mi nie mów. :wink:
Oczywiście żartowałem. Ja mam pocztówkę z Kokoszem wydaną na potrzeby PZU i też bym jej nie sprzedał. :wink:
Załączniki
Kokosz.jpg

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 30 gru 2008, o 21:00

kerakerolf pisze:,,Tytusy" były drukowane w podobnej formie. Ich autor Henryk Jerzy Chmielewski wyjaśnił kiedyś, że maszyny w drukarni drukowały kolor tylko z jednej strony. Rysownicy musieli sie do tego dostosować. Niektóre czarno-białe strony zostały pokolorowane dopiero w latach 90. :wink:
Na szczęście tylko część "Tytusów" była drukowana w ten sposób.

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 30 gru 2008, o 22:23

Dokładnie. ,,Tytusy” drukowano w taki sposób do Księgi X o ochronie przyrody, otwieranej jeszcze do boku. Od Księgi XI o ochronie zabytków, otwieranej do góry, kolory były już w całym komiksie. Eryk widzę, że znasz się na komiksach, a nic się nie chwaliłeś. Jestem pod wrażeniem.:wink:

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 31 gru 2008, o 11:24

kerakerolf pisze: Eryk widzę, że znasz się na komiksach, a nic się nie chwaliłeś.
Kiedyś miałem dość sporą kolekcję komiksów, więc trochę się orientuję w tej kwestii. Porozdawałem większość, resztą zajął się brat i zastało dosłownie parę sztuk. Teraz zbieram skany komiksów, zajmują znacznie mniej miejsca :lol: .

Awatar użytkownika
kerakerolf
Posty: 818
Rejestracja: 26 paź 2008, o 21:16
Lokalizacja: Namysłów

Post autor: kerakerolf » 31 gru 2008, o 18:33

Ja stare polskie i nie tylko komiksy mam w oryginałach. Skany najnowszych komiksów z ostatnich lat zbieram na płytkach. Czytam je jednak rzadko, bo to nie to samo co lektura wydrukowanego komiksu. Skany miejsca faktycznie zajmują niewiele, na jednej płytce zmieści sie z kilkadziesiąt komiksów. :smile:
Ostatnio zmieniony 31 gru 2008, o 18:37 przez kerakerolf, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ